آیت الله آملی لاریجانی:

عدالت واقعی در پرتو قرآن و عمل به احکام آن تحقق پذیر است

به گزارش نویدتهران،آیت الله آملی لاریجانی به پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم قوه قضاییه پیامی ارسال کرد.
آیت الله آملی لاریجانی به پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم قوه قضاییه پیامی ارسال کرد.

متن این پیام که توسط غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران در این مراسم قرائت شد، به شرح زیر است:

 ذلک الکتاب لاریب فیه هدی للمتقین
این است کتابی که در آن هیچ تردیدی نیست، پرهیزگاران را راهنماست (البقره ۲)

قرآن بهترین گفتار و برترین کلام است؛ زیرا سخن پروردگار عالم خطاب به برترین خلایق است. قرآن کتاب ذکر است و اعراض از آن زندگی را نکبت بار می‌کند. قرآن منار بلند هدایت و چراغ راه تاریک و مایه حیات قلب انسان بصیر است. پس باید در قرآن تدبر کرد و در برابر آن خاشع شد و آن را پیشوای خویش ساخت و در عمل به آن از همگان سبقت گرفت.

خداوند متعال را شاکریم که توفیق برگزاری پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم را در دستگاه قضا عطا فرمود: و هزاران تن از همکاران عزیز و خانواده محترمشان در آن شرکت کردند. امید است که زمینه‌ای برای روی آوری، تدبر، خشوع و تفکر ما در قرآن شود و در عمل به آن پیشتازمان گرداند و در زندگی فردی و اجتماعی و در کار و تلاش اداری و قضایی آن را راهنمای ما در اجرای احکامش، به ویژه عدل و قسط قرار دهد.

عدالت واقعی در پرتو قرآن و عمل به احکام آن تحقق پذیر است قرآن کریم از سویی عدالت در حکم را لازم می‌داند و می‌فرماید:” و اذا حکمتم بین الناس ان تحکمو بالعدل   و، چون میان مردم داوری نمایید، عادلانه داوری کنید.   (النسا ۵۸).

از سوی دیگر با حفظ قانون عدالت، بر اصلاح و سازش میان مردم تاکید دارد.  فاصلحوا بینهما بالعدل و اقسطوا انّ الله یحب المقسطین   میانشان به عدالت صلح برقرار نمایید، و همواره دادگری کنید که خداوند دادگران را دوست دارد” (الحجرات: ۹) اصلاح گری میان مردم از مصادیق احسانی است که خداوند متعال در قرآن مجید، در کنار اقامه قسط و عدل، به آن فرمان داده است. “: انّ الله یأمر بالعدل و الاحسان؛ به یقین خداوند به عدالت و نیکی کردن فرمان می‌دهد.   (النحل: ۹۰)

امیر المومنین (ع) که حقیقت عدالت است، عدل را مایه اصلاح مردمان می‌داند و احسان را زیبایی اسلام و رأس ایمان.

حضرت فاطمه زهرا (س) که اینک در آستانه میلاد با سعادت ایشان هستیم، در خطبه مشهور خویش عدل را مایه آرامش دل‌ها (تسکینا للقلوب) دانست؛ زیرا قلب‌ها جزو با عدل نظم و نسق، پیوستگی و آرامش پیدا نمی‌کند. این تعلیم فاطمی اشاره به امری اساسی و مهم در اصلاح جامعه دارد؛ زیرا که دل‌های مردم، چون از یکدیگر تنفر پیدا کند گرفتار پراکندگی می‌شوند؛ و چون از یکدیگر پراکندگی پیدا کردند از یکدیگر بیگانه و باهم دشمن خواهند شد؛ و در این هنگام دیگر در میان مردم انس و الفتی دیده نمی‌شود.

آرامشی که به عنوان نتیجه اجرای عدالت شمرده شده است در پرتو عمل به دستور قرآن و احسان زبانی و رفتاری به مردم بهتر حاصل می‌شود. در این کار به این آیه شریفه تمسک می‌کنیم که فرمود:   و صل علیهم ان صلاتک سکن لهم و الله سمیع علیم و بر آن‌ها درود فرست که همانا درود تو مایه آرامشی برای آنهاست؛ و خداوند شنوا و داناست.   (البقره ۱۰۳) از این روبر همگان لازم است که تکریم ارباب رجوع را به عنوان یک اصل قرآنی در رأس برنامه‌های خود قرار دهند و در سال جدید اهتمام ویژه‌ای به اجرای دستور العمل   تکریم ارباب رجوع داشته باشند.

بر خود لازم می‌دانم از همه کسانی که در ایجاد انس با قرآن و فراگیری معارف آن در قوه قضاییه تلاش می‌کنند تشکر کنم. از شما عزیزانی که در برنامه‌های قرآنی قوه قضاییه شرکت کرده و می‌کنند نیز سپاسگذارم و از خداوند متعال می‌خواهم همه ما را از نور قرآن و معارف آن بهره‌مند سازد و توفیق خواندن؛ تدبر کردن؛ فهم و عمل به آیات قرآن را نصیب ما بگرداند.

صادق آملی لاریجانی