سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل متحد؛

طرف خاطی و ناقض برجام باید به تعهداتش برگردد، نه ایران

به گزارش نویدتهران،سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل متحد گفت : طرف خاطی و ناقض برجام باید به تعهداتش برگردد، نه ایران

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل متحد گفت: پیش از اینکه کشور‌های اروپایی از ایران انتظار داشته باشند تا برای بازگشت از اقدامات جبرانی خود که طبق مفاد برجام و پس از خروج آمریکا و عدم پایبندی اساسی کشور‌های اروپایی به توافق، اتخاذ شده است، به تعهدات خود پایبند باشد، این طرف خاطی و ناقض برجام است که باید به تعهدات خود بازگردد.

اسماعیل بقایی‌هامانه سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل متحد؛ در نشست مقامات عالی رتبه کنفرانس خلع سلاح، در پاسخ به اظهارات غیر منطقی مقامات غربی در این نشست اظهارداشت: ایران درقبال تعهدات خود اقدامات عملی انجام داده است.

بقایی هامانه تصریح کرد: همانطور که وزیر امور خارجه ما گفت: «یک راه برای حرکت به جلو، با ترتیبی منطقی، وجود دارد و آن راه این است که ایالات متحده به عنوان طرف تخطی‌کننده، باید اقدامات تصحیحی اتخاذ کند و به برجام متعهد شود و به صورت موثر تعهداتش را اجرایی کند. ایران نیز در همین راستا، با بازگرداندن اقدامات جبرانی‌اش، پاسخ متقابل فوری خواهد داد.»

سفیر ایران در سازمان ملل متحد اعلام کرد: اینکه از ایران که طرف متعهد به برجام است و بر اساس مفاد خود برجام به طور صرف اقداماتی جبرانی در کاهش اجرای برخی تعهدات انجام داده است، خواسته می‌شود که به پایبندی کامل بازگردد، نه تنها ناعادلانه، منحرف کننده و غیر مسئولانه، است بلکه نشان از رویکرد متکبرانه و زورمدارنه دارد.

وی با اشاره به ادعا‌های چند روز پیش وزیر امور خارجه آمریکا و مقامات برخی کشور‌های اروپایی در این نشست که از ایران خواستند به پایبندی کامل بازگردد، افزود: مضحک است که از ایران تقاضای بازگشت به پایبندی کامل می‌کنید، در حالی که خود همچنان خارج از توافق و ناقض فاحش مفاد آن هستید یا با مماشات با ناقض اصلی به هیچیک از تعهدات خود عمل نکرده اید.

وی گفت: این ایران نیست که از توافق خارج شده و دیگران را وادار به نقض آن و قطعنامه ۲۲۳۱ می‌کند، این ایران نیست که در نقض کامل اصل بنیادین وفای به عهد است، و این ایران نبود که از تعهدات خود با مماشات با طرف زورگو شانه خالی کرد. لازم است خاطر نشان شود که آمریکا به عنوان طرف خاطی، همچنان خارج از مسیر برجام حرکت می‌کند و باتداوم میراث جنایتکارانه و متخلفانه ترامپ ناقض اصلی تمامی تعهدات و توافقات صورت گرفته است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در ژنو یادآور شد: دیگر حرف زدن کافی است و آنچه که اهمیت دارد اقدام مشخص در انجام تعهدات است.

وی اضافه کرد: «بار مسئولیت به منظور بازگشت به برجام، شروع مجدد اجرای تعهدات و جبران خساراتی که وارد کرده است و همچنین تضمین برای بهانه جویی نکردن دوباره، بر دوش طرف خاطی است»

بقایی در این نشست همچنین گفت: ایران به عنوان قربانی سلاح‌های کشتار جمعی که همچنان از زخم‌های سلاح‌های شیمیایی رژیم صدام رنج می‌برد، تاکید می‌کند که تنها ضامن استفاده از چنین تسلیحاتی که نابودی کامل و غیر قابل بازگشتی دارد برعهده کشور‌های دارنده این تسلیحات است.

وی ضمن تاکید بر عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد هدف دنیای عاری از سلاح‌های کشتار جمعی و اشاره به ایده ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه، که ابتدا از سوی ایران مطرح شده است، آمریکا و متحدان غربی اش را به خاطر حمایت و تجهیز رژیم صهیونیستی به سلاح‌های هسته‌ای و ناکام گذاشتن هر ابتکاری جهت تحقق ایده مذکور، مقصر دانست و برنامه تسلیحاتی رژیم صهیونیستی و تاسیسات هسته‌ای خارج از پادمان این رژیم را مانع اصلی تحقق چنین منطقه‌ای در خاورمیانه ذکر کرد و تلاش‌های اخیر این رژیم برای توسعه تاسیسات ساخت بمب‌های هسته‌ای را خطری بزرگ برای صلح و امنیت منطقه و جهان برشمرد.

بقایی‌هامانه در نشست مقامات عالی رتبه کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل در ژنو ضمن تاکید بر ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران که بار‌ها توسط آژانس راستی آزمایی شده است، افزود: مخالفت ایران با سلاح‌های هسته‌ای بر بنیان‌های مستحکم دینی و اخلاقی و واقعیت‌های معقول ژئوپولتیکی استوار است. از این رو با اطمینان از ماهیت برنامه هسته‌ای خود نهایت شفافیت را در مورد برنامه هسته‌ای طبق تعهدات بین المللی خود داشته است.

وی اشاره کرد: برجام به عنوان سازوکار دیگری برای ارائه اطمینان بیشتر در باره ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران و رفع نگرانی‌های واقعی یا ساختگی، مذاکره و توافق شد.

لازم به ذکر است: کنفرانس خلع سلاح هر سال اسفندماه در ژنو برگزار می‌شود و مقامات ارشد کشور‌ها به تبیین مواضع خود در حوزه‌های مربوط به صلح و امنیت بین المللی می‌پردازند.

وزیر امور خارجه آمریکا در این نشست از سیاست خود در قبال برجام رونمایی و طی سخنانی اعلام کردکه اگر ایران به برجام بازگردد آمریکا نیز چنین می‌کند.

وی همچنین تاکید کرد: ایران باید به تمامی تعهدات خود ذیل برجام بازگردد. مقامات کشور‌های غربی نیز با استقبال از اظهارات آمریکا از ایران خواستند که به تعهدات خویش ذیل برجام باز گردد.