بطحایی در جمع خبرنگاران:

طرح شهاب جایگزین مدارس تیزهوشان می‌شود

به گزارش نویدتهران،وزیر آموزش و پرورش از جایگزین شدن طرح شهاب به جای مدارس تیزهوشان خبر داد و گفت: در این طرح دانش آموزان دارای استعداد‌های برتر در مدارس عادی شناسایی شده و هدایت و پرورش خواهند یافت.

سید محمد بطحایی امروز در جمع خبرنگاران به حذف آزمون‌های ورودی خاص از جمله مدارس تیزهوشان در دوره ابتدایی اشاره کرد و افزود: این آزمون‌ها فشار‌های روحی و روانی زیادی به دانش آموزان وارد می‌کرد که استعداد‌ها و توانایی‌های دانش آموزان از بین می‌رفت.

وی گفت: برای ایجاد شادی و نشاط در مدارس علاوه بر حذف آزمون‌های متعدد نیازمند ایجاد مدارس و فضا‌های آموزشی مناسب و استاندارد هستیم.

بطحایی به برگزاری آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: در برنامه جامع نیروی انسانی آموزش و پرورش که تدوین شده است، در یکی دو هفته آینده سهمیه جدید آزمون استخدامی را اعلام خواهیم کرد و حدود ۱۸ هزار نفر در آزمونی که در فروردین ۹۷ برگزار خواهد شد به استخدام آموزش و پرورش در می‌آیند.

وی درباره تصویب طرح معافیت مدارس از پرداخت هزینه‌های آب، برق و گاز در مجلس شورای اسلامی گفت: با اجرای این طرح مدارس از سال آینده شرایط بهتری خواهند داشت که حدود ۴۰۰ میلیارد تومان برای آموزش و پرورش صرفه جویی دارد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: از محل این صرفه جویی برای تأمین فضا‌های آموزشی مناسب استفاده خواهیم کرد.

بطحایی به توزیع نشدن شیر در مدارس اشاره کرد و گفت: تا زمانی که اعتبارات شیر به طور کامل دریافت نشود نمی‌توانیم این طرح را اجرا کنیم.

وی تأکید کرد: آموزش و پرورش همچنان ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص نیافته در خزانه دارد که منتظر تخصیص آن هستیم.

وی به صدور مجوز برای مدارس غیر دولتی اشاره کرد و افزود: برای صدور مجوز مدارس غیر دولتی هیچ انحصاری وجود ندارد و همه افراد در صورت احراز شایستگی و شرایط مناسب می‌توانند متقاضی مجوز فعالیت مدارس غیر دولتی باشند.

وزیر آموزش و پرورش از راه اندازی شبکه تلویزیون تعاملی خبر داد و گفت: در این شبکه که پخش آن آغاز شده است حرف‌های خودمان را با خانواده‌ها که مهمترین شرکای آموزش و پرورش در تعلیم و تربیت هستند در میان خواهیم گذاشت و امیدواریم این شبکه بتواند ارتباط ما را با خانواده‌ها بیشتر کند.

بطحایی تأکید کرد: در برنامه‌های این شبکه آسیب‌های اجتماعی دانش آموزان در ۱۰ بخش بررسی خواهد شد.

وی همچنین افزود: در سال تحصیلی آینده مدارسی که نیاز به مدیر دارند به کمک سامانه‌ای که طراحی شده است مشخص می‌شوند و افرادی که داوطلب مدیریت هستند امتیاز بندی شده و در صورت کسب رتبه و امتیاز مناسب به عنوان مدیران مدارس انتخاب خواهند شد.

وزیر آموزش و پرورش به اجرا نشدن سند تحول آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: تاکنون ۳۰ درصد آن اجرایی نشده است و این نشان می‌دهد که در تحقق سند تحول نتوانسته ایم به خوبی جلو برویم.

بطحایی افزود: تا پایان امسال ساختار عملیاتی کردن سند را تدوین خواهیم کرد و کار گروه‌های اجرای زیر نظام‌های سند فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

وی از معلمان حق التدریس برای پرداخت نشدن حقوق آن‌ها عذر خواهی کرد و گفت: خزانه دولت به علت محدودیت‌هایی که در منابع خود دارد با مشکل روبروست و امیدواریم تا پایان امسال بخشی از مطالبات این معلمان پرداخت شود.