تولیت آستان قدس رضوی مطرح کرد؛

ضرورت خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک کشاورزی

به گزارش نویدتهران،تولیت آستان قدس رضوی گفت: پسندیده نیست که بخواهیم بذر مورد نیاز کشاورزان داخلی را از اروپا تامین کنیم، برای خودکفایی در این عرصه باید به دنبال تولید دانش و بهره‌گیری از فناوری‌های دانش بنیان باشیم که هلدینگ کشاورزی آستان قدس رضوی گام‌های خوبی در این راستا برداشته است.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز در آیین افتتاح چند پروژه‌ در حوزه کشاورزی آستان قدس رضوی در مزرعه نمونه اظهار کرد: با وجود همه تهدیدها و تحریم ها، خداوند متعال نعمت آب و خاک، ذخایر مادی و معنوی و نیروی انسانی کارآمد به ایران اسلامی عطا فرموده که با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توان به استقلال اقتصادی، کشاورزی و صنعتی دست یافت.
وی افزود: با بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های موجود در داخل کشور می‌توان اقتصادی را رقم زد که در مقابل تهدیدها و تحریم‌های ظالمانه دشمن کوچکترین لرزه‌ای نداشته باشد.
تولیت آستان قدس رضوی تلاشِ تولیدکنندگان، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران برای تحقق استقلال اقتصادی کشور را حرکتی جهادی برشمرد و خاطرنشان کرد: تلاش‌گران عرصه‌های اقتصادی با حرکت جهادی خود، ابتدا از نقشه دشمن برای ایجاد مشکل در زندگی مردم آگاهی پیدا کرده و سپس در میدان جنگ، برای برتری در مقابل دشمن تلاش می‌کنند.
وی ادامه داد: با وجود آنکه جمهوری اسلامی ایران این روزها در برابر همه داشته‌های خود تهدید می‌شود و دشمن حتی حاضر نیست شیوه تولید بذر گیاه را به سادگی در اختیار ما بگذارد، متخصصان داخلی با بومی‌سازی دانش تولید در بخش‌های مختلف کشاورزی و صنعتی، برای افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار تلاش می‌کنند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی بر لزوم بهره‌گیری از فناوری‌های دانش بنیان در راستای استفاده بهینه از آب و خاک در تولید محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: این رویکرد در دستور کار سازمان اقتصادی و هلدینگ کشاورزی آستان قدس رضوی قرار گرفته که امیدواریم آثار آن را در تولید کالاهای استراتژیک کشاورزی مانند بذر و نهال شاهد باشیم.
وی ادامه داد: برای ما پسندیده نیست که بخواهیم بذر مورد نیاز کشاورزان داخلی را از اروپاا تامین کنیم، برای خودکفایی در این عرصه، باید به دنبال تولید دانش و بهره‌گیری از فناوری‌های دانش‌بنیان باشیم که هلدینگ کشاورزی آستان قدس رضوی گام‌های خوبی در این راستا برداشته است.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه در حوزه تولید گیاهان دارویی ظرفیت‌های خوبی برای ایجاد اشتغال نهفته است، تاکید کرد: آستان قدس رضوی به منظور نقش آفرینی در این بخش، کارکرد و ماموریت مجتمع سیمان سنگان را تغییر داده است تا با راه اندازی مزرعه گیاهان دارویی هزاران فرصت شغلی ایجاد کند.
به گفته حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اجرای پروژه‌های آبرسانی زیرسطحی به عنوان یک فعالیت دانش‌بنیان، طی چند ماه آینده حدود هزار هکتار از اراضی متعلق به آستان قدس رضوی زیر کشت محصولات کشاورزی خواهد رفت.
وی برقراری ارتباط بین دانشگاه، بازار و صنعت را ضروری شمرد و اظهار کرد: امروز دانش آموختگان دانشگاه فردوسی مشهد و بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دیگر در حوزه صنعت و کشاورزی ارتباط بسیار خوبی با بخش های مختلف آستان قدس رضوی برقرار کرده‌اند که باید تقویت شود.
تولیت آستان قدس رضوی افزود: اگر ظرفیت های سه بخش دانشگاه، بازار و صنعت در کنار هم قرار گیرد، قطعا به افزایش بهره‌وری در حوزه تولیدات کشاورزی و تحقق استقلال اقتصادی کمک خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم اقداماتی که در مجموعه آستان قدس رضوی کلید خورده است، به افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی، رشد علم و فناوری و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بیانجامد.