رییس سازمان اورژانس کشور تاکید کرد:

ضرورت تامین و جایگزینی آمبولانس های جدید

به گزارش نویدتهران،رییس سازمان اورژانس کشور گفت: در حال حاضر 5500 آمبولانس داریم که سه هزار دستگاه به مرز فوق فرسودگی رسیده اند و بالای 14 سال عمر دارند، بنابراین تامین آمبولانس یک ضرورت جدی محسوب می شود.

دکتر جعفر میعادفر، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر، اظهار کرد: سازمان اورژانس کشور از سال 1354 در کشور تشکیل شده است؛ در زمان انقلاب تعداد پایگاه های اورژانس حدودا 20 پایگاه بود که فقط در چند شهر مستقر بودند و در طی این سالها، پیشرفت های زیادی در زمینه خدمات رسانی و امکانات اورژانس فراهم شده است.

فعالیت 3 هزار پایگاه اورژانس زمینی در کشور

وی گفت: در حال حاضر بالغ بر 3 هزار پایگاه اورژانس در سراسر کشور و 50 پایگاه اورژانس هوایی در نقاط صعب العبور فعالیت دارند. اورژانس موتوری نیز بخشی از خدمات شهری را پوشش می دهد.

وی ادامه داد: در سالهای اخیر دیسپچ تخصصی برای بیماران سکته قلبی و مغزی راه اندازی شده و متخصص قلب نیز برای خدمات رسانی حضور دارد.

وی بیان کرد: سالانه بیش از چهار میلیون و 500 هزار ماموریت توسط اورژانس در کشور انجام می شود.

افزودن 200 دستگاه موتورلانس به ناوگان اورژانس کلانشهرها؛ به زودی

وی با بیان اینکه 200 دستگاه موتورلانس به زودی به ناوگان اورژانس کلانشهرها افزوده می‌ شود، گفت: از این تعداد، ۱۵۰ دستگاه همیشه فعال و ۵۰ دستگاه نیز در حالت پشتیبانی قرار می گیرد، با افزودن موتورلانس به مجموعه خدمات اورژانس در کلانشهرها، مدیریت زمان در شهرهای بزرگ ساماندهی می شود.

انتقال 300 مادر باردار توسط اورژانس هوایی به مراکز درمانی

رییس سازمان اورژانس کشور درخصوص توسعه اورژانس هوایی بیان کرد: اورژانس هوایی در خدمات رسانی در حوادث و سوانح و مناطق صعب العبور، نقش به سزایی داشته است، خصوصا در انتقال مادران باردار به مراکز درمانی؛ در سال جاری، بیش از 300 مادر باردار از مناطق صعب العبور توسط اورژانس هوایی به مراکز درمانی انتقال یافته اند. راه اندازی 70 پایگاه اورژانس هوایی پیش ‌بینی شده که چنانچه زیرساخت ها فراهم شود می توانیم اقدام کنیم. زیرا راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی بسیار هزینه بر بوده و نیازمند یک سری امکانات از جمله بالگرد است. از طرفی احداث پایگاه هوایی مانند پایگاه زمینی نیست که در هر شهری احداث شود، بلکه براساس شعاع عملیاتی مشخص می شود، شعاع عملیاتی اورژانس هوایی ما به ازای هر 150 کیلومتر است و پایگاه هایی که قرار است ساخته و راه اندازی شوند، برطبق این استاندارد محاسبه می شوند. در این راستا مجلس و دولت نیز باید کمک کنند تا بودجه احداث پایگاه های اورژانس هوایی و زمینی، ویژه و نشان دار دیده شود.

وی گفت: در 9 ماه نخست سال جاری بیش از 3 هزار ماموریت توسط اورژانس هوایی انجام شده که 68 درصد آنها، حوادث و سوانح از جمله حوادث ترافیکی و.. بوده است.

50 ماموریت در حوزه انتقال عضو اهدایی

دکتر میعادفر تصریح کرد: یکی دیگر از خدمات مهمی که توسط اورژانس هوایی انجام می شود، انتقال عضو اهدایی از شهری به شهر دیگر است. از ابتدای سال جاری تاکنون، حدود 50 ماموریت در این زمینه انجام شده است.

رییس سازمان اورژانس کشور اظهار کرد: ما سه چالش عمده در حوزه اورژانس داریم که یکی از آنها کمبود نیروی انسانی است. در حال حاضر به نیروهایی نظیر پرستار، کارشناس هوشبری و یا فوریت های پزشکی و… در اورژانس نیاز داریم.

پذیرش دانشجوی رشته فوریت های پزشکی و جذب نیروها به صورت بومی

وی گفت: مقرر شده که امسال دانشگاه ‌های تیپ یک مانند تهران، شهید بهشتی، ایران و اصفهان، دانشجوی رشته فوریت‌های پزشکی پذیرش کنند و نیروها به صورت بومی جذب شوند.

رییس سازمان اورژانس کشور گفت: چالش دوم، آمبولانس ها است، حدود چهار سال است که آمبولانس جدید به ناوگان اورژانس کشور افزوده نشده، در حال حاضر 5500 آمبولانس داریم که سه هزار دستگاه به مرز فوق فرسودگی رسیده اند. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته از این دستگاه‌ ها پنج ساله استفاده می ‌شود، اما در کشور ما دستگاه های فرسوده بالای 14 سال عمر دارند. بنابراین تامین آمبولانس یک ضرورت جدی محسوب می شود و از دولت و مجلس درخواست کردیم تا اعتباراتی را در این زمینه برای سال 1401 ببینند؛ در کمیسیون تلفیق اتفاقات خوبی افتاده و نگاه حمایتی به سازمان اورژانس دارند و امیدوارم بتوانیم با دریافت حمایت های لازم، مشکل تامین آمبولانس های جدید را برطرف کنیم.

وی، تامین فضای فیزیکی را چالش سوم عنوان کرده و افزود: راه اندازی یک پایگاه اورژانس در کلانشهرها، هزینه زیادی می طلبد، یک بخشی از این هزینه ها از سوی دولت و مجلس تامین می شود، اما بخش دیگر نیازمند ورود و کمک خیّرین است. همانطور که خّیرین در امر مدرسه‌ سازی و بیمارستان سازی و … فعال هستند، در خریداری، بهسازی و نوسازی ناوگان اورژانس نیز وارد عمل شوند. زیرا 78 درصد ماموریت های ما در شهرها و 22 درصد در جاده ها اتفاق می افتد. از این 78 درصد ماموریت شهری، حدود 70 درصد در 10 الی 15 شهر بزرگ کشور رخ می دهد. شاخص های محرومیت را باید براساس عملکرد باید درنظر بگیریم، در برخی شاخص ها باید به نقاط و استان های محروم توجه و رسیدگی شود، اما در مورد گسترش خدمات مربوط به فوریت های پزشکی اتفاقا باید به کلانشهرها کمک شود، لذا از خیّرین می خواهیم در حمایت به اورژانس از لحاظ وقف زمین، ساختمان و یا خرید آمبولانس و … کمک کنند.

دو میلیون دُز واکسن توسط اورژانس تزریق شد

رییس اورژانس کشور افزود: وقتی اعلام شد که طرح واکسیناسیون به صورت جهادی آغاز شود، نیروهای اورژانس نیز فعال شدند و در یک بازه زمانی، دو میلیون دُز واکسن از سوی نیروهای اورژانس با استقرار پایگاه‌ های تجمیعی واکسیناسیون به مردم تزریق شد، درحال حاضر نیز نیروهای ما در مراکز واکسیناسیون حضور دارند تا در صورت نیاز کمک رسانی کنند.

دکتر میعادفر درخصوص تهمیدات سازمان اورژانس برای ۲۲ بهمن، گفت: سازمان اورژانس تمهیدات لازم برای برگزاری ۲۲ بهمن را پیش بینی کرده و هماهنگی ‌ها با ستادهای برگزاری ۲۲ بهمن در سطح تهران و استان ‌ها انجام شده است.

وی با بیان اینکه زمان رسیدن بر بالین بیمار در شهرهای کوچک حدود هشت دقیقه است، گفت: این رقم در جاده‌ ها 14 دقیقه است.

دکتر میعافر همچنین اظهار کرد: بیشترین حوادث ترافیکی در استان تهران اتفاق میفتد، در 9 ماه نخست سال جاری، 580 هزار ماموریت ترافیکی انجام شده که در این ماموریت‌ ها 505 هزار نفر به مراکز درمانی منتقل شدند و تعداد ماموریت هایمان نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش داشته است. در این مدت، ۱۴۰ اتوبوس و ۱۲۰ مینی بوس تصادف کرده ‌اند که باید تمهیدات لازم و جدی در این زمینه اندیشیده شود تا از وقوع اینگونه حوادث پیشگیری شود.