دكتر صادق نجفي در ديدار با نماينده شركت جترو ژاپن در ايران اعلام كرد:

صادرات ۷ ميليارد دلاري SME هاي ايران در ۶ ماهه اول امسال

به گزارش نویدتهران،معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران گفت: در ۶ ماهه اول امسال ۱۹ ميليارد دلار صادرات كشور بوده كه مدت مشابه سال قبل ۱۶ درصد افزايش داشته و ۷ ميليارد دلار از اين رقم مربوط به sme ها بوده است.

دكتر صادق نجفي در ديدار با ناكامورا  نماينده شركت جترو ژاپن در ايران  با بيان اين مطلب، افزود: علاقمند به ارتباط با واحدهاي SME و استارت آپ كشور ژاپن هستيم و كارشناسان ما در جلسات كارشناسي ظرف ۱۵ روز آينده اعلام مي كنند كه در اين دو حوزه چه نوع همكاري هايي را مي توانيم انجام دهيم.

وي با اشاره به برگزاري هجدهمين نمايشگاه بين المللي صنعت در ۲۱ مهرماه در تهران، تصريح كرد: اين نمايشگاه فرصتي براي ارتباط واحدهاي توليدي كوچك و متوسط دو كشور در قالب B2B خواهد بود و وقتي SME ها به هم نزديك شوند خودشان در رابطه با نوع همكاري‌هاي ميان خود به نقطه مشتركي خواهند رسيد.

دكتر نجفي همچنين به همكاري هاي كوتاه مدت ايران با جترو ژاپن اشاره كرد و گفت: در زمينه آموزش، انتقال فناوري و تكنولوژي، تحقيق و توسعه در حوزه استارت آپها و SME ها در كوتاه مدت مي‌توانيم با همديگر همكاري داشته باشيم.

مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران با اشاره به استقرار شهرك‌هاي فناوري و مراكز فناورانه و دانش بنيان در استانهاي كشور، ادامه داد: فضاي لازم براي تبادل فكر و تكنولوژي و انتقال فناوري در كشور ما فراهم است، جوانان علاقمند با تخصص هاي مختلف در اين مراكز فناورانه در حال فعاليت مستمر و پويا هستند.

دكتر نجفي جترو را مجموعه اي قديمي دانست كه در توسعه صادرات ژاپن پس از جنگ نقش مهمي ايفا كرده است و اضافه كرد: آمادگي داريم تا نمايندگان جترو را به بازديد از شهرك‌هاي صنعتي ايران دعوت كنيم تا با پتانسيل هاي موجود كشور ما بيشتر آشنا شوند.

وي همچنين نمايشگاه‌ها را فرصتي مناسب براي ارتباط دو سويه واحدهاي صنعتي دو كشور توصيف كرد و گفت: آمادگي داريم حضور شركتهاي ايراني را در نمايشگاه‌هاي ژاپن فراهم آوريم و از حضور شركت‌هاي ژاپني نيز در نمايشگاه‌هاي ايران استقبال مي كنيم.

نماينده شركت جترو ژاپن در ايران نيز در اين ديدار با بيان اينكه جترو از سال ۱۹۵۸ در ايران كار خود را آغاز كرده است، تصريح كرد: در دوران جنگ و تحريم همچنان بر ادامه همكاري‌هاي دو سويه ميان دو كشور تأكيد داشته ايم و اين اواخر نيز در زمينه هاي خودرو، محيط زيست، فناوري و تجهيزات پزشكي با شركت‌هاي ايراني همكاري داشتيم.

ناكامورا با بيان اينكه مايل به ايجاد همكاري بلندمدت در زمينه خودرو و تجهيزات پزشكي هستيم، افزود: جترو براي يك دوره ۴ ساله همواره برنامه ريزي مي كند و در ۴ سال‌ آينده بيشتر فعاليت در حوزه SME و استارت آپ ها مدنظر ما هست.

وي با بيان اينكه SME ها و شهركهاي صنعتي ظرفيت هاي خوب همكاري هستند، گفت: فضا را براي بسط و گسترش همكاري‌هاي متقابل آماده خواهيم كرد.

گفتني است كه جترو( سازمان تجارت خارجي ژاپن)، سازماني غيرانتفاعي است كه توسط دولت ژاپن براي گسترش روابط تجاري و سرمايه گذاري ميان ژاپن و ساير كشورها تاسيس شده است.

توسعه بازرگاني و سرمايه گذاري در بازار ايران و گسترش سرمايه گذاري مستقيم خارجي در ژاپن و توسعه صادرات ژاپن به ايران از مهمترين محورهاي كاري اين شركت در رابطه با ايران است.

شايان ذكر است كه تمركز اصلي جترو بر گسترش سرمايه گذاري مستقيم خارجي در ژاپن و كمك به شركتهاي كوچك و متوسط ژاپني براي به حداكثر رساندن توان صادرات جهاني آنها است. در حال حاضر جترو ۷۴ دفتر در ۵۵ كشور دارد.