به اتهام شرکت در تظاهرات علیه آل‌سعود صورت گرفت؛

شکنجه یک جوان معلول در عربستان

%d9%85%d9%86%db%8c%d8%b1-%d8%a2%d8%af%d9%85یک گروه حقوق بشری مستقر در انگلیس اعلام کرد عربستان سعودی جوان معلولی را به اتهام شرکت در تظاهرات علیه آل‌سعود شکنجه کرده و ممکن است وی را گردن بزند.
به گزارش نوید تهران و به نقل از بسیج، گروه متشکل از وکلا و محققان بین‌المللی به نام «ریپریو» در بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر افزود: منیر آدم، معلول ۲۳ ساله، حدود پنج سال پیش در جریان تظاهرات ضد حکومتی در استان الشرقیهٔ عربستان زمانی که تنها ۱۸ ساله داشت، دستگیر شد.

به گفته این گروه حقوق بشری، منیر آدم از «اختلالات بینایی و شنوایی» رنج می‌برد.

سوابق پزشکی آدم تأئید می‌کند که وی دچار معلولیت بوده و پزشکان هشدار داده‌اند ضربه و صدمات ممکن است آسیب‌ها به او را بیشتر و معلولیتش را تشدید کند.

به گزارش پرس‌تی‌وی، در بیانیۀ ریپریو آمده‌است، ظاهراً پلیس عربستان این جوان معلول را به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار داده به‌طوری‌که وی «شنوایی یک گوشش را به‌طور کامل از دست داده‌است.»

گزارش‌ها حاکی است دادگاه جنایی تخصصی عربستان این جوان معلول را به اعدام محکوم کرده‌است.

بر اساس بیانیۀ گروه حقوق بشری ریپریو، منیر آدم از دسترسی به وکیل محروم و تحت شکنجه مجبور به نوشتن مطالبی تحت عنوان اعترافات و امضای آن شده‌است.

به گفتۀ ریپریو، عربستان در حالی این جوان معلول را به‌استفاده از تلفن‌همراه برای سازماندهی تظاهرات متهم کرده که وی گفته‌است از خانواده‌ای فقیر است و هرگز تلفن همراه نداشته‌است.

مایا فوآ، مدیر گروه حقوق بشری ریپریو گفت: منیر به اتهام شرکت در تظاهرات دستگیر و تحت شکنجه مجبور به «اعتراف» شده‌است.

فوآ افزود: «منیر آدم به‌شدت مورد ضرب و شتم قرارگرفته به‌طوری‌که شنوایی خود را از دست داده‌است. اینکه منیر اکنون بر اساس اظهارات ساختگی که قبلاً انکار کرده، با حکم اعدام مواجه است، یک رسوایی است.»

داود المرهون، عبدالله ظاهر و علی النمر، برادرزاده شیخ نمر، روحانی برجسته شیعیان عربستان ازجمله نوجوانانی هستند که به اتهام شرکت در تظاهرات علیه آل‌سعود از دادگاه جنایی تخصصی عربستان حکم اعدام دریافت کرده‌اند.

عربستان اواسط دی‌ماه پارسال ۴۷ نفر از جمله شیخ نمر را به ادعای دست داشتن در عملیات «تروریستی» و فعالیت‌های «براندازانه» اعدام کرد.

اعدام شیخ نمر موجی از اعتراضات گسترده بین‌المللی را علیه حکومت آل‌سعود برانگیخت.

دیده‌بان حقوق بشر اعدام شیخ نمر را محکوم و اعلام کرد محاکمه شیخ نمر «ناعادلانه» برگزار شده‌بود و اعدام وی به اختلافات و ناآرامی فرقه‌ای دامن خواهد زد