مراسم رونمایی از جدید‌ترین آثار شهیدحسن باقری؛

شهید حسن باقری سردار امانتدار نظام و «معجزه انقلاب»

مادر و جمعی از همرزمان شهید حسن باقری در مراسم رونمایی از جدیدترین آثار این شهید در باشگاه خبرنگاران تسنیم«پویا» گردهم‌ آمدند و از بخشی از خصلت‌های اخلاقی و مجاهدت‌های آن شهید سخن گفتند.

به گزارش نوید تهران ،مراسم رونمایی از جدید‌ترین آثار سردار شهید «حسن باقری» همزمان با سی‌وچهارمین سالگرد شهادت این سردار رشید سال‌های دفاع مقدس، با حضور فتح‌الله جعفری از همرزمان و فرماندهان سال‌های دفاع مقدس و رئیس هیئت مدیره مؤسسه شهید حسن باقری، کبری افشردی مادر شهید حسن باقری(غلامسحین افشردی), سردار نیکخواه فرمانده جنگ‌های نوین قرارگاه خاتم‌ الانبیا(ص) در جنگ تحمیلی، سردار یعقوب سلیمانی دبیر قرارگاه راهیان نور بسیج و سپاه، مشاور جانشین نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، مهدی امیریان مدیرعامل مؤسسه شهید حسن باقری,جمعی از همرزمان آن شهید همراه با گروهی از نویسندگان آثار دفاع مقدس در باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» برگزار شد.

سردار فتح الله جعفری: حسن باقری امانت‎دار مردم، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بود

در ابتدای این مراسم، سردار فتح‌الله جعفری، رئیس هیئت مدیره مؤسسه شهید باقری با بیان اینکه بنا بر برگزاری بزرگداشت و سالگرد شهید را نداریم، گفت: ما سعی داریم امکانات مادی برگزاری مراسم را در مسیر نشر آثار شهید حسن باقری به کار گیریم؛ حسن باقری شخصیتی بود که آیندگان به بزرگی وی پی می‎برند.

وی با اشاره به اینکه مدت ۲۲ ماه با ایشان هم‌رزم بودم و از نزدیک شاهد فعالیتهای وی بودم، خاطرنشان کرد: آنچه که در اسناد از چهره شهید باقری ترسیم شده است واقعاً آن چیزی نیست که ما از نزدیک شاهد بودیم زیرا بررسی ابعاد شخصیتی وی در آثار نمی‎گنجد.

جعفری با اشاره به اینکه اولین موضوعی که در اسناد و آثار نگاشته شده درباره شخصیت شهید حسن باقری می‎بینیم، امانت‌داری ایشان است، افزود:طبق اسناد موجودی که از شهید باقری دست ما رسیده است، ما ملاحظه می‎کنیم حدود ۲۰ ساعت از شبانه‎روز را کار مفید انجام می‎داد و می‎توان گفت طی این ساعات کاری به نوعی امانت‎دار مردم، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بود.

وی با بیان اینکه شهید حسن باقری به دنبال کشتار نبود، آن را برگرفته از خصلت امانت‌داری وی یاد و تصریح کرد: در تمام طرح‎های عملیاتی‌ای که برای مبارزه با دشمن ارائه می‌داد، به دنبال این بود که حداقلِ شهید برای ما و حتی حداقلِ تلفات برای دشمن رقم بخورد؛ بنابراین فرماندهی نبود که به دنبال کشتار باشد و این به دلیل خصلت امانت‌داری شهید باقری بود.

رئیس هیئت مدیره مؤسسه شهید باقری، تصمیم‎گیری در شرایط بحرانی را از دیگر ویژگی‎های حسن باقری در اسناد بر جا مانده بر شمرد و افزود: بر اساس اسنادی که موجود است، ما شاهدیم که در بحرانی‎ترین شرایط، بهترین تصمیمات را می‎گرفت و در اکثر مواقع پیروز میدان بود و در عین حال در نهایت تواضع نیز برخورد می‎کرد.

جعفری با اشاره به اینکه شهید باقری هیچ گاه به دنبال فعالیتهای تکراری نبود، نوسازی را از دیگر ویژگی‎های شخصیتی وی توصیف کرد و گفت: شهید باقری همواره به دنبال نوآوری بود و این رفتار وی ابتکار عمل را از فرماندهان ارشد دشمن می‎گرفت.

وی کادرسازی را یکی از مهمترین ابعاد شخصیتی شهید باقری دانست و او را مبدع سازمان رزم در طول سال‌های دفاع مقدس نامید و افزود: شهید باقری در مقابل دشمنان بسیار قدرتمندانه رفتار و در مواجهه با نیروی دشمن گردان‌های فراوانی را فرماندهی می‌کرد که این فرماندهی منسجم و توانمند ناشی از قدرت عمل وی در کادر سازی از نیروی رزمنده ایرانی بود.

مادر شهید باقری: حسن در ایجاد وحدت سپاه و ارتش یک نمونه بود

کبری افشردی بهروز مادر سردار شهید غلامحسین افشردی (حسن باقری) در این مراسم با تشکر از کسانی که در پاسداشت مقام والای شهید یاد او را زنده نگه می‌دارند، گفت: صحبت از ولایت شد باید یادآوری کنم که شهید باقری نه تنها یک ولایتمدار بلکه عاشق ولایت بود. زمانی که حضرت امام(ره) به تهران تشریف آورده بودند او را دیده بود نزد من آمد و گفت: مادر وقتی وارد مدرسه شدم و چشمم به چهره مبارک حضرت امام(ره) افتاد واقعا دیگر متوجه نبودم که در بین جمعیت کجا هستم و برای چه آمده‌ام. در واقع شهید حسن باقری محو وجود این بزرگوار شده بود و آن را با اشتیاق برای من تعریف می‌کرد.

وی افزود: من و خانواده‌ام نیز همین ارادت را به ولایت داریم و شکر خدا این روزها نیز می‌گویم چنانچه کسی می‌خواهد خدمتی کرده وایران عزیز را سربلند نگه دارد باید دو نکته را همیشه در نظر بگیرد. اولین نکته و بالاتر از هر موضوعی رهبر عزیزمان است که باید واقعا قدر ایشان را بدانیم. امیدوارم به نام مولا حضرت علی(ع) خداوند به ایشان طول عمر و سربلندی عنایت کند. نکته بعدی نیز سپاه عزیز و سپاهیان گرامی هستند که باید توجه به آنان را در مسیر موفقیت پیش‌رو داشت. البته خود شهید حسن باقری تفاوتی میان سپاه و ارتش قائل نبود.

مادر شهید باقری با اشاره به نگاه شهید به وحدت میان سپاه و ارتش گفت: شهید باقری یکی از کسانی بود که در مقابل او کسی جرات نداشت خدای ناکرده اسم ارتش را بدون احترام ببرد. ایشان می‌گفت سپاه و ارتش با هم فرقی ندارند، شهید باقری در ایجاد وحدت سپاه و ارتش یک نمونه بود. شهید صیاد شیرازی ایشان را بسیار دوست می‌داشت و با ایشان بسیار مانوس بود زیرا او هم یکی از امیران نمونه ارتش بود.

وی در ادامه تصریح کرد: برای همه ما ثابت شده بود که شهدا در میدان جنگ از هم پیشی می‌گرفتند شهید باقری هم همیشه به من می‌گفت مادر دعا کن که من شهید بشوم من هم به او گفتم که دعا می‌کنم که پیروز شویم. خوشا به سعادتشان خدا به همه ما توفیق دهد تا در این راه قدم بگذاریم. از خدا می‌خواهم که ما را پیرو راه شهدا قرار داده و جوانانمان را به راه رستگاری هدایت کند. از تمامی کسانی که آثار شهید را زنده کردند تشکر می‌کنم و امیدوارم خدا به همه آنها اجر جمیل عنایت کند تا آگاه کننده جوانانمان باشند.

مهدی امیریان: یادمان شهید باقری به محل گفت‌وگو و گفتما‌ن‌سازی دفاع مقدس تبدیل می‌شود

مهدی امیریان مدیر عامل موسسه شهید حسن باقری گفت: اعتقاد ما بر این است که شهید حسن باقری مصداق و الگوی یک جوان انقلابی است از این حدیث که در صحنه و زمانی که حضور داشت جایگاه و اهمیت آن را درک کرد، فهمید در کجا ایستاده و تکلیفی که امامش بر دوشش گذاشته بود را شناخت و هر کاری که می‌توانست برای انجام آن تکلیف انجام داد.

وی ضمن بیان علت و اهمیت شناسایی محل نقطه شهادت شهید حسن باقری گفت: ما راهیان نور را یکی از بسترهای مهم مخاطبین‌مان خصوصا با حضور جوانان و پرسش‌هایشان دانسته و می‌دانیم و برای همین این تکلیف را بر دوش خود دیدیم که محل شهادت حسن باقری نه فقط برای خود حسن باقری بلکه برای تاریخ انقلاب و تاریخ دفاع مقدس مشخص کنیم و آن محلی باشد برای گفتن واقعیت‌های جنگ برای تاریخ و نسلهای آینده.

مدیر عامل موسسه شهید حسن باقری با بیان جزئیات نحوه شناسایی محل شهادت شهید باقری گفت: در طول ۹ ماه سفرهای مختلفی به همراه همرزمان و دوستان دیگر انجام شد، تقریبا ۴،۵ سفر صورت گرفت تا نهایتا محل شهادت ایشان شناسایی شد.در گام بعدی قرار شد که این نقطه به عنوان یادمان شهید باقری احیاء شود و سردار عظیم‌فر و دوستان دیگر زحمات زیادی در این رابطه کشیدند.

امیریان با اشاره به مستند پخش شده در جلسه که در خصوص چگونگی شناسایی محل شهادت شهید باقری بود گفت: این مستند که ملاحظه کردید بخشهایی از چند سفری است که انجام شد و محل شهادت شناسایی شد. ما امیدواریم یادمان شهید باقری تبدیل به محل گفت‌وگو و گفتما‌ن‌سازی دفاع مقدس شود. شهید باقری برای ما مصداق عقلانیت در جنگ است، مصداق این است که اگر بخواهیم با مسئولیت وارد عرصه‌ای بشویم هیچ چیزی برای خودمان نخواهیم و هر چه می‌خواهیم برای خدا بخواهیم.

وی با اشاره به ایجاد بخش هنری موسسه شهید باقری و فعالیتهای آن گفت: دو سالی است که ما بخش هنری موسسه‌مان را ایجاد کرده‌ایم و یک برنامه تلویزیونی در راه است، یک انیمیشن سه‌بعدی در مورد داستان دکل ابوذر که کتاب آن هم نوشته شده در عرصه هنری و مستند در نظر داریم. یک بخش دیگری که در این دو سال به بخش هنری موسسه اضافه شده بخش فضای مجازی است نرم‌افزار شهید باقری که مرتبط با همین بخش است دارای بخشهای مختلفی از صوت، فیلم، نگاه فرماندهان و… است.

امیریان گفت: بخش بعدی ما در مدیریت فضای مجازی پایگاه نشر آثار شهید حسن باقری است که مختص اسناد و آثاری است که از شهید باقری برجای مانده و به صورت سه زبانه است بیش از ۷۴۰ مصاحبه، یادداشت و روزنوشت شهید باقری که در طول ۲۸ ماه از خودش به جای گذاشته، تقریبا ۳۰۰ قطعه فیلم، ۴۰۰ قطعه عکس و متن در سایت وجود دارد. تلاش ما در راه‌اندازی این سایت این است که به مخاطبان احترام بگذاریم و محققان بتوانند در کمترین زمان مطالب دقیق و خوبی در این مورد دست پیدا کنند. این سایت جامع‌ترین پایگاه مجازی در مورد شهید باقری است.

وی گفت: بخش دیگر، بخش شبکه‌های اجتماعی است که اعم از صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام است بخش دیگر کار ما که در دست اقدام است بخش نرم افزار واقعیت افزوده است. یک بخش از کار ما در حیطه آثار مکتوب است که سعی کردیم بخش نمایشگاهی به نام معجزه انقلاب که بخشهایی از ولادت تا شهادت شهید باقری را دربرمی‌گیرد تحت آثار و تابلوهایی طراحی نماییم که امروز از آن رونمایی می‌شود.

مدیرعامل موسسه شهید باقری در پایان سخنانش گفت: ما در ۳ حوزه محصولات و کارهایمان را ارائه می‌کنیم. ۱- حوزه تصویر و مستند، ۲- حوزه فضای مجازی و ۳- حوزه مکتوب. بنای ما این است که کتابهایی که کار می‌شود کتابهای مرجع و با استاندارد اصلی و برتر باشد. امیدواریم بتوانیم مطالب دقیق، مستند، و قابل ارائه به مخاطب به خصوص نسل جوان انتقال دهیم تا در راستای فهم حقایق و وقایع و… کمکی کرده باشیم.

در پایان این مراسم ضمن تقدیر از مادر شهید باقری از پایگاه نشر آثار شهید حسن باقری به نشانی www.bagheri.ir, نرم افزار زندگینامه شهید باقری با عنوان«معجزه انقلاب», مستند مراحل شناسایی و ساخت یادمان شهید باقری در منطقه فکه, سیرنمایشگاهی زندگینامه شهید و پوستر سی‌و چهارمین سالگرد شهید حسن باقری به عنوان جدید‌ترین آثار آن شهید رونمایی شد.