سردار حسین اشتری:

شهرها و نقاطی که بافت سنتی و مذهبی خود را حفظ کرده اند، جرایم کمتری دارند

به گزارش نویدتهران، فرمانده نیروی انتظامی گفت: شهرها و نقاطی که شاکله، بافت سنتی و مذهبی داشته شاهد کاهش چشمگیر وقوع جرایم و آسیب های اجتماعی در آن مناطق بوده ایم.

سردار حسین اشتری در مراسم تکریم و معارفه فرمانده انتظامی استان زنجان که در سالن بقیه الله الاعظم (عج) برگزار شد، اظهار داشت: استان زنجان یکی از استان های پیشتاز در انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و در تمام عرصه هایی که نظام مقدس جمهوری اسلامی به آن نیاز داشته، بوده است.

فرمانده ناجا تصریح کرد: این استان نقش مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی داشته و در دوران دفاع مقدس شهدای گرانقدر و بزرگواری تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

وی خاطر نشان کرد: استان زنجان دارای مردمی متدین، ولایتمدار و حسینی بوده خصوصا در ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) دارای وجهه بین المللی بوده به گونه ای که به الگویی برای همه شیعیان تبدیل شده است.

این مقام عالی انتظامی کشور اضافه کرد: همیشه استان و خصوصا شهر زنجان آمارهای مناسبی در رابطه با کاهش جرایم وآسیب های اجتماعی به نسبت جمعیت داشته که نشان از ریشه مذهبی در این استان دارد.

سردار اشتری با اشاره به افزایش جرایم و آسیب های اجتماعی در جامعه، یادآور شد: در حوزه فضای مجازی امسال شاهد رشد ۷۰ درصدی جرایم و آسیب های اجتماعی بوده ایم که در هیچ جرمی به این شدت نبوده و بایستی در این خصوص اقدامات موثری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۷۰۰ دفتر و مرکز مشاوره در کلانتری های کشور وجود دارد، افزود: در بررسی های صورت گرفته مشخص شده از حدود ۴۰۰ هزار پرونده ارجاعی به این مراکز ۷۰ درصد منجر به صلح شده است.

فرمانده ناجا با تأکید بر اینکه در شهرهایی که شاکله و بافت سنتی خود را حفظ کرده اند شاهد کاهش چشمگیر وقوع جرایم و آسیب های اجتماعی بوده ایم، گفت: برای کاهش وقوع جرایم بایستی از بنیان خانواده در زمینه فرهنگ سازی شروع کرد، همچنین اقدامات پیشگیرانه در زمینه کاهش جرایم را با تلاش مضاعف انجام داده و همه باید کمک کنند چرا که تنها چند دستگاه در این رابطه مسئول نیستند بلکه با تعامل و همکاری مردم می توانیم مشکلات را حل کنیم.

این مقام عالی انتظامی کشور با تأکید براینکه یکی از دستاوردهای نیروی انتظامی حفظ و ارتقاء امنیت است، گفت: به برکت خون شهدا و هدایت های مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، حضور مردم در صحنه و تلاش نیروهای نظامی، انتظامی، قضائی و اعضای شورای تأمین، امنیت باثبات و مثال زدنی در کشور حاکم است که باید قدر بدانیم و کمک کنیم خدشه ای به آن وارد نشود.

وی عنوان داشت: اعتماد مردم مهم ترین سرمایه نیروی انتظامی است و ما بالاتر از اعتماد مردم سرمایه ای نداریم، اعتماد مردم هر ساله نسبت به پلیس ارتقاء پیدا کرده و همه باید تلاش کنیم این اعتماد در مردم تقویت شود.

سردار اشتری تأکید کرد: ناجا بایستی به گونه ای عمل کند که یک مجرم و کسی که متعدی به حقوق دیگران است با مشاهده پلیس بدنش بلرزد و خوف داشته باشد، یعنی پلیس با مخلان امنیت با پنجه فولادین روبه رو شود اما مردم قانون مدار که اکثریت جامعه هستند بایستی با مشاهده پلیس خوشحال و احساس امنیت کنند.

این مقام عالی انتظامی کشور مطرح کرد: کلانتری نباید فقط محلی برای رسیدگی به جرایم باشد بلکه بایستی افراد از شورای محل و شهر گرفته تا افراد با نفوذ در این محل حضور داشته و در کاهش آسیب ها وجرایم و حل مشکلات مردم به پلیس کمک کنند، اگر چنین شود به امنیت مطلوب نزدیک تر خواهیم شد و ان شاء الله زندگی ها خیلی با نشاط تر و با آرامش بیشتری در جامعه ادامه خواهد داشت.

سردار اشتری ضمن تشکر از زحمات سردار  علی آزادی ؛ در طول خدمت در استان زنجان گفت: وی در مدت کوتاهی که در این استان حضور داشته توانسته تعامل خوبی با مسئولان و مردم داشته باشد.

فرمانده ناجا در ادامه با معرفی سرهنگ  رحیم جهانبخش   به عنوان یکی ازفرماندهان جوان و موفق و ولایتی، گفت: با شناختی که از تجارب و توانمندی وی دارم، امیدوارم به یاری خدا با همت همکاران و تعامل با سازمان ها، نهادها و اقشار مختلف مردم بتواند در اجرای مأموریت های محوله موفق باشد.

سردار اشتری در خاتمه با اشاره به افتتاح ساختمان مرکز علمی کاربردی فرماندهی انتظامی استان زنجان، افزود: امروز همکاران در راستای اجرای موفقیت آمیز مأموریت ها و نزدیک شدن به پلیس حرفه ای در این مرکز آموزش می بینند ان شاءالله به برکت این شهر که شهری پر از شور و حماسه حسینی است و کمک و همیاری مردم و مسئولان شاهد موفقیت های چشمگیر در این استان باشیم.