آیت‌الله خاتمی:

شهدای منا قربانی کینه‌توزی دشمنان اسلام شدند

به گزارش نویدتهران،آیت‌الله سید احمد خاتمی در مراسم گرامیداشت شهدای منا که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تسلیت به خانواده این شهدای بزرگوار ابراز کرد: آنچه که غم این حادثه تلخ را برای ما سنگین‌تر می‌کند، این است که این شهدا مانند ارباب خود حضرت سیدالشهدا(ع) با لبی تشنه جان دادند.
وی با اشاره به اینکه این شهدا مقام والایی در نزد خدا دارند، اظهار کرد: شهدای منا سه مدال افتخار دارند، اول اینکه میهمان ویژه خدا بودند چرا که در حالت احرام به ملاقات خدا رفتند و مدال افتخار دوم آن‌ها این است که مهاجر الی‌ الله بودند و طبق آیات قرآن اجر عظیمی دارند و مورد رحمت و مغفرت خداوند قرار می‌گیرند.
عضو مجلس خبرگان افزود: سومین مدال افتخار جانباختگان سرزمین منا این است که با عنوان شهید از دنیا رفتند و در آن دنیا مانند دیگر شهدا از جایگاه بسیار والایی برخوردار خواهند بود.
وی افزود: کسانی که باعث به وجود آمدن این حادثه تلخ شدند، همان‌هایی هستند که در یمن، عراق و سوریه آدم کشی می‌کنند و این‌ها کسانی هستند که شهید حججی را بی‌رحمانه و با قساوت تمام به شهادت رساندند.
امام جمعه گفت: موج بیداری اسلامی علیه ظالمان از انقلاب اسلامی نشات گرفته است و نیروهای مقاومت سوریه، عراق و لبنان پیام خود را از انقلاب اسلامی گرفته‌اند، چرا که پیام انقلاب امروز به همه دنیا صادر شده است.
عضو مجلس خبرگان با بیان اینکه قاتل شهید حججی در واقع آمریکای جنایتکار است، عنوان کرد: مستکبران جهانی با حمایت از داعش باعث به وجود آمدن این فجایع در دنیا اسلام می‌شوند، چرا که آن ها با آرمان‌های انقلاب اسلامی مخالف هستند و انقلاب را خطر بزرگی برای خود می‌دانند.
وی ابراز کرد: اولین دشمن انقلاب اسلامی جبهه استکبار جهانی است چرا که تنها کشوری که در برابر آن‌ها ایستاده ایران است و مردم ایران رهرو انبیاء و اولیاء الهی هستند و تا زمانی که ظلم وجود دارد، جنگ میان اسلام و استکبار هم وجود خواهد داشت.
آیت‌الله خاتمی افزود: تقابل اسلام اصیل و اسلام غیراصیل از همان ابتدا وجود داشته است و این اسلام غیر اصیل گاهی به شکل اسلام اموی، گاهی هم به صورت اسلام عباسی و زمانی هم به صورت اسلام شاهنشاهی وجود داشته است و در نهایت هم حضرت امام(ره) موضوع اسلام آمریکایی را مطرح کردند.
امام جمعه تهران اسلام ناب محمدی را نقطه مقابل اسلام‌های غیراصیل دانست و اظهار کرد: اسلام واقعی اسلامی است بر مبنای خداباوری و ایمان، ولی اسلام غیراصیل تنها وسیله‌ای است که مستکبران از آن برای رسیدن به قدرت استفاده می‌کنند.
وی شهید حججی را تجسم اسلام واقعی و اسلام ناب محمدی دانست و عنوان کرد: در قاموس اسلام واقعی سازش و تسلیم جایی ندارد و فرد مسلمان جان خود را در راه آرمان‌های مقدسش فدا می‌کند و از کشته شدن واهمه‌ای ندارد.
آیت‌الله خاتمی یادآور شد: هنر امام خمینی(ره) روحیه سازش ناپذیری او بود، امام راحل تا آخر عمر مبارک خود حتی یک قدم از اصول اسلام کنار ننشست و نفرت از آمریکا و استکبار جهانی در جان او بود و با باور مرگ بر آمریکا از دنیا رفت.
گفتنی است: قرائت زیارت امین الله، شعرخوانی در وصف شهدای مظلوم منا و پخش کلیپی با موضوع شهدای منا از دیگر بنامه‌های این مراسم باشکوه بود.