سردار تقی مهری:

شناسایی ۵۰۰۰ نقطه حادثه خیز در کشور/حدود 50 درصد کشته ها در سر صحنه تصادف است

به گزارش نویدتهران،رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۳۰۰۰ نقطه برون شهری و ۲۰۰۰ نقطه درون شهری به عنوان نقاط حادثه خیز شناسایی شده است، گفت: باید با انجام پیگیری و مکاتبات این نقاط ایمن سازی شود.
سردار تقی مهری در سیزدهمین همایش سراسری روسا و مدیران پلیس راهور ناجا بر ضرورت  آسیب شناسی  و  مسئله محوری  در حوزه‌های استحفاظی روسای پلیس راهور استان‌ها تاکید کرد و گفت: وظیفه پلیس راهور این نیست که تمام اقداماتی که دیگران باید انجام دهند را انجام دهیم اما برای یادآوری و مسئول سازی ما این کارها را انجام می‌دهیم.

وی با تاکید بر ضرورت تجزیه و تحلیل درست حوادث و رویدادها افزود: اگر ما تجزیه و تحلیل درستی انجام ندهیم قطعا نمی‌توانیم تصمیم درستی بگیریم،این تجزیه و تحلیل‌ها نیازمند اطلاعات است و فرماندهان باید با استفاده از آن تصمیم بگیرند.

افزایش نیم درصدی مرگ پس از صحنه تصادفات

رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد مرگ و میرها در صحنه تصادفات رخ می‌دهد و تقریبا همین مقدار نیز پس از صحنه تصادفات و در حین انتقال یا در بیمارستان رخ می‌دهد که این آمار نسبت به سال قبل حدود نیم درصد افزایش داشته است ، گفت: این مهم بیانگر موضوع است که باید دقت بیشتری در این زمینه انجام شود.

سردار مهری با تاکید بر اینکه یک مسئول هوشیار و هوشمند هیچ گاه غافلگیر نمی‌شود،‌ افزود: ما باید در ابعاد مختلف به صحنه بیاییم و به وظیفه خود عمل کنیم، بحث اجرای کامل طرح نوروز ۹۷ یکی از تاکیدات است. دستورالعمل‌های لازم برای اجرای طرح صادر شده اما فرماندهان راهور باید توجه داشته باشند که این دستورالعمل باید بومی سازی شود و متناسب با شرایط جغرافیای هر استان اجرا شود.

وی با بیان اینکه طبق پیش بینی‌های ما در هفته دوم نوروز کار ماموران راهور سنگین‌تر خواهد بود، گفت: در همین راستا باید ماموران و فرماندهان ما نظارت بیشتری داشته باشند و گشتی‌های ما نیز باید هوشمند شوند.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: در طرح نوروزی سال گذشته ۴۰ درصد از کسانی که در تصادفات جان خود را از دست دادند به علت بی‌توجهی به جلو و خستگی و خواب آلودگی راننده دچار حادثه شدند، این افراد در واقع در حوادثی جان خود را از دست دادند که خودروی دومی در کار نبود و خود فرد عامل وقوع این حوادث شد که امسال باید در این زمینه حساسیت بیشتری داشته باشیم.

سردار مهری بر ضرورت ایجاد ایستگاه‌های استراحت برای رانندگان به ویژه در استان‌های کویری تاکید کرد و گفت: این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد چراکه اگر رانندگان استراحت کافی داشته باشند قطعا این موضوع بر کاهش وقوع تصادفات موثر خواهد بود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا استفاده از تلفن همراه را عامل دیگری در بروز تصادفات رانندگی دانست و بیان کرد: یکی از اصلی‌ترین خطوط قرمز پلیس راهور، ارتکاب تخلفات حادثه ساز است، ۲۰ تخلف حادثه‌ساز وجود دارد که طبق قانون نمره منفی نیز به آن تعلق می‌گیرد و به هیچ عنوان نباید ماموران راهور با کسانی که تخلفات ترافیکی حادثه ساز مرتکب می شوند با اغماض برخورد کنند چرا که این تخلفات علاوه بر اینکه به خود فرد آسیب می‌زند دیگران را نیز متاثر می‌کند.

سردار مهری با بیان اینکه امسال حدود ۱۳ هزار کشته در حوادث رانندگی داشتیم، گفت: از تخلفات حادثه‌ساز باید پیشگیری کنیم و در برخورد با آن کوتاه نیاییم. آمار ۱۳ هزار کشته حاصل ۵۹۰۰ تصادف بوده است.

رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه ۷۳ درصد از جان باختگان حوادث رانندگی نیز در حوزه‌های برون شهری بوده‌اند، گفت: آشکارسازی نقاط حادثه‌خیز با نصب علائم و تامین روشنایی نقش زیادی در کاهش تصادفات مرگبار برون شهری دارد.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از تجهیزات نوین پلیسی اظهارکرد: کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی نیز موضوع مهم دیگری است که باید مورد توجه تمامی ماموران و به‌ویژه فرماندهان قرار بگیرد، در این زمینه اتوبوس‌ها بیشتر مورد تاکید هستند و ما نیز تاکید کرده‌ایم علاوه بر استفاده از سامانه “سپهتن” که سامانه خوبی برای کنترل تخلفات ناوگان حمل و نقل عمومی است ، بازرسان ما نیز با لباس مبدل و عادی تحت عنوان مسافر سوار اتوبوس‌ها می‌شوند و تخلفات رانندگان را کنترل می‌کنند.

سختگیری برای اتوبوس‌های راهیان نور

سردار مهری به ایمنی تردد از اتوبوس‌های راهیان نور اشاره کرد و گفت: این عزیزان از مناطق مختلف عملیاتی بازدید می‌کنند و ما توافق کردیم که نسبت به وسایل نقلیه آنان سختگیری بیشتری اعمال شود، اتوبوس‌هایی که با آن‌ها تردد می‌کنند باید دارای استاندارد و راننده دارای دفترچه باشد. خودرو نیز قابلیت تردد در مناطق عملیاتی داشته باشد. اینها مواردی است که پلیس بر آنها نظارت دارد.

وی با اشاره به وضعیت ترافیکی شهرهای مسافرپذیر در ایام نوروزبیان کرد : در خصوص ترافیک این شهرها نیز باید برنامه‌ریزی انجام شود تا عبور و مرور مسافران نوروزی تسهیل و با هماهنگی دستگاه‌های مختلف اقدامات لازم انجام شود. خوشبختانه در این زمینه هماهنگی خوبی نیز با ستاد تسهیلات نوروزی نیز انجام شده است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با اشاره به نقاط حادثه خیز جاده‌ها و معابر درون شهری گفت: در گذشته این نقاط ۸۰۰۰ نقطه بود که با اقدامات انجام شده به ۵۰۰۰ نقطه کاهش پیدا کرده است. مشکل تمام این نقاط باید حل می‌شد اما به دلیل مشکلات بودجه‌ای امکان‌پذیر نشد البته ما امیدواریم به زودی این اقدامات انجام شود.

سردار مهری اضافه کرد: پلیس آماده همکاری با دستگاه‌های مربوطه در این زمینه است.

وی در پایان با اشاره به حضور وزیر بهداشت در این مراسم اظهار کرد: دکتر قاضی زاده هاشمی فردی است که اقدامات شایسته‌ای در حوزه سلامت کشور انجام داده است.