شعار پلیس پایتخت در سال جدید «پاک سازی شهر تهران از معتادان متجاهر»/ کاهش سرقت و افزایش دستگیری ها در ایام نوروز ۹۸

به گزارش نویدتهران، رئیس پلیس پایتخت با اشاره به کاهش سرقت ها و افزایش دستگیری ها در ایام نوروز ۹۸، گفت: شعار فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در سال جدید در حوزه مبارزه با موادمخدر  پاک سازی شهر تهران از معتادان متجاهر  است.

سردار حسین رحیمی، با اشاره به اقدامات قرارگاه نوروزی امام علی(ع) در طول ایام نوروز ۹۸، گفت: طرح نوروزی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، از ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۷ با برگزاری رزمایش امنیت و اقتدار در میدان آزادی آغاز و روز شنبه ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۸ به پایان رسید.

این مقام ارشد انتظامی، با اشاره به آماده باش ۱۰۰ درصدی و استفاده از تمامی ظرفیت عملیاتی این فرماندهی، برای ارائه خدمات بهتر به شهروندان و مسافران نوروزی شهر تهران، گفت: پلیس پایتخت با برنامه ریزی های پیش بینی شده در این مدت، ۲ هزار و ۴۰۰ گشت انتظامی خودرویی، موتوری و پیاده، ۵۰ تیم عملیات ویژه تجسس کلانتری ها، پلیس مبارزه با موادمخدر، پلیس امنیت عمومی، ۱۶۰ واحد گشت فوریت های پلیسی ۱۱۰ و بیش از ۸۰ گشت پلیس آگاهی آماده اجرای ماموریت بودند.

وی افزود: علاوه بر ظرفیت ایجاد شده در گشت های سیار و عملیاتی، در طول تعطیلات نوروزی، ۲۱۷ ایستگاه انتظامی نوروزی نیز فعال شد که ۲۰۰ ایستگاه در سطح شهر تهران و ۱۷ ایستگاه نیز در مبادی ورودی و خروجی شهر تهران پیش بینی شده بود.

رئیس پلیس پایتخت، با اشاره به این که در ایام نوروز، ۲۲ غرفه ترافیکی – آموزشی و پنج غرفه فرهنگی نیز در مبادی ورودی شهر و میادین مهم شهر تهران پیش بینی شده بود، تصریح کرد: اجرای سه طرح جمع آوری معتادان متجاهر در سطح شهر تهران و جمع آوری بیش از ۵ هزار و ۹۰۰ معتاد متجاهر، کشف ۶۰۰ کیلوگرم انواع موادمخدر، دستگیری ۸۹۵ خرده فروش و دستگیری ۱۴ سوداگر مرگ که در قالب سه باند توزیع کننده موادمخدر فعالیت داشتند، از جمله اقدامات صورت گرفته در این حوزه است.

وی به افزایش ۹۵ درصدی دستگیری در حوزه مبارزه با مواد مخدر خبر داد و گفت: شعار فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در سال جدید “پاک سازی شهر تهران از معتادان متجاهر” است.

سردار رحیمی، با اشاره به عملکرد پلیس آگاهی و پیشگیری پایتخت در ایام نوروز، اشاره کرد و عنوان داشت: در تعطیلات نوروزی به دلیل حضور گسترده واحدهای گشت و کنترل و نظارت مستمر ، وقوع سرقت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته روند کاهشی پیدا کرد به گونه ای که در پایان طرح نورزوی شاهد کاهش ۳ درصدی در مجموع وقوع کل سرقت ها در مقایسه با سال گذشته بوده ایم.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ به عنوان نمونه به کاهش ۱۶ درصدی سرقت از منزل، کاهش ۲۰ درصدی سرقت از مغازه، کاهش ۲ درصدی سرقت اتومبیل، کاهش ۴۰ درصدی سرقت موتورسیکلت، کاهش ۳۸ درصدی کیف قاپی و کاهش ۱۰ درصدی جیب بری در مقایسه با سال گذشته، اشاره کرد و بیان داشت: کشفیات سرقت ها نسبت به سال قبل ۲۴ درصد و دستگیری سارقین نیز ۵۰ درصد افزایش داشته است.

عالی ترین مقام انتظامی پلیس تهران بزرگ، به افزایش ۹۹ درصدی کشفیات و دستگیری های این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره و تصریح کرد: احضار بیش از ۳ هزار نفر از مجرمان رها شده و سارقان سابقه دار، اجرای چهار مرحله طرح دستگیری دلالان ارز و دستگیری ۱۲ نفر در این رابطه، اجرای طرح دستگیری محکومان متواری، نظارت بر توزیع ۵ هزار تن گوشت و مرغ در میان شهروندان، توقیف ۲۷۰ تن گوشت سفید و ۱۷۵ تن گوشت قرمز خارج از شبکه توزیع دولتی توسط پلیس آگاهی و دستگیری ۴۳ نفر در این رابطه، کشف ۷۴۸ دستگاه خودرو مسروقه، کشف ۳۴۰ دستگاه موتورسیکلت مسروقه و … از جمله این اقدامات در ایام نوروز ۹۸ بوده است.

وی افزود: علاوه بر دستگیری ها و کشفیات انجام شده در حوزه سرقت، با حضور سریع و اقدام ضربتی و سریع مأموران، سارقان بانکی در خیابان شیراز شمالی قبل از ترک محل سرقت شناسایی و دستگیر شدند و در بازرسی از وسایل آنها مقادیر قابل توجهی طلا، وجه نقد و ارز، به ارزش تقریبی ۵۷۰ میلیارد تومان کشف شد.

این مقام انتظامی در توضیح ماجرای این سرقت گفت: در آخرین روز از اسفند ماه ۹۷ یکی از خدمه بانک مذکور به همراه یکی از دوستانش، شب قبل داخل بانک حضور داشته و پس از تخریب ۱۵۰ صندوق امانت بانکی، قصد فرار داشتند که با صدای آژیر خطر و حضور به موقع مأموران در محل، هر دو دستگیر و مقادیر قابل توجهی طلا ، ارز و … از آنها کشف شد.

سردار رحیمی، همچنین به عملکرد نوروزی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ اشاره کرد و گفت: پلیس راهور با به کارگیری بیش از یک هزار و ۴۰۰ دستگاه دوربین ثابت نظارتی، ۴۵ دستگاه دوربین سیار لیزرگان، ۳۶۶ دوربین ثابت کنترل سرعت و ۴۰۰ تیم ترافیکی، موفق به کنترل میزان تصادفات منجر به فوت و جرح در ایام نوروز ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل شده است.

رئیس پلیس پایتخت در ادامه به عملکرد نوروزی پلیس فتا تهران اشاره کرد و گفت: در نوروز ۹۸ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، شاهد افزایش ۹۰ درصدی در وقوعات جرایم در حوزه پلیس فتا در تهران بودیم و با این وجود از تعداد پرونده های واصل شده به پلیس فتا، ۸۵۵ پرونده، در مجموع شاهد ۸۳ درصد کشف به وقوع، افزایش ۴۲۰ درصدی کشفیات و دستگیری ۱۴۱ نفر ( ۱۲۵ مرد و ۱۶ زن) در این رابطه هستیم.

وی با اشاره به پرونده های مربوط به سرقت وجوه حساب بانکی از طریق اینترنت، گفت: در این خصوص ۳۵ نفر دستگیر و ارزش مالی پرونده های کشف شده در این مدت بالغ بر ۱۳ میلیارد ریال است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به ۵ جرم برتر در فضای مجازی، از جمله برداشت غیرمجاز اینترنتی، کلاهبرداری اینترنتی، مزاحمت های اینترنتی، دسترسی غیرمجاز به داده ها و تهدید و اخاذی، گفت: از میان این جرایم ۵ گانه در حوزه مجازی، برداشت غیرمجاز اینترنتی ( ۵۱٫۶ درصد ) و کلاهبرداری اینترنتی ( ۲۱٫۴ درصد ) بیشترین پرونده ها را شامل می شوند که در طرح نوروزی سال ۹۸ در برداشت غیرمجاز اینترنتی نسبت کشف به وقوع ۶۸ درصد و در برداشت کلاهبرداری اینترنتی نیز نسبت کشف به وقوع ۱۰۶ درصدی افزایش داشته است.

سردار رحیمی با اشاره به اقدامات فرماندهی انتظامی تهران در روز طبیعت (۱۳ فروردین)، گفت: در این روز آماده باش کامل از ساعت ۶ بامداد روز سه شنبه ۱۳ فروردین به اجرا درآمد و یک هزار و ۶۳۰ بوستان، تفرجگاه و فضای سبز در شهر تهران تحت پوشش انتظامی قرار گرفت و خدمات انتظامی، اجتماعی و ترافیکی به شهروندان ارائه شد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پایان با اشاره به استقرار ۱۹۰ ایستگاه پلیس در بوستان و تفرجگاه ها ویژه روز طبیعت، خاطر نشان کرد: به کارگیری ۱۳ هزار نیروی پلیس در قالب یک هزار و ۲۰۰ واحد گشت انتظامی و ترافیکی و پیش بینی کنترل ترافیکی شهر بویژه در مبادی ورودی و تفرجگاه ها از طریق بالگرد، از اقدامات ویژه این روز بود که راستای ارائه هرچه بهتر خدمات به شهروندان انجام شد.