دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور خبر داد:

شعار امسال راهیان نور «ما پیروزیم» است

به گزارش نویدتهران، سردار ادیبی گفت: راهیان نور به یکی از بزرگترین عملیات های فرهنگی کشور تبدیل شده است که اثرش در حوزه فرهنگی کشور جای تردید ندارد.
سردار ادیبی در تشریح برنامه های راهیان نور سال ۹۸ اظهار داشت: راهیان نور به یکی از بزرگترین عملیات های فرهنگی کشور تبدیل شده است که اثرش در حوزه فرهنگی کشور جای تردید ندارد و طبق نظرسنجی و ذائقه سنجی از زائران و میزبانان در شهرهای مقصد، یکی از روندهای فرهنگی موثر در کشور است.

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور با بیان اینکه دفاع مقدس مظهر خودباوری و خلق وحدت بین نیروهای مختلف بود گفت: وظیفه ما در راهیان نور رساندن صدای شهدا به گوش مردم است که از بین برنده حزن و اندوه از دل مردم است، همانطور که رزمنده ها با خلوص و امید به خدا اندوه نداشتند و با مجاهدت توانستند پیروزی های بزرگ را خلق کنند.

وی با اشاره به اینکه راهیان نور مرکز ارتباط مردم با دوران دفاع مقدس است، تاکید کرد: اگر بخواهیم مدلی را برای ارتباط عمیق با تاریخ گذشته فراهم کنیم به راهیان نور می رسیم و تلاش داریم تصویر کاملی از دفاع مقدس و حضور همه جانبه ملت در مقابل دشمن را به مردم نشان دهیم.

ادیبی افزود: طی دهه گذشته در حوزه گستره عمومی راهیان نور رشد زیادی را داشتیم در سال ۹۷ قریب به ۶ میلیون نفر در مناطق عملیاتی حضور پیدا کردند.

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور با بیان اینکه در ابتدای سال ۹۷ حماسه فتح بازی دراز در هفته اول اردیبهشت ماه را داشتیم و قریب به ۳۰ هزار نفر فتح بازی دراز را در یک روز آغاز کردند، اظهار داشت: در غرب و شمالغرب شاهد حضور خوب مردم با وجود فاصله زیاد بین یادمان ها بودیم، با توسعه زیرساخت های عمرانی و فرهنگی شاهد ارتباط عمیق‌تر مردم منطقه با زائران راهیان نور بودیم به ویژه ارتباط زائران با مردمان اهل سنت از برکات این سفرها بود.

وی تصریح کرد: شعار امسال راهیان نور نشات گرفته از پیروزی های ملت ایران در مقاطع و صحنه‌های مختلف «ما پیروزیم» است.

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور با اشاره به آمار سنی زائران راهیان نور گفت: براساس آمار دقیق ۷۰ درصد زائران را جوانان بین ۱۵ تا ۳۰ سال تشکیل می‌دهند.

ادیبی از راه اندازی چند یادمان جدید خبر داد و افزود: جبهه شهید بهشتی در قصرشیرین و یادمان شهدای دارلک در آذربایجان غربی راه اندازی شده است. یادمان عملیات والفجر ۱ در منطقه چم هندی و شیخ صله در ثلاث باباجانی نیز از جمله یادمان‌های تازه تاسیس هستند.

۸۰ درصد خادمان راهیان نور دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور بیان کرد: شبکه خادمین با ۷۰ هزار عضو داوطلب که ۸۰ درصد دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند به زائران خدمت رسانی می‌کنند، ۲۵ هزار راوی داوطلب دفاع مقدس از فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس در طول سال و در اوج راهیان نور در مناطق عملیاتی حضور دارند و ۱۵ هزار مبلغ روحانی در مناطق مختلف نیز به خدمت رسانی مشغول هستند.

وی با اشاره به اقدامات فرهنگی در حوزه راهیان نور گفت: همایش روز ملی راهیان نور ۲۰ اسفند با سخنرانی فرمانده سپاه سرلشکر جعفری در خرمشهر برگزار می‌شود و در استمرار آن جشنواره رهاورد سرزمین نور با محوریت تولیدات زائران برگزار می‌شود.

ادیبی از برگزاری شورای سیاست ‌‌گذاری با حضور سرلشکر باقری، فرماندهان ارشد، وزرا و فرماندهان قرارگاه‌ها در تهران خبر داد.

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های رسته‌ای راهیان نور تصریح کرد: نمایشگاه راهیان نور شمال و شمالغرب در سال آینده برگزار می‌شود و از جمله نمایشگاه‌های راهیان نور خوزستان نمایشگاه موشکی در منطقه «دب حردان» شهر اهواز، نمایشگاه پایگاه شکاری دزفول، نمایشگاه دریایی خرمشهر، نمایشگاه رسته زرهی در منطقه آب تیمور است.

وی با بیان اینکه نمایش‌های فرهنگی رزمی و بازسازی صحنه و سوژه‌های دفاع مقدس را در خوزستان و دیگر استان‌ها داریم، گفت: هر شب چند هزار نفر از زائران و ساکنان خوزستان در این نمایش‌ها شرکت می‌کنند، همچنین در حوزه کودک و نوجوان برنامه‌های وسیعی پیش بینی شده است و تولیداتی از جمله کتاب، بروشور و ویژه نامه‌هایی برای آشنایی اقشار مختلف مردم تهیه شده است.

تصویب و ابلاغ سند ملی راهیان نور

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور از اقدامات مهم سال ۹۷ در حوزه راهیان نور را تصویب سند ملی راهیان نور دانست و افزود: این سند با اتکا به تجریبات گذشته و برنامه‌های توسعه‌ای راهیان نور پیش بینی شده است که در هیات امنای ستاد راهیان نور به تصویب رسید و به دستگاه‌های دولتی و مجموعه نیرو‌های مسلح ابلاغ شد.

ادیبی با اشاره به اینکه مسوولیت قرارگاه رسانه‌ای راهیان نور برعهده صدا و سیما است اظهار داشت: قرار است از ظرفیت‌های رسانه‌ها در این عملیات فرهنگی استفاده کنیم.

وی با اشاره به نقش جهادگران در دفاع مقدس و لزوم پرداختن به آن بیان کرد: بازسازی پل بعثت در یادمان والفجر ۸ و استفاده از راویان جهادگر از جمله اقدامات در زمینه پرداختن به موضوع جهادسازندگی در جبهه است.

سفر‌های راهیان نور کم خطرترین سفر‌های کشور/راه اندازی قرارگاه برای ساماندهی زائران خارجی

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر حضور زائران خارجی از تاسیس قرارگاه بین الملل برای ساماندهی زائران خارجی خبر داد و گفت: کاروان‌های خارجی از کشور‌های آمریکا، آسیا و اروپا در مناطق عملیاتی حاضر و از اسرار پیروزی ملت ایران مطلع می‌شوند.

ادیبی سفر‌های راهیان نور را یکی از کم خطرترین سفر‌ها در کشور دانست و گفت: قرارگاه راهیان نور نیروی انتظامی مسوولیت تامین امنیت و کنترل کاروان‌ها را برعهده دارند.