وزير آموزش‌وپرورش در پيامي به خانواده‌های دانش آموزان؛

شرط برگزاري کلاس‌های حضوري امكان رعايت دستورالعمل‌های بهداشتي است

به گزارش نویدتهران،وزير آموزش‌وپرورش طي پيامي ضمن تبريك آغاز سال تحصيلي جديد به خانواده‌های دانش آموزان، نكاتي را براي خانواده‌ها مطرح و تشريح كرد.

محسن حاجي ميرزايي در پيامي بابیان اينكه شرط برگزاري کلاس‌های حضوري امكان رعايت دستورالعمل‌های بهداشتي است و در تحليل شرايط و برنامه‌های كه آموزش‌وپرورش براي تداوم آموزش دانش آموزان به‌کار برده است، اظهار كرد: با اين وضعيت اكنون بخش قابل‌توجهی از مديريت و نظارت بر تحصيل دانش آموزان بر عهده خانواده‌هاست و همكاري و تعامل بدون وقفه اوليا و مربيان، پشتوانه محكمي براي موفقيت فرزندانمان محسوب می‌شود.

متن پيام وزير آموزش و پرورش به شرح زير است:

به نام خداوند بخشاينده مهربان

آغاز سال تحصيلي ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را حضور خانواده‌های گرامي و والدين دانش آموزان عزيز تبريك و تهنيت عرض می‌کنم و از همكاري و همراهی ارزشمند و صميمانه شما با مديران مدارس، معلمان و ساير دست‌اندرکاران تعليم و تربيت در سال تحصيلي گذشته به‌ویژه در ماه‌های پاياني سال كه با شيوع بيماري كرونا در كشور همراه شد، تشكر و قدرداني می‌نمایم.

قبلاً گفته می‌شد، مدرسه خانه دوم فرزندان ماست، اما امروز با اطمينان می‌گویم كه خانواده مدرسه اول است و در قبال همه اموري كه به فرزندان مربوط می‌شود، مسئول است؛ بخصوص با پايداري و استمرار احتمال شيوع بيماري كوويد ۱۹ نزديكي و همكاري اين دو نهاد اصيل و اثرگذار بايد تقويت شود. تلاش ما اين است كه بتوانيم با بهره‌گیری از خرد جمعی، یافته‌های علمي و تجارب ارزشمند ملي و بین‌المللی، تربيت فرزندان و آینده‌سازان اين مرزو بوم را به نحو مؤثر و مطلوبي به‌پیش ببريم و اجازه ندهيم وقفه‌ای در جريان آموزش و تربيت آنان به وجود بيايد.

وزارت آموزش‌وپرورش متناسب با اهداف، مأموریت‌ها و منابع مادي و انساني خود با بهره‌گیری از ظرفیت‌های برون‌سازمانی امكاناتي را فراهم كرده است تا پاسخ گوي نيازهاي آموزشي و تربيتي دانش آموزان در تمام نقاط كشور باشد، در اين راستا با بررسي وضعیت‌های متصور، امكانات موجود و مشورت با كارشناسان خبره، روش‌های آموزشي را در دو بخش حضوري و غيرحضوري پیش‌بینی و زمینه‌های اجراي آن را فراهم كرديم. برگزاري کلاس‌های حضوري را مشروط به فراهم بودن امكان اجراي دستورالعمل‌های بهداشتي کرده‌ایم و براي اينكه خانواده‌ها و معلمان دغدغه سلامت خود و دانش آموزان را نداشته باشند به مدارس تفويض اختيار داده شده است تا با مشاركت و هم‌فکری ذی‌نفعان يعني خانواده‌ها، معلمان و مديريت مدرسه كه در قالب شوراي مدرسه فعاليت می‌کنند، متناسب با شرايط مدرسه و منطقه، تقويم آموزشي را تنظيم و مطابق آن برنامه درسي مصوب را اجرا كنند.

درروش غيرحضوري، شبكه آموزشي دانش‌آموز (شاد) را راه‌اندازی كرديم كه پس از چند ماه تجربه و ارزيابي و نظرسنجي از شما والدين گرامي، بسياري از ايرادات فني آن رفع شد و اكنون نسخه ارتقا یافته‌ی آن در دسترس معلمان و دانش آموزان قرار دارد. در نسخه جديد شاد، امكان برقراري ارتباط تصويري، مديريت كلاس درس، بررسي تكاليف درسي، آموزش معكوس و ارزيابي از آموخته‌های فراگيران فراهم‌ شده است. تلويزيون آموزشي نيز هم‌زمان فعاليت خود را با ارائه دروس در تمامي پایه‌ها آغاز كرده است تا دانش‌آموزانی كه به هر دليل نمی‌توانند از فضاي مجازي استفاده كنند از تحصيل بازنمانند. همچنين بسته‌های خودآموز توسط معاونت‌های آموزشي تهیه ‌شده و براي دانش‌آموزانی كه امكان استفاده از روش‌های ديگر را ندارند ارسال می‌شود. در كنار اين اقدامات تلاش خواهيم كرد با همكاري راهبران آموزشي و معلمان به‌صورت سيار دسترسي همه كودكان واجب التعليم را به آموزش رايگان فراهم كنيم؛ اگر خلاقيت معلمان، كادر آموزشي مدارس و مناطق و خرد جمعی والدين را به اين مجموعه بيفزاييم، امکان‌های متعددي فرا روي ماست كه می‌توانیم متناسب با شرايط دست به انتخاب بزنيم.

با همه محدودیت‌های موجود به علت اثرات غیرقابل‌انکار روش حضوري بر سلامت جسمي، رواني، عاطفي و شناختي كودكان و نوجوانان كه ممكن است چشم‌پوشی از آن پيامدهاي تربيتي نامطلوبي بر رفتار دانش آموزان برجاي بگذارد به همه مدارس تأكيد شده است كه با تقسيم ساعات درسي به‌وقت‌هاي كوتاه، فراگيران را از اين فرصت‌های طلايي محروم نكنند. درهرصورت شرط برگزاري کلاس‌های حضوري امكان رعايت دستورالعمل‌های بهداشتي است. با اين وضعيت اكنون بخش قابل‌توجهی از مديريت و نظارت بر تحصيل دانش آموزان بر عهده خانواده‌هاست و همكاري و تعامل بدون وقفه اوليا و مربيان، پشتوانه محكمي براي موفقيت فرزندانمان محسوب می‌شود.

از اعضاي محترم شوراي انجمن اوليا و مربيان مدارس درخواست می‌کنم در تعامل مستمر با خانواده‌های دانش آموزان نظرات آنان را به شوراي مدرسه منعكس نمايند و ازآنچه باعث نگراني والدين عزيز می‌شود پيشگيري كنند. از مديران محترم مدارس خواسته‌ام با تشكيل مستمر جلسات شوراي مدرسه در اجراي مصوبات آن اهتمام نمايند.

سربلندي، عزّت و توفيق روزافزون براي ملّت عزيز ايران از خداوند بزرگ مسألت دارم.