آشنایی با نامزد مورد حمایت جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی؛

سید ابراهیم رئیسی کیست؟

به گزارش نویدتهران،در روز ۱۷ فروردین در دومین مجمع ملی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی از میان ده نامزد معرفی شده به این مجمع، ۵ نفر بیشترین آرا را کسب کردند. سیدابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، محمدباقر قالیباف و حمیدرضا حاجی بابایی به ترتیب آرای اول تا پنجم دومین مجمع ملی جبهه مردمی را به خود اختصاص دادند. از این میان غیر از مهرداد بذرپاش که به نفع نیروهای انقلاب در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام نکرد، مابقی با موافقتی که شورای مرکزی جبهه مردمی اعلام کرد، در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ثبت نام کردند.

 

زندگینامه سید ابراهیم رئیسی

سید ابراهیم رئیسی در آذر سال ۱۳۳۹ هجری شمسی در خانواده‌‌ای روحانی در شهر مشهد و در محله نوغان دیده به جهان گشود. پدر و مادر ایشان از سلاله سادات حسینی هستند ونسبش از هر دو سو به حضرت زید بن علی بن الحسین علیهماالسلام می‌رسد. او در ۵ سالگی پدر خود را که از روحانیون مشهد بود از دست داد.

وی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه جوادیه گذرانده و تحصیل در علوم حوزوی را در مدرسهنواب و سپس در مدرسه آیت الله موسوی‌نژاد شروع نمود. در سال ۱۳۵۴ برای ادامه تحصیلات به حوزه علمیه قم، مدرسه ایت الله بروجردی رفت و مدتی نیز در مدرسه‌ای که با مدیریت آیت الله پسندیده و در واقع با نظر امام خمینی (ره) اداره می‌شد، اشتغال به تحصیل داشت.

رئیسی در حوزه علمیه قم، اصول فقه را نزد آیت الله مروی، لمعتین را محضر آیت‌الله فاضل هرندی، رسائل را نزد آیت‌الله موسوی تهرانی، مکاسب محرمه را خدمت آیت الله دوزدوزانی، کتاب البیع مکاسب را محضر آیت‌الله خزعلی، خیارات مکاسب را نزد آیت الله ستوده و آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی و کفایه را خدمت آیت‌الله سید علی محقق داماد، تفسیر قرآن کریم را نزد آیت الله مشکینی و آیت الله خزعلی، شرح منظومه و فلسفه را نزد آیت‌الله احمد بهشتی، دوره شناخت را نزد شهید مطهری و نهج البلاغه را محضر آیت الله نوری همدانی آموخت.

حجت الاسلام رئیسی، از درس خارج اصول آیت ‌الله سید محمدحسن مرعشی شوشتری و آیت‌ الله هاشمی شاهرودی و خارج فقه آیت ‌الله آقا مجتبی تهرانی و آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب استفاده کرده است. علاوه بر این ایشان با اتمام دوره سطح حوزه, توانست به دوره کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی راه یافته و پس از دفاع از پایان نامه خویش با عنوان «ارث بلا وارث» در سال تحصیلی ۱۳۸۰ با قبولی در کنکور دکترای مدرسه عالی شهید مطهریدر رشته فقه و حقوق خصوصی ادامه تحصیل دهد. حجت الاسلام رئیسی با تکمیل تحقیقات خود در حوزه فقه و حقوق، موفق به اخذ مدرک عالی‌ترین سطح آموزشی حوزه (سطح چهار) شدو در نهایت رساله دکترای خود را با عنوان «تعارض اصل و ظاهر در فقه و حقوق» دفاع نمود.

حجت الاسلام رئیسی به دنبال هتک حرمت امام خمینی (ره) در روزنامه اطلاعات و آغاز حرکت‌های مردمی، در اجتماعات اعتراضی که مبدأ اغلب آنها مدرسه آیت الله بروجردی (مدرسهخان) بود، شرکت داشته و در قالب هسته‌ای از طلاب انقلابی فعالیت می‌نمود. وی در این دوران فعالیت‌های مبارزاتی خود را در قالب ارتباط برقرار کردن با علمای انقلابی که از زندان آزاد شده بودند یا در تبعید بسر می بردند, پی گرفت؛. همچنین در تجمعاتی مثل تحصن علما و روحانیون در دانشگاه تهران، شرکت داشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در دوره تربیتیخاصی که مرحوم شهید بهشتی جهت کادرسازی برای تأمین نیازهای مدیریتی نظام اسلامی برگزار می نمود شرکت داشت. وی به دنبال شورش‌های مارکسیستی و ایجاد مشکلات متنوع در شهر مسجد سلیمان، ایشان جهت شرکت در فعالیتهای فرهنگی همراه با گروهی از طلاب عازم آن منطقه شد. پس از بازگشت از مسجد سلیمان، مجموعه سیاسی-عقیدتی پادگان آموزشی صفر- دو در شاهرود را تأسیس و برای مدت کوتاهی آن را اداره کرد.

ورود حجت الاسلام رئیسی به عرصه مدیریت از سال ۱۳۵۹ و با حضور در جایگاه دادیاری شهرستان کرج آغاز شد و پس از چندی با حکم شهید آیت‌الله قدوسی، به سمت دادستان کرج منصوب شد.

موفقیت سید ابراهیم رئیسیدر ساماندهی وضعیت پیچیده این شهر موجب شد تا پس از دو سال خدمت در این جایگاه مهم (در سالهای ۵۹ و ۶۰)، ایشان در سال ۱۳۶۱ همزمان با دادستانی کرج، مسئولیت دادستانی شهر همدان را نیز عهده دار شود.

حضور همزمان ایشان در این دو مسئولیت، برای مدتی ادامه یافت تا آنکه به عنوان دادستان استان همدان معرفی شد و از ۱۳۶۱سال تا ۱۳۶۳، به مدت ۳ سال در این سمت خدمت نمود.

حجت الاسلام رئیسی در سال ۱۳۶۴ به عنوان جانشین دادستان انقلاب تهران منصوب شد و به این ترتیب، دوره مدیریت قضایی ایشان در پایتخت آغاز شد. سپس ایشان مورد توجه حضرت امام خمینی (ره) قرار گرفت و احکام ویژه و مستقیمی را برای رسیدگی به مشکلات اجتماعیدر برخی استانها از جمله لرستان، کرمانشاه و سمنان، از بنیانگذار انقلاب اسلامی دریافت کرد، که این احکام در صحیفه امام ثبت شده است.

بعد از رحلت حضرت امام (ره) او با حکم رئیس قوه قضائیه به سمت دادستان تهران منصوب شد و از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ به مدت پنج سال این مسئولیت را برعهده داشت. ویاز سال ۱۳۷۳ به ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد که خدمت ایشان در این سمت تا سال ۱۳۸۳ ادامه یافت. تحولات ایجاد شده در حوزه نظارت بر دستگاه‌های اداری مربوط به این دوره است که همزمان با روی کار آمدن دو دولت ششم و هفتم می باشد.

حجت الاسلام رئیسی از سال ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۹۳، به مدت ۱۰ سال معاون اول قوه قضائیه بوده و از سال ۱۳۹۳ تا اواخر سال ۱۳۹۴ نیز مسئولیت دادستانی کل کشور را برعهده داشته‌است. همچنین او از سال ۱۳۹۱ تا کنون با حکم مقام معظم رهبری, دادستان کل ویژه روحانیت است.

حجت الاسلام رئیسی در تاریخ ۱۷ اسفند ۹۴، با حکم مقام معظم رهبری دام ظله العالیعهده‌دار تولیت آستان قدس رضوی علیه السلام شده و تا کنون نیز مفتخر به خدمت در آن آستان رفیع است.

گفتنی است در سال ۱۳۷۶، به پیشنهاد برخی اعضای مؤثر جامعه روحانیت مبارز از جمله آیت‌ الله مهدوی کنی و تصویب شورا ی مرکزی جامعه روحانیت، رئیسی به عضویت در ان شورادر آمد.

حجت الاسلام رئیسی در سال ۱۳۸۵، از طرف جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز و به توصیه نخبگان استان خراسان جنوبی برای عضویت در چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری، خود را در معرض انتخاب مردم شریف آن دیار قرار داد و با نظر مثبت بیش از ۸۰ درصد مردم این استان وارد مجلس خبرگان شد. ۲ سال پس از حضور در این مجلس، با رأی خبرگان ملت به عنوان عضو هیأت رئیسه انتخاب و عضویت او در این جایگاه تا اتمام دوره چهارم، با رأی نمایندگان محترم مجلس خبرگان تمدید شد.

همچنین وی در دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری نیز با کسب اکثریت قاطع آرا برای دومین بار به عنوان نماینده مردم شریف خراسان جنوبی برگزیده شد و عضویت ایشان در هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری همچنان ادامه دارد .

او علاوه بر مسؤولیت های کلان کشوری ، بنا به توصیه مکرر آیت الله مهدوی کنی و آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی مبنی بر حفظ ارتباط درسی خود با طلاب، از سال ۸۰ تا کنون به عنوان مدرس در مدارس علمیه تهران از جمله مدارس مجد، امیرالمومنین علیه السلام، امام حسین علیه السلام و مروی به تدریس دروس سطوح عالی: رسائل و مکاسب، کفایتین و قواعد فقهیه مشغول بوده‌اند. ایشان بعد از انتقال به مشهد مقدس از ابتدای سال تحصیلی ۱۳۹۵ در مدرسه عالی نوابمشهد، تدریس در موضوع «فقه وقف» را آغاز کرد.

تا کنون یک دوره از درس‌های حوزوی رئیسیدر زمینه قواعد فقه در قالب سه جلد کتاب با عنوان قواعد فقه عبادی، قواعد فقه قضایی و قواعد فقه اقتصادی به رشته تحریر درآمده که از سوی طلاب درس ایشان، تدوین و از سال ۹۰ توسط چاپ دادگستر به چاپ رسیده است.

حجت الاسلام ئیسی علاوه بر این در دانشگاه نیز در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه امام صادق علیه السلام و دانشگاه شهید مطهری و دانشگاه آزاد اسلامی به تدریس دروس تخصصی فقه قضا و فقه اقتصاد اصول فقه, قانون مدنی پرداخته‌است.

سوابق علمی

– -سطح چهار فقه و اصول از حوزه علمیه قم

– دکترای فقه و مبانی حقوق با گرایش حقوق خصوصی از دانشگاه شهید مطهری

– تدریس متون فقهی سطح عالی و قواعد فقه قضاء و فقه اقتصاد در حوزه‌های علمیه تهران و دانشگاه‌ها

سوابق مدیریتی و سیاسی

– انجام سه مأموریت‌ ویژه قضایی در حوزه های اجتماعی در سه استان مختلف با حکم امام خمینی (ره)

– عضویت در هیأت امنای ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به مدت ده سال از سوی مقام معظم رهبری

– معاون اول قوه قضاییه به مدت ده سال

– ریاست سازمان بازرسی کل کشور به مدت ده سال

– دادستان انقلاب اسلامی تهران

– اولین دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور

– دادستان انقلاب اسلامی استان همدان

– عضو شورای عالی گزینش کشور

– ریاست شورای نظارت بر صدا و سیما

– افتخار خدمت گزاری و تولیت آستان قدس رضوی (ع) با حکم مقام معظم رهبری

– مؤسس حوزه علمیه فاطمه الزهراسلام الله علیها خواهران در تهران (کوی نصر)

– مؤسس مرکز تخصصی شیعه‌شناسی امام هادیعلیه السلام زیرنظر حوزه علمیه قم

مسئولیت‌ها به اعتبار جایگاه حقوقی

– عضو شورای عالی فضای مجازی

– عضو شورای عالی استاندارد

-عضو شورای عالی نفت

-عضو شورای توسعه شرق و غرب کشور

-عضو شورای عالی پول و اعتبار

– عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

– عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر

سخنرانی در اجلاس‌های بین المللی

– اجلاس مبارزه با فساد اداری در قاره آفریقا

– اجلاس مبارزه با جرائم سازمان یافته در آرژانتین

– اجلاس سلامت اداری در سوچی روسیه

– اجلاس حقوق بشر در پاکستان

-اجلاس نقش عاشورا در تحولات اجتماعی – استانبول ترکیه

– اجلاس دلالت های قانون اساسی در حفظ حقوق بشر – نیجریه

– اجلاس همکاری های بین المللی در مبارزه با فساد – چین

– اجلاس حقوق بشر سازمان ملل – ژنو

– اجلاس مبارزه با فساد اداری در فیلیپین و انتصاب به عنوان قائم مقام بازرسان کل آسیا

– ده ها نشست تخصصی دیگر با حضور مقامات کشورهای خارجی

تالیفات و آثار

الف- کتب چاپ شده

– کتاب تقریرات درس قواعد فقه (بخش قضایی)

– کتاب تقریرات درس قواعد فقه (بخش اقتصادی)

– کتاب تقریرات درس قواعد فقه (بخش عبادی)

ب- کتب در دست انتشار

– ارث بلاوارث در فقه و حقوق

– تعارض اصل و ظاهر در فقه و حقوق

– سیر تحول در نظارت و بازرسی

ج- سخنرانی علمی ارائه شده

– تعدد اسباب مسئولیت

– بیع فاسد و اقسام آن

– مفهوم رهن

– مدیریت کارآمد

– نظارت اثر بخش

– تأثیر متقابل تصمیمات قضایی و اقتصادی

– جایگاه نظارت و یازرسی در اسلام

– عدالت و تأثیر آن بر سبک زندگی

– و ده‌ها سخنرانی علمی در حوزه‌های اقتصادی، مدیریتی، اجتماعی و حقوقی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و سمینارهای تخصصی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کشور

مسئولیت‌های کنونی

– تولیت آستان قدس رضوی علیه السلام

– دادستان کل ویژه روحانیت

– نماینده مردم شریف استان خراسان جنوبی و عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری