سومین مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری برگزارشد

به گزارش نویدتهران،سومین مناظره ۶ کاندیدای دوره دوازدهم ریاست جمهوری برگزارشد.

اسحاق جهانگیری نامزد انتخابات ریاست جمهوری در آخرین مناظره تلویزیونی براساس قرعه به عنوان نخستین نامزد به سوالات مجری پاسخ داد و در گفت و شنود نامزدها دیدگاه های خود را مطرح کرد.
جهانگیری: یکی از مهم ترین سیاست هایی که در اقتصاد مقاومتی به آن توجه شده، تولید داخلی است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: حتما یکی از مهم ترین سیاست هایی که در اقتصاد مقاومتی به آن توجه شده تولید داخلی است.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ اسحاق جهانگیری که به قید قرعه نخستین کاندیدا برای آغاز مناظره انتخاب شده بود در پاسخ به این پرسش که برنامه شما برای مقابله موثر با قاچاق کالا و کاهش و مدیریت واردات در راستای اقتصاد مقاومتی چیست؟ پاسخ داد: تولید داخلی به صورت جدی از ۲ تا ۳ جهت آسیب می بیند که مهمترین آن قاچاق کالاست و قاچاق کالا همواره توسط کسانی انجام می شود که می خواهند با آن روش به تولید کشور آسیب بزنند و از رانت ها استفاده کنند و فرصتی است که رانت جویان سعی می کنند اقتصاد داخلی کشور را از مسیر واقعی خود منحرف کنند.
وی گفت: متاسفانه در گذشته قاچاق کالا به شدت افزایش پیدا کرد به طوری که وقتی که دولت را تحویل گرفتیم میزان قاچاق کالا با برآوردهایی که اعلام می شد حدود ۲۵ میلیارد دلار بود خوشبختانه در این ۳ سال گذشته با برنامه ریزی دقیقی که انجام گرفته است قاچاق در مقطع فعلی به حدود ۱۲ میلیارد دلار کاهش یافت.
جهانگیری افزود: البته بخشی از قاچاق در بحث کولبرها و ته لنجی هاست که نمی خواهیم به هیچ وجه مزاحم کار اینها شویم و اینها از لحاظ مقررات کار خود را انجام می دهند.
وی با بیان اینکه برای آینده هم برنامه دقیقی انجام گرفته است، گفت: ۱۰ کالای اساسی که در قاچاق سهم عمده دارند مشخص شده که ان شاء الله به سرعت با آنها مقابله خواهد شد از این رو امیدواریم بتوانیم این بلیه را از اقتصاد ایران برطرف کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: آنچه که مهم است این است که در یک مقطعی از تاریخ، مسایل کشور به جای حل به سمت شعاردادن رفت. قاچاق و فساد به همین دلیل افزایش یافت و اقتصاد کشور به سمت فروپاشی رفت و سیاست خارجی کشور به همین دلیل به سمت تنش رفت و نمایندگان با همان تفکر امروز در صحنه مبارزه حضور دارند با همان شعارها و با همان روش ها می خواهند با مسایل کشور برخورد کنند.
جهانگیری گفت: مردم باید دقت کنند چقدر حرف هایی که کاندیداها برای حل مسال کشور می زنند حرف های واقعی است و چقدر از آنها شعارهای فریبنده است.
وی افزود: آقایان کاندیداها باید برنامه اعلام کنند اما متاسفانه تا این لحظه برنامه ای دیده نشده است.
جهانگیری گفت: آقای رئیسی یک ماه به ثبت نام گفتند هنوز تصمیمی برای شرکت در انتخابات نگرفته ام و می خواهم اینجا در خدمت حضرت امام رضا(ع) باشم باردیگر اینجا در مناظره قبلی جزوه ای نشان دادند و گفتند ۶ ماه است که روی این برنامه کار شده است درحالیکه تا این لحظه ندیده ایم این برنامه ای که اعلام کرده اند، چیست. فقط یکسری شعار اعلام شده است.
وی افزود: من از کاندیداهای محترم خواهش می کنم از سابقه خود نترسند و شفاف، سابقه خود را به مردم بگویند، بگویند این مسئولیت ها را داشتیم، در نیروی انتظامی بودیم، این کارهای مهم را انجام دادیم. در قوه قضاییه بودیم با قاچاق اینگونه مبارزه کردیم، با فساد اینگونه مبارزه کردیم، کسی که بیشترین سابقه حضور در قوه قضاییه را دارد و باید پاسخگوی بیش از ۳۰ سال عملکرد قوه قضاییه باشد آقای رئیسی است زیرا در مسئولان قوه قضاییه هیچ کس به اندازه آقای رئیسی نیست که جزو مقامات رده اول قوه قضاییه باشد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از مهمترین مسئولیت های قوه قضاییه مبارزه با فساد و قاچاق بوده است اگر ضعفی وجود دارد وی (رئیسی) باید پاسخگو باشد.
جهانگیری افزود: آقای قالیباف در یک دوره طولانی مسئول ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده است. باید عملکرد خود را توضیح دهد چه اقدامی انجام داده است.
رئیسی: چرا دولت با کالای قاچاق برخورد نمی کند
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: پشتوانه برنامه ما، کارهای بسیاری است که در دانشگاه های مختلف کشور انجام شده است.
حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در بخش اول سومین مناظره تبلیغاتی امروز با محور اقتصادی و درباره برنامه های کاری اش افزود: پشتوانه برنامه ما، کارهای بسیاری است که در دانشگاه های مختلف کشور انجام شده است و از روزی که وارد عرصه انتخابات شده ام از نظرات و دیدگاه های کارشناسانه نه چندماهه بلکه مدت های کثیری که دانشگاه های مختلف به دلیل دغدغه های کشور انجام داده اند استفاده کرده ام و این ها پشتوانه علمی برنامه ماست.
وی تاکید کرد: برنامه مدونی داریم و در اختیار همه عزیزان خواهد بود تا بتوانند نظر بدهند.
رئیسی درباره ورود قاچاق کالا این سوال را مطرح کرد که کالای قاچاق کجا تولید می شود؟ و افزود: امروز ۱۸ میلیارد و یا به قول آقای جهانگیری ۱۲ میلیارد دلار قاچاق کالا وارد کشور می شود، این از کجاست؟ دستگاه اجرایی پرونده تولید می کند و به دستگاه قضایی می دهد و در سراسر کشور قضات رسیدگی می کنند.
رئیسی گفت: نکته مهم این است که آیا ما می توانیم از ورود کالای قاچاق پیشگیری کنیم و آیا دولت می تواند؟ ما معتقدیم بله دولت می تواند اما کدام دولت؟ دولتی که وزرا و مسئولین آن در بخش خصوصی مسئولیت نداشته باشد اگر خودشان در بخش خصوصی باشند و از طرفی هم بخواهند کار دولتی انجام بدهند طبیعتاً اتفاق نمی افتد.
وی تاکید کرد: ما مدعی هستیم و این کار یکی از دغدغه های ماست که چرا آقایان دولتی با قاچاق کالا برخورد نمی کنند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: می شود ۱۰ میلیارد دلار قاچاق کالا را کاهش داد و از این رقم یک میلیون شغل ایجاد کرد و این شعار نیست و کاملاً امکان پذیر است، به جهت اینکه مبادی ورودی کاملاً کنترل شود، کما اینکه دو بندر انجام شده و جواب داده است.

هاشمی طبا: مقدار کالای قاچاق در کشور بسیار جای تاسف دارد

مصطفی هاشمی طبا گفت: برای کشوری که استقلال آن توسط رزمندگان و شهدا و مرزداران ما تضمین شده است بسیار جای تأسف است که این مقدار کالای قاچاق وارد کشور می شود.
مصطفی هاشمی طبا افزود: اطلاعاتی را که فقط از روزنامه های خودمان کسب کردم عرض می کنم که روزنامه های ما نوشتند از ۱۱۴ اسکله رسمی قاچاق وارد کشور می شود.
وی گفت: این معنی در هیچ کجای دنیا قابل درک نیست که چگونه است عناصر و افرادی می توانند از اسکله های رسمی قاچاق وارد کنند.
هاشمی طبا افزود: البته تاکید بر این است که گمرک ایران مبادی خودش را محکم کرده است و اظهار بر این است که مناطق آزاد حداکثر رقمی که کالایی از طریق آن وارد می شود در حدود ۴۵۰ میلیون دلار است.
وی گفت: از برادرانی که اطلاعات بهتر و دقیق تری دارند تقاضا دارم واقعاً بگویند این ۱۱۴ اسکله برای چه کسی است و چرا باندهایی که قاچاق می کنند شناخته نمی شوند و به مردم اعلام نمی شود و جلوگیری نمی شود.
قالیباف: دولت وظیفه جلوگیری از قاچاق را بر عهده دارد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: تخلفات زیادی صورت گرفته، دولت چگونه می گوید می تواند از قاچاق جلوگیری کند.
محمدباقر قالیباف در سومین مناظره تلویزیونی افزود: آقای جهانگیری اگر بحث ۴ درصدی ها را به میان می کشیم به همین دلیل است که چرا مبارزه با قاچاق کالا انجام نمی شود اولین شرط مبارزه پیشگیری است وقتی در دولتی برخی از اعضا و مدیرانش که اقتصاد کشور را در دست دارند در حین اینکه یک کارگر حقوقش ۸۰۰ هزار تومان است البته در سالهای اخیر کمی افزایش پیدا کرده عقب ماندگی حقوق پیدا می کنند ولی وزرای آنجا پایه گذار حقوق های نجومی هستند.
قالیباف گفت: جنابعالی در دوره وزارت پاداش های چند میلیاردی هم تصویب می کنید برای خودتان و همکارانتان چطور می توانید توقع داشته باشید که از قاچاق جلوگیری کنند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: شما وقتی دیدی در هفته گذشته وزیری که کار فرهنگی انجام می دهد واردات غیرقانونی انجام می دهد چطور می توانید از قاچاق پیشگیری کنید، وظیفه شما پیگیری و پیشگیری از قاچاق است.
قالیباف گفت: آقای روحانی، آقای جهانگیری وقتی شما امروز نمی توانید امنیت سپرده گذاران مستضعف را در موسسه هایی مانند کاسپین و میزان تامین کنید چطور می توانید سرمایه گذار خارجی وارد کنید و امنیت آن را تامین کنید.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: وقتی شما در مسکن مهر با مشکل روبرو هستید چون وزرای شما مشغول کار تجاری و شخصی خود هستند وقتی شما کسی را می گذارید که مدیرعامل بانک را تعیین می کند و می رود رقم ۴۰۰ میلیارد تومان را بدون هیچگونه روالی در حساب دیگر جابجا می کند و آن فرد هم آن پول را جابجا می کند به طور طبیعی است که قاچاق کالا صورت می گیرد.

میرسلیم: نامزدها قبل از ایراد به دیگر نامزدها برنامه خود را اعلام کنند

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نقد سخنان اسحاق جهانگیری گفت: شما قبل از اینکه به برنامه های دیگر نامزدها از جمله آقای رئیسی ایراد بگیرید برنامه خودتان را اعلام کنید.
سید مصطفی آقا میرسلیم افزود: موضوع ۱۲ میلیارد دلار قاچاق موضوع ساده ای نیست که شما به راحتی از آن می گذرید.
وی افزود: اگر فرض بگیریم این مسئله درست باشد شما پاسخ دهید چه خسارتی به کشور وارد می کند و چه بلایی به سر جوانان کشور می آورد.
این نامزد انتخابات تصریح کرد: باید دید قاچاق چه مشکلاتی برای کشور به همراه دارد و در زمینه قاچاق چه موانعی را ایجاد می کند.
میرسلیم همچنین گفت: آقای جهانگیری بفرمایید چرا در اوایل سال ناگهان مسئولان گمرکی کشور متوجه شدند که وسایل و تجهیزاتی وجود دارد که می شود بوسیله آنها تشخیص داد که قاچاق چگونه صورت می گیرد.
وی افزود: باید مشخص شود که این افراد در این چهارسال خواب بوده اند و جنابعالی و دولت حواسش به این موضوع نبوده است و اکنون تازه متوجه شده ایم.
این نامزد انتخابات گفت: این چه شکل دقت نظری است که شما به کار بسته اید؟ ۴ سال است که قاچاق مملکت را بیچاره کرده است، آثار وحشتناکی از خودش به جا گذاشته است و حالا شما تازه می گویید دیگران برنامه ارائه کنند؟ خود شما بفرمایید که چه برنامه ای داشتید که این اتفاقات نیفتد.
میرسلیم تاکید کرد: شما برای ردگیری مالی چه راه حلی را پیشنهاد می دهید و چگونه می خواهید قاچاق را پیگیری کنید و در دولت فخیمه شما چگونه ردگیری مالی صورت می گیرد؟
وی گفت: شما به آمار ۱۲ میلیارد قاچاق چقدر اعتماد دارید و به قول آقای رئیسی این مبلغ ۱۸ میلیارد نیست و دوم ردگیری مالی قاچاقی که وارد کشور می شود از سوی شما چگونه صورت می گیرد.

روحانی: در مسئله قاچاق باید به ریشه ها توجه کرد

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در مسئله قاچاق و مفاسد اولین توجه ما باید به ریشه های مسئله باشد و چرا اصلا قاچاق به وجود می آید.
حسن روحانی در سومین مناظره در نقد سخنان اسحاق جهانگیری افزود: اگر بتوانیم کیفیت تولیدات داخلی را بالا ببریم و بتوانیم با قیمت ارزان کالا تولید کنیم قاچاقی وجود نخواهد داشت.
وی تاکید کرد: هم اکنون در جهان قاچاق کالا معنا ندارد، معنای قاچاق اکنون اسلحه، قاچاق مواد مخدر یا قاچاق انسانی است، پس باید در کشورمان رقابت آزاد ایجاد کنیم و برای ایجاد رقابت آزاد باید به بخش خصوصی فرصت بدهیم، نه اینکه خصولتی ها بیایند و همه فضا را بگیرند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: گروههایی که حامی امنیتی و سیاسی دارند، نمی گذارند، رقابت آزاد شکل بگیرد تا بتوانیم کالای خوب تولید کنیم و جلوی قاچاق کالا را از ریشه بگیریم.
روحانی افزود: باید روستاهای مرزی ما تولید کننده شوند و استان های مرزی ما صادرکننده شوند، اگر استان های مرزی ما صادر کننده باشند جلوی برخی از کالاهای قاچاق بطور حتم گرفته می شود.
وی تاکید کرد: باید شفاف سازی کنیم و باید به رسانه ها اجازه دهیم که حرف بزنند و اگر رسانه، کلمه ای حرف زد و گفت که چرا فساد در املاک نجومی بوجود آمده و این املاک را به چه کسانی داده اند فوری او را دستگیر نکنیم، او را آزاد بگذاریم تا حرفش را بزند و جلوی مفاسد گرفته شود.
این نامزد انتخابات گفت: ما باید دولت الکترونیک درست کنیم تا همه چیز شفاف باشد و جلوی قاچاق گرفته شود.

جهانگیری: آقای قالیباف عادت کرده اند این روزها دروغ بگویند

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: آقای قالیباف در این دوره از انتخابات عادت کرده اند خلاف و دروغ بگویند و تهمت بزنند.
اسحاق جهانگیری در جمع بندی سخنانش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه برنامه ای برای مقابله موثر با قاچاق کالا و کاهش و مدیریت واردات در راستای اقتصاد مقاومتی دارید؟ افزود: من فکر می کنم که جناب آقای رئیسی باید سابقه و برنامه کاری شان را تنظیم کنند و به اطلاع برسانند؛ اینکه قوه قضائیه با فساد و قاچاق مبارزه کرده و روز به روز هم اضافه تر شده معنایش این بوده است که قوه قضائیه حداقل در مسئولیتی که ایشان داشته است خیلی ضعیف عمل کرده است.
وی گفت: ما در زمانی که دولت اصلاحات بودیم بحث قاچاق دو سه میلیارد دلار بود؛ آقای میرسلیم! روزی که تحویل گرفتیم ۲۵ میلیارد دلار بود، من تعجب می کنم از کسی که یک دوره کار اجرایی هم کرده است این طوری حرف می زند؟ اینکه در سه سال موفق شدیم قاچاق کالا را به نصف تقلیل دهیم بزرگترین موفقیت است.
جهانگیری افزود: دولت ایده آل شما قاچاق کالا را به ۲۵ میلیارد دلار رساند و باید انسان شرمنده باشد وقتی این ارقام را می شنود نه اینکه طلبکار باشد.
وی گفت: جناب آقای قالیباف خیلی خوب شد شما عادت کرده اید مسائل خلاف را خیلی محکم بگویید؛ ملت ایران! نه چند میلیارد تومان پاداش بلکه اگر ایشان مشخص کنند بنده چند صد میلیون تومان پاداش گرفته ام یا پاداش داده ام بقیه حرف های ایشان را قبول می کنم؛ ایشان عادت کرده اند که در این دوره دروغ هایی بگویند و تهمت هایی بزنند که هیچ جا ثابت نشده است.
جهانگیری افزود: آقای قالیباف! شما درباره حقوق های نجومی می گویید؛ فضای مجازی بحث حقوق های نجومی را باز کرد و دولت با افتخار دنبالش ایستاد و گفت دیوان محاسبات رسیدگی کند و به هر میزان است برخورد کند.
وی گفت: در همین زمینه تعدادی مدیران متخلف کنار گذاشته شدند و قوانین و مقررات به گونه ای اصلاح شد که احدی نتواند تخلف کند؛ رئیس مجلس هم اعلام کرد که براساس گزارش دیوان محاسبات همه وجوه به خزانه برگشت داده شد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خطاب به آقای قالیباف افزود: املاک مردم را چه کردید؟ طبق گزارش سازمان بازرسی کل کشور ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان املاک مردم را بخشیدید؛ تخفیف های نجومی دادید؛ آپارتمان ۱۰ میلیارد تومانی را ۲ میلیارد تومان دادید و پول هم نگرفتید و گفتید ۲۰ ساله بدهند.
جهانگیری گفت: هر کس خواست ورود کند اجازه ندادید و در ستاد مبارزه با مفاسد که به ریاست خود بنده تشکیل شد و مسئولان قوه قضائیه و مجلس حضور داشتند این موضوع مطرح شد و دادستان گفت که ما تا الان به ۵۹ مورد تخلف در آنجا رسیده ایم.
وی افزود: مجلس خواست تحقیق و تفحص کند اما لابی کردید و جلوی آن را گرفتید؛ چرا جلوی آن را گرفتید و نگذاشتید نمایندگان مجلس شفاف بیان کنند؟ چرا جلوی تحقیق و تفحص شورای شهر را گرفتید؟ چرا نگذاشتید اعلام کنند؟ چرا کسی را که افشا کرد سه ماه در سلول انفرادی زندانی کردید؟
جهانگیری گفت: آقایان می خواهند همه مسائل کشور را با روحیه نظامی گری پیش ببرند بعد اعلام می کنند وزرا این طور هستند؛ اگر وزیری تخلف کرده است با او برخورد می شود و یک مورد اعلام کنید تا با او برخورد کنیم.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خطاب به آقای قالیباف افزود: شما که از امنیت سپرده گذاری می گویید بیشترین تخلفات را در بانک های حول و حوش خود انجام دادید؛ اصلاً موسسات اعتباری را شما ایجاد کردید؛ شما می دانید امروز بانک قوامین چه وضعی دارد؟ ما فقط به خاطر رعایت مصالح ملی کشور نمی گوییم اما به نیروی انتظامی و سپرده گذاران می گوییم و فرمانده عزیز نیروی انتظامی هم با همه قدرت دنبال می کند و بنده ۱۰ جلسه گذاشته ام و این مسائل حل و فصل شود.
وی گفت: آقای قالیباف! شما می دانید در بانک شهر چه می گذرد؟ شما می دانید بانک سرمایه را به چه قیمت و به چه کسانی واگذار کردید؟ ملت ایران باید بداند که بانک سرمایه که سهامش متعلق به شهرداری و به یکی از مفسدان اقتصادی بود به چه شیوه ای واگذار کردند؟
جهانگیری خطاب به آقای قالیباف افزود: شما طلبکار شدید؟ شما شدید طرفدار ۹۶ درصد و من شدم طرفدار ۴ درصد؟ آقای قالیباف وقتی که مردم ایران در سال ۹۱ در تحریم ها گیر کرده بودند و دنبال دارو و مسائل ضروری می گشتند شما در برج میلاد بستنی ۴۰۰ هزار تومانی برای چه کسانی سرو می کردید؟ اگر هشدار رهبری نبود شما جلویش را می گرفتید؟
وی گفت: آقای قالیباف نگذارید بگویم چه کسانی طرفدار ۴ درصدی ها هستند و من این تفکیک ها و خط کشی را قبول ندارم؛ من با همه وجود از بخش خصوصی دفاع می کنم و کارنامه من این را نشان می دهد و همه می دانند با یک بخش خصوصی در زندگی ام سَر و سِرّی نداشته ام.
آقای قالیباف هم خطاب به جهانگیری گفت: امیدوارم عقب نشینی از حرف هایتان نکنید که جهانگیری در پاسخ گفت: حالا دیگه باید…

بخش دوم مناظره

جهانگیری: آقای قالیباف هر چیزی دارم به جز خانه ام متعلق به شما

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: هر چیزی جز خانه ای که در تهران در آن نشسته ام اگر زمین و ملکی در تهران دارم متعلق به آقای قالیباف؛ آدرس آن را دارید همین الان بروید و متعلق به شما؛ آقای قالیباف ادب و اخلاق و صداقت چیز خوبی است رعایت کنید.
آقای اسحاق جهانگیری در ادامه مناظره امروز در پاسخ به سوالی درباره شکوفایی و ارتقای کیفیت صنعت خودروسازی افزود: قبل از ورود به سوال به آقای قالیباف عرض می کنم که برادر عزیز، جنابعالی ظاهراً این دفعه آمده بودید که یک سری افراد را تخریب کنید ولی به شما اطلاعات غلط می دهند.
وی تصریح کرد: من باز هم ادب را رعایت می کنم و به شما نمی گویم دروغ می گویید.
جهانگیری گفت: هر چیزی جز خانه ای که در تهران در آن نشسته ام اگر زمین و ملکی در تهران دارم متعلق به آقای قالیباف؛ آدرس آن را دارید همین الان بروید و متعلق به شما؛ آقای قالیباف ادب و اخلاق و صداقت چیز خوبی است رعایت کنید.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ملت عزیز به شما عرض کنم هشت سال از همه پست ها کنار بودم و هشت سال در هیچ مسئولیتی حتی در حد یک اداره کل در دولت نبودم، زندگی مرا شخم زدند و امروز با افتخار عرض می کنم زندگی بنده از این کاغذ (اشاره به کاغذ روی میز) سفیدتر است و یک لکه در زندگی من و فرزندان من نیست، نه خیریه درست کردم که اموال به آنها بدهیم و اسمش را بگذارم خیریه.
وی درباره مسائل اقتصادی شعار ندهیم تیتری از روزنامه کیهان را نشان داد که روی آن نوشته بود “رئیس جمهور تا پایان دولت دهم بیکاری را ریشه کن می کند” گفت: این شعار صد بار تکرار شده است.
جهانگیری گفت: آقای قالیباف گوش ملت ایران از این شعارها پر است، برنامه نوشتن و شعار ساده است، بنویسند و به شما بگویند بگویید ۵ میلیون و ۱۰ میلیون شغل ایجاد می کنیم ولی با برنامه بگویید می خواهید چکار کنید.
وی افزود: یکی از ویژگی های اقتصاد مقاومتی درون زا بودن است به این معنا که از تمام ظرفیت های کشور باید استفاده کرد تا اقتصاد شکوفا شود.
جهانگیری گفت: صنعت خودرو سازی از صنایع پیچیده است و باید از ظرفیت شکل گرفته استفاده کنیم.

مصطفی آقامیرسلیم؛ گفت و شنودها در مناظره سوم
مصطفی آقامیرسلیم نامزد انتخابات ریاست جمهوری در آخرین مناظره تلویزیونی براساس قرعه به عنوان دومین نامزد به سوالات مجری پاسخ داد و در گفت و شنود نامزدها دیدگاه های خود را مطرح کرد.

میرسلیم: توسعه صادرات باید در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی باشد

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برای توسعه صادرات و جلوگیری از خام فروشی برنامه بسیار مهمی در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی تصویب شده است که به نفت به عنوان ماده خامی که می تواند تولید کننده مواد میانی و با ارزش باشد توجه شده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ سیدمصطفی آقا میرسلیم در سومین مناظره تلویزیونی افزود: بنابراین خام فروشی نفت تحت الشعاع استفاده از نفت قرار می گیرد برای تامین کالاهای میانی و اساسی با توجه به ارزش افزوده ای که کالاهای میانی و اساسی نسبت به خام فروشی دارند این خود باعث طول عمر استفاده درست و بهینه از نفت ما را وادار نمی کند که مخازن نفتی خود را به صورت غیر صیانتی استخراج کنیم.
وی گفت: روشی که دولت اتخاذ کرده و به آن افتخار می کند که توانسته است تولید نفت را از روزی یک میلیون بشکه به دو میلیون بشکه رسانده است این خام فروشی بر خلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی است و جای افتخار ندارد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: این روش باعث وابستگی بیشتر به خارج می شود ای کاش درآمدهای حاصل از نفت را می توانستیم در کشور خود به اختیار خودمان استفاده می کردیم و مجبور نمی شدیم در بانک های خارجی نگهداری کنیم و مجبور شویم کالاهایی را وارد کنیم که در نتیجه آن باعث کاهش تولید در کشور و بیکار شدن جوانان خودمان شویم.
میرسلیم گفت: توسعه صادرات نیازمند مقررات ویژه گمرکی است باید توجه کنیم تسهیل صادرات نباید به گونه ای باشد که مانع تقویت صدور کالاهای تولیدی ما و گسترش آنها در بازار های هدف و کشور های همسایه ما باشد.
وی افزود: در حال حاضر متاسفانه تعرفه ها به گونه ای تنظیم شده است که سود برخی کالاهایی که صادر می کنیم غیر مستقیم به کشورهایی مثل عراق می رسد، این نحوه صادرات به شکلی نیست که ما را تقویت کند در جهت صادرات و جایگاهی مناسب برای درآمد ارزی در مجموع باید صادرات مورد تشویق قرار گیرد و به گونه ای باشد بتوانیم جبران برخی از مشکلات که باعث می شود تولید در کشور گران تمام شود بتوانیم این کالا را به لحاظ جایگاه فروش و صادرات در کشور تقویت کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت باید حتما تشویق کننده باشد، تشویق کننده کیفیت و افزایش رقابت پذیری کالاها و این از برنامه های مهم ما خواهد بود که تولید کنندگان را به توسعه تحقیقات و تقویت تولید تشویق کنیم تا بتوانند تولیداتی با کیفیت و رقابت پذیر را داشته باشند برای اینکه بتوانیم در بازارهای جهانی و رقابتی حضور پیدا کنیم.

روحانی: افتخار این دولت این است که بازار صادرات را باز کرد

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: افتخار این دولت این است که بازار صادرات را باز کرد زیرا مساله صادرات بسیار مساله مهمی است.
آقای حسن روحانی که در پاسخ به سخنان آقای میرسلیم سخن می گفت، افزود: با برجام بازار صادرات بر روی کشور ما باز شد.
وی گفت: پتروشیمی ما که ماه ها مانده بود و نمی توانست صادر شود، صادر شد و میعاناتی که روی آب ها باقی مانده بود صادر شد.
روحانی افزود: صادرات نفت خام که آقای میرسلیم درباره آن صحبت می کند بر مبنای قانون مجلس و چارچوب سیاست های کلی است و از ایشان متعجبم.
وی گفت: ما الان منبع مشترک در پارس جنوبی داریم که علاوه بر گاز از آن نفت استخراج می شود و ما برای اولین بار امسال شروع به استخراج نفت خام از آن کردیم ولی آقای میرسلیم می گوید ما این را استخراج نکنیم و بگذاریم قطری ها ببرند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما در غرب کارون امروز ۳۰۰ هزار بشکه در روز می توانیم نفت صادر کنیم که قبلا ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه بود و باید تا ۷۰۰ هزار بشکه ادامه دهیم.
روحانی گفت: آقای میرسلیم می گوید در غرب کارون ما نفت استخراج نکنیم تا عراقی ها ببرند.
وی با بیان اینکه بخشی از قدرت اقتصادی ما در دنیای امروز به خاطر حضور ما در بازار نفت است، افزود: یکی از افتخارات ما این است که در بازارهای نفتی و اوپک توانستیم حق و بازار خود را پس بگیریم.
روحانی گفت: بازار ما را عربستان داشت می برد و استفاده می کرد و ما این بازار را پس گرفتیم.
وی افزود: در اوپک تولید نفت همه کشورها را کاهش دادند جز ایران که نفت خود را افزایش داد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: تولید میعانات ما در پالایشگاه خلیج فارس از این پس پالایش می شود و بعدا می توانیم میعانات را صادر کنیم.

جهانگیری: در جلوگیری از خام فروشی خیلی خوب عمل کردیم

داوطلب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: راجع به خام فروشی خیلی خوب عمل کرده ایم.
اسحاق جهانگیری در نقد صحبت های میرسلیم درباره اقتصاد مقاومتی افزود: اطلاعات ایشان در این خصوص خیلی ناقص است، تصور می کردم با توجه به حضورش در مجمع تشخیص مصلحت اطلاعاتش کافی باشد.
وی گفت: خام فروشی یک سیاست جدی اقتصاد مقاومتی است و من فرمانده اقتصاد مقاومتی هستم اتفاقاً درباره این مسئولیت نیز مقام معظم رهبری فرمودند ما با آقای رئیس جمهور توافق کردیم “جنابعالی این مسئولیت را داشته باشید چون هم مورد قبول آقای رئیس جمهور هستید و هم مورد اعتماد من”.
جهانگیری گفت: در بحث اقتصاد مقاومتی ما در خام فروشی خیلی خوب عمل کردیم و جلوگیری از خام فروشی را به حد اعلاء رساندیم و تقریباً در تمام زمینه ها تلاش کردیم که تبدیل به کالایی شود که قابل صادرات باشد.
وی افزود: در دو سال گذشته تراز مثبت صادرات کالا نسبت به واردات ثبت شد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: نخستین بار در تاریخ ایران است که میزان صادرات کالای ما بدون اتکا به نفت خام از واردات ما بیشتر است.
جهانگیری افزود: این برای اولین بار در این دولت اتفاق افتاده است، به این دلیل که بنده به طور مرتب در شورای عالی صادراتی که تشکیل داده ایم تصمیم گیری کردیم که چگونه از صادرات کالا حمایت کنیم.
جهانگیری گفت: هم قیمت ارز را مناسب نگه داشتیم و هم بازارهای صادراتی خودمان را به صورت جدی شناسایی و تمرکز کردیم روی کالاهای صادراتی و هم عوارض برای خام فروشی گذاشتیم یعنی از کسانی که بخواهند کالای خام صادر کنند، عوارض وصول کنیم.
وی افزود: خط اعتباری برای کشورهایی گذاشتیم که کالای ایران را می برند، صندوق توسعه ملی، خط اعتباری ارزی گذاشته است برای کشورهایی که می آیند از ایران کالا خرید می کنند و همین طور خط اعتباری ریالی گذاشتیم با سود کمتر برای کالاهای صادراتی.
جهانگیری ادامه داد: یک بسته حمایتی کامل تهیه کردیم که براساس آن می توانیم از صادرات حمایت کنیم.

رئیسی: باید از خام فروشی نفت جلوگیری کرد

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر پالایشگاههایی در استان ها ایجاد شود از خام فروشی نفت جلوگیری می شود و نفت با ارزش افزوده به فروش می رود.
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در سومین مناظره تلویزیونی افزود: متاسفانه تاکنون اینگونه نشده است، دولت به جای مالیات گرفتن از کاسب ها و تولیدکنندگان از کسانی که فرار مالیاتی دارند و صدها کانتینر کالای قاچاق وارد می کنند مالیات بگیرد، اما با آنها برخورد نمی شود.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: پیشگیری مقدم بر درمان است و ما معتقدیم عزم و اراده جدی برای پیشگیری از قاچاق کالا نیست و گرفتن مالیات منجر به تعطیلی کارگاههای تولیدی شده است.
رئیسی افزود: ۲۵۰ هزار واحد تولیدی به خاطر دادن مالیات تبدیل به واحدهای توزیعی شده اند و گویا قرار است دولت به پرونده های فساد بیفزاید و بعد می گویند چرا دستگاه قضایی برخورد نمی کند.

هاشمی طبا: تولید باید با نگاه به صادرات باشد

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: تولید باید با نگاه به صادرات باشد.
سید مصطفی هاشمی طبا افزود: توجه به تولید باید با نگاه به جهش صادراتی باشد تا تولید ما در دنیا معرفی شود و هم بتوانیم رونق ایجاد کنیم.
وی با اشاره به مسئولیتش از سال ۶۸ تا ۷۲ در مرکز توسعه صادرات ایران افزود: آن زمان صادرات کشور ابتدا ۴۰۰ هزار دلار بود که با برپایی نمایشگاه های زیاد در داخل و خارج به ۵ میلیارد دلار رساندیم و خوشحالیم که امروز این مبلغ به ۴۵ میلیارد دلار رسیده است.
هاشمی طبا تاکید کرد: اینکه با مشاغل زود بازده بگوییم اقتصاد مقاومتی رشد می کند منطقی نیست از سوی دیگر ایجاد پالایشگاههای زیاد به منظور توسعه صادرات هم چندان نمی تواند کارساز باشد.

قالیباف: اظهارات آقای جهانگیری باید در مراجع قضایی رسیدگی شود

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مشکل صادرات حل نخواهد شد با وجود همین عملکرد چهار درصدی هایی که اجازه نمی دهند چون منفعت آنها در واردات است.
محمد باقر قالیباف در سومین مناظره تلویزیونی با اشاره به اظهارات آقای جهانگیری در خصوص املاک نجومی افزود: این موضوع دروغ آشکار است و حتما باید در مراجع قضایی رسیدگی شود.
وی گفت: آقای جهانگیری به من می گوید دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دزدی در املاک نجومی شده است که باید ثابت شود و این یک تهمت بزرگ است و این حق برای من محفوظ است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: شما بدانید، در املاک نجومی گفته شد که بنده خودم نامه نوشتم به دادستان کل و ایشان نیز رسیدگی کرد و اعلام شد که جرم و تخلف سازمان یافته ای دراین حوزه صورت نگرفته است.
قالیباف گفت: ولی چون این فساد حقوق نجومی شما در آمده بود به گفته دادستان تهران آقای نجفی مشاور آقای روحانی جلسه گذاشت و در آن جلسه اعلام شد برای جلوگیری از خراب کاری و کثافت کاری های مربوط به حقوق های نجومی موضوع املاک نجومی مطرح شود.
وی افزود: این همان روحیه چهار درصدی است که خیلی قدرت دارد، پررو هستند و جوسازی می کنند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر بانکی تخلف کرده است برخورد با آن وظیفه دولت است از جمله بانک گردشگری که متعلق به برادر آقای جهانگیری است.
قالیباف افزود: چون شما گفتید هر کسی از من هر چی دارد بگوید من هم این مطالب را گفتم، آقای جهانگیری مثل آقای روحانی اینجا می ایستد و راست راست نگاه می کند و دروغ می گوید.
وی با اشاره به اینکه املاک نجومی را امثالی مانند آقای جهانگیری برده اند، گفت: آقای جهانگیری، شما که در دولت های پیشین وزیر بودید همین زمین ۳۸۵ متری را که در منطقه سه در اختیار دارید متری ۱۴۰ هزار تومان خریداری کردید این همان املاک نجومی است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما املاک نجومی را به کارگران و رفته گران بر اساس ضوابط و قوانین داده ایم.
قالیباف گفت: اگر مجلس و شورای اسلامی شهر تهران درباره املاک نجومی تحقیق و تفحص نکرد به خاطر این بود که آن را سیاسی کاری تشخیص دادند.

میرسلیم: آیا از برجامی که سنگش را به سینه میزنید استفاده کردید؟

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خطاب به آقایان جهانگیری و روحانی گفت: قرارمان بر این نبود که افزایش صادرات نفت خام داشته باشیم.
سید مصطفی آقامیرسلیم در سومین مناظره افزود: قرار بود با کشورهایی همچون قطر مذاکره کنیم، برادران این مخازن مشترک ماست چرا باید زودتر تحویل دهیم، سستی ما در سیاست خارجی این است که نخواستیم با کشور عراق و با کشور قطر بر سر مخازن مشترک مذاکره کنیم چرا باید این منافع مشترک ما به تاراج رود به نفع کسانی که دشمن ما هستند شما باید آنها را تحدید کنید که زودتر مخازنتان را خالی نکنند این فرماندهی نیست این سستی است، فرماندهی این است که بتوانیم به همسایگانمان ثابت کنیم که این منافع مشترک است و در واقع این موضوع به اصل صادراتمان برمی گردد یعنی صادرات مواد خام، کاری که شما کردید.
میرسلیم گفت: منتهی از ما برنامه خواستید، ما بجای اینکه صادرات خود را به چند کشور و منطقه محدود کنیم باید آن را توسعه دهیم قرارمان هم این بوده است.
وی با بیان اینکه ما باید برنامه ریزی عمومی برای افزایش صادرات داشته باشیم گفت: شما هر سال مقررات صادرات و واردات را تغییر می دهید این ثبات مالی ایجاد نمی کند، آیا از برجامی که اینقدر سنگش را به سینه میزدید درست استفاده کردید؟ برای اینکه بتواند به نفع کشور باشد؟ نه نکردید شما هیچ کاری نکردید که از هم آنچه که در برجام نوشته شده است به نفع صادرات خارجی استفاده نکردید اما ما از این فرصت استفاده خواهیم کرد تا به نفع صادرات خارجی مان باشد ما برنامه ریزی داریم و نیاز نیست این همه نفت را استخراج و استفاده کنیم.
میرسلیم ادامه داد: چرا از زمین هایی که به کشور ما برمی گردد و میتوانیم با عبوردادن کالا و ترابری زمینی و دریایی از آن استفاده کنیم، استفاده نشده است؟ چرا برای اینها برنامه ای نداشتید؟ ضمنا اگر من به موضوع خام فروشی اشاره می کنم برای این است که می دانم نیازی نیست از نفت عمومی استفاده کنیم حتی یک دهم میزانی که امروز استفاده می شود.
وی با بیان اینکه در همان پتروشیمی که ۵ درصد از خوراک نفتی استفاده می شود، گفت: بروید سراغ افزایش صادرات صنایع دیگر، همین الان هم صنعت کشور موادی دارد که می توان از آن برای تکمیل این زنجیره استفاده کرد.
میرسلیم ادامه داد: یک مدیریت جدی لازم است برای اینکه بتوانیم پایین دستی های پتروشیمی هایمان را گسترش دهیم، برخی از محصولات پتروشیمی ده ها برابر نفت خام سود دارد ، عقل ما کجا رفته؟ این چه قصوری است که شما بر آن تاکید دارید؟ سیاست خارجی صحیح این بود که از مخازن مشترک استفاده کنید نه خالی کردن مخازن مشترک.
وی گفت: امروز برنامه ریزی های ما باید بگونه ای باشد که سراغ بهبود کیفیت و افزایش استفاده از صنایع غیر از نفت عمومی برویم ضمنا باید از قراردادهایی که استعماری است مانند آی پی سی جلوگیری شود، دقت باید شود که محصولاتی که ما الان استفاده می کنیم کیفیت پایین تری از محصولات خارجی دارد در غیر این صورت است که بتوانیم در صادرات جایگاهی مناسب بدست آوریم.

بخش دوم مناظره

میرسلیم: از مسائل مهم رشد همکاری صنعت و دانشگاه است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از مسائل مهم رشد کشور آنست که همکاری صنعت و دانشگاه را برقرار کنیم.
سید مصطفی آقامیرسلیم در پاسخ به سوالی درباره برنامه شما برای کسب و کار دانش بنیان افزود: ما با استفاده از جوانان مستعد دانشگاه هسته علمی را در صنعت ایجاد کردیم و نسبت به نیاز صنعتی اقدام کردیم.
وی افزود: به این ترتیب مبادرت به طراحی ، نمونه سازی و تولید انبوه کردیم که این از نمونه های هسته اقتصاد مقاومتی است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه هسته های فناوری را در دانشگاه ها با دانشجویان جوان با همکاری استادان آنها در جهت صنعت فعال کردیم افزود: به این ترتیب می توان بین دانشگاه و صنعت پیوند برقرار کرد.
میرسلیم با بیان از این نمونه ها باید دولت پشتیبانی کند گفت: اما متاسفانه دولت یازدهم یا فرصت پیدا نکرد و یا فرصت را سوزاند که این گونه هسته ها را تقویت و الگو سازی کند.
وی افزود: فرمانده اقتصاد مقاومتی که اینجاست از این فرصت ها استفاده نکرد و متاسفانه این جوانان را از دست دادیم در حالیکه می توانستیم برای رشد کشور از آنها استفاده کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: وقتی از این جوانان استفاده نشود آنها تمایل به خارج از کشور پیدا می کنند و با حضور در شرکت های رقیب ما باعث افزایش فاصله ما و آنها می شوند.

حسن روحانی؛ گفت و شنودها در مناظره سوم
حسن روحانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در آخرین مناظره تلویزیونی براساس قرعه به عنوان سومین نامزد به سوالات مجری پاسخ داد و در گفت و شنود نامزدها دیدگاه های خود را مطرح کرد.

روحانی: بانک ها ارکان اقتصاد امروز و فردای ما هستند

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه مناظره تلویزیونی خود در پاسخ به این سؤال که مهم ترین مشکل نظام بانکی چیست و چه برنامه ای برای تسهیل ارائه وام های هدفمند به تولید، خدمات، مسکن، ازدواج جوانان و سایر موارد ضروری دارد، گفت: یکی از ارکان های بزرگ برای اقتصاد امروز و فردای ما بانک ها هستند و ما اساساً در بودجه عمرانی هم تصمیم بر این داریم که بودجه عمرانی را با همکاری بانک ها و تقویت بانک ها افزایش دهیم و با همکاری هم بتوانیم طرح های عمرانی را انجام بدهیم.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ آقای روحانی افزود: بانک ها البته نیاز به اصلاح دارند و همانطور که اشاره شد برخی از مؤسسات اعتباری غیرمجاز در دولت قبل به وجود آمدند که وقت دولت یازدهم را گرفت که چطوری این ها را اصلاح بکنیم و پول مردم را به آن ها برگردانیم و چه اقداماتی انجام دهیم.
وی افزود: کار زیادی که برای این بانک دستگاه آقای رئیسی، میزان شده است، تلاش زیادی شد برای اینکه ما بتوانیم آن مشکلات را حل بکنیم و ما امروز برای اینکه بانک های ما تقویت بشوند تقریباً سرمایه به بانک های دولتی را دو برابر کرده ایم تا بتوانند در قبال مسائل اقتصادی تلاش بکنند.
روحانی ادامه داد: بانک ها را اولاً برای تولید نیاز داریم و در همین سالی که گذشت حدود ۲۴ هزار واحد تولیدی از تسهیلات بانک ها استفاده کرده اند که باعث شد این بنگاه های کوچک و متوسطی که برخی آن ها خوابیده بود و برخی از همه ظرفیت ها استفاده نمی شود امروز فعال بشود.
وی گفت: ما همچنین از طریق بانک هاست که سرمایه خارجی را جذب می کنیم و اگر بخواهیم کشور وضع زندگی و معیشت مردم درست بشود، فقر ریشه کن بشود و اقتصاد ما بعنوان یک قدرت بزرگ ملی ظهور پیدا کند یکی از راه های آن تقویت بانک هاست و گرفتن اعتبارات از بانک های مختلف است.
روحانی افزود: همین امروز خوشحالم که بگویم با یکی از بانک های خارجی برای ۱۰ میلیارد دلار به توافق رسیدیم.
وی گفت: اگر بخواهیم کشور را به رونق برسانیم باید از سرمایه داخلی و خارجی استفاده کنیم و اتفاقاً برای تحول در زندگی مردم هم ما نیازمند افزایش صادرات هستیم.
روحانی ادامه داد: یک نمونه بگویم که آقای میرسلیم هم روشن بشود، دوستان ما مرتب می گویند ما پول می دهیم، به مردم، پول می دهیم برای شغل و یارانه، نمی گویند این پول ها از کجا می آورید؟ از بانک مرکزی بگویم به معنای این است که از این جیب مردم می گیریم به آن جیب مردم می گذاریم؟ یعنی تورم ۵۰ درصد تورم ۶۰ و ۷۰ درصد.
وی گفت: از کجا این پول را می آوریم چرا نمی گویند منابع آن کجا هست؟ و از کجا به دست می آید؟ الان ۷۰ میلیارد کل یارانه ماست که طبق برنامه مجلس پرداخت می شود هم نقدی و هم غیرنقدی.
روحانی گفت: الان آیا مردم ما یارانه نقدی را بیشتر دوست دارند تا طرح تحول سلامت را؟ ما در طرح تحول سلامت در واقع یارانه درمانی پرداخت می کنیم؛ ما الان برای شغل روستایی در دولت بعد برنامه داریم که هر روستایی که سرمایه ای برای اشتغال اش بیاورد ما بتوانیم دو برابر آن از طریق بانک ها به او تسهیلات بدهیم تا شغل روستایی راه بیفتد.

جهانگیری: نظام بانکی می تواند پشتیبان جدی در طرح های آینده باشد

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر بتوانیم موانع نظام بانکی را برطرف کنیم نظام بانکی می تواند پشتیبان جدی در طرح های آینده باشد.
اسحاق جهانگیری افزود: نظام بانکی ما نقش اصلی در اقتصاد ایران دارد و می توان گفت اقتصاد ایران بانک محور است.
وی افزود: متأسفانه در دوره گذشته به علت آنکه با بانک ها مانند خزانه دولت برخورد می شد، منابع بانکی به شدت در جاهای مختلف حبس می شد و یکی از آن جاها معوقات بانکی است. یک مجموعه ای از افراد منابع بانکی را گرفتند و برنگرداندند و موجب شد منابع بانک موفق شود، عده ای از این افراد به علت آنکه جایگاه اقتصادی داشتند، تحت شرایط سخت اقتصادی قرار گرفتند و باید به آنها فرصت داد.
جهانگیری ادامه داد: بخشی نیز افراد سودجو بودند که کمیته ای در بانک مرکزی تشکیل شد متشکل از قوه قضائیه، دولت و بانک مرکزی که باید وضع آنها را پیگیری کند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: نظام بانکی باید افزایش سرمایه داشته باشد که برای آن برنامه ریزی شده و طرح تحول نظام بانکی تهیه شده و جزو مهمترین طرح هایی است که در دست اقدام است و ما باید با طرح تحول قادر باشیم نظام بانکی را مهم ترین حمایت کننده سرمایه و تولید کنیم.
جهانگیری افزود: سال گذشته یعنی در سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل؛ نظام بانکی موفق به راه اندازی تولید شد و سهم مهمی را برعهده گرفت.
وی گفت: در وام ازدواج برای نخستین بار وام ازدواج از ۳ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت، فکر می کردیم ممکن است منابع قرض الحسنه کم بشود و نتوان پرداخت کرد ولی خوشبختانه به ۱ میلیون نفر وام ازدواج پرداخت شد.
جهانگیری ادامه داد: اگر بتوانیم موانع نظام بانکی را برطرف کنیم، نظام بانکی قادر خواهد بود پشتیبانی جدی در طرح های اقتصادی آینده باشد.

رئیسی: جناب روحانی، اقدامات را به دولت بعدی حواله ندهید

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در مصاحبه قبل اعلام کردم یک بار برای همیشه مناظره ای، رسانه ملی میان آقای روحانی و مسئولان دولت قبل برگزار کند و این بحث را برای همیشه تمام کند زیرا هرچه سوال می پرسیم می گویند دولت قبل، این بحث را تمام کنید تا واقعا مردم بتوانند تصمیم بگیرند.
حجت الاسلام رئیسی در دو دقیقه نقد صحبت های آقای روحانی افزود: در همه دلالت های آقای جهانگیری و آقای روحانی می گویند در دولت قبل چنان بوده است بنابراین یک بار برای همیشه این موضوع را تمام کنید.
وی گفت: آقای روحانی اشاره می کند که ما برای کشاورزی این کار را در دولت بعد خواهیم کرد، جناب آقای روحانی! چرا همین دولت اقدام نکردید؟ آدم بعد از چهارسال آیا قول می دهد چهارسال دیگر این کار را انجام می دهم؟ شما اعلام کردید که صد روز بعد از تشکیل دولت دوازدهم گزارشی درباره این اقدامات خواهم داد شما تا پایان این دولت صد روز وقت دارید گزارش دادن را همین الان شروع کنید.
رئیسی گفت: تمام عرض بنده این است که چهارسال کشور را به ناحق و ناروا معطل گذاشتید الان هم می گویید ان شاالله کشاورزی را در صد روز دولت بعد گزارش خواهم داد، شما یکی از گلابی هایی که اعلام کردید باید از برجام می چیدید سرمایه خارجی بود خودتان بگویید عدد سرمایه خارجی چقدر است؟ بفرمایید چهار میلیارد دلار یا دو میلیارد دلار بوده است؟ سال ۹۵ را بفرمایید چقدر بوده است؟
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: کل سرمایه خارجی جذب شده در سال ۹۵ پانصد میلیون دلار و کمتر از یک میلیارد دلار بوده است این وضع شما در جذب سرمایه خارجی است، نمی گویم بعد از این نمی شود جذب کرد اما واقعا بیایید مداوم به آینده حواله ندهید.
رئیسی گفت: شما باید صادرات را دقیق حساب کنید، آماری که ما داریم این است که صادرات غیرنفتی ۱۰ درصد کاهش داشته است، شما می گویید صادرات غیرنفتی افزایش یافته است، شما میعانات را از صادرات حذف کنید زیرا میعانات باید در حساب صادرات نفتی لحاظ شود نه در صادرات غیرنفتی آن وقت ببینید صادرات کاهش یافته است یا خیر؟ آمار سازی که کار درستی نیست.

میرسلیم: ضرورت تجدیدنظر در قانون بانکداری

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: حتما ضروری است که در قانون بانکداری تجدید نظر اساسی انجام شود.
آقای سید مصطفی آقا میرسلیم در ادامه سومین مناظره تلویزیونی با محوریت اقتصادی افزود: وضع فعلی از دولت قبل و شاید دولت های قبلی به ارث رسیده است.
وی گفت: اینکه نگوییم دولت های قبلی چه کرده است یعنی معوق کردن مراجعه به تاریخ؛ ما همیشه باید در رسیدگی به مسائل، مسائل تاریخی را درنظر بگیریم، نمی شود از یک مقطعی ببریم و بگوییم از این مقطع دیگر باید خوب بشود.
میرسلیم افزود: آنچه در گذشته بوده تاثیر مستقیمی بر آینده دارد.
وی ادامه داد: نظام بانکداری ما یک اصلاحاتی کرده است اما اصولا نظام بانکداری که به اصطلاح اسلامی است یک نظام بانکداری اروپایی است چون بانک بحث اروپایی بوده و جدید است و ما آمده ایم عقود اسلامی را در آن به عنوان یک پوشش سوار کرده ایم و کسی که مراجعه می کند و نه کارمندان و نه مدیران نمی دانند که چه چیزی را امضا می کنند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من سه سال در بانک صنعت و معدن بودم و ما نه مدیران و مسئولان و کارشناسان می دانستند چه چیزی امضاء می کنند و نه کسانی که مراجعه می کردند.
میرسلیم افزود: اگر قرار است بانک در کشور ما به تولید، تجارت و صادرات ما کمک کند باید خیلی شفاف باشد و باید موضوع قرض دادن و وام دادن را مطرح کند وگرنه همین گونه که بانک های ما به موسسات سرمایه گذاری و موسسات بنگاهداری تبدیل شده اند و ناچار هم هستند ادامه پیدا می کند.
وی تاکید کرد: حتما ضروری است که در قانون بانکداری تجدیدنظر اساسی انجام شود.

قالیباف: درختی که ۴ سال میوه ندهد دیگر میوه نمی دهد

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در ۴ سال گذشته هیچ اصلاحی در امور بانکی صورت نگرفته است.
محمدباقر قالیباف در سومین مناظره تلویزیونی افزود: بانک ها نقش جدی در بحث مربوط به تولید، کار و اشتغال دارند دولت در اداره و نظارت بر بانک ها کارآمد نبوده، بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان وام داده شده اما این وام ها به چه کسانی تعلق گرفته است؟
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: این وام ها را می توان به چندین هزار نفر پرداخت کرد در حالی که مردم برای یک وام جزیی وثایق بالایی پرداخت کردند.
قالیباف با بیان اینکه آقای جهانگیری می گویند ما وام ازدواج را به ۱۰ میلیون تومان افزایش داده ایم، افزود: دولت در مجلس با وام ۱۰ میلیون تومان مخالفت کرد، این مجلس بود که با این وام موافقت کرد این در حالی است که دولت همین وام را هم به زوج ها نداده است، دولت وام را به تولید کنندگان نمی دهد و وام را به افراد خاص می دهد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: شما در تأمین امنیت سرمایه سرمایه گذاران ضعف داشتید؛ آقای روحانی وقتی می گوییم “دولت قبل” از نظر من و مردم دولت قبل شما هستید؛ ۴ سال بودید و در این ۴ سال باید بگویید چه کردید؟ برای ۴ سال دیگر وعده می دهید؛ این هیچ اصلاحی در امور بانکی صورت نگرفت، هیچ شفافیتی صورت نگرفت و جریان نقدینگی را به ۳ برابر افزایش دادید که نتیجه آن بیکاری بود.
قالیباف افزود: آیا خانه ای هست که در آن بیکار نباشد؟ اعتقاد دارم که درختی که در ۴ سال میوه ندهد بعد هم ثمر نخواهد داد.

میرسلیم: بدهکاران اصلی بانکی نورچشمی های دولتی هستند

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خطاب به حسن روحانی گفت: ۱۹۰ نفر از بدهکار اصلی بانکی از نورچشمی های دولتی هستند و شما چگونه می خواهید برخورد کنید؟ و واقعاً بفرمایید که راه حل چیست؟
سیدمصطفی آقامیرسلیم افزود: بعضی از دولتمردان شما در بانک ها شریک هستند که هم آقای جهانگیری و هم آقای قالیباف به آن اشاره کردند و شما در این زمینه چه کار می خواهید انجام دهید؟
وی تأکید کرد: بانکداری شما اکنون بانکداری رباخواری است و قرار بود بانکداری بدون ربا باشد اما اکنون برای آن کلاه شرعی درست کرده اند و دارند رباخواری می کنند و مراجع هم می گویند و شما گوش نمی کنید و همین طور روز به روز بدتر می شود مشخص نیست که شما چه کار می خواهید انجام دهید.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید در این زمینه واقعاً جدی بود و باید بگویید که چگونه می خواهید با این غارتگرانی که منابع بانکی را برده اند و خورده اند برخورد کنید؟
میرسلیم افزود: در شرایطی که بدهکاران عمده بانکی وجود دارند کارخانه های شما ورشکسته شده اند و نتوانستند اقساط بانک ها را پرداخت کنند و این اقساط روی هم مانده اند و از آن طرف شما بهره را به مردم داده اید این شرایط بانک ها را به ورشکستگی کشانده باید بگویید که چه کار می خواهید انجام بدهید؟
وی تصریح کرد: بانک صادرات، بانک تجارت و بانک ملت شما گرفتار هستند، اگر مردم متوجه شوند چه شرایطی وجود دارد سلب اعتماد خواهد شد و شما با این شرایط چه کار خواهید کرد؟
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: برای بانکداری مطلوب باید یک مقداری جدی تر برخورد کرد وگرنه ما به جایی نخواهیم رسید، در اعطای وام های کوچک به مردم کلی مصیبت درست می کنید، در مقابل در وام های بزرگ به راحتی در اختیار افراد قرار می دهید چرا؟ به خاطر اینکه در این نوع وام ها زد و بند وجود دارد.
میرسلیم افزود: این راه درستی نیست و اصلاحات می خواهد به کشاورز بنده خدای روستایی می گویید باید از شهر وثیقه ای پیدا کن و برای دریافت وام بیاور آیا این درست است؟! این شیوه ها به نظرم ما را به جایی نخواهد رساند.
وی خطاب به روحانی تأکید کرد: اگر می خواهید این روند را اصلاح بکنید باید به طور قاطع بگویید چه کار می خواهید انجام بدهید؟ اکنون در رقم کارمزد قبلی ایستاده اید و بعد می گویید تورم را به زیر ۱۰ درصد رسانده اید این شرایط تناقض است، نمی شود نرخ تورم زیر ۱۰ درصد باشد در طرف مقابل بهره بانکی ۱۸ یا ۱۵ درصد باشد شما باید بگویید که این تناقض را چگونه می خواهید حل کنید؟

روحانی: ما آماده مناظره راجع به همه موضوعات با حضور خبرنگاران هستیم

نامزد انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: آقای رئیسی چند بار گفتند که بین دولت فعلی و دولت قبلی مناظره برگزار شود، ما حاضریم با خود آقای رئیسی مناظره کنیم چرا که افراد دولت قبلی در ستاد ایشان هستند و آماده ایم با آقای رئیسی راجع به همه موضوعات با حضور خبرنگاران مناظره کنیم.
آقای حسن روحانی افزود: ایشان می گویند آن وقت بوده، گذشته، خوب مگر شما در قوه قضاییه نبودید؟ چطور رسیدگی نکردید؟ چطور ۳،۶ میلیارد دلار پول مردم را آمریکایی ها توانستند ضبط بکنند درحالیکه در سال ۸۶ و ۸۷ ده ماه فرصت داشتیم تمام این پول و این اوراق را برگردانیم.
وی گفت: در آن دولت که نفت داده شد به یک آدم فاسد شما چه کار کردید؟ در همین تامین اجتماعی که یکی از دوستان قضایی شما بود رفت آنجا و بسیاری از مفاسد و مفاسد نفت هم از همان تامین اجتماعی شروع شد اکنون ۳،۸ میلیارد پول مردم معلوم نیست کجاست. چه کسانی این کار را کردند؟ بعضی از آنها را آقای رئیسی می شناسد چون ایشان در قوه قضاییه و سازمان بازرسی بودند.
روحانی افزود: چطور اینها در دولت قبل رسیدگی نشده؟ مگر دولت قبل سازمان نظارت و بازرسی نداشته است؟ مگر قوه قضاییه آن زمان نداشته است؟ چطور الان کوچکترین تخلفی رخ می دهد سخنگوی قوه قضاییه می آید و اعلام می کند که البته کار خوبی می کند اگر براساس عدالت باشد، بسیار هم خوب است.
وی گفت: کجا بود این سخنگوی قوه قضاییه در دولت قبل؟ زمانی که در خیابان دارو نبود و مردم صف بسته بودند و اینکه در بیمارستان ها وسایل جراحی و سوزن جراحی نبود شما مگر مسئول نبودید و نظارت نمی کردید؟ چرا نیامدید و به مردم اعلام نکردید؟ و الان دارید می گویید.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: شما می گویید که به آینده حواله می دهیم کشاورزی آینده خوب می شود ما که در گندم پارسال خودکفا بودیم امسال هم ان شاء الله خودکفا هستیم به آینده حواله می دهیم، که ۲۱ میلیون تن به موادغذایی مان در این دولت افزوده شد به آینده حواله می دهیم.
روحانی گفت: ما وضع کشاورزی و کشاورزان امسال که پول گندم را ۱۷ برابر سال ۹۱ دریافت کردند به آینده حواله می دهیم البته نمی خواهیم بگوییم که وضع کشاورزان بدون نقص و اشکال است، باید اشکالات رفع شود.
وی افزود: در مورد بانک ها که گفته می شود ۱۵،۱ درصد معوقات در اول این دولت بوده است امروز معوقات ما ۹ درصد و حداکثر ۱۰ درصد است پس ما توانسته ایم بانک ها را در مسیر درست قرار دهیم نظارتی که امروز بر بانک ها می شود آیا با دولت قبل قابل مقایسه است؟ آقای قالیباف خودش می داند که نظارت بانک مرکزی ما خیلی بهتر از سال های قبل شده البته ما هم کمک کردیم مصوبه شورای عالی امنیت ملی، دستور رهبری بوده و همه کمک کردند سال گذشته ما ۹ هزار میلیارد تومان وام ازدواج به جوانان دادیم.
روحانی گفت: ۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط پرداخت شد، ۴۳ درصد تسهیلات بیشتر پرداخت شد نباید ما غیراخلاقی حرف بزنیم، آقای قالیباف چرا کلام غیراخلاقی بکار می برید شما که نیاز ندارید در طول همه این چهار سال با همه امکاناتتان علیه این دولت کار کردید، هر روز تخریب کردید، شما و دوستانتان ساختمان های مجلل در شمال تهران گرفتید، فیلم درست کردید، شبانه روز علیه دولت در روزنامه های خودتان همه تیترها علیه دولت بوده و نیازی نیست بیش از این تخریب که حالا دوستانتان شبانه سی دی و جزوه پخش می کنند.
وی افزود: فکر می کنم نیازی به این حرف ها نباشد شما تخریب به اندازه کافی کرده اید مردم در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت تصمیم خود را اعلام خواهند کرد.

بخش دوم مناظره

روحانی: مهمترین مسئله در نقدینگی، تورم است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در مسئله نقدینگی مهمترین مسئله، تورم است که باید مراقب باشیم تورم ایجاد نشود.
آقای روحانی در مرحله آخر مناظره امروز در پاسخ به سؤالی که فرصت ها و تهدیدهای رشد نقدینگی چیست، افزود: قبل از اینکه به این سؤال پاسخ بدهم به مطالبی که برادرم آقای رئیسی اشاره کردند، پاسخ می دهم با اینکه روز میلاد امام زمان(عج) است و ایشان هم لباس و دوست بنده هستند و بنده نمی خواهم اینها را بگویم. ایشان می گویند که چرا بنده در ماههای آخر برای افتتاح به استان ها رفته ام؟ استان ها رفتم و مصوبه گذرانده ایم به این سفرها رفته ایم و افتتاح کرده ایم. آیا شما از افتتاح ها ناراحت هستید؟ شما می فرمایید چرا در ماههای اولیه ۹۶ قانون تصویب کرده ایم. ما این قانون را شهریور سال گذشته نوشتیم. دیماه آن را تقدیم مجلس کرده ایم، مجلس آن را تصویب کرده و ما آیین نامه آن را تنظیم کرده ایم و موظفیم به اجرا.
وی افزود: شما ظاهراً به مسائل قانونی آشنا نیستید. با آنکه ادعا دارید یک مقداری هم حقوق خوانده اید. شما هنوز هم یک قاضی محترم هستید. به این شکل به مردم تهمت می زنید؟ شما می خواهید رئیس جمهوری شوید که از حقوق ملت ایران دفاع بکند. چرا اتهام می زنید بدون دلیل بدون دادگاه؟
وی افزود: من با هیچ کس عقد اخوت ندارم. هر کس تخلفی کرده و در هر کجا هست باید با اشد وجه مجازات شود. هیچ کس مانع این کارها نیست. شما کار انتخاباتی می کنید آقای رئیسی شما اگر با فساد مخالفید؛ در پرونده ۱۲ هزار میلیاردی که یک طرف آن قاضی ای بود که میلیاردها تخلف کرده بود و عزل شد و یک طرف دیگر همکار شما در آنجای محترم بود که الان فرار کرده و یک طرف آن مقام دولتی بود که در ستاد شماست.
وی افزود: شما اگر با فساد مخالفید چرا فساد روشن پرونده ای را که شما از آن مطلع هستید چرا از آن استفاده می کنید. من نمی خواستم این مطالب را مطرح کنم اما چون شما آغاز کردید من هم گفتم.
روحانی گفت: در مسئله نقدینگی هم مهمترین مسئله مسئله تورم است باید مراقب باشید تورم ایجاد نشود.

سیدمصطفی هاشمی طبا؛ گفت و شنودها در مناظره سوم
سید مصطفی هاشمی طبا نامزد انتخابات ریاست جمهوری در آخرین مناظره تلویزیونی براساس قرعه به عنوان چهارمین نامزد به سوالات مجری پاسخ داد و در گفت و شنود نامزدها دیدگاه های خود را مطرح کرد.

هاشمی طبا: عظمت ایران باید براساس تولید فراهم شود

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: عظمت، استقلال و آینده ایران باید براساس تولید و آن هم براساس ایجاد امکانات مختلف فراهم شود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ سید مصطفی هاشمی طبا در پاسخ به سوالی درباره راهکارهای افزایش صادرات و تولید افزود: زیر بنای همه اینها حفظ ایران است.
وی با اشاره به جنگ تحمیلی و رشادت رزمندگان و شهدا که با خون خود مرزهای کشور را حفظ کردند گفت: ایران نفت، گاز، آب، خاک، جنگل، هوا و رودخانه را در اختیار ما گذاشت ولی ما آن را تخریب کردیم.
هاشمی طبا افزود: بنابر این احیاء و مدرنیزاسیون کشاورزی در جهت اصلاح سرزمینی ایران واجب است و این مهم تر از هر اقدام صنعتی است.
وی با بیان اینکه امروز تولید و زندگی آینده ما به اصلاح کشاورزی و اصلاح سرزمینی نیاز دارد، گفت: عظمت ایران که مقام معظم رهبری نیز سه چهار روز پیش گفت پایه و اساس آن همین است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به سیاست های اقتصاد مقاومتی افزود: برای اجرای این سیاست ها به چندین محور نیاز داریم که معتقدم اولین آن این است که باید تولید صادرات محور داشته باشیم و بعد از آن به جذب سرمایه خارجی و داخلی و اصلاح قانون بانکداری بپردازیم.
هاشمی طبا افزود: استفاده از نیروهای تلاشمند اصناف و کارفرمایان و کسانی که به طور بالقوه و بالفعل کار می کنند از دیگر کارهای در جهت اقتصاد مقاومتی می تواند باشد.
وی گفت: کسانی را که به طور بالقوه کار می کنند، باید گسترش دهیم چون کار کارآفرین، تولید و صادرات است که از هر کسی ممکن نیست، حالا اینها ممکن است جزو آن ۴ درصد هم باشد.
هاشمی طبا افزود: اما اصناف و کارآفرینان با گسترش کار خود می توانند به این زمینه کمک کنند بنابر این در این زمینه تجمیع سرمایه و استفاده از سرمایه های داخلی ضروری و مفید است و امکان توسعه صنعت را برای کشور فراهم می کند.
وی گفت: تولیداتی که در کشور داریم فکر نکنیم باید براساس صنایع زودبازده باشد زیرا صنایع زودبازده نیستند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: صنایع ما باید با فناوری خوب و مفید سر و کار داشته باشد تا بتوانیم رونق اقتصادی داشته باشیم.

قالیباف: نیروی انسانی کارآمد داریم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما در تولید نیازمند نیروی انسانی کارآمد، تکنولوژی مناسب هستیم و نیاز به سرمایه مناسب داریم.
محمدباقر قالیباف در نقد صحبت های آقای هاشمی طبا مبنی بر رونق تولید افزود: ما در کشور در بخش های مختلف نیروی مناسب و آموزش دیده داریم، سرمایه های داخلی ما نیز اگر درست هدایت شود سرمایه داخلی خوبی نیز داریم.
وی ادامه داد: البته باید تلاش کنیم از سرمایه خارجی نیز استفاده کنیم و این موضوع نیز وقتی اتفاق می افتد که ما بتوانیم امنیت سرمایه داخلی را اول خودمان برقرار کنیم تا آنها نیز بتوانند سرمایه گذاری انجام دهند.
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در حوزه دانش بنیان واقعا شرکت های خوبی شکل گرفتند و کارهای خوبی را نیز انجام می دهند اما عملا می بینیم که هر روز بیکاری زیاد می شود و چند ده هزارکارخانه ما تعطیل شدند و روند تعطیلی شان اعم از بزرگ و کوچک ادامه دارد.
وی افزود: برنامه ششم ما را مکلف کرده که بیش از یک میلیون شغل ایجاد کنیم ، چگونه می توانیم این کار را انجام دهیم؟ به نظر شما این اشکال ریشه در بحران مدیریت کشور ندارد که ما از این ظرفیت نمی توانیم استفاده کنیم؟
قالیباف ادامه داد: آیا ریشه در این بحث ۴ درصدی ها ندارد که فقط افراد خاصی بتوانند بیایند استفاده کنند و افراد دیگر نتوانند استفاده کنند؟

میرسلیم: واردات از چین و ترکیه از دولت قبل بیشتر شده است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: واردات از چین و ترکیه در این دولت در مقایسه با دولت قبل بیشتر شده است.
سید مصطفی آقامیرسلیم در پاسخ به اظهارات اولیه آقای هاشمی طبا درباره برنامه های برای رونق تولید و اشتغال افزود: آقای مهندس هاشمی طبا شما وارد جواب و سوال نشدید؛ خواهش می کنم، روشن کنید که علت واقعی خوابیدن تولید و صنعت چیست؟ بفرمایید بی توجهی به موضوع رکود است.
وی گفت: دولت آمده است تورم را محاصره کند اما رکود درست شده و گرفتار شده است؛ هم اکنون ۷۰ درصد شهرک های صنعتی خوابیده اند؛ شما چکار می خواهید کنید تولید این طور سرپا نخواهد شد، متوجه نشدم راه حل چیست؟
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: واردات بی رویه که ما اکنون از ترکیه و چین داریم بیشتر از دولت قبل است از جمله آن دختری که از چین وارد کرده بود یعنی خواباندن تولید.
میرسلیم خطاب به آقای هاشمی طبا گفت: دولت شما در برخورد با واردات بی رویه چه عرضه ای می خواهد نشان دهد؟ تولید که همین طور درست نمی شود؛ موضوع بهره وری را اصلا ذکر نکردید؛ با این بهره وری صنعت چه خواهید کرد؟
وی افزود : همه دوستان از سرمایه گذاری خارجی صحبت می کنند و به همه سرمایه هایی که تاکنون انجام شده و راکد است، نمی پردازند؛ سرمایه گذاری داخلی را که می توانیم انجام دهیم و تضمین اش هم بهتر است انجام نمی شود و می گویند باید برجام درست شود که از خارج بتوانیم سرمایه بیاوریم؛ اینها که برای ما راه حل نمی شود.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز مشکل تولید را چگونه می خواهید حل کنید؟ شما با تعاونی ها چه می خواهید کنید؟ تعاونی در کشور خوابیده است در حالی که در قانون اساسی اول تعاونی را ذکر کرده اند بعد بخش خصوصی و بعد، دولتی.
میرسلیم گفت: تولید شما ۸۵ درصدش دولتی است و صنایع شما وابسته به دولت است؛ چگونه می خواهید قانون اصل ۴۴ را اجرا کنید؟ دولت کنونی که نتوانست و شکست خورد و کاری نکرد و فقط ادعا کرد که دولت قبل نتوانست، خودش هم نتوانست.

روحانی: سرمایه گذاری یکی از مهمترین راه های رونق تولید

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از مهمترین راه های رونق تولید ؛ سرمایه گذاری در بخش های مختلف است.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی افزود: در این دولت در زمینه حمایت از شرکت های دانش بنیان بسیار موفق بودیم و۳۰۰ شرکت هم اکنون به خوبی فعالیت می کند.
وی با بیان اینکه بعد از برجام درآمدها افزایش پیدا کرد ، گفت : این افزایش برای امسال ۲۰ میلیارد دلار پیش بینی می شود که این حاصل نفت و گاز است.
روحانی تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی ها از این میزان ۱۵ میلیارد دلار با همکاری بانک ها برای توسعه سرمایه گذاری و سه تا پنج میلیارد دلار هم برای حمایت از فقرا و قشرهای آسیب پذیر صرف خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون یک و نیم میلیارد دلار برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شده که بر این اساس به مردم در روستاها و مناطق مرزی پیشنهاد می کنیم که اگر آنها مبلغی سرمایه گذاری کنند ما دو برابر به آن مبلغ اضافه می کنیم و تسهیلات می دهیم تا مشاغل ایجاد شود.

جهانگیری: ماشین اقتصاد کشور راه افتاده است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: تولید جهت گیری اصلی است و خوشبختانه امروز بخش خصوصی محور و مدار اصلی تولید و سرمایه گذاری در کشور است.
اسحاق جهانگیری در سومین مناظره تلویزیونی در نقد سخنان آقای هاشمی طبا افزود: ما باید از بخش خصوصی حمایت و منابع مورد نظرش را تامین کنیم.
وی گفت: من از اینکه دوستان خیلی ناراحت می شوند که چرا ما به گذشته می پردازیم، این ناراحتی را تحمل کنید.
جهانگیری افزود: بنده فکر می کنم دولت گذشته ، امروز در جلسه نشسته است، تمام تیم دولت گذشته امروز در این ستادها وجود دارند.
وی گفت: رشد منفی هفت درصد را دولت گذشته برای اقتصاد درست کرد، آقای میرسلیم بنده تعجب می کنم شما که مهندس هستید، آمار رسمی کشور را قبول ندارید و از خودتان آمار تولید می کنید و می گویید این اتفاق افتاد.
جهانگیری افزود: بالاخره این کشور مرکز آمار دارد و آمار رسمی است مگر می شود شما غیر از آمار رسمی کشور حرف بزنید، همینجوری بگویید ۷۰ درصد کارخانه ها تعطیل است، بر چه مبنایی حرف می زنید؟
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ملت عزیز ما مشکلات بزرگی را حل کردیم، ثبات به اقتصاد ایران برگرداندیم، مگر یادتان رفته است که نرخ ارز لحظه ای عوض می شد و یا لحظه ای قیمت کالاها عوض می شد، اصلا سرمایه گذار می توانست برای تولید و سرمایه گذاری فکر کند؟
وی ادامه داد: منابع را به سمت تولید بردیم و فضایی درست کردیم که می شود با بین الملل کار کرد، می شود سرمایه خارجی جذب کرد.
جهانگیری افزود: آقای رئیسی می گوید سال ۹۵ چقدر بوده است؟ سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی در وزارت اقتصاد و دارایی ثبت شده است و سه میلیارد دلار آن آمده است روی زمین جذب شده است.
وی گفت: منابع بانکی ۴۳ درصد رشد داشته است و ما اقتصاد کشور را راه انداختیم، ماشین اقتصاد کشور راه افتاده است، سرعتش کم است و ان شاء الله سرعت آن نیز زیاد می شود.
جهانگیری خطاب به آقای قالیباف افزود: بنده با همه مطالبی که به شما گفتم، یک جا نگفتم شما دروغ گفتید، گفتم شما خلاف می گویید و به شما گزارش خلاف داده اند.
وی گفت: بنده در زندگی ام هیچ رانتی استفاده نکردم اگر روزی زمین گرفتم، تنها دارایی ام نیز خانه ام است، اگر روزی گرفتم به قیمت رسمی روز گرفتم.

رئیسی: کشور ما قطب کشاورزی است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: کشور ما قطب کشاورزی است و باید به آن توجه شود.
رئیسی افزود: رقم ۲۵۰ هزار کارگاه تولید کفش، کیف و لباس آماری است که وزرای دولت بیان کردند و در رسانه ها نیز منتشر شده است ما نیز در هر شهری که می رویم با کارگرانی که بیکار شده اند مواجهیم.
وی ادامه داد: آیا می شد که اینگونه نشود؟ در جواب باید گفت بله، زیرا خیلی از این کارگاه ها مشکلشان کمبود نقدینگی است. دولت نقدینگی کم نداشته می توان نقدینگی را در تولید استفاده کرد اما به جای آن رفتند چند نفر افراد بدحساب تسهیلات را دریافت کرده اند و افرادی نیز تسهیلات را به نفع خاصی گرفته اند.
رئیسی خطاب به مخاطبان گفت: آیا توانسته اید وامی صفردرصد دریافت کنید؟ یعنی وامی پرداخت شده که هیچگونه بهره ای نداشته است، مبالغی وام پرداخت شده که این مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان بوده اما یک قران بهره نداشته و در تولید نیز استفاده نشده است.
وی در ادامه با اشاره به مباحث مربوط به حوزه کشاورزی افزود: مطرح می شود که آیا صنعت اصل است یا کشاورزی؟ که این بحث ها در دولت هم مطرح بوده است. ما معتقدیم که هر دوی این موارد اصل است.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: کشور ما قطب کشاورزی است و باید به آن توجه شود. وقتی به کسی اجازه داده می شود برود میوه وارد کند در صورتی که ما در شمال کشور، در مازندران و گیلان و در آذربایجان غربی بهترین میوه ها تولید می شود واردکردن میوه معنایی ندارد.
رئیسی افزود: به جای اینکه ما از کف بازار از کف روستا حرف بزنیم عدد و رقمی را اعلام می کنیم در صورتی که واقعیتی که در میدان هستیم چیز دیگری است، کشاورزی گلخانه ای اگر رونق پیدا کند، علم و فناوری در کشاورزی بکار برده شود، تعاونی ها به شکل جدی تحویل گرفته شوند، خیلی از مسایل کشاورزی حل می شود.

هاشمی طبا: صنعت ما باید صادرات محور باشد

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر صنعت ما بر مبنای صادرات شکل نگیرد، محکوم به فناست.
آقای سیدمصطفی هاشمی طبا در مناظره سوم تلویزیونی خطاب به میرسلیم، افزود: شما ۱۵ سال رئیس هیئت مدیره یک شرکت موتورسازی در شمال بوده اید. در این مدت چه تحولی ایجاد کرده اید و آن شرکت در چه وضعی است؟
وی گفت: من با توجه به سابقه خود گفته ام اگر صنعت نفت صادرات محور نباشد محکوم به فناست. اما بسیاری از افراد می گویند چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است و چرا می خواهید محصول ضعیف ایرانی را به خارجی ها بدهید؟
هاشمی طبا افزود: بجای اینکه صنعت ما بر مبنای صادرات شکل بگیرد فقط بر مبنای رفع نیازهای داخلی است.
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: بسیاری از صنایعی که امروز می گویند خوابیده، دچار استهلاک فنی شده است.
هاشمی طبا افزود: صنعت و کشاورزی به آن معنا ایجاد اشتغال نمی کند و اشتغال زایی باید براساس گردشگری باشد.
وی گفت: اینکه بعضی می گویند ۵ میلیون شغل ایجاد می کنم من در یک ماه ۱ میلیون شغل ایجاد می کنم به این صورت که به دست هر نفر ۱ قالب خشت خام می دهم.
هاشمی طبا اظهار داشت: ایجاد شغل سرمایه گذاری، فناوری، آشنایی و تجربه می خواهد و یکی از کارهایی که ما می توانیم انجام دهیم صادرات خدمات مهندسی ساختمان، نیرو و برق است.
وی افزود: مهندسان ایرانی اکنون می توانند سکوی گازی درست کنند. بنابراین در کشورهای دیگر هم می توانیم این کار را انجام دهیم و می توانیم با مصالح داخلی خود ساختمان بسازیم همین طور که اکنون در ۱۵ کشور کار فنی انجام می دهیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: قطعه سازان وابسته به صنعت خودرو و صنایع وابسته به ساختمان دچار مشکل شده اند که آنها نیز باید خود را با صادرات وفق بدهند و شرکت ها باید بازار جهانی پیدا کنند و فقط نمی توانند محصولات خود را در داخل کشور بفروشند.
هاشمی طبا افزود: ما از یک طرف می گوییم باید سرمایه گذاری خارجی بشود و از یک طرف نیز قراردادی نوشته می شود اما در مطبوعات می گویند استعماری است، اگر قرار است خارجی ها فناوری بیاورند باید منافع آنها حفظ شود.
وی گفت: اصلاح مسائل کشاورزی و زیست محیطی خود نیز اشتغال زایی خوبی فراهم می کند که می تواند مورد نظر قرار بگیرد.

بخش دوم مناظره

هاشمی طبا: ضرورت طراحی سیستم جامع مالیاتی

سید مصطفی هاشمی طبا در سومین مناظره گفت: طراحی سیستم جامع مالیاتی ضروری است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه برنامه ای برای اصلاح نظام مالیاتی کشور دارید و ملاحظات شما برای حمایت از تولید و اشتغال در این زمینه چیست؟ گفت: در ابتدا با اعلام دارایی های نامزدها مخالفت کردم و هیچ قانونی هم در این زمینه وجود ندارد، چون ملاک اصلا پول داشتن یا نداشتن نیست و چه بسا ممکن است کسی فقیر باشد اما کیسه بدوزد و متقابلا درخواست می کنم نامزدهای محترم نسبت به اعلام منابع پولی ستادشان بطور مشخص با ارائه دهندگان و بردن نام آنها و مخارجی را که انجام داده اند، اعلام کند.
وی درباره برنامه مالیات افزود: درباره مالیات ما باید افراد را در حقیقت مثل کشورهای اروپایی رصد کنیم و درآمدهای واقعی را شناسایی کنیم و سیستم جامع مالیاتی را بکار ببریم.
هاشمی طبا گفت: چون همانطور که یکی از دوستان اشاره کرد حدود ۴۰ درصد از کسانی که مالیات پرداخت نمی کنند اصلا در زمره مالیات دهندگان نیستند و باید سیستم جامع مالیاتی را طرح کرد و به مورد اجرا گذاشت.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در زمینه شرکت های تولیدی که واقعا مظلوم هستند به ویژه کسانی که صنایع دقیق را کار می کنند و فشار بسیار زیادی روی آنهاست از قبیل بیمه های اجتماعی، مالیات و … حتما باید نسبت به کسانی که تولیدات صادراتی بخصوص و با کیفیت را تولید می کند، معافیت های مالیاتی بدهیم.

هاشمی طبا: سیاست مدارو مسئول باید مردم خود را دوست داشته باشد

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما گلهای خندانیم فرزندان ایرانیم، ما سرزمین خود را مانند جان می دانیم، ما باید دانا باشیم، هوشیار و بیدار باشیم، از بهر حفظ ایران باید توانا باشیم، آباد باش ای ایران آزاد باش ای ایران، از ما فرزندان خود دل شاد باش ای ایران.
سید مصطفی هاشمی طبا در مناظره سوم افزود: من می خواستم نوه شش ساله خود را بیاورم که بگویم کار ما باید برای آنها باشد، سیاست مدار و مسئول کشور باید مردم خود را دوست داشته باشد، دوست داشتن انواع مختلف دارد امام مردم را دوست داشت اگر در حمله عراق به مردم می گفت پناه بگیرید و جان خود را حفظ کنید یک نوع بود ولی امام به مردم گفت: به جبهه بروید و شهادت افتخار است و مردم به جبهه رفتند.
وی افزود: ما برای ۴ تا رای نباید کاری کنیم که خود را دوست دار مردم بدانیم وعده هایی که داده می شود منطقی نیست می گوییم وعده یارانه سه برابر از کجاست؟ می گویند می گوییم.
هاشمی طبا گفت: عزت ایران حفظ و ارجمندی ایران سرلوحه کار من است ، به فقرا و معلولان و بی سرپرستان و خانواده های ناتوان باید کمک کرد که بخشی از آنها گفته شد.
وی افزود: اقتصاد مقاومتی، تولید برای صادرات و اصلاح کشاورزی برای رفع نابودی ایران بسیار مهم است ما باید بدانیم که ایران همه چیز به ما داده است، ملت باید آن را جبران کنند همه مردم ما بدانند که نفت، آب ، گاز ، جنگل ، رودخانه در خدمت آنها بوده است و اکنون اگر به این شیوه ادامه دهیم میراث یک کشور سترون را خواهیم داشت و نه استقلال ملی خواهیم داشت و نه عظمت و سربلندی ملت ایران.

سید ابراهیم رئیسی؛ گفت و شنودها در مناظره سوم
سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در آخرین مناظره تلویزیونی براساس قرعه به عنوان پنجمین نامزد به سوالات مجری پاسخ داد و در گفت و شنود نامزدها دیدگاه های خود را مطرح کرد.

رئیسی: منابع حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی باید به سفره مردم برگردد

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: سیره دولت مهدوی (عج)، این است که دولتمردان تقوا و خداترسی و کارآمدی و قدرت اجرایی برای مردم دارند و انتظار مردم هم در این ایام این است که دولت، دولتی باشد که هم ویژگی خداترسی و هم ویژگی کارآمدی داشته باشد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی در سخنان خود در مناظره سوم افزود: توجه به مردم و توجه به دیگران از ویژگی های دولت مهدوی (عج) است که انسان باید توجه کند ببیند دیگران چه مشکلی دارند و چگونه باید آن را حل کرد.
وی گفت: در حل مشکلات اقشار آسیب پذیر و کم درآمد قبلاً هم با پرداخت یارانه اقدام شد، اما عده خاصی آن را دریافت می کردند در حالی که در هدفمند کردن یارانه ها قرار بود این یارانه عادلانه میان همه تقسیم شود و همه مردم از آن برخوردار شوند و در ضمن برای توانمندسازی کشور در بخش های مختلف اقتصادی هم از این یارانه بهره گرفته شود.
رئیسی گفت: این یارانه امروز با فراز و فرودهایی که داشته امروز توزیع می شود اما شاهدیم وضعیت فقر در این دولت با سیاست هایی که داشته بیشتر شده است و بر اساس اعلام مسئولان رسمی از ۲۳ درصد به ۳۳ درصد افزایش یافته است، حال در این وضع به حال فقرا و اقشار کم درآمد چه اقدامی باید انجام داد، برای عده ای ممکن است قابل تحمل نباشد که کسی با ۴۵ هزار تومان نتواند زندگی کند در حالی که واقع امر این است که با این ۴۵ هزار تومان امکان زندگی برای عده ای واقعاً فراهم نیست و باید رفت از نزدیک زندگی آن ها را دید.
وی با بیان اینکه می گوییم باید یارانه این افراد افزایش پیدا کند افزود: آقایان می گویند منابع این افزایش از کجا تأمین می شود؟ البته سوال درستی است باید حتماً منابع معرفی شود اما باید توجه کرد که آب، برق، نفت، نفتِ گاز، بنزین و بسیاری از حامل های انرژی گران شد یعنی ۴۰ هزار میلیارد تومان حاصل از هدفمند کردن حامل های انرژی به ۷۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت؛ قانون هدفمندی یارانه ها می گوید که منابع حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی را باید به خود مردم داد یعنی توزیع آن برای خود مردم است البته موارد دیگری هم برای تأمین افزایش یارانه های نقدی مردم وجود دارد.
رئیسی گفت: آیا به عنوان دولت در قبال خانواده فقیری که هیچ چیزی ندارد مسئولیت داریم یا نداریم؟ باید تکلیف آن مشخص شود اگر راجع به این قضیه مسئولیت داریم باید حتماً آن را دنبال کنیم زیرا سفره مردم الآن کوچکتر شده است.
وی افزود: از مردم باید پرسید آیا نرخ اقلام سفره مردم ثابت مانده یا بیشتر شده است؟ قیمت هایی که ما احصاء کردیم نشان می دهد که این کالاها از ۴۰ درصد تا ۱۳۳ درصد گرانتر شده یعنی این سفره گرانتر شده است که باید برای این خانوارها فکری کرد.
رئیسی گفت: قانون هدفمندی یارانه ها بسته ای است که باید به طور کامل اجرا شود، هم در بخش توانمندسازی و هم در بخش توجه به فقرا و مستمندانی که تحت پوشش سازمان های حمایتی قرار دارند.
وی افزود: آنچه که در برنامه خود گفتیم هم مکتوب است که مردم آن را ملاحظه خواهند کرد و بر اساس منابعی است که به طور کامل درباره شغل و یارانه ها پیش بینی کردیم.

قالیباف: سرمایه گذاران به حاشیه رفته اند فعالیتی انجام نمی دهند

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: سرمایه گذاران به حاشیه رانده شدند اعتمادی برای سرمایه گذاری ندارند.
محمدباقر قالیباف در سومین مناظره تلویزیونی افزود: باید کار تولید کنیم تا بتوانیم به مسیر خود بازگردیم امروز کسانی که می خواهند کار تولید کنند مانند کارخانه داران و سرمایه داران تحت فشارند فشارهایی مانند قاچاق و ارز یا واردات غیرضروری.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: تجار و سرمایه گذاران اعتمادی به ما ندارند آنهایی که می خواهندبا زحمت پول دربیاورند همه به حاشیه رفتند و فعالیتی انجام نمی دهند چون نگرانند زیرا ۴ درصدی هایی که من تاکید می کنم افرادی که بدون هیچ تلاشی بنا دارند بیشترین منفعت را از انفال عمومی ببرند همان افرادی که می گوییم این واسطه گران زالو صفت هستند همین افراد مانع هستند.
قالیباف افزود: آیا در دولت شما برنامه مشخصی برای برخورد با این افراد وجود دارد تا سرمایه گذاران صادق و آنهایی که دنبال تولید ثروت هستند بیایند دست مردم را بگیرند دست محرومان را بگیرند.

میرسلیم: پول یارانه ها را برای تولید اختصاص بدهید

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه درآمد حاصل از قانون هدفمندی یارانه ها ۸۰ هزار میلیارد تومان در سال است گفت: از این مبلغ فقط ۳۵ هزار میلیارد تومان آن را در قالب یارانه به مردم می دهید هرچند به کیفیت آن کاری ندارید اما سوال این است مابقی آن چگونه هزینه می شود؟
میرسلیم افزود: متاسفانه آقایان هنرشان این بوده فقط پول را مستقیم به مردم دادند و اصلا به تولید هیچ توجهی نکردند.
وی با اشاره به اینکه آقای نعمت زاده اظهار می کند من فقط برای تولید سه درصد دریافت کرده ام گفت: حال آنکه مبلغی که برای تولید باید اختصاص می یافت ۳۰ درصد اعلام شده است.
میرسلیم از آقای رئیسی پرسید: شما چگونه می خواهید این تعادل را برقرار کنید؟
وی تاکید کرد: اگر تولید درست شود قطعا مردم کالا به اندازه کافی خواهند داشت و قیمت همه کالاها کاهش می یابد و منافع مربوط به آن بسیار بیشتر از آن است که بیایید همینجوری در میان مردم پول توزیع کنید.
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه از یارانه ها باید درست استفاده شود خاطرنشان کرد: یارانه را برای بدست آوردن رای توزیع کردن به ویژه در انتخابات کار درستی نیست.
وی با تاکید بر اصلاح این روند از کاندیداها خواست در بیان مطالب خود صادق باشند.
میرسلیم افزود: باید به مردم بگوییم که برای تولید چکار خواهیم کرد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه صندوق کشاورزی ورشکست شده است به فعالیت های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در این خصوص اشاره کرد و گفت: درست شب انتخابات ۵ هزار میلیارد تومان به این صندوق واریز شده است و این کار درستی نیست باید اینها را طبق اصول انجام داد و از برخوردهای سیاسی- انتخاباتی جلوگیری کرد.
وی گفت: به تولید در این چهارسال خسارات زیادی وارد آمده است و باید این روند اصلاح شود.

روحانی: یارانه‌های فعلی ادامه پیدا می‌کند

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بسیار مهم است که مردم بدانند عده ای دنبال بازگشت به چهار سال قبل هستند و خیلی روشن دارند می گویند، می گویند همان طور که آن دولت پول پخش می کرده ما می خواهیم بیشتر پول بخش کنیم و این مسیرش کاملا روشن است، الان آن زمان ۱۷ هزار میلیارد تومان می توانستند برای یارانه بدهند که ۴۲ هزار میلیارد تخلف کردند و پرونده های آن وجود دارد و امروز هم ۷۰ هزار میلیارد است و می شود همه این ها را تبدیل کرد و به مردم داد.
روحانی افزود: بهداشت و درمان را دوباره به شرایط سابق برگردانیم، گازرسانی به روستاها را متوقف بکنیم، راه روستایی را متوقف کنیم، یارانه مربوط به کشاورزی را متوقف کنیم، همه این کارها را می شود کرد.
وی گفت: ما معتقدیم که یارانه ای که فعلاً هست ادامه پیدا کند و برنامه ما این نیست که این یارانه را قطع کنیم این یارانه وجود خواهد داشت و برخی از ستادهای انتخابی که تبلیغ می کنند نادرست می گویند؛ منتها برنامه یارانه ها تنها کافی نیست، ما بدنبال یک نظام تامین اجتماعی جامع هستیم که در برنامه دولت دوازدهم آورده ایم.
روحانی گفت: قدم اول این است که افراد کم درآمد را مستمری آن ها را بیش از ۳ برابر کرده ایم و از همین حالا هم شروع کرده ایم، با مجلس هم توافق کردیم و دارد اجرا می شود و قدم دوم این است که تمام افرادی که کف درآمدی آن ها در حد فقر مطلق است بیایند و در یک سایتی نام نویسی کنند و به همه آن ها حقوقی پرداخت شود در حق حداقل زندگی.
وی افزود: افرادی که در کشور ناتوان هستند از کار باید غذای آن ها، مسکن و ضروریات آن ها تامین بشود و افرادی که اشتغال ندارند را برایشان شغل ایجاد کنیم و افرادی که اشتغال دارند و حقوق آن ها کم است باید اضافه کنیم کما اینکه حداقل حقوق را ما بالای یک میلیون و صد هزار تومان بردیم و حداقل حقوق بازنشسته ها افزایش یافته است به یک میلیون و صد تا صد و پنجاه هزار تومان.

جهانگیری: در دولت قبل سفره مردم کوچک شد

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: متأسفانه یکی از اقدامات بدی که در دولت قبل افتاد ، این است که طبق آمار رسمی سفره روستاها ۳۵ درصد و سفره شهری ها ۲۵ درصد کوچک شد.
اسحاق جهانگیری در نقد سخنان سیدابراهیم رئیسی افزود: این شرایط نتیجه سیاست های غلط و تصمیمات نادرست بود ، همان طور که اشاره شد، ۴۵ هزار تومان در جیب مردم گذاشت و از طرف مقابل ۲۰۰ هزار تومان دولت از جیب مردم برداشت.
وی تصریح کرد: حالا برخی از آقایان آمده اند و از فقر مردم استفاده ناصحیح می کنند. آقایان محترم باید عزت مردم ایران را حفظ کنیم ، سرزده به خانه مردم نرویم و با آنها عکس بگیریم، سرزده به خانه فقرا نرویم و فیلم بگیریم و به عنوان تبلیغات انتخاباتی آن را پخش کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: تلاش کنیم عزت ملت ایران را حفظ کنیم ، می خواهیم معیشت ملت ایران و توانمندی ملت ایران با عزت ملت ایران را حفظ کنیم.
جهانگیری افزود: آقای رئیسی اگر ۱۵۰ هزار تومان یارانه بدهیم برخلاف هدفی که می گوییم ، عمل خواهد شد ، برای ۱۵۰ هزار تومان یارانه دادن ۳ راه برای تأمین منابع آن وجود دارد و غیر از این نیست.
وی گفت: یا باید دوباره قیمت حامل های انرژی گران شود و بگویند مثلاً بنزین شد ۸ هزار تومان و گازوئیل ۳ هزار تومان شد، یا باید بگویند هزینه های دولت را کاهش می دهیم یعنی اینکه حقوق معلم را نمی دهیم، حقوق پرستار را نمی دهیم، بودجه دفاعی کشور را نمی دهیم، عددها کاملاً روشن است و ما محاسبه کرده ایم و مشخص است که این هزینه ها چقدر است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: یا باید بگویند می رویم و دست در بانک مرکزی می کنیم و پول های بانک مرکزی را برمی داریم که این هم یعنی تورم.
جهانگیری گفت: در هر حالت و با هر روشی پرداخت ۱۵۰ هزار تومان کارانه یعنی اینکه ۱ میلیون تومان از جیب مردم برمی دارم و به جیب دولت می گذارم و از این طریق اقتصاد کشور و طبقه محروم را نابود می کنند.
وی افزود: در این چهار سال راهکارهای عاقلانه و عالمانه پیش بینی کرده ایم که بتوانیم به زندگی فقرا رسیدگی کنیم و به وضعیت نیازمندان به شکلی رسیدگی کنیم که نیاز نداشته باشند و آنهایی که در فقر مطلق هستند با روش هایی که از اول امسال عمل کردیم و از این به بعد هیچ ایرانی وجود نخواهد داشت که به اندازه نیاز آبرومند خود تأمین نشود.

هاشمی طبا: دولت فعلی توانست تورم را کنترل کند

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت فعلی توفیق پیدا کرد تورم را کنترل کند.
سیدمصطفی هاشمی طبا در ادامه سومین مناظره انتخاباتی با محوریت اقتصادی و پیرو صحبت های آقای رئیسی درباره هدفمند کردن یارانه ها افزود: دو بار فرمودید منابع پیش بینی شده است خواهش می کنم بفرمایند این منابع کجا پیش بینی شده است.
وی تصریح کرد: در دولت قبل نفری ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه دادیم و میوه ۱۰ برابر، بنزین ۸ برابر و مسکن ۳ برابر شد یعنی گفتیم ۴۵ هزار تومان در جیب شما می گذاریم اما به خاطر ۲۶ درصد تورم ۵۰۰ هزار تومان از جیب آنها درآوردیم.
هاشمی طبا گفت: امروز هم اگر بخواهیم دو ، سه و چهار برابر یارانه را بین همه تقسیم کنیم چه اتفاقی می افتد؟ این اتفاق می افتد که به جای ۲۵۰ هزار تومان که می دهیم ۸۰۰ هزار تومان از جیب آنها بیرون می کشیم.
وی افزود: دولت فعلی توفیق پیدا کرده است که تورم را کنترل کند بنابر این نباید فراموش شود که حالا به خاطر اینکه یک گروهی از مردم دوست دارند یارانه بگیرند و دوست دارند به یارانه رأی بدهند اینگونه بدون اینکه منابع معرفی کنیم بگوییم منابع تعیین شده است اما از کجا؟
هاشمی طبا گفت: مگر قرار است که یارانه و منابع از آسمان نزول کند؟ درآمدهای دولت ما مشخص است به مالیات نباید فشار بیاوریم، بانک مرکزی پول چاپ می کند و اجباراً به دولت می دهد، پولی است که دولت در فروش ارز به خاطر واردات به دست می آورد و پولی از گمرک به خاطر واردات و فروش عامل های انرژی می گیرد بنابر این منابع دیگر از کجا تأمین می شود؟
رئیسی: چاره ای جز توجه به فقرا نداریم
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : چاره ای جز توجه به فقرا نداریم اما نه اینکه یارانه آنها را طی چهار سال دست نزنیم و در زمان تبلیغات سه برابر کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی افزود: سوال اینجاست ما بالاخره باید به فقرا کمک کنیم یا خیر؟ آیا تکلیفی در این زمینه داریم و این تکلیف آیا فقط در زمان انتخابات است؟
وی گفت: آقای روحانی هم درباره فقرا همان حرف مرا می زند اما ای کاش وی در طول ۴ سال به فکر محرومان بود نه سه ماه انتخابات، پرسش اینجاست چرا ۴ سال بی توجه بود؟
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود : چرا یارانه ای که برای مردم است امروز باید ابزار کار تبلیغات باشد؟ چرا کار به جایی رسیده است که در این روزها بخشنامه کردید به هر دهیار (یا دهدار) ۱۰ میلیون تومان پرداخت می کنیم.
وی ادامه داد: بالاخره مردم سخنان ما را می شنوند و عملکردها را می بینند و مشخص می شود که چه کسانی کار تبلیغاتی می کنند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه هم اکنون نقدینگی کشور در این دولت به ۷۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: این یعنی دست کردن در جیب مردم درحالیکه اگر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان آن در اختیار وزارت صنعت برای حمایت از تولید قرار می گرفت خوب بود ، در حالی که بخشی از این نقدینگی در اختیار افرادی قرار گرفت که بدحساب بودند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود : طرح سلامت با نیت خوب اجرا شد اما پرسش اینجاست باید پاسخ دهید که آن میزانی که از آن طرف تعرفه ها چند برابر افزایش پیدا کرد دوباره کمک به مردم است؟
وی با بیان اینکه من نماینده قشرهای مختلفی همچون کارگران و معلمان هستم ، گفت : روزنامه خاصی هم ندارم و رسانه زنجیره ای هم ندارم اما به عنوان یک شهروند حاضرم به نمایندگی از قشرهای مختلف در صدا و سیما با رئیس جمهور درباره مسایل مختلف صحبت کنم که چرا کارهای مهمی که می باید می کردند ، انجام ندادند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی خطاب به حجت الاسلام والمسلمین روحانی افزود: قانون هدفمندی یارانه ها مشخص کرده است که پول باید به کجا برود اما شما دولت پرخرج هستید چونکه هزینه ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت قبل اکنون به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده درحالیکه حقوق ها و یارانه ها افزایش پیدا نکرده بنابراین چرا باید یارانه مردم را تصرف کنیم درحالیکه می توانیم از این طریق از قشرهای مختلف حمایت کنیم.
وی با تاکید بر اینکه همه ما در برابر فقرا مسئولیت داریم ، گفت: ۴ سال گذشت اما دولت در ماههای پایانی انتخابات به فکر فقرا افتاد و در مدت تبلیغات چه فهرست های بلندبالایی که صورت نگرفت که ای کاش در طول ۴ سال رخ می داد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: ای کاش آقای روحانی این اقدامات و سفرهای استانی را در طول ۴ سال پیگیری می کرد و به این روزها موکول نمی کرد چرا که مردم عاقل هستند و براساس تعقل خودشان رای می دهند.

بخش دوم مناظره

رئیسی: رئیس جمهور درباره فساد نزدیکترین فرد به او مقاومت می کند

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اینکه رئیس جمهور درباره فساد میلیونی نزدیک ترین فرد به ایشان مقاومت کند هیچ سازگاری با اصلاح نظام اداری ندارد.
سیدابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه و راهکار موثر شما برای مبارزه با فساد اقتصادی و رانت خواری به ویژه فساد سازمان یافته چیست؟ پاسخ داد: امنیت کشور و امنیت سازمان اجرایی کشور در گروی مبارزه با فساد است و فساد شامل ساختارهای فسادزاست که باید دولت اصلاح کند تا هر روز شاهد بروز یک پرونده در کشور نباشیم.
وی فساد را در کشور فراجناحی خواند و گفت: چرا یک دولت می گوید آن دولت و دولت دیگر می گوید این دولت؟ زینده نظام اداری ما نیست که هر روز یک فساد رخنه کند و راه حل در این بخش اصلاح ساختار است.
رئیسی افزود: نکته دوم برای رفع فساد این است که افراد صالح بر مسند امور گذاشته شوند و اگر یک دستگاه نظارتی گزارش داد که فلان شخص فاسد است باید با حساسیت برخورد کرد یعنی اینکه این فساد زیر عمامه من یا زیر عمامه آقای روحانی و یا زیر کت آقای جهانگیری یا آقای قالیباف یا هر کدام از ما باشد فرقی نمی کند و باید حساسیت داشته باشیم.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اول کسی که در این بخش باید حساسیت داشته باشد رئیس دولت است؛ اینکه به آقای روحانی به عنوان رئیس دولت اعلام کنند که نزدیک ترین فرد شما امروز دارد فساد میلیونی می کند نه فقط حساسیت نباشد بلکه مقاومت هم بشود هیچ سازگاری با اصلاح نظام اداری نمی کند.
وی افزود: در دولت کار و کرامت مصممیم در هیچ کجای اداره کشور مطلقا فسادی رخنه نکند.
رئیسی گفت: در سازمان بازرسی کل کشور که بودیم آسیب زدایی فراوانی کردیم اما غصه داریم که چرا توجهی نشد یعنی عزم و اراده جدی برای اینکه اگر فاسدی هست گوشش را بگیرند و بیرون بیاندازند، نبود.
وی افزود: مردم دغدغه فساد اداری را دارند و این مساله قابل حل است به شرط اینکه عزم و اراده راسخی باشد.

محمدباقر قالیباف؛ گفت و شنودها در مناظره سوم
محمدباقر قالیباف نامزد انتخابات ریاست جمهوری در آخرین مناظره تلویزیونی براساس قرعه به عنوان ششمین نامزد به سوالات مجری پاسخ داد و در گفت و شنود نامزدها دیدگاه های خود را مطرح کرد.

قالیباف: امروز کشور ما با یک بحران اقتصادی مواجه است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: همین طور که در این بخش صحبت شد امروز کشور ما با یک بحران اقتصادی یعنی بیکاری، گرانی و رکود روبروست.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ محمد باقر قالیباف در ادامه افزود: در حوزه مربوط به گرانی می گویند تورم کنترل شده اما مردم می دانند گرانی وجود دارد اقلامی که مصرف روزانه مردم است، مثلاً شکر ۱۵۰۰ تومان ۳ هزار و ۵۰۰ تومان شده یعنی گرانی هست.
وی گفت: براساس آنچه که اعلام شده می گویند ۳ و نیم میلیون بیکار داریم که این آمار تا ۷ میلیون نفر هم اعلام شده است.
قالیباف افزود: تعطیلی کارگاه ها به خاطر بهره وجود دارد، وظیفه همه کشورها در دنیا در شرایط بحران این است که دولت ها تدبیر می کنند و به کمک مردم می آیند دولت آقای روحانی نتوانست به کمک مردم بیاید در برخی مواقع با افزایش هزینه دست در جیب و سفره مردم شد.
وی گفت: در قبوض دریافتی مردم در آب، برق، گاز و تلفن فشار یکنواخت وارد شد مخصوصاً روی قشر مردم این فشار بیشتر شد.
قالیباف افزود: در بحث اقتصاد بخشی از درآمدها از ناحیه مالیات هاست چرا نباید مالیات تولید کنندگان بویژه واحدهای کوچک و متوسط بخشیده شود و یا به آنها تخفیف مالیاتی بدهیم در همین مالیات ما ۴۰ درصد فرار مالیاتی داریم در مالیات بر ثروت و ثروتمندان کمترین سهم را در پرداخت مالیات دارند.
وی گفت: در جریان نقدینگی و جهت گیری نقدینگی مهمترین بحث در دولت مردم افزایش اشتغال است که مشکل بیکاری را حل و تولید را فعال و رونق را برمی گرداند.
قالیباف افزود: آقای روحانی قبول کردند ما باید روی نیروهای کار و جویای کار شناسایی کنیم و گفتند سایتی برای محرومین و کسانی که دنبال کار هستند ایجاد کنیم حالا عیبی ندارند که سایت ما را بستند.
وی گفت: ما معتقدیم که باید به جوان بیکار ۲۵۰ هزار تومان بدهیم تا کار پیدا کند و حمایت از محرومان را ما باید دنبال کنیم.

میرسلیم: رسیدن به چشم انداز خیلی فداکاری می خواهد

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: رسیدن به چشم انداز، خیلی فداکاری می خواهد اما ۱۲ سال است که ما همین طور در جهت رسیدن به آن عقب رفته ایم و کار نکرده ایم.
سید مصطفی آقامیرسلیم که در نقد سخنان آقای قالیباف سخن می گفت خطاب به وی افزود: شما بفرمایید در این هشت ساله در این جهت می خواهید چه کنید؟
وی گفت: اگر مماشات کنیم و اصل ۴۴ را مثل دولت یازدهم اجرا نکنیم به هیچ جا نمی رسیم.
میرسلیم افزود: ۱۵ سال است که یک شرکت را به آقای جهانگیری نوشته ایم که تکلیف آن را مشخص کند.
وی با بیان اینکه این شرکت برای سازمان گسترش بوده است و باید واگذار می شد به بخش خصوصی گفت: چرا باز دست دولت قرار گرفته است و آقای جهانگیری نامه را به آقای معاون خود واگذار کرد و بعد از یک سال بحث و جدل هیچی از آن درنیامد.
میرسلیم با بیان اینکه به چه حقی دولت موتور فروشی می کند؟ گفت: اینها کار دولت نیست دولت باید کار خود را بکند.
وی افزود: اگر اصل ۴۴ را که انقلابی است دنبال نکنیم به جایی نمی رسیم.
میرسلیم با بیان اینکه بسیاری از شرکت ها از دولتی به خصولتی تبدیل می شوند گفت: آقای روحانی اشاره به خصولتی کرده اند که خصولتی همان دولت است و چه فرقی می کند که به اسم کارکنان بازنشسته فلان جا واگذار شود و وقتی پشت آن را نگاه می کنی می بینی دولت است.
وی با تاکید بر اجرای اقتصاد مقاومتی افزود: یکی از محورهای اجرای آن توجه به هسته های دانش بنیان است.
میرسلیم گفت: خود ما آقای روحانی را آوردیم و سوار خودروی برقی شد و آن را رونمایی کرد و بعد انگار نه انگار آن را ول کرد به حال خودش و اجازه واردات خودروهای ژاپنی را می دهد.
وی خطاب به دولت افزود: اینگونه می خواهید به برنامه چشم انداز برسید؟
میرسلیم گفت: دولت نفهمید با اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ چکار کند؟
وی با تاکید بر اینکه تا فساد اداری اصلاح نشود به جایی نخواهیم رسید افزود: همچنین تا عدم شفافیت درست نشود به جایی نمی رسیم.
میرسلیم گفت: ادعا می کنند دولت الکترونیکی درست کرده اند اما اثر آن کجاست و اصلاً شفافیت ندارد و هیچ چیزش شفاف نیست.

روحانی: برای نخستین بار در این دولت به رشد بالای ۸ درصد رسیدیم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در این دولت برای اولین بار بعد از چشم انداز به بالای رشد ۸ درصد رسیدیم.
آقای حسن روحانی در سومین مناظره تلویزیونی در نقد صحبت های قالیباف افزود: شما درباره رشد اعلام کردید درآمد ملی کشور را دو و نیم برابر می کنید و این رشد ۲۶ درصدی است.
وی گفت: ما در هیچ جای دنیا سابقه چنین رشدی را سراغ نداریم و ایشان خوب است بگوید در کدام کشور چنین رشدی بوده است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در چین که در طی یکی دو دهه رشد اقتصادی خوبی حدود ۸ درصد داشتند موجب حیرت کشورها شد.
روحانی گفت: ایشان می گویند که ما با افزایش یک میلیون تن پتروشیمی ۴۰۰ هزار یا ۶۰۰ هزار شغل ایجاد می کنند ما که ۵۴ میلیون تن پتروشیمی تولید می کنیم پس کو این اشتغال؟
وی افزود: حدود ۹ میلیون تن پتروشیمی را در این دولت اضافه کردیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: پتروشیمی در اروپا شغل مستقیم و غیرمستقیمش ۱۶ هزار نفر است و در ایران متخصصان می گویند شغل مستقیم و غیرمستقیمش ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر می شود این ۴۰۰ هزار، ۶۰۰ هزار را ایشان از کجا آورده اند؟
روحانی افزود: ضمن اینکه رشد از طریق بهره وری ایجاد می شود و ایشان باید بگویند چه مقدار از طریق بهره وری رشد ایجاد می کند، رشد از طریق نیروی کار و اشتغال ایجاد می شود و چه مقدار از رشد از طریق اشتغال ایجاد خواهد شد و رشد از طریق سرمایه فیزیکی ایجاد می شود چه مقدارش از طریق سرمایه فیزیکی خواهد بود و چگونه می خواهد به این رشد برسد؟
وی گفت: در این دولت برای اولین بار بعد از چشم انداز به بالای رشد ۸ درصد رسیدیم در حالی که در ۱۲ سال گذشته همچین سابقه ای وجود نداشت و رشد خیلی کمی داشتیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما می توانیم این راه در دولت بعد نیز ادامه دهیم با رشد خوب و کاهش تورم.

جهانگیری: رشد هشت درصد در شرایطی امکان پذیر است که مردم میداندار بشوند

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: رشد هشت درصد فقط در شرایطی امکان پذیر است که مردم میداندار بشوند.
اسحاق جهانگیری افزود: رشد اقتصادی در واقعی یکی از مهمترین هدف هاست و اگر موفق شویم کیک اقتصاد کشور را بزرگ کنیم همه مردم سهم بیشتری برداشت می کنند ، مهم آن است که سیاست ها و الزاماتی داشته باشیم که رشد اقتصادی اتفاق بیفتد.
وی ادامه داد: یکی از سیاست ها ؛ سیاست خارجی است آیا نامزدهای انتخابات در دیپلماسی وارد هستند آیا مذاکره کرده اند آیا اطرافیان شما طرفدار دیپلماسی هستند آیا قادر هستند سرمایه خارجی به کشور جذب کنند؟
جهانگیری افزود: در قانون برنامه پیش بینی شده است ،۷۷۰ هزار میلیارد تومان پول لازم است تا رشد هشت درصد محقق شود، ۶۵ میلیارد دلار باید سرمایه خارجی جذب کشور شود ، آقای قالیباف با این اطرافیانی که شما دارید در بحث سیاست خارجی دارید می توانید ۶۵ میلیارد دلار جذب کنید؟
وی خطاب به قالیباف گفت: شما شهر تهران را خیلی گران اداره کردید، شما در اداره شهر تهران بخش خصوصی را وارد نکردید، کم وارد کردید نه اینکه وارد نکردید عمدتاً کارها را به نهادهای نظامی در شهر تهران واگذار کردید.
جهانگیری افزود: آقای میرسلیم اینقدر نفرمایید که ما اصل ۴۴ را رعایت نکرده ایم این بی انصافی است که من در شما انصاف سراغ داشتم.
وی گفت: ما در این دولت هر شرکتی را واگذار کردیم به بخش خصوصی واگذار کردیم در این دولت کاملاً رعایت شد رفقای شما در دولت گذشته رعایت نکردند همین شرکتی که شما اشاره کردید که البته نگفتید به کجا واگذار شد و شما رعایت کردید و نگفتید به کجا واگذار شد من هم نمی گویم بالاخره ما می خواستیم از دست آنها پس بگیریم ، نشد.
جهانگیری افزود: بر اساس قانون آن شرکت واگذار شده به یک نهاد قدرتمندی است و ما نتوانستیم از آنها پس بگیریم.

رئیسی: رشد اقتصادی هفت درصدی مربوط به نفت است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: رشد اقتصادی هفت درصد است لاکن مربوط به نفت است نه مربوط به اشتغال و تولید و رشد یک تا یک و نیم درصد قابل قبول است.
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در مناظره سوم تلویزیونی افزود: ۱۲۹ شرکت آماده واگذاری بر اساس اصل ۴۴ بود که تبدیل به ۲۶ شرکت شد که نمی دانیم چرا این روند متوقف شد و اگر خصولتی شد جلویش را بگیرید شما دولتید.
وی گفت: رکود در کشور ما رکورد زده است اما شما می گویید از رکود عبور کرده ایم اما این وضع کارخانه ها و بیکاری است.
رئیسی افزود: ما معتقدیم با دیپلماسی عزتمندانه این مسائل قابل حل است و ما می توانیم با تعامل و کار با کشورهای همسایه بسیاری از مشکلات را حل کنیم.
وی گفت: ما اگر بخواهیم موضوع اشتغال حل شود باید پیشران های اقتصاد و تولید را فعال، با قاچاق کالا مبارزه بی امان و واردات را کنترل کنیم.

هاشمی طبا: با سیاه نمایی و رنگ روغن زدن توسعه ایجاد نمی شود

نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: با رنگ روغن زدن به جامعه یا بالعکس با سیاه نمایی جامعه؛ توسعه ایجاد نمی شود.
آقای سیدمصطفی هاشمی طبا در ادامه سومین مناظره تبلیغاتی افزود: ما به حرف آدم های عاقل اقتصاددان که راه حل علمی نشان می دادند گوش نمی کنیم.
وی افزود: بر اساس داده هایی که به ما می رسد می خواهیم علم را تغییر بدهیم ، در زمانیکه تحریم شدیم و باید در مقابل تحریم باید اقدامات اجرایی قوی تری با بسیج نیروهای مردمی انجام بدهیم اما برای اینکه بگوییم تحریم برای ما اثر نکرد و برای اینکه پز بدهیم رفتیم از همان تحریم کنندگان به صورت گران تر کالا خریدیم برای اینکه به کشور رنگ روغن بزنیم؛ بنابراین معلوم است به اهداف ۱۴۰۴ نمی رسیم.
هاشمی طبا گفت: توسعه، تولید و پیشرفت، غیر از تمرکز سرمایه ای، غیر از تلاش و کوشش راه دیگری ندارد.
نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: مردم کار می کنند و اینکه به گونه ای مطرح کنیم که واویلا در کشور وجود دارد و بعضی وقت ها که از یک سازنده ایرانی فیلم به خارج از کشور می رود می گوییم سیاه نمایی کرده و ضدانقلاب است ولی از این تریبون بدترین سیاه نمایی ها را در کشور انجام می دهیم.
وی تصریح کرد: چنین نیست و اگر می خواهیم کار را درست انجام بدهیم به اقتصاددانان و بازرگانان سابقه دار توجه کنیم و بدانیم راه حل چیست و خلاصه اینکه اگر می خواهیم توسعه پیدا کنیم باید از همه چیز بزنیم و در راه توسعه بگذاریم و گرنه با راحت طلبی نمی رسیم.

قالیباف: شما آقایان جهانگیری و روحانی دروغگو هستید

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دیگران را متهم نکنید عملکرد شما دفاع نیست، شما دروغگو هستید.
محمدباقر قالیباف افزود: وعده هایی که بنده دادم تعهداتی که به مردم عزیز دادم این تعهدات همه از جنس عدد و رقم است. بنده مدیر اجرایی بودم، کار کردم و سابقه دارم به دنبال حرف و شعار نیستم.
وی گفت: آقای جهانگیری اطلاع دارند در بخش مترو گفتم ۱۰۰ کیلومتر مترو اجرا کردیم که ایشان تعجب کردند. در پروژه های متعددی در تهران کارهای خوبی صورت گرفته که روشن است و هیچ گاه خلف وعده نبوده است.
قالیباف افزود: امروز هم به مردم عزیزمان عرض می کنم اطمینان داشته باشید ۵ میلیون شغل را در برنامه دولت مردم اجرا خواهیم کرد که ۱،۲ میلیون از آن در مناطق روستایی و محروم با صنایع کوچک، کشاورزی و با تاکید بر کشاورزی، گیاهان دارویی و صنایع تبدیلی باتوجه به جغرافیای هر منطقه خواهد بود.
وی گفت: در صنایع سنگین هم نفت، پتروشیمی و مادر توجه به صنایع پایین دستی و جلوگیری از خام فروشی و رانت بازی انجام خواهد شد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: حتما در جهت دهی به نقدینگی به کارگاه های از کارافتاده عمل خواهیم کرد.
قالیباف گفت: امروز پیشران کار در حوزه مسکن است که این بخش را رونق خواهیم داد، در حوزه گردشگری و آی تی فعالیت خواهیم کرد، اینها تعهد بنده است و همانطور که تابلو برای اجرای پروژه ها می گذاریم در مورد این تعهدات هم اعلام خواهیم کرد.
وی افزود: آقای روحانی شما به گونه ای صحبت کردید که انگار امروز اقتصاد هیچ مشکلی ندارد، مردم ما می دانند واقعا بحران اقتصادی وجود دارد و جنابعالی و آقای جهانگیری هر قدر هم بگویید نمی توانید از کارنامه دولت دفاع کنید. کارنامه دولت کارنامه قابل دفاعی نیست اما ما برنامه داریم یکی از برنامه های ما جلوگیری از بی قانونی دولت است.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز برنامه ششم تصویب شد شما چه چیزی به دولت داده اید؟ چهار برگ داده اید و بعد هم آن اختلاس را درست کردید.
قالیباف افزود: در دولت مردم متعهد هستیم برنامه ششمی را که مجلس تصویب کرده است اجرا کنیم. ما حتما سند چشم انداز را دنبال می کنیم اما شما این کار را نمی کنید. یکی از نابسامانی ها همین است.
وی گفت: حتما افزایش درآمد دو و نیم برابری هم در بخش ارزی و هم در بخش ریالی امکانپذیر است. یک نمونه کوچک آن را گفتید فقط برای امسال ۲۰ میلیارد دلار است.
قالیباف افزود: ما باید به بخش خصوصی اعتماد کنیم، اعتماد به بخش تعاونی کنیم اما متاسفانه امروز مخصوصا رفتار دولت ۴ درصدی اینگونه شده است مثل دوره قدیم قاجار. امروز فولاد دست کیست؟ بانک ها دست کیست؟ پتروشیمی به چه کسی تعلق دارد؟ صادرات آنها به کجا می رود؟ خام فروش ها چه کسانی هستند؟ اینگونه رشد انجام نمی شود. وقتی اعتماد به منابع داخلی نداریم و نمی توانید امنیت سپرده گذار را تامین کنید کدام سرمایه گذار داخلی و خارجی می آید؟
وی با بیان اینکه سابقه حضور در دولت نداشته است، گفت: قوی ترین دیپلماسی شهری در زمان فعالیت من بوده است و امروز دبیرخانه همه کلانشهرهای آسیا به طور ثابت همیشه در تهران است که این یکی از افتخارات ماست.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: چون در اینجا بداخلاقی شد و من به شما آقای جهانگیری گفتم دروغ گفتید واقعا دروغ گفتید این ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد را باید پاسخ بدهید چون آقای روحانی هم گفتند و جنابعالی هم گفتید باید بگویم. هم شما و هم آقای روحانی از رانت املاک نجومی استفاده کردید. شما در این شهر زمین خریداری کردید در شهرک غرب متری ۳ هزار تومان ۸۰۰ متر. زمین گرفتید ۳۸۵ متر، متری ۴۰ هزار تومان بعد به دیگران تهمت می زنید. تا فساد جمع نشود مشکل حل نخواهد شد.

بخش دوم مناظره

قالیباف: باید به سمتی برویم که اقلام ویژه و اساسی را خودکفا باشیم
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید به سمتی برویم که اقلام ویژه و اساسی را خودکفا باشیم.
محمد باقر قالیباف در بخش دوم سومین مناظره انتخاباتی در پاسخ به این پرسش که برنامه دولت شما برای ارتقاء بهره وری در بخش کشاورزی و توسعه صنایع تبدیلی در شهرها و روستاها افزود: در جلسه قبل قولی به مردم عزیز دادم و معتقد بودم شفاف سازی مهمترین موضوع برای رشد اقتصادی است.
وی گفت: بنده گفتم خوب است که همه نامزدها اموال خودمان را براساس قانون به اطلاع مردم برسانیم.
قالیباف افزود: به مردم عزیز اعلام می کنم که بنده کل دارایی خودم و بستگانم را براساس قانون در کانال تلگرامی خودم گذاشتم و معلوم شود دارایی من کجاست و این می تواند بسیار موثر و جدی باشد.
وی گفت: در خصوص کشاورزی نیز یکی از موضوعات مهم برای کشاورزی و امنیت غذایی مان و امنیت ملی ما حتی با محدودیت هایی که در حوزه آب داریم باید به سمتی برویم که اقلام ویژه و اساسی را خودکفا باشیم.
قالیباف افزود: لذا این برنامه کاملا پیش بینی شده است و سیاست های کلان را نیز مشخص کرده است.
وی گفت: ما سند چشم انداز و برنامه ششم را برای کشاورزی پیگیری می کنیم، مخصوصا برای روستاها، برای یک و دو دهم میلیون شغلی که اشاره کردم، در روستاها با همین نگاه کشاورزی، صنایع کوچک و صنایع خانگی این کار را انجام می دهید.
قالیباف افزود: بنده معتقدم تا زمانی که مبارزه با فساد و رانت حل نشود چه در حوزه کشاورزی چه در حوزه صنعت و چه در حوزه سایر صنایع حتما موفق نخواهیم شد که بتوانیم به نقطه خودکفایی کامل برسیم و بتوانیم کار صادرات را انجام دهیم.

قالیباف: آقای روحانی اولین برخورد با فساد را خود انجام دهید

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دوست داشتم در پایان مناظره مطلبی را خدمت مردم عزیز عرض کنم، اما به هر حال امروز و در این روز عید این شرایط پیش آمد زیرا آقای روحانی و آقای جهانگیری مطالبی را گفتند که بنده هم باید بگویم.
محمدباقر قالیباف در جمع بندی سخنان خود در مناظره سوم در بیان لزوم مطالب خود افزود: فکر می کنم اگر به این مطالب اشاره نکنم حق مردم محروم و مظلوم و حق همه ایرانی ها را ضایع کرده ام از این رو این موضوع باید روشن شود.
وی اضافه کرد: امروز مشکل اساسی عدم رشد اقتصادی کشور، فرصت های نابرابری است که در حوزه اقتصادی و اجتماعی پیش آمده است.
قالیباف گفت: جناب آقای روحانی جنابعالی که می گویید هر کسی هست با او برخورد شود اولین برخورد را خودتان انجام دهید، شما مطلعید که بستگان شما در کنار شما امروز در حوزه های مالی، اقتصادی و بانکی دارند چه می کنند، من مطمئنم شما مطلعید اما چرا برخورد نمی کنید زیرا خود شما هم از این رانت استفاده می کنید، وقتی استفاده کردید نمی توانید برخورد کنید، جنابعالی وقتی زمین حدود ۸۰۰ متری با قیمت دو و نیم میلیون تومان یعنی متری ۳۰۰۰ تومان در سال ۷۰ می گیرید حتماً شجاعت برخورد با متخلف را ندارید و این درد کشور است.
وی افزود: جناب آقای جهانگیری شما می گویید نمی خواهم بگویم اما باز آن دروغ را می گویید، بله! به مردم بگویید که ۳۸۵ متر زمین را در دهه ۸۰ به متری ۱۴۰ هزار تومان در ونک از بیت المال به نقد و اقساط گرفتید، آن وقت به ما می گویید املاک نجومی، چرا این زمین ها را به مردم بدبخت به نقد و اقساط نمی دهید؟ شما می خواهید با فساد مبارزه کنید؟! درد ما اینهاست.
قالیباف گفت: اگر نبود حق مردم، حتماً اینگونه نمی گفتم ما هرچه می گوییم از دولت شما این را می فهمیم، این را می گوییم می گویید نداریم، آن را می گوییم می گویید نمی شود، من برگ اسناد این دو زمین را آورده ام که به نام شخص دو نفر (روحانی و جهانگیری) است، به همین دلیل است که می گویید نمی توانیم، نداریم و نمی شود.
وی افزود: این کشور یک درصد جمعیت و خاک دنیا و پنج درصد منابع دنیا را دارد چرا شش میلیون بیکار در کشور داریم و سالانه یک میلیون به آن اضافه می شود، چرا نمی توانیم این کشور را اداره کنیم و مردم ما فقیرانه زندگی می کنند؟ علت آن این است که مدیریت ندارید، فساد وجود دارد، سیستم ها را هوشمند نمی کنید و اصلاح ساختاری نمی کنید و مصداق آن این است که هرچه بگندد نمکش می زنند وای به روزی که بگندد نمک.
قالیباف گفت: باید شجاعانه بایستیم با فساد مبارزه کنیم، حق مردم را بدهیم و به مردم خدمت کنیم، ما بر این باوریم حتماً همه ما دلسوز مردم هستیم.