سومین اجلاسیه رسمی دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری آغاز بکار کرد+گزارش کامل

به گزارش نویدتهران،بررسی طرح افزایش اعضای کمیسیون راههای پاسداری از ولایت فقیه و بررسی طرح استفساریه اصل ۱۰۷ و ۱۰۹ و نیز انتخاب کمیته ۵ نفره برای تنظیم بیانیه نهایی در دستور کار روز اول اجلاسیه خبرگان رهبری قرار دارد.
پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید حضرت آیت الله جنتی رئیس محترم مجلس خبرگان رهبری نطق خود را شروع نمود.

ایشان با گرامیداشت دهه امر به معروف و نهی از منکر این فریضه را وظیفه همگان دانست و گفت: ترک این فریضه الهی چه مصیبتهایی برای مسلمانان از ابتدای اسلام تا کنون بر سر جامعه اسلامی آورده است.ایشان اشاره داشت: همه ما و مخصوصاً مجلس خبرگان وظیفه داریم که در این زمینه کوشا باشیم و از اول اسلام اگر امر به معروف و نهی از منکر انجام می‌شد، مصیبت ها و مشکلات فراوان در طول تاریخ برای مسلمانان به وجود نمی آمد و این فرضیه امر به معروف و نهی از منکر متروک شده که نباید چنین باشد.
رئیس مجلس خبرگان سپس با اشاره به هفته دفاع مقدس تأکید کرد: دفاع مقدس یک نعمت بود که برکات زیادی برای اسلام و انقلاب اسلامی داشته و همچنان دارد و بقایی انقلاب از برکات دفاع مقدس است. شهید حججی ها امروز ثمره دفاع مقدس و جنگ تحمیلی هستند.
وی در ادامه به فاجعه میانمار پرداخت و افزود: این جنایات و سکوت مسلمان و برخی دولت های اسلامی دامن خودشان را خواهد گرفت. جمهوری اسلامی با همه توان تلاشی کند از مسلمانان مظلوم در همه نقاط جهان حمایت کرده و خواهد کرد.
آيت‌الله جنتی با اشاره جایگاه مجلس خبرگان رهبری به نقش اساسی این مجلس در مشروعیت بخشی به نظام و حفظ استمرار رهبری نظام و آرامش جامعه دانست. این مجلس مظهر تام سکینه الهی می باشد.

رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: آمریکا می خواهد کردستان را تجزیه کنند و از دل آن یک اسراییل دیگر به وجود آورد و ما باید مواظب باشیم که خواست آمریکا در این زمینه به جایی نرسد که البته به جایی نمی رسد و ما نیز باید از مردم آن منطقه حمایت کنیم.

مسئولین باید بدانند که در پس لبخند های دشمن تیر زهر آگین وجود دارد که دشمن در موقع اهمال و اعتماد تا نبجا و سستی ها از آن استفاده میکند و برای نابودی مردم و جامعه ما اقدام خواهد کرد و مومن و مسلمان نباید به راحتی فریب بخورد . آیا موافقت نامه الجزایر و بدعهدی آمریکایی ها کافی نبود ؟ آیا نقض های متعدد دیگر آمریکا حتی در انجام تعهدات خود با دیگرکشور کافی نیست برای شناخت این سرطان جهانی؟

امروزه ایران اسلامی خوشبختانه در حوزه بین الملل و منطقه ای در جایگاه رفیعی قرار گرفته اکه این مهم ممکن نبود الا به تدبیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و جان فشانی و ایثار شهدای گرانقدری چون حججی ها ، همدانی ها و…

رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه راه شهید حججی نشان از آن دارد که اعتماد به غرب و آمریکا نه تنها راهگشا نیست، بلکه افتادن در دام آنان است، اظهار کرد: نباید هیچ وقت به گفته های آنان اعتماد کنیم بلکه باید چشم به جوانان خود داشته باشیم و روی پای خود بایستیم و با تقویت اقتصاد مقاومتی راه پیشرفت کشور را فراهم کنیم.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه این مجلس نهادی برآمده از آرمان های انقلاب است که در قانون اساسی برای تحقق اهداف عالیه نظام تشکیل شده، گفت: فقدان این نهاد می توانست نقیضه بزرگی برای جمهوری اسلامی باشد که با تدبیر امام راحل به بهترین وجه برطرف شد. وی تاکید کرد: وجود مجلس خبرگان برای ادامه حیات جمهوری اسلامی و مشروعیت بخشیدن به آن نقش اساسی دارد و وظیفه بزرگی بر دوش اعضای آن قرار دارد که اصل آن حفظ و استمرار رهبری دینی و انقلابی است.

نطق پیش از دستور حجت الاسلام و المسلمین فرحانی

نماینده مردم خوزستان نخست با تبریک ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام به آیت الله هاشمی شاهرودی گفت : امیدواریم با حضور انقلابی ایشان در این جایگاه شاهد به نتیجه رسیدن مطالبات رهبر معظم انقلاب باشیم.
وی در ادامه راهکارهای تحقق و پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری و نقش مجلس خبرگان رهبری در این عرصه را تشریح نمود.

حجت الاسلام و المسلمین فرحانی با ذکر برخی مطالبات رهبر انقلاب از ابتدای دهه ۷۰ تا کنون در زمینه های فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی گفت : مقام معظم رهبری در دهه ۷۰ نسبت به تهاجم فرهنگی هشدار دادند اما کمتر کسی توجه کرد و امروز شاهد تبعات این عدم توجه در جامعه هستیم تا جایی که اقا بفرمایند آتش به اختیار .

وی نگاه بیمار عده ای به غرب را از عوامل عدم توجه به مطالبات مقام معظم رهبری ارزیابی کرد و گفت : روشنفکران بیمار متاسفانه در برخی دستگاهها رسوخ کرده و با فکر غرب زده خود مانع پیگیری و تحقق مطالبات حضرت آقا می شوند.

فرحانی افزود : درحال حاظر بسیاری از مردم از نظر بصیرت و دریافت پیام آقا از مسئولان جلوتر هستند . در سفرهایی که به استان داشتیم جوان مومن انقلابی مرزنشین خوزستان با استناد به فرمایشات مقام معظم رهبری که می فرمایند ” اگر کسی به فکر مردم باشد نمیتواند در مقابل مسائل دشوار خوزستان راحت بماند و این وظیفه قطعی ، فوری و همیشگی حکومت ها است که به فکر مردم باشند” به ما گلایه می کند .

در دیدار حضوری حضرت آقا فرمودند من ۲ میلیون هکتار گفتم اما به ۸۰۰ و سپس به ۵۵۰ هزار هکتار تقلیل داده شد و هنوز خروجی مشخص ندارد و تاکید دارند شاهد بی توجهی، بیکاری ، بی آبی و آلودگی آب در هورالعظیم و تالاب شادگان هستیم . من نگران ذهنیت جوان انقلابی هستم که چه جواب بدهم به مطالبات جوان به استناد مطالبات رهبری معظم انقلاب.

تعطیلی برخی دستگاه های فرهنگی و بی توجهی به امور زیر بنایی فرهنگ اسلامی و عدم توجه به ساختارهای اساسی فرهنگ از مشکلات امروز ماست .

حضرت آقا از ما به عنوان خبرگان خواستند به عنوان خبرگان انقلابی و مطالبه گر به مسائل کلان ورود کنیم و واقعا مطالبه کنیم نه اینکه صرفا در حد یک تذکر باشد.

ما نیاز به اصلاح ساختاری برای فعال شدن در پی گیری مطالبات هستیم حضرت آقا با همه اتمام حجت کرده است ولی متاسفانه خیلی جاها تنها می ماند.

اگر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی به چند کمیسیون فعال با اختیارات کافی تقسیم شود می توان مسئولان را خواست و پی گیری کرد . بالاخره باید پاسخ مطالبات آقا را در درجه اول خبرگان بدهد. البته در مسائل کلان و مهمات نظام منظور ورود به اجرایی به مسائل جزئی نمی باشد.

سخنراني حجت الاسلام و المسلمین ديرباز

نماينده مردم استان آذربايجان غربي ديگر سخنران اجلاس خبرگان از مطالبه گري مجلس خبرگان به ويژه طرح مطالبات و مشكلات مردم با دولتمردان و انتقال مسائل استانها به رئيس جمهور در راستاي ارتقاء كارآمدي نظام سخن گفت.
وي بر شاخص دينداري در مسؤولان به ويژه استانداران تأكيد كرد و گفت:‌ بررسي عملكرد استانداران با رويكرد رفع نواقص و تطبيق شاخصها به خصوص شاخص ترين و تخصص قطعاً در رفع مشكلات مردم و اصلاح برخي ديدگاهها نسبت به دولت و نظام،‌ مؤثر خواهد بود. حجت الاسلام و المسلمين در ادامه از ارائه برخي آمارها كه با واقعيت بيروني تطابق ندارد انتقاد نمود و خواستار حضور و توضيح مسؤولين در اجلاسيه خبرگان شد و تصريح كرد: مسؤولان از كاهش تورم و ايجاد اشتغال آمار مي دهند در حالي كه نمود آن در جامعه و زندگي مردم مشهود نيست.

وي نسبت به واردات بي رويه كالا به ويژه كالاهايي كه مشابه داخلي دارد هشدار داد و گفت:‌ «كشور ما به لحاظ خيلي از صنايع و توليد كالاها توانمندي دارد، اما همچنان شاهد واردات اين گونه كالاها و اجناس هستيم.

نماينده مردم استان آذربايجان غربي در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع توليدات باغي و كشاورزي پرداخت و از دولت خواست در مورد سياست هاي بخش كشاورزي و باغداري تجديد نظر كرده و بيش از كشاورزي و باغداري تجديد نظر كرده و بيش از اين اجازه ندهند محصولات كشاورزي مردم زحمت كش با بي تدبيري برخي مسؤولان و خلاءهاي قانوني هر ساله پس از ثمردهي يا توسط دلالان و سودجويان به تاراج برده شود و يا با واردات بي رويه روي دست كشاورزان مانده و زحمات عزيزان باغدار نابود گردد. همچنين از تلاش فراوان نمايندگان مردم آذربايجان غربي در مجلس خبرگان حضرت آيت الله قريشي و حضرت حجت الاسلام و المسلمين ميرزاجواد مجتهد شبستري تشكر كرد. آقاي ديرباز همچنين از پاسخگو بودن دولت محترم نسبت به تذكراتي كه قبلاً مطرح شده بود تشكر و قدرداني كرد.

نطق ماموستا فائق رستمی نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری

یکی از سخنرانان اجلاسیه خبرگان رهبری ، ماموستا فائق رستمی بود که با تسلیت فرارسیدن ایام سوگواری حضرت اباعبدالله حسین (ع) ، یاد امام حضرت امام و شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی را گرامی داشت و پیرامون جایگاه ولایت فقیه سخن گفت و اقتدار امروز ایران اسلامی را ثمره خون شهدا و نقش برجسته رهبر معظم انقلاب در هدایت نظام اسلامی دانست و تاکید کرد: مردم این کشور از تمام سنین و تمام قومیت ها آن روز که علیه ایران تجاوز شد پا به عرصه گذاشت و امروز نیز با تمام وجود به پیروی از رهنمودهای مقام معظم رهبری حافظ اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و خواهند بود و همواره دوستدار مسئولان و انقلاب هستند .

مسئولان بدانند هر چه به رفع مشکلات مردم به ویژه مشکلات مردم محروم در مناطق مرزی اهتمام ورزند ، عشق و علاقه آنان به نظام افزون خواهد شد.

نماینده مردم کردستان در ادامه به برخی از مشکلات این استان از جمله معضل بیکاری و نا بسامانی راههای مواصلاتی استان کردستان اشاره نمود و خواستار رسیدگی بیشتر دولت به مناطق نوار مرزی با بهره گیری از ظرفیت هایی همچون گردشگری و معادن سرشار استان کردستان شد.

سخنان میهمان ویژه اجلاسیه خبرگان رهبری

میهمان ویژه اجلاس سوم مجلس خبرگان رهبری حجت الاسلام و المسلمین سعیدی نماینده محترم ولی فقیه در سپاه پاسداران بود که در اجرای ماده ۵۲ آیین نامه داخلی با موضوع “نفوذ” به ایراد سخنرانی پرداخت .
میهمان ویژه اجلاس سوم مجلس خبرگان رهبری حجت الاسلام و المسلمین سعیدی نماینده محترم ولی فقیه در سپاه پاسداران بود که در اجرای ماده ۵۲ آیین نامه داخلی با موضوع “نفوذ” به ایراد سخنرانی پرداخت .

نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان مقدمه ای نسبت به نفوذ دشمن هشدار داد و شکست برخی انقلاب ها و امپراطوریهای جهان را وجود زمینه های نفوذ در آن انقلابها دانست. وی پیشینه تاریخی نفوذ در پیش از اسلام و پس از ظهور اسلام تا قرن اخیر را تشریح کرد و گفت : نفوذ واقعیت غیر قابل انکار در سلطه استعمار انگلیس و آمریکا در کشورها به ویژه ایران می باشد .

وی راهکارهای دشمن برای تحقق نفوذ در برخی کشورها را یرشمرد و افزود : ما با دوگونه نفوذ مواجهیم؛ نفوذ پیامدی و نفوذ استراتژیک؛ نفوذ پیامدی یعنی نفوذِ بخشی و موردی همچون نفوذ در برخی تصمیم گیران و مراکز تصمیم گیری.

حجت الاسلام و المسلمین سعیدی در این باره به چند مورد از مصادیق نفوذ و افراد نفوذی که در سالهای اخیر توسط کارشناسان و نیروهای امنیتی بازداشت و مورد ضربه قرارگرفته اند، اشاره کرد.

وی در ادامه به نفوذ در شوروی سابق و فروپاشی این کشور پرداخت و ابعاد نفوذ در شوروی سابق را مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد و گفت : تکرار فرمول سقوط اتحاد جماهیر شوروی و استحاله انقلاب چین از اهداف نظام سلطه و آمریکا با حربه نفوذ در نظام اسلامی ما می باشد.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران افزود : البته تفاوت انقلاب ما با انقلاب چین و حکومت شوروی در این است که ما در مبانی و اصول با آنها متفاوت و دارای ساختار دینی هستیم؛ هر چند نفوذ نخبگانی و چینش برخی افراد نفوذی و تغییر مدیریت های عالی نظام، وجه اشتراک نفوذ در ایران و آن کشورهاست که باید نسبت به آن حساسیت و دقت ویژه و فوق العاده داشت . وی تأکید کرد: تغییر ذائقه مردم در امور فرهنگی و اجتماعی و کنار گذاشتن ارزشها از دیگر متغیرها و وجوه اشتراک نفوذ در بین کشورها می باشد.

حجت الاسلام سعیدی افزود: شوروی و چین با عدول از آرمانهای خود و عدم تقابل با آزادی افسارگسیخته سیاست های اقتصادی غرب و نیز دفاع نکردن از مستضعفین و اتخاذ سیاست درهای باز، زمینه را برای فروپاشی و استحاله فراهم نمود .

امروز اگر ما هم به آرمانها و الزامات انقلاب اسلامی که ثمره خون شهیدان و مجاهدت مردم و علماست، معتقد، پای بند و حافظ آن نباشیم ممکن است دشمن همان نقشه ها در برای کشور ما نیز اجرا نماید . مدل مورد اجرا در ایران امروز همان مدل نفوذ در چین است؛ یعنی جهانی شدن بدون توجه به اصول و مبانی انقلاب اسلامی و الزاماً توجه به سیاست اقتصادی درهای باز.

حجت الاسلام و المسلمین سعیدی در پایان اظهار داشت: نفوذ نخبگانی یعنی شناخت چهره های قابل جذب برای چیدن در هرم قدرت، تغییر محاسبات از جمله تغییر در سطح مدیران عالی و بحث زمان دار کردن انقلاب، تغییر محاسبات در مبانی همچون حجیت ولی فقیه ، تغییر محاسباتی در اصول همچون مقابله با استکبارستیزی و شعار استقلال، تغییر در محاسبات سیاسی بر اساس مدل غربی ، تغییر در مبانی فرهنگی مثل سینما ، حجاب و عفاف ، تغییر در مبانی شایسته سالاری و تقابل با شعار خودی و غیر خودی و تغییر در سطح ذائقه مردم و نیز تغییر در سبک زندگی، همچنین تغییر از سطح ایدئولوژی به سطح استراتژیک از برنامه های دشمن علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

وی تأکید کرد: «دشمن سر سوزنی از آرمانهایش عقب نشینی نکرده است، چرا ما باید از آرمانهایمان کوتاه بیاییم؟ دشمن تلاش می کند ما را مجبور کند بین دست کشیدن از آرمانها و زندگی با ذلت یکی را انتخاب کنیم و این ماییم که با آگاهی بخشی و بصیرت افزایی باید با آن مقابله کنیم.

نطق آیت الله بطحایی نماینده مردم استان تهران در خبرگان رهبری

آخرين سخنران پيش از دستور جلسه صبح اجلاس خبرگان آيت الله سيدهاشم بطحايي گلپايگاني بود كه بمناسبت آغاز ماه محرم و قيام حضرت سيد الشهداء گفت:
عرض تسليت بمناسبت و فرا رسيدن سالگرد شهادت جانسوز سرور و سالار شهيدان و برادران و فرزندان و ياوران آنحضرت و درود و صلوات بارواح پاك شهدا و انقلاب و جنگ تحميلي و مدافعين حرم كه لبيت گويان به نداي هل من ناصر حسيني جان شيرين خود را فدا كردند پس از تسليت تشكر از ملت شريف ايران كه در تمام اين چهل سال در حمايت و حفظ انقلاب با حضور چشمگير و دشمن شكن بوظيفه و وفاي خود نيكو عمل كردند اما كانديداي محترم رياست جمهوري مي‎طلبيد كه شئون جمهوري اسلام را رعايت ميكردند و بجاي مچ گري و يقه گيري به يكديگر تعارف مي كردند و به امام راحل تأسّي نمودند كه آن بزرگ مرد به نحوي در نجف به آقاي حكيم ميگويد: آقا شما جلو بيافتيد ما طلبه ها دنبال شما حركت كنيم بديهي است كه اگر چنين عمل كرده بودند امر دائر ميشد ميان گزينش خوب و خوبتر نه اينكه تبديل شود به گزينش بدو بدتر كه اميد است در آينده كساني كانديد و تأييد شوند كه از اين افكار مبرّا باشند زيرا در اسلام رياست مردود است چنانكه امام صادق(ع) به ابا ربيع شامي ميفرمايد: لاتطّلبن الرياسة و امام علي ميفرمايد صاحب السلطان كراكب الاسد يغبط بموقعه و هو اعلم بموضعه بلكه سياست و مدير پدر گونه مطلوب است.

مطلب سوّم اينكه آيه ۵ سوره قصص وَنُرِيدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ و براي اولين بار مشيت تشريعي الهي در وجود موسي و بني اسرائيل اتفاق افتاد موسي بعنوان رهبر انقلاب با رياضت معاشي يعني حتي خوردن علف صحرا مقاومت كرد محيا نكرد امام علي ميفرمايد كان موسي يأكل بقله الارض و كانت خضر بقلة الارض تري من شفيف صفاق بطنه لهزاله و تشذبّ لحمه

اما ملت بني اسرائيل در صحرا سينا نيمه راه انقلاب ضد آن شدند و از انقلاب فاصله گرفتند و كاري كردند كه موسي عرض كرد رَبِّ إِنِّي لا أَمْلِكُ إِلاَّ نَفْسِي وَأَخِي فَافْرُقْ بَيْنَنَا وَبَيْنَ الْقَوْمِ الْفَاسِقِينَ سوره مائده آيه۲۵ و نتيجه شكست انقلاب آن شد كه قرآن بفرمايد ضربت عليهم الذلة و المسكنة و ديگر اين آيه بدليل عدم همراهي امت با رهبران الهي تحقق نيافت تا انقلاب اسلام ايران كه ملت نداي امام را لبيك گفتند و انصافاً‌ تا امروز پايدار و با وفا باقي ماند اينك وظيفه مسئولين و سردمداران است كه بجاي شعار و خودگرائي بفكر انقلاب و مطالبات مردم باشند و مردم هم در عهد و پيمان خود با خدا و پيامبر و ائمه عملاً باقي باشند و ارزشهاي اسلام را رعايت كنند كه اگر مسئولين و مردم كه طبق آيه شريف امام اسلام شدند و وارث نظام طاغوتي شده بوظيفه خود عمل نكنند نعوذ بالله مصداق اين آيه قرار ميگيريم كه ضربت عليهم الذلّة و المسكنة و مسئول خون تمام شهداء خواهيم بود. والسلام

نطق حجت الاسلام و المسلمین سعیدی نماینده مردم ایلام در مجلس خبرگان رهبری

حجت الاسلام و المسلمین سعیدی سومین سخنران پیش از دستور جلسه نخست اجلاسیه خبرگان با اشاره به آغاز به کار دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام ، انتصاب آیت الله هاشمی شاهرودی به ریاست این مجمع را تبریک گفت و توفیقات مجمع را در انجام ماموریت های محوله مسئلت نمود.
حجت الاسلام و المسلمین سعیدی سومین سخنران پیش از دستور جلسه نخست اجلاسیه خبرگان با اشاره به آغاز به کار دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام ، انتصاب آیت الله هاشمی شاهرودی به ریاست این مجمع را تبریک گفت و توفیقات مجمع را در انجام ماموریت های محوله مسئلت نمود.

وی سپس با تاکید بر نقش و جایگاه ولایت فقیه حفظ و پاسداری از ولایت فقیه را از شوءون اصلی مجلس خبرگان دانست . وی تصریح کرد : حکم حکومتی ولی فقیه بر همگان و حتی مجتهدین ، نافذ است و نباید رایی برخلاف آن ابراز گردد. لذا در آستانه ماه محرم تاکید میکنیم همانگومه که مقام معظم رهبری قمه زنی را به دلیل تبعات آن و سواستفاده های دشمن حرام اعلام فرمودند بر همه واجب است از حکم ایشان تبعیت نمایند تا دیگر شاهد این مسئله نباشیم.

نماینده مردم ایلام در ادامه مسئله حکومت در اسلام و جایگاه ولی فقیه در نظام اسلامی را به صورت مبسوط تشریح کرد.