سعید خطیب زاده:

سه و نیم میلیون نفر واجد شرایط رای دادن در خارج


به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: براساس آمار غیررسمی سه و نیم میلیون نفر در خارج از کشور واجد شرایط رای دادن هستند.

سعید خطیب زاده در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران که با تعداد محدود و رعایت دستور العمل‌های بهداشتی مرتبط با کرونا برگزار شد، افزود: در آستانه انتخابات مهم ریاست جمهوری هستیم و این انتخابات سرنوشت ایران را در حوزه کلان رقم می‌زند، مردم ایران در بزنگاه‌های تاریخی خوش درخشیده اند و به دست خودشان سرنوشت خودشان را تعیین کردند. صندوق‌های رای اراده مردم را به منصه ظهور می‌رساند.
وی ادامه داد: امیدوارم مردم چه آن‌ها که تصمیم گرفته اند چه آن‌ها که هنوز تصمیم نگرفته اند، روز جمعه پای صندوق‌های رای حاضر شوند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران فارغ از اینکه در کجای کره خاکی هستند باید امکان شرکت در انتخابات را داشته باشند و مسئول برگزاری انتخابات در خارج از کشور وزارت امور خارجه است. سازوکار نظارت بر انتخابات هم مثل داخل، در خارج از کشور برقرار است.
آقای خطیب زاده گفت: از شش ماه قبل این فرایند آغاز شده است و از آذر ماه گذشته دستور العمل‌ها را ابلاغ کرده‌ایم. بر اساس آمار غیر رسمی سه و نیم میلیون نفر واجد شرایط رای دادن در خارج از کشور داریم و از فروردین ماه سعی شد تمام نیاز‌های نمایندگی‌ها تامین شود؛ با حضور نمایندگان وزارت کشور و شورای نگهبان یک میلیون تعرفه به نمایندگی‌ها ارسال شده است. در اول اردیبهشت مدیر کل کنسولی وزارت خارجه به عنوان رئیس ستاد انتخابات در خارج از کشور منصوب شده است.

 

وی همچنین اعلام کرد: بیش از ۲۰۰ نفر ناظر شورای نگهبان هم به تمام نمایندگی‌ها فرستاده شده اند.
این دیپلمات ارشد کشورمان اعلام کرد: در تمام کشور‌هایی که دارای نمایندگی هستیم یک یا دو شعبه اخد رای داریم، و فقط در کانادا اجازه استقرار شعبه اخذ رای نداشتیم و در دوره‌های قبل هم اینگونه بوده است. امکان برگزاری انتخابات در کانادا را نداریم. شهر‌های مرزی آمریکا با کانادا امکان اخذ رای دارد.