سخنگوي وزارت بهداشت در نشست خبري :

سهم دولت و بیمه ها در تامین کل هزینه های سلامت مردم ایران به بالای ۵۰ درصد رسید

به گزارش نویدتهران،سخنگوي وزارت بهداشت با بیان اینکه استفاده نادرست و زیاد از سرم و ویتامین های تزریقی، یکی از رفتارهای غلط و نامناسب در نظام درمانی است، تاکید کرد: تجویز سرم باید محدود به بیمارانی باشد که امکان دریافت خوراکی مایعات را نداشته و یا داروهای خاصی را باید از طریق ورید دریافت کنند.

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی با اشاره به اینکه متاسفانه بسیاری از مردم ما خصوصا در شهرهای کوچک و روستاها و حتی شهرهای بزرگ با احساس ضعف و بیماری جزئی به مراکز درمانی مراجعه و درخواست تزریق سرم می کنند و متاسفانه در بسیاری از درمانگاه ها با انگیزه مالی تجویز سرم انجام می شود، تصریح کرد: تجویز سرم باید محدود به بیمارانی باشد که امکان دریافت خوراکی مایعات را نداشته و یا داروهای خاصی را باید از طریق ورید دریافت کنند.

وی با بیان اینکه هر یک لیتر سرم، معادل چهار لیوان آب است، افزود: دو نوع سرم اصلی وجود دارد. سرم قندی یک لیتری که همان چهار لیوان آب به اضافه 50 گرم قند یا ده حبه قند معمولی است و سرم نمکی که همان چهار لیوان آب به اضافه 9 گرم نمک یا یک قاشق چای خوری نمک معمولی است.

دکتر حریرچی اظهار داشت: یک اقدام اشتباه دیگر در این زمینه، درخواست تزریق ویتامین یا تزریق ویتامین با سرم است و متاسفانه تجویز این موارد توسط بسیاری از مراکز درمانی انجام می شود.

وی تاکید کرد: تزریق ویتامین ب کمپلکس یا ویتامین B12 در بیش از 99 درصد موارد، غیر ضروری است و اکثر مردم حتی با داشتن تغذیه ای پایین تر از سطح متوسط، نیازی به دریافت این ویتامین ها و مکمل حتی به صورت خوراکی ندارند.

سخنگوی وزارت بهداشت به مردم توصیه کرد که به جای هزینه ۶۰ – ۵۰ هزار تومانی و حتی گاهی ۲۰۰ هزار تومانی برای دریافت چند لیوان آب و مقداری قند و نمک در قالب سرم، این مبالغ را صرف تغذیه سالم کنند.

ارتباط افزایش طول قد افراد با افزایش طول عمر و کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه متوسط قد مردم در کشورهای مختلف متفاوت است، گفت: از متوسط قد افراد می توان به عنوان شاخصی برای بررسی وضعیت تغذیه و بهداشت یک جامعه استفاده کرد.

وی افزود: با توجه به بهبود وضعیت تغذیه و بهداشت در اکثر کشورها در بیش از یک قرن گذشته، معمولا متوسط قد افراد در کشورهای مختلف افزایش یافته است.
سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: طبق مطالعات معتبر بین المللی، مردان و زنان ایرانی که در انتهای قرن 19 میلادی به دنیا آمده بودند در ۱۸ سالگی به ترتیب دارای طول قد متوسط 1.57 و 1.48 سانتیمتر بودند و در آن سال ها قد مردان و زنان ایرانی به ترتیب برابر رتبه ۱۸۱ و ۱۵۹ در کشورهای دنیا بود.

وی افزود: متوسط قد مردان و زنان ۱۸ ساله ایرانی که در انتهای قرن بیستم میلادی به دنیا آمده اند نیز به ترتیب به ۱۷۳.۶ و ۱۵۹.۸ سانتیمتر رسیده است و رتبه قد مردان و زنان ایرانی به ترتیب به ۶۷ و ۸۸ در بین ۱۹۲ کشور دنیا رسیده است.

وی با اشاره به اینکه مردان ایرانی بیشترین افزایش قد در دنیا در یک صد سال گذشته را داشته‌اند، افزود: مردان ایرانی در ۱۰۰ سال گذشته به طور متوسط ۱۶.۵سانتیمتر و زنان ایرانی ۱۱.۲ سانتیمتر افزایش طول قد داشته‌اند.

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: میانگین قد افراد بالای ۳۰ سال فعلی ایرانی در هر ده سال به طور متوسط 1.28 سانتیمتر افزایش پیدا کرده است، که این افزایش برای مردان در هر ده سال 1.53سانتیمتر و برای زنان ایرانی 1.17سانتیمتر بوده است.

وی با بیان اینکه افزایش طول قد به عنوان یک شاخص از شاخص های بهبود تغذیه و بهداشت جوامع تلقی می شود، تصریح کرد: افزایش طول قد افراد با افزایش طول عمر و نیز کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیز همراه است.

سهم دولت و بیمه ها در تامین کل هزینه های سلامت مردم ایران به بالای ۵۰ درصد رسید
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش بی سابقه سهم دولت و بیمه ها در تامین کل هزینه های سلامت مردم ایران اشاره کرد و گفت: سهم دولت و بیمه ها در تامین کل هزینه های سلامت مردم ایران برای اولین بار در چهل سال اخیر به بالای ۵۰ درصد رسید.

وی تصریح کرد: در ده سال منتهی به شروع طرح تحول سلامت، مجموع دولت و بیمه ها به طور میانگین ۳۵ تا ۴۰ درصد از هزینه های سلامت مردم را تامین می کردند.

دکتر حریرچی افزود: سهم دولت و بیمه ها در سال ۹۱-۹۰ در تامین هزینه های سلامت مردم در پایین ترین سطوح و به ترتیب به ۳۵ درصد و ۳۳.۳ درصد رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: خوشبختانه در سال ۹۳ و در اولین سال اجرای طرح تحول سلامت، سهم دولت و بیمه ها به ۴۹.۸ درصد و در سال ۹۵-۹۴ طبق حساب های ملی سلامت، سهم دولت و بیمه های پایه در تامین کل هزینه های سلامت مردم ایران به ترتیب به ۵۱.۴ و ۵۴.۲ درصد افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵ برای هر يك درصد افزایش سهم دولت و بیمه های پایه در تامین کل هزینه های سلامت و یا برای هر يك درصد کاهش پرداختی از جیب مردم باید ۱۱۴۶ میلیارد تومان بیشتر از طرف دولت و بیمه ها تامین می شد، اظهار داشت: این مهم با همت دولت و بیمه ها و با حمایت مجلس شورای اسلامی حاصل شده است.

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: برای رسیدن به سهم ۵۴ درصدی دولت و بیمه ها در تامین کل هزینه های سلامت در سال ۹۵ نسبت به سهم ۳۳ درصدی سال ۹۱، ۲۱۷۷۴ میلیارد تومان بیشتر در حوزه سلامت هزینه شده و به همین میزان از پرداختی از جیب مردم کاسته شده است تا مردم با رفاه بيشتري در حوزه هاي ديگر هزينه كنند.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین درخصوص شرایط راه اندازی دفاتر خدمات سلامت، گفت: شرایط راه اندازی دفاتر خدمات سلامت از روز شنبه ۱۴ مهرماه در دو روزنامه کثیرالانتشار منتشر شده است.

دکتر حریرچی با بیان اینکه راه اندازی دفاتر خدمات سلامت، می تواند عامل مهمی برای افزایش اشتغال باشد، افزود: متقاضیان راه اندازی این دفاتر می توانند به سایت های معاونت بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی مراجعه کنند.

وی همچنین به الویت داشتن رشته های بهداشتی برای داوطلبان کنکور امسال اشاره کرد و گفت: در سال جاری برای اولین بار، رشته های بهداشتی در کنکور، اولویت بیشتری برای داوطلبان داشتند و برخی از افراد با رتبه های بالا نیز رشته های بهداشتی را انتخاب کردند.

واکسن آنفلوآنزا به مقدار کافی در کشور در دسترس مردم قرار دارد
سخنگوی وزارت بهداشت به موضوع شیوع آنفلوآنزا در فصول سرد سال پرداخت و گفت: هر سال آنفلوآنزای خفیف تا شدید در برخی افراد ظاهر می شود و آنها را مبتلا می کند.

وی افزود: نرم افزارهای جدید و پیشرفته ای برای بیماری آنفلوآنزا طراحی شده که می توانند چند هفته قبل از شیوع این بیماری در کشور، ما را مطلع کنند تا پیش بینی های لازم را در این خصوص انجام دهیم.

دکتر حریرچی با اشاره به اینکه معمولا اواخر آبان و اوایل آذرماه در کشور شاهد شیوع آنفلوآنزا هستیم، توصیه کرد: افراد بالای ۶۵ سال، زنان باردار، بیماران مبتلا به سرطان و بیمارانی که تحت درمان تضعیف کننده های ایمنی بدن هستند و کادر بهداشتی و درمانی که در تماس با افراد سرماخورده و آنفلوآنزایی قرار دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند و باید نسبت به تزریق واکسن آنفلوآنزا اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه واکسن آنفلوآنزا به مقدار کافی در کشور در دسترس مردم قرار دارد، گفت: برای زائران پیاده روی اربعین، توصیه الزامی برای تزریق واکسن آنفلوآنزا نداریم.

دکتر حریرچی در پایان تصریح کرد: زائران پیاده روی اربعین که واکسن مننژیت تزریق نکرده اند، قبل از سفر خود، این واکسن را تزریق کنند.