دکتر لاریجانی :

سند راهبردی امنیت آمریکا بر پایه تحلیل های غلط است

به گزارش نویدتهران،رییس مجلس نشست در شناسایی چشم اندازها در مسیر رفاه مشترک از طریق افزایش ارتباطات منطقه ای به عنوان دومین نشست در اسلام آباد سخنرانی کرد.

در نشست دوم کنفرانس رؤسای مجالس افغانستان، چین، ایران، پاکستان، روسیه و ترکیه عصر امروز (یکشنبه، ۳ دیماه) در خصوص شناسایی چشم اندازها در مسیر رفاه مشترک از طریق افزایش ارتباطات منطقه ای به ریاست دکتر علی لاریجانی آغاز شد.

دکتر علی لاریجانی عصر امروز (یکشنبه، ۳ دیماه) در این نشست تحت عنوان شناسایی چشم اندازها در مسیر رفاه مشترک از طریق افزایش ارتباطات منطقه ای گفت: این اجلاس با هدف همکاری های منطقه ای و ایجاد صلح و امنیت بیشتر اقتصادی شکل گرفته است، از ابتدا نیز که آقای ایاض صادق موضوع را مطرح کردند شرایط دنیا در حال تغییر بود و نگرانی هایی برای کشورهای مستقل پیش آمده بود لذا علاقمند به استفاده از ظرفیت های منطقه ای شده ایم.

وی افزود: ایران از این پیشنهاد استقبال کرده و آن را پیشنهادی منطقی برای همکاری تلقی می کنیم البته از زمان طرح این پیشنهاد تاکنون شرایط بین المللی تغییراتی داشته به نوعی که در مدت اخیر اتفاقاتی رخ داد که مسیر همکاری ما در کشور پاکستان را موثرتر و ضروری تر دانست.

دکتر علی لاریجانی در ادامه انتشار سند راهبردی ایالات متحده آمریکا را یادآور شد و گفت: در این سند مواردی آورده شده که لازم به توضیحات بیشتر است در بخش دستاوردهای این سند آمده که ایالات متحده و کشورهای متحد آن نیروهای داعش و القاعده را در عراق و سوریه به طور کامل منهدم کردند که به نظر می رسد این کشورها دچار خواب آلودگی شدند زیرا خود زمینه ساز این موضوعات در این کشورها بوده و زحمت ایران، روسیه و ترکیه را به نام خود تمام کردند حال آنکه آمریکا هیچ نقشی در این زمینه نداشته است.

وی افزود: در بخش دیگری از این صنعت آمده است که سازمان های تبهکار قاچاق مواد مخدر توسط ایالات متحده از بین برده شده است حال آنکه از سال ۲۰۰۱ آمریکا و ناتو در افغانستان مستقر شدند و ۲۰۰ تن تولید مواد مخدر را به ۹۰۰۰ تن رساندند در واقع سبب ۴۵ برابر شدن مواد مخدر شدند بنابراین ادعاهای دروغین در این خصوص نیز قابل تامل است.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در بخشی از این صنعت آمده است ایالات متحده باید در نهادهای چند ملیتی ورود و رهبری آنان را به عهده داشته باشد حال آنکه به نظر می رسد موضع سازمان ملل درباره فلسطین آن ها را ناراحت کرده است و این به معنای دیکتاتوری بین اللملی است لذا به صراحت چنین حرف زدن عجیب است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این سند همچنین به کمک ایالات متحده برای تحقق صلح بین فلسطین و اسرائیل و همکاری در این زمینه اشاره شده است که به نظر می رسد در مدت اخیر که برخلاف فلسطینی ها به دنبال انتقال سفارت خود به بیت المقدس بودند حال طرح چنین مسائلی بسیار عجیب و قابل تامل است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در توضیح نکته بعدی تصریح کرد: ایالات متحده در این سند یادآور شده که به کشورهای جنوب آسیا به منظور حفظ حاکمیت آن ها در مقابل نفوذ فزاینده چین در منطقه یاری خواهیم رساند متاسفانه از این موضوع برمی آید که آمریکایی ها دنبال مسیر دردسرساز برای منطقه هستند.

دکتر لاریجانی نکته دیگر را دفاع در برابر تهدیدات سلاح های کشتار جمعی و اهمیت آن برای ایالات متحده نام برد و گفت: در واقع هیچ کشوری به اندازه آمریکا سلاح کشتار جمعی ندارد با این حال ادعا می کنند برای مبارزه با سلاح جمعی مبارزه کرده و به آن اهمیت می دهیم.

وی ادامه داد: در بخش دیگری از این صنعت آمده است چین و روسیه از طریق سرمایه گذاری های انسانی به دنبال نفوذ در ونزوئلا و آمریکا هستند این به این معنی است که آمریکایی ها انتظار دارند همه کشورها دست به سینه در خدمت آن ها بودند و در برابر سیاست های اقتصادی آن ها حرکت کنند که این نشان از تک روی ایالات متحده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با توجه به نکات این سند راهبردی تاکید کرد: مسیری که ما به کشورهای منطقه در پیش گرفته ایم درست است از سوی دیگر آقای ترامپ گفته است که ایران از گروه های تروریستی حمایت می کند حال آنکه مایه تاسف است زیرا همه می دانند داعش علیه ایران اقدامات بسیاری انجام داده است و خانم کلینتون نیز در برنامه های انتخاباتی خود به صراحت اعلام کرد که ما داعش را ایجاد کرده ایم بنابراین اعلام اینکه ایران حامی داعش است حیله و فریبی دیگر بیش نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آمریکایی ها در جای دیگر تاکید کردند که ایران به جهت توسعه فعالیت های موشکی و ساخت موشک های بالستیک حامی تروریست است حال آنکه بدین صورت نیست زیرا جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر با جنگ تحمیلی و خسارت بسیار به دنبال ساخت موشک و فعالیت هایی در این زمینه رفت تا بتواند از خود در برابر بیگانگان دفاع کند و این به معنای طرفداری از تروریسم نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این سند راهبردی آمریکا نیز به شکست گروه های تروریستی که تهدیدکننده آمریکا و متحدانش از جمله حزب الله هستند نیز خواهند پرداخت حال آنکه نیروی مقاومت حزب الله تنها نیروی مقاومت در برابر دخالت های اسرائیل است و این آمریکا است که به جبهه النصره کمک می کند لذا نمی تواند حزب الله که از کیان خود و کشور و سرزمین خود حمایت می کند را تروریستی قلمداد کند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: از سوی دیگر چین و روسیه را به عنوان کشورهایی قلمداد کردند ک به دنبال به چالش کشیدن قدرت و نفوذ آمریکا و ضربه زدن به امنیت، رفاه و منافع اقتصادی آمریکا هستند حال آنکه فعالیت های اقتصادی چین و روسیه بدین معنا نیست و تفسیر اشتباهی است.

دکتر لاریجانی با بیان این سوال که آیا می توان با چنین کشوری در دنیا زندگی کرد، گفت: ایالات متحده کشوری دردسرساز برای سایر کشورهای جهان و منطقه شده است.

وی ادامه داد: در بخش دیگر نیز آمده است که ایالات متحده یاد گرفته بلندپروازی های مربوط به تحولات دموکراتیک و سایر پیروزی های این چنینی در منطقه را باور نکند و به آن ها اتکا نخواهد کرد لذا این موضوع نشان می دهد آمریکایی ها به دنبال دموکراسی نیستند و کشورهای حمایت کننده از آن در منطقه نیز اکثرا دیکتاتورها را شامل می شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین در شرایطی دور هم جمع شدیم که سند راهبرد امنیت آمریکا به موضوعات مذکور پرداخته و به ایران، چین، روسیه، پاکستان، افغانستان و ترکیه نیز تعرض کرده است اما ما معتقدیم از نظر سیاسی و اقتصادی قائل به نفوذ است و به دنبال تحقق استراتژی دردسرساز خود در صحنه بین المللی است بنابراین پیشنهاد مسئولان کشور پاکستان را بسیار سنجیده می دانیم.

وی ادامه داد: از پیشنهاد پاکستان برای برگزاری این کنفرانس و ادامه این نشست ها نیز حمایت می کنیم تا بتوانیم در مقابل ماجراجویی های آمریکا زیست را برای مردم منطقه فراهم کنیم.