موسوی در نشست هفتگی با خبرنگاران؛

سفر ظریف به داووسِ سوئیس لغو شد

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: گام پنجم ایران گام پایانی بود، اما اگر اقدامات اروپایی‌ها ادامه پیدا کند، ایران گامی موثرتر اتخاذ خواهد کرد.

سید عباس موسوی در ادامه نشست خبری هفتگی با خبرنگاران در خصوص اظهار نظر سران تروئیکای اروپایی مبنی بر حفظ برجام و پاسخ تهران به این موضوع، افزود: اگر قرار به اعلام کردن است که ایران هم اعلام کرده که به برجام پایبند است، اما برای ما عمل آن‌ها مهم است، گام پنجم ایران گام پایانی بود، اما اگر اقدامات آن‌ها ادامه پیدا کند گامی موثر اتخاذ خواهیم کرد.

آقای موسوی همچنین گفت: ایران استدلال حقوقی و فنی زیادی را در مورد مکانسیم ماشه به طرف مقابل اعلام کرده است که باید منتظر پاسخ آن‌ها باشیم.
سخنگوی وزارت خارجه درباره توقف اجرای پروتکل الحاقی و یا کاهش نظارت‌های آژانس نیز گفت: الان مطمئن نیستم، ولی گزینه‌های مختلفی پیش روی ایران است که اگر به جمع بندی برسند اعلام می‌شود.
وی درباره «توافق ترامپ» که از سوی جانسون مطرح شد، افزود: اینکه اسم یک فرد را روی توافق می‌گذارند نشان می‌دهد با شرایط آشنا نیستند، ایران با اوباما توافق نکرد، ظریف ۲۰ و چند ماه با کری مذاکره نکرد، با نماینده دولت آمریکا مذاکره کرد، این‌ها تعهدات دولت آمریکا است.
آقای موسوی تصریح کرد: مبنای کار ما توافق برجام است و برجام می‌تواند نجات یابد در صورتی که همه طرف‌ها حتی آمریکایی‌ها اگر بخواهند به این توافق برگردند، ایران در شرایط حاضر آمادگی ندارد که درباره منویاتی که در ذهنشان است، مذاکره کند.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره بن بست موجود در رابطه با اروپا نیز گفت: ما در ملاقات‌هایی که آقای ظریف با نمایندگان کشور‌های اروپایی داشت به ویژه با جوزپ بورل نقش اروپا را در حفظ برجام به آن‌ها یادآوری کردیم، ما آمادگی داریم همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند به رغم خباثتی که در برخی کشور‌های اروپایی می‌بینیم باب مذاکره با آن‌ها بسته نشده و الان توپ در زمین کشور‌های اروپایی است که خودی نشان دهند و بیانیه‌هایی که هر روز در بوق و کرنا می‌کنند برخی را به آن عمل کنند.
وی تاکید کرد ما ابتکاراتی که به ذهنمان رسید به آن‌ها گفتیم و آن‌ها در جریان نقطه نظرات ما هستند.
آقای موسوی ادامه داد: اگر اراده‌ای باشد باید از طرف آن‌ها باشد و بالاخره بپذیرند می‌خواهند مستقل باشند یا به حرف‌های قلدری مثل آمریکا گوش دهند، نتیجه‌ای که تا حالا به دستشان آمده کاهش تعهدات ما بوده و نتیجه‌ای که در همراهی با آمریکا داشتند اینکه ترامپ در چشمشان نگاه می‌کند که پروژه نوراستریم را انجام دهید تحریم می‌کنم یا تعرفه‌های خودرو را اضافه می‌کنم و این‌ها نتیجه ترس اروپا و پذیرش قلدری آمریکا توسط اروپاست که به خودشان مربوط است.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: ابتکاراتی که مطرح شده از دل برجام جلوی پای آن‌ها گذاشته شده است، ولی ابتکاراتی که آن‌ها دادند با توجه به مخالفت آمریکا باعث شده ابتکارات آن‌ها به بن بست برسد، امیدواریم به چاره‌ای بیندیشند، اگر برجام به عنوان دستاورد چند جانبه گرایی برایشان مهم است.
آقای موسوی درباره کانال بشردوستانه ایران و سوئیس نیز گفت: سوئیس فارغ از اتفاقاتی که در اروپا می‌افتد یا مواضعی که آمریکایی‌ها می‌گیرند با تعاملاتی که ایران با آن‌ها داشته آمادگی خود را اعلام کرده کانالی را برای تبادلات بشردوستانه با ایران راه اندازی کند که این اقدام صورت گرفت.
وی گفت: ما در دارو تقریبا خودکفا هستیم و دارو‌های با کیفیتی است، ولی بخش بسیار کوچکی است که شاید تکنولوژی را داشته باشیم، ولی بیمارانی که خیلی خاص هستند که تولید آن دارو در کشور شاید به صرفه نباشد و مجبور باشیم از خارج وارد کنیم که نیازمند مکانیسم‌هایی بودیم که با سوئیس طراحی شده و در حال انجام است.
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت: امیر قطر برای نخستین بار پس از به قدرت رسیدن به ایران آمد و گفتگو‌های مثبت و با اهمیت در خصوص مناسبات منطقه‌ای و دوجانبه‌ای انجام شد. وزیر خارجه پاکستان نیز در خصوص موضوعات منطقه‌ای و نقش این کشور برای ایفای نقش برای کاهش تنش به تهران آمد.
وی افزود: مقام یکی از کشور‌های منطقه نیز به احتمال قوی فردا به تهران می‌آید.
آقای موسوی همچنین با اشاره به مذاکرات مختلف تلفنی وزیر امورخارجه کشورمان با همتایان خود گفت: آقای ظریف ۲۰ گفتگوی تلفنی عمدتا با همتایان خود انجام داد، این گفتگو‌ها عمدتا حول ترور سردار سلیمانی و سقوط هواپیمای اوکراینی انجام شده است.
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص شکایت عراق از ایران به دلیل نقض حاکمیت این کشور در حمله به پایگاه‌های آمریکایی گفت: اقدام دفاعی و پاسخ ما به آمریکایی به اطلاع دولت و نیرو‌های مسلح عراق رسیده بود و دلیل این اقدام عراق را رسانه‌ها باید از مقام‌های عراق بپرسند.

آقای موسوی تصریح کرد: حاکمیت عراق همیشه برای ما مهم است و ایران با دخالت کشور‌های خارجی در این کشور مخالف است. زمانی هم که عراق در مبارزه با داعش از ایران کمک خواست با اجازه دولت در این کشور حضور پیدا کردیم. البته اعلام کرده‌ایم که از هر کشوری علیه امنیت ما توطئه صورت بگیرد، پاسخ خواهیم داد.

به دنبال مذاکره با آمریکا نیستیم
سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: با آمریکایی‌ها دنبال مذاکره نیستیم و به دنبال جنگ هم نیستیم، اما در برابر هر اقدام، پاسخ جانانه خواهیم داد.

آقای سید عباس موسوی در ادامه نشست خبری هفتگی با خبرنگاران در پاسخ سوالی درباره اینکه آیا مراحلی از انتقام ترور سردار سلیمانی باقی مانده است؟ ابراز داشت: ترور سردار سلیمانی با این اقدامات جبران‌پذیر نیست و اقدام ایران و ضربه‌ای که به پایگاه‌های عراقی زده شد، بخشی از اقدام ماست. به طور کلی، ایران با هیچ کشوری خواستار تنش و درگیری نبوده و نیست.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره همکاری احتمالی کشور‌های منطقه در ترور سردار سلیمانی گفت: اگر به نتیجه برسیم کشوری با این اقدام مذبوحانه آمریکا همکاری داشته است، تاوان آن را خواهند داد.
وی با تاکید بر اینکه ایران جنگ‌طلب نیست، عنوان کرد: ما ملت صلح‌طلب هستیم در همین حال جنگ‌بلدیم؛ تاریخ ما پر از رشادت‌ها و حماسه‌ها است، ولی ایران، کشوری اهل گفتگو و صلح است.
آقای موسوی تصریح کرد: اگر تهدیدی به هر منافع ایران انجام شود، ایران دست بسته نیست و دست بسته نخواهد بود چراکه ایران خواستار افزایش تنش در منطقه نیست.
سخنگوی وزارت خارجه درباره تلاش‌ها برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا از سوی برخی از کشور‌ها گفت: کشور‌هایی که خواستار کاهش تنش میان ایران و آمریکا و کاهش تنش در منطقه هستند، باید به ریشه تنش‌ها برگردند که این تنش چه زمانی، چرا و از سوی چه کسی شروع شده است.

اتفاقاتِ یمن، یک جنگِ نابرابر است
سخنگوی وزارت خارجه گفت: آنچه در یمن اتفاق می‌افتد یک جنگ نابرابر است که یک طرف آن، ائتلاف بین المللی به رهبری سعودی‌ها قرار دارند و در این جنگ و بحران نیرو‌های بصیر یمنی و انصارالله و دولتی که آنجاست با همکاری ارتش مجبور به دفاع از خود هستند و دفاع کرده و خواهند کرد.

آقای سید عباس موسوی در ادامه نشست خبری با خبرنگاران درباره اتهامات اخیر مطرح شده علیه ایران، افزود: اینکه مثل همیشه انگشت اتهام را به سمت ما نشانه بروند برای ما عجیب نیست و ما این اتهامات را رد و از دفاع مشروع مردم یمن از خودش حمایت می‌کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره واکنش‌ها به پاسخ ایران به آمریکا، گفت: برای کشور‌های منطقه پاسخ ایران به آمریکا مهم بوده برخی واکنش‌ها را شاهد بودیم، ولی واکنش‌های غیر علنی زیاد داشتند.
وی درباره اقدامات صورت گرفته درباره هواپیمای اوکراینی گفت: اینکه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده براساس خطای انسانی این اتفاق ناگوار رخ داده گام مهمی بود و طبیعتا بعد از این اعلام برخی مسئولیت‌ها متوجه ایران است که در رایزنی‌هایی که در داخل انجام می‌دهیم و همینطور با کشور‌هایی که در این زمینه ذیربط هستند، آماده همکاری هستیم و برای خیلی از مقامات خارجی روادید صادر کردیم.
آقای موسوی تصریح کرد: بیشتر جانباختگان ایرانی بودند و دولت و ملت ایران از این بابت متأسف است، ما پیگیر مسائلی هستیم که به خانواده‌های جانباختگان ایرانی مربوط است. برای کشور‌هایی که اتباعشان در هواپیما بودند دسترسی‌های کنسولی و ویزا برای تیم‌های فنی و تحقیقاتی آن‌ها صادر کردیم.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت: امیدوارم بقیه کشور‌ها از سیاسی کردن این موضوع اجتناب کنند، چون چیزی عایدشان نمی‌شود.
وی در ادامه درباره اخراج دو دیپلمات ایرانی از آلبانی و واکنش تهران افزود: دولت آلبانی دچار خطا‌های پی در پی می‌شود، قدری تحولات و اتفاقات در گوشه کنار منطقه برای آن‌ها سوء تفاهم ایجاد کرده است و ما اقدام آن‌ها را که بی دلیل و بدون ارائه و سند بوده رد و محکوم می‌کنیم و به آن‌ها توصیه کردیم روابط خوب گذشته ما با آلبانی را با کشور‌های ثالث گره نزنند.
آقای موسوی تصریح کرد: دولت آلبانی روندی که در پیش گرفتند سازنده نیست تصمیماتی در حال اتخاذ است که یکسری اقدامات اولیه انجام شده و تصمیماتی نهایی می‌شود و به موقع اعلام می‌شود، امیدواریم دولت آلبانی از این راه کج و غلط بازگردد.

تصمیم درباره کاهش روابط با انگلیس در چارچوب مصالح نظام اجرا خواهد شد
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اگر تصمیمی در خصوص کاهش روابط با انگلیس گرفته شود وزارت خارجه در چارچوب سلسه

آقای موسوی در ادامه نشست خبری هفتگی با خبرنگاران درباره بحث طرح کاهش روابط با انگلیس خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی یک رکن اصلی در ایران است و نمایندگان ملت مجازند درباره تمام موضوعات داخلی و خارجی احساس می‌کنند، اظهار نظر کنند اگر تصمیمی گرفته شود وزارت خارجه در چارچوب سلسه مراتبی که در نظام است و مصالحی که تشخیص می‌دهد آن را اجرا خواهد کرد باید صبر کنیم ببینیم تصمیمی که نظام و وزارت خارجه خواهد گرفت به چه سمت و سویی است و اگر مصلحت ایجاب کند که چنین شود در اقدام آن درنگ نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ممکن است ما با اظهارنظر‌ها و تصویب طرح‌ها مخالف باشیم، ولی ما نمی‌توانیم جلوی اظهارنظر‌ها را بگیریم، اگر نهایی و جمع بندی شد تابع نظرات نهایی نظام هستیم و حتما اقدام خواهیم کرد.
وی درباره احضار سفیر ایران به وزارت خارجه انگلیس خاطرنشان کرد: بعد از اعتراض تند ما به انگلیس و احضار سفیر انگلیس آن‌ها هم احساس کردند باید یک کاری کنند و سفیر ما را احضار کردند و پاسخ آن‌ها همین بیانیه‌ای بود که وزارت خارجه داد.
آقای موسوی با اشاره به نامه ایران به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل در پی ترور سردار سلیمانی و واکنش به اقدام بزدلانه آمریکا، خاطرنشان کرد: مسئولیت عواقب پیامد این کار را متوجه دولت آمریکا دانستیم و با توجه به اینکه این موضوع ابعاد بین المللی دارد و اتفاقی بود که در کشور ثالثی رخ داد، ابعاد وسیع و مهم بین المللی دارد که هم ما و هم دولت عراق پیگیر است.
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست خبری درباره اقدام فدراسیون فوتبال آسیا نیز گفت: این اقدام فنی نیست و به سمت سیاسی شدن پیش می‌رود و علیرغم برخی اتفاقاتی که رخ داد ایران کشور امنی است از بسیاری از کشور‌های مدعی امن‌تر است و این کاری است که فدراسیون‌های ورزشی دنبال آن هستند و باشگاه‌هایی که باید مسابقه می‌دادند موضوع اصلی قضیه به آن‌ها مربوط است اقدامات و بیانیه‌هایی داشتند که حمایت می‌کنیم و دولت و وزارت خارجه به تصمیم باشگاه‌ها احترام می‌گذارد.
وی تصریح کرد: معتقدم هنوز مقداری فرصت باقی است و آن‌ها روح ورزش را که روح پیوند مردم و ملت هاست را آلوده سیاست نکنند و از سیاسی سازی ورزش خودداری کنند منتظر می‌مانیم و کمک می‌کنیم و مشورت می‌دهیم و انشاءالله در وقت باقیمانده بشود اقدامی را صورت داد و باشگاه‌های ما آنگونه که مدنظرشان است بازی کنند.
آقای موسوی همچنین درباره اعزام ناو کره جنوبی به منطقه نیز گفت: دولت کره جنوبی به ما اطلاع داد که بخشی از ناوگانش را در منطقه عدن را به صورت گشت زنی و خارج از ائتلاف آمریکا وارد کند که ما گفتیم غیرقابل قبول می‌دانیم و آن را همسویی با ماجراجویی آمریکا اعلام کردیم و شایسته روابط دیرینه و قدیمی و دوستانه ما با کره جنوبی نیست.
سخنگوی وزارت خارجه درباره اینکه آیا در دیدار ظریف و همتای کانادایی درباره از سرگیری روابط صحبت شدیا خیر؟ گفت: خیر، درباره از سرگیری روابط صحبتی نشد. اعلام کردیم این عزیزانی که از دست رفتند ایرانی بودند و ما تابعیت دوگانه آن‌ها را نمی‌پذیریم و ایرانی تلقی می‌کنیم، این برای ما عجیب است که آن‌ها روابط سیاسی و دیپلماتیک را با ایران در راستای توهماتی که برایشان پیش آمده و فشار‌هایی که آمریکا به آن‌ها وارد کرده بود پذیرفتند و اجازه نمی‌دهند صد‌ها هزار ایرانی که در کانادا هستند از خدمات کنسولی بهره‌مند شوند و درخواست‌ها و پیشنهادات ما برای برقراری بخش کنسولی از سوی کانادا نادیده گرفته شده و در این موارد آن‌ها نگران اتباع ایرانی و کاسه داغ‌تر از آش می‌شوند. امیدواریم اگر کانادا صداقت دارند برای رفاه هموطنان ما اقداماتی را صورت دهند و پیشنهادات قبلی را جدی بگیرند.
وی درباره توقف پرواز‌های برخی ایرلاین‌های خارجی نیز گفت: اقدام شتاب زده‌ای را اعلام کردند که زمان بگذرد و امنیت آسمان ایران و جمهوری اسلامی برای آن‌ها آشکار خواهد شد و به خطوط پروازی باز خواهند گشت.
آقای موسوی همچنین گفت: ایران با هیچ کشوری خواستار تنش و درگیری نبوده ما جنگ طلب نیستیم، ولی آمادگی داریم و تاریخ ما مشحون از این دلاوری هاست و ما ملت اهل گفتگو و تعامل بودیم، ولی در مقابل تهدیداتی اگر علیه هر گونه منافع ما انجام شود، ایران دست بسته نیست و نخواهد بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: این به این معنا نیست که ایران خواهان افزایش تنش در منطقه است. خطوطی که مقام معظم رهبری درباره آمریکا ترسیم کردند دنبال می‌کنیم. مذاکره‌ای با آمریکا نداریم و دنبال جنگ نیستیم، ولی در برابر هر شیطنت آماده هستیم جانانه دفاع کنیم.
وی در ادامه به کشور‌هایی که خواستار کاهش تنش در منطقه هستند توصیه کرد: دنبال ریشه این تنش‌ها بروند و اینکه این تنش‌ها چرا و از کجا شروع شده است.

سفر ظریف به داووسِ سوئیس لغو شد
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سفر آقای ظریف به سوئیس برای شرکت در اجلاس داووس لغو شد.

آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران، افزود: طرف مقابل برنامه‌های پیش بینی شده برای آقای ظریف را یک سویه تغییر داده بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین از سفر هفته آینده رئیس دومای روسیه به تهران خبر داد و گفت: وی در این سفر با برخی مقامات کشورمان دیدار و گفتگو خواهد کرد.

آقای موسوی در ادامه افزود: آقای محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی کشورمان نیز صبح امروز (دوشنبه) در صدر هیاتی عازم اوکراین شد‏.
وی تصریح کرد: آقای اسلامی در این سفر حامل پیام برای رئیس جمهور اوکراین است.