سرپرست هیئت اعزامی ایران به عربستان:

سعودی‌ها خواسته های منطقی ایران را بپذیرند، اعزام حجاج از سر گرفته می شود

سرپرست سازمان حج و زیارت: اگر عربستان خواسته های منطقی ایران را در مذاکرات بپذیرد اعزام حجاج ایرانی به سرزمین وحی از سر گرفته خواهد شد.
حمید محمدی سرپرست گروه اعزامی ایران به عربستان سعودی برای مذاکرات حج، با تاکید بر اینکه اگر عربستان خواسته های منطقی ایران را در مذاکرات بپذیرد اعزام حجاج ایرانی به سرزمین وحی از سر گرفته خواهد شد، گفت: اعزام هیئت ایرانی به عربستان نشان دهنده عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای از سرگیری حج عزّتمندانه است.

به گزارش نوید تهران وبه نقل ازسازمان حج و زیارت، محمدی افزود: اگر این اراده از طرف سعودی نیز وجود داشته باشد، خواسته‌ها، زمینه‌ها و بسترهای لازم را فراهم خواهند کرد.

وی گفت: در پاسخ به دعوت مسئولان حج عربستان از ایران، طی نامه‌ای که به آن‌ها ارسال شد موضوعاتی را متذّکر شدیم، بر همین مبنا هیات ایرانی که امشب عازم عربستان است در مذاکراتی که خواهند داشت بر اساس همان موضوعات، مذاکرات را پیش می برد.

سرپرست سازمان حج و زیارت با اشاره به قطع روابط دو جانبه میان جمهوری اسلامی و عربستان سعودی، گفت: به علت قطع روابط دو جانبه، حجاج ما باید از حمایت‌های حقوقی و کنسولی برخوردار باشند و این یکی از موضوعات مهمی است که باید ساز و کار آن در این مذاکرات تعریف شود تا ما دغدغه‌ای درباره این حمایت‌ها که بر اساس قوانین بین‌الملل تعیین شده است، نداشته باشیم.

سرپرست گروه اعزامی ایران به عربستان سعودی با بیان اینکه مصداق‌های رعایت عزّت و کرامت حجاج ایرانی را به صورت شفاف بیان خواهیم کرد، گفت: گاهی اوقات در مبادی ورودی و فرودگاه‌های عربستان برخوردهای ناصحیح با حجاج ایرانی انجام می‌شد که قطعا در این خصوص با طرف سعودی صحبت خواهیم کرد، چرا که برخوردهای مناسب براساس مبانی اسلامی و در شان حجاج ایرانی؛ مورد انتظار جمهوری اسلامی ایران است.

آقای محمّدی با اشاره به امنیت زائران که از دیگر موضوعات مذاکره پیش روست، افزود: با توجه به فضای تبلیغی نامناسبی که علیه شیعیان در عربستان وجود دارد قطعا باید اطمینان داشته باشیم که مشکلی برای حجاج ما پیش نخواهد آمد و آن‌ها در کمال سلامت و آرامش مناسک را به جا بیاورند.

محمدی تاکید کرد: اگر این موارد که همه آن ها موضوعات منطقی و به حقّ است تامین شود قطعا حجاج ما می توانند با عزّت و سربلندی به حج مشرف شوند اما اگر طرف سعودی اراده ای برای این کار نداشته باشد طبیعتا این خواسته ها محقق نخواهد شد و در این صورت امکان حضور حجاج فراهم نمی شود.

وی با توجه به اینکه گروه مذاکره کننده ایران از جمله آخرین کشورهای دیدار کننده با مسئولین حج عربستان است درباره نتایج این مذاکرات، گفت: آنچه که از قبل طرف ایران به طور کتبی به وزارت حج عربستان ارائه شده موضوعات منطقی است که خواستار اجرای برنامه‌ای روشن است که در چارچوب آن به زائران ایرانی بی احترامی نشود.

سرپرست سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: طبیعی است که خواسته های به حق ایران موضوعاتی نیست که در آن انعطاف داشته باشیم و بدون این‌ها طبیعی است که عزّت و کرامت حجاج ایرانی حفظ نخواهد شد و حج عزّتمندانه‌ای که مد نظر ماست محقق نمی‌شود بنابراین اگر طرف مقابل اراده داشته باشد تمام این موارد را خواهد پذیرفت.