براساس اعلام سازمان هواشناسی کشور؛

سامانه بارشی در غرب و جنوب کشور در حال شکل گیری

به گزارش نویدتهران، سازمان هواشناسی کشورپیش بینی کرد:
سامانه بارشی در غرب و جنوب کشور در حال شکل گیری می باشد و از اواسط وقت امروز و طی روز های دوشنبه و سه شنبه ضمن تقویت ، به مناطق مرکزی و شمال شرق کشور نیز کشیده خواهد شد. بر این اساس وضع هوای مناطق تحت تاثیر این سامانه به شرح زیر پیش بینی می شود:
یکشنبه ۹۸/۰۱/۰۴:
رگبار و رعدوبرق با احتمال وقوع سیلاب ناگهانی وبالا آمدن موقت رودخانه ها در استان هرمزگان، مرکز و شرق سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان، رگبار باران ، سیلابی شدن مسیلها و آبگرفتگی معابر در استانهای ایلام، لرستان، شمال خوزستان، جنوب کردستان،کرمانشاه و غرب چهار محال بختیاری .
دوشنبه ۹۸/۰۱/۰۵:
رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید و وقوع سیلاب، طغیان رودخانه ها در استان های خوزستان، بوشهر، ایلام، کرمانشاه، شرق کردستان ، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، فارس ، غرب اصفهان و جنوب قم ؛ بارش باران و در ارتفاعات بارش برف و لغزندگی جاده در جاده های کوهستانی و برفگیر استانهای مرکزی ،لرستان، چهارمحال و بختیاری، زنجان، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل،ارتفاعات البرز در استانهای تهران، البرز، قزوین و سمنان ؛ بارش باران با احتمال آبگرفتگی معابر عمومی در گیلان و غرب مازندران.
سه شنبه ۹۸/۰۱/۰۶:
بارش باران همراه با رگبار و رعدوبرق ، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها در استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، فارس، شمال هرمزگان ، جزایر خلیج فارس و غرب اصفهان ؛ رگبار و رعدوبرق و وزش بادشدید با احتمال سیلابی شدن مسیلها در غرب استان یزد، غرب کرمان ، قم. سمنان، خراسان شمالی ، شمال خراسان رضوی ، البرز و شمال تهران. همچنین بارش برف و باران در ارتفاعات و جاده های کوهستانی زاگرس و البرز .
به سبب شدت بارش در مناطق یاد شده ، اقدامات زیر توصیه میشود:
برای سفر در مسیرهای یاد شده لازم است برنامه ریزی با توجه به شرایط جوی انجام شود و طی روزهای آینده برای سفر در مناطق کوهستانی احتیاط لازم در نظر گرفته شود. همچنین از توقف در حاشیه و بستر رودخانه ها و مناطق مستعد سیلاب جدا خودداری شود.
به سبب بارشهای قابل ملاحظه و رگبار و رعدوبرق، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها در غرب و جنوبغرب کشور پیش بینی میشود بنابراین توصیه میشود تمهیدات لازم از سوی مدیریت منابع آب بعمل آید.
به سبب پیش بینی بارش برف و کولاک برف و همچنین احتمال وقوع بهمن طی روزهای دوشنبه تا سه شنبه، صعودهای کوهستانی در البرز و بویژه زاگرس توصیه نمیشود .