رئیس جمهور در حاشیه آخرین جلسه هیات دولت در سال 1396 :

سال 97 سال سرمایه‌گذاری، رشد و توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی خواهد بود

به گزارش نویدتهران،رئیس جمهور در حاشیه آخرین جلسه هیأت دولت در سال 1396، پیشاپیش حلول سال نو را به ملت بزرگ ایران و اصحاب رسانه تبریک گفت و با آرزوی سالی پرخیر و برکت برای همگان، اظهار داشت: ایام عید با ماه پربرکت رجب و با اعیاد مذهبی این ماه بویژه میلاد مولا امیرالمؤمنین تقارن یافته است و ان شاء الله سرآغاز حرکت مردم در زمینه رشد مادی و معنوی باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه و در جمع خبرنگاران با اشاره به زیبایی‌های عید نوروز، گفت: ایرانیان با ذوق سرشار خود بهترین فصل و روز را به عنوان جشن نوروز و آغاز سال جدید خود انتخاب کردند و از طرف دیگر همواره دین مبین اسلام آداب و رسوم نیکو و سنت‌های حسنه از جمله جشن ملی بزرگ ایرانیان را مورد تأیید قرار داده است.

دکتر روحانی اضافه کرد: ایرانیان بعد از اسلام ذوق مضاعفی به خرج داده و هویت ملی خود را با هویت دینی تلفیق کردند و در زمان تحویل سال با اجتماع در مراکز دینی و مذهبی، دست نیاز و دعا به سوی پروردگار بلند کرده و سپس دست اخوت و برادری به یکدیگر می‌دهند.

رئیس جمهور گفت: اخوت، دوستی، احترام به بزرگتر، احسان، نیکوکاری، شاد کردن کودکان و نوجوانان و مسافرت و گردشگری از جمله سنت‌های حسنه‌ای است که هم با اهداف عالیه اسلام و هم با آداب و رسوم ایرانیان انطباق دارد.

دکتر روحانی در ادامه با اشاره به موفقیت‌ها و دستاوردهای سال 1396، اظهار داشت: در سال جاری حماسه‌های بسیار بزرگی از طرف ملت ایران آفریده شد که از جمله می‌توان به حماسه حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها و همچنین حضور پرشور در تمام صحنه‌هایی که به عنوان روزهای ملی و دینی شناخته می‌شود، اشاره کرد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در طول سال جاری ملت ایران پیشرفت‌ها و گام‌های بسیار مهمی برداشتند، آنچه مردم در انتخابات اردیبهشت ماه از ما می‌خواستند مسأله اشتغال و مهار بیکاری بود و بر اساس اقداماتی که انجام شده است، آمار شاغلین در پاییز امسال از 22 میلیون و 300 هزار نفر به حدود 23 میلیون و 300 هزار نفر افزایش یافته است و این بدان معناست که در پاییز 96 نسبت به پاییز 95 حدود 960 هزار شغل ایجاد شده است و این نشان می‌دهد که در مسیر اشتغال‌زایی تلاش‌های خوبی انجام شده اما باید همچنان بر تلاش‌ها و اقدامات خود بیفزاییم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در سال 96 رقم تورم برای دومین بار تک رقمی شد و این از وعده‌هایی بود که در روزهای آغازین دولت یازدهم به مردم داده بودیم. همچنین میزان سرمایه‌گذاری که در سال‌های گذشته منفی بوده است در سال 96 سرمایه‌گذاری ثابت مثبت شد و این به معنای تحرک در زمینه اقتصادی است و در مجموع رشد اقتصادی در 4 سال گذشته به طور متوسط 4.8 بوده است. این در حالی است که رشد اقتصادی دنیا حدود 2.5 بود و این نیز نشان می‌دهد که کشور در مسیر توسعه و رشد در حال حرکت است.

رئیس جمهور افزود: در 8 سال قبل از دولت یازدهم، رشد اقتصادی به طور متوسط 2.3 بوده و این رقم در 4 سال گذشته به 4.8 تبدیل شده است و امسال نیز پیش‌بینی می‌شود، بالاتر از 4.5 باشد.

دکتر روحانی با بیان اینکه در مجموع شاهد حرکت مثبتی در همه بخش‌های کشور هستیم، گفت: در بخش‌های مختلف رکوردهای خوبی به دست آورده‌ایم، به نحوی که در حوزه آبیاری تحت فشار و سامانه‌های نوین آبیاری در سال جاری بیش از سال‌های قبل، شاهد رشد و توسعه هستیم و در زمینه محصولات کشاورزی از رقم 97 میلیون تن به 127 میلیون تن رسیده‌ایم و شاهد رشد 26 درصدی در تولید محصولات کشاورزی طی 4 سال گذشته هستیم.

رئیس جمهور افزود: امروز در بسیاری از زمینه‌ها به خودکفایی رسیده و یا در مسیر خودکفایی هستیم. در تولید گندم، دانه‌های روغنی و سایر محصولات تحولات مثبتی ایجاد شده است.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در سال جاری، 6 فاز پارس جنوبی افتتاح شد که کار بسیار بزرگی محسوب می‌شود، پارس جنوبی یک منطقه گازی است که بین ایران و همسایه جنوبی مشترک است و برای اولین بار در سال جاری میزان برداشت ایران نسبت به همسایه خود حتی پیشی هم گرفت و در تولید گاز در پارس جنوبی از 285 میلیون متر به 555 میلیون متر مکعب رسیدیم که حدود 2 برابر افزایش داشته است و از این‌رو نیاز به خرید گاز از خارج نداشتیم.

رئیس جمهور گفت: در سال 96 در بخش پتروشیمی 5 فاز افتتاح شد و در سال آینده نیز بهره برداری از 5 مجتمع دیگر پتروشیمی آغاز می شود.

دکتر روحانی با بیان اینکه روند حرکت کشور به سمت رونق اقتصادی پیش می‌رود، گر چه امسال صادرات نسبت به پارسال حدود 5 درصد رشد ارزشی دارد، اما واردات مقداری بیشتر شده است و نسبت صادرات و واردات تا حدودی متفاوت است. البته این نگران‌کننده نیست، چرا که کاهش صادرات در بخش‌هایی مانند پتروشیمی و مواد معدنی داشتیم که عمدتاً این محصولات در مسیر رونق تولیدات داخلی و جلوگیری از خام‌فروشی مصرف شده است، گرچه با این اقدام به نظر می‌رسد صادرات کاهش یافته، اما اقدام مثبتی محسوب می‌شود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در طول سال جاری واردات کالای سرمایه‌ای 27 درصد، افزایش داشته است و مجموع کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای 82 درصد بوده است، اما این موضوع نگران‌کننده نیست، چرا که کالاهای وارد شده در مسیر، تولید داخلی، مصرف شده است و مجموعه صادرات و واردات کشور، رضایت‌بخش محسوب می‌شود، چرا که ترکیب واردات به گونه‌ای است که نگران‌کننده نیست.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در سال 96 در حوزه حمل و نقل شرایط بهتری را تجربه کردیم، گفت: امسال راه‌آهن استان همدان افتتاح شد و در روزهای آخر سال راه‌آهن کرمانشاه هم افتتاح خواهد شد و در سال آینده نیز راه آهن ارومیه، رشت و تبریز نیز افتتاح و به خط آهن سراسری متصل خواهد شد، ضمن اینکه در جریان سفر به جمهوری آذربایجان سرمایه‌گذاری مشترک برای خط آهن رشت به آستارا به امضاء خواهد رسید و در مجموع در سال جاری در بخش راه‌آهن شاهد رکوردی در تاریخ کشور هستیم. به نحوی که 516 کیلومتر خط آهن جدید و 700 کیلومتر خطوط ریلی مکمل کشیده شده است.

رئیس جمهور گفت: در سال جاری فاز اول بندر چابهار و شهید رجایی بندرعباس افتتاح شد و فاز دوم و سوم آن نیز به افتتاح خواهد رسید. در تولید بنزین نیز به سمت خودکفایی حرکت کردیم و فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد و اوایل سال آینده نیز فاز دوم و تا پایان سال نیز فاز سوم به افتتاح خواهد رسید و پیش‌بینی می‌شود با تولید 36 میلیون لیتر بنزین می‌توانیم حتی صادرکننده بنزین باشیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته در برخی از حوزه‌ها مشکلاتی وجود داشت و در سال 96 در مسیر رفع آن مشکلات قرار گرفتیم، اظهار داشت: در بخش مسکن شاهد رشد منفی بودیم ولی در سال 96 رشد آن مثبت شد و در سه، چهار ماه آخر سال فروش مسکن در تهران 19 درصد نسبت به گذشته رشد داشته است و نشان می‌دهد که رشد رونق بخش مسکن آغاز شده است و در سال آینده در بافت‌های فرسوده اقدامات جدیدی آغاز خواهد شد.

رئیس جمهور گفت: در سال 97 در زمینه محیط زیست گام‌های خوبی برداشته خواهد شد و در این راستا نوسازی حمل و نقل بین شهری و درون شهری را آغاز خواهیم کرد و در سال آینده در بازسازی بافت‌های فرسوده و نوسازی ناوگان حمل و نقل، شاهد رکورد خواهیم بود.

دکتر روحانی اظهار داشت: کشورمان در مقایسه با رشد و توسعه سایر کشورها و حتی کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای نوظهور از شرایط مناسبی برخوردار است.

رئیس جمهور گفت: از لحاظ عدالت اجتماعی نیز اقدامات خوبی در 4 سال گذشته انجام شده و در این مدت همواره حقوق کارمندان از تورم بیشتر بوده است و همانطور که رهبر معظم انقلاب نیز تأکید دارند، باید گام‌های جدی‌تری برداشته شود تا به نقطه مطلوب برسیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه سال آینده سال سرمایه‌گذاری، رشد و توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی خواهد بود، گفت: در تمامی این زمینه‌ها برنامه‌هایی داریم که گزارش آن را به مردم ارایه خواهم کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در همه پیشرفت‌ها و اقدامات ارزشمندی که ملت ایران در طول سال جاری انجام داد، روزهای غمباری نیز وجود داشته است به حادثه زلزله کرمانشاه و غرق شدن کشتی سان‌چی و سقوط هواپیما اشاره کرد و گفت: همه این حوادث تأسف‌باری که در آن عده‌ای از عزیزان خود را از دست دادیم، بسیار غمبار بود، اما مردم در این حوادث به خوبی حس نوع‌دوستی و وطن‌خواهی خود را به نمایش گذاشتند و در همه صحنه‌ها با تمام وجود برای کمک به یاری به هموطنان خود به میدان آمدند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه مردم به خوبی دیواری بین اعتراض و اغتشاش بوجود آوردند، گفت: در این حوادث دولت هم سریع‌تر از گذشته اعتراض مردم را به رسمیت شناخت اما در عین حال تخریب اموال عمومی، بی‌نظمی و بی‌قانونی، برای دولت قابل قبول نیست و مردم نیز این فاصله را در عمل و راهپیمایی‌های میلیونی خود نشان دادند.

رئیس جمهور گفت: انتقاد و اعتراض را همه باید قبول کنیم و باید اشکالات گفته و رفع شود، اما همه باید به قانون احترام گذاشته و نظم عمومی را رعایت کنند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: سخنان مردم فرکانس و مخاطب خاصی که صرفا به سمت قوه مجریه باشد، ندارد و با پارازیت نمی‌توان سخنان مردم را نشنیده گرفت. همه باید گوش شنوایی در مقابل مطالبات و انتقادات داشته باشند و امروز دیگر زمان پارازیت نیست و باید همه فرکانس و صدای مردم را شنید. مردم اشکالات، انتقادات و پیشنهاداتی دارند و همه باید به آن توجه و عمل کنند و با عمل به آن می‌توان همبستگی ملی را حفظ و تقویت کرد.

رئیس جمهور در ادامه به دستاوردهای سال 96 در حوزه سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: در این سال شاهد موفقیت‌ها و دستاوردهای کم‌نظیر ملت ایران در حوزه سیاست خارجی هستیم، آنجایی که زیاده‌خواهان در زمینه برجام در مقابل ملت ایران قرار گرفتند و ادعا کردند که ایران به تعهدات خود عمل نکرده و تقریباً همه جهان در برابر ادعای آنها ایستادگی کرد و آن را نفی و صراحتا اعلام کردند که مرجع اصلی در این زمینه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و آژانس نیز در تمامی گزارشات خود پایبندی ایران را تأیید کرد.

دکتر روحانی افزود: همچنین زمانی که خواستند پرونده ایران را با ادعای عدم رعایت حقوق مردم ایران به شورای امنیت ببرند، هیچ‌کس با آنها همراهی نکرد. همین شرایط را در خصوص ادعای آنها در خصوص یمن و اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی نیز شاهد بودیم.

رئیس جمهور گفت: در طول سال جاری شاهد به زانو در آمدن گروه تروریستی داعش هستیم و این دستاورد بزرگی برای همه بشریت محسوب می‌شود و از همه کسانی که در این زمینه جانفشانی کردند، بویژه از همه آنهایی که از این سرزمین رشادت و ایثار خرج دادند، سپاسگزاری می‌کنم. کاری که در این زمینه انجام شد، ‌هدیه‌ای به بشریت می‌باشد.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه تلاش برای تقویت ثبات و امنیت منطقه را به عنوان هدف اصلی ادامه خواهیم داد، گفت: امیدوارم در سال آینده شاهد اقدامات خوبی در زمینه ثبات و امنیت باشیم و اصل تعامل سازنده با جهان را بدون توجه به خواسته آمریکا و تمامی بدخواهان ملت ایران و یکی دو کشور کوچک منطقه با قوت ادامه خواهیم داد و از منافع ملی در هیچ شرایطی عدول نخواهیم کرد و همواره حافظ امنیت و مصالح ملی خواهیم بود و مطمئن هستیم مردم نیز خادمان خود را یاری خواهند کرد.

رئیس جمهور در ادامه با قدردانی از حمایت‌ها و هدایت‌های رهبر معظم انقلاب، اظهار داشت: مقام معظم رهبری همواره حمایت‌ها و هدایت‌های راهگشایی برای ما داشتند و همچنان نیازمند هدایت‌های ایشان هستیم.

وی در ادامه با تشکر از رای اعتماد قاطع مجلس شورای اسلامی به وزیران کابینه دوازدهم و همچنین اعتماد مجدد به سه وزیر در جلسه استیضاح گفت: استیضاح، حق مجلس شورای اسلامی است و بسیار زیبنده بود که در این روزهای پایانی سال، نمایندگان مجددا اعتمادشان را به این سه وزیر ابراز کردند و از رئیس و همه نمایندگان محترم مجلس تشکر می‌کنم و سه قوه در کنار یکدیگر می توانند امور را به پیش ببرند و ان شاء الله این راه را ادامه می‌دهیم.

دکتر روحانی با قدردانی از همه رسانه ها برای انعکاس واقعیت ها اظهارداشت: از همه خبرنگاران، عکاسان و فیلمبردارانی که کنار دوربین‌ها، گاهی حتی ساعت‌ها می‌ایستند تا واقعیت‌ها را به ملت و دنیا منعکس کنند، سپاسگزاری می‌کنم؛چه رسانه‌هایی که با ما صحبت می کنند و همدل‌ هستند و چه آنهایی که لحن شان متفاوت و منتقد دولت هستند. بی تردید همه این رسانه ها با دلسوزی و کار بسیار ارزنده ای که انجام می دهند، برای خدمت به کشور تلاش می‌کنند و همه باید کاری کنیم سال آینده سال خوشحالی، شادی و نشاط در میان مردم ما باشد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: همانطور که انتقاد را به رسمیت می‌شناسیم و باید بشناسیم، اعتراض را به رسمیت شناختیم و باید بشناسیم ، خواهش می‌کنم شادی مردم را هم به رسمیت بشناسید. اینقدر سختگیری نکنیم و بگذاریم مردم خوشحال ، شاد و بانشاط باشند و در زندگی سیاسی و اجتماعی‌ همدیگر را یاری کنند و ما هم آنها را یاری کنیم و بتوانیم کشوری داشته باشیم مثل فرهنگ بلند و دین عزیزمان همیشه سرافراز و بتوانیم همواره خادم مردم و ملت خودمان، ملت‌های منطقه و همه انسان‌ها در جهان باشیم.