وزيربهداشت در جشن نفس:

سالانه ٨ تا ٩ هزار مرگ مغزي در كشور رخ می دهد

به گزارش نویدتهران،وزيربهداشت با بيان اينكه سالانه ٨ تا ٩ هزار مرگ مغزي در كشور رخ مي دهد كه اعضاي ٤ هزار نَفَر قابل استفاده است، گفت: درحال حاضر ٥٧ درصد از پيوند كليه از موارد مرگ مغزي است.

دكتر سيدحسن هاشمي در جشن نفس كه با حضور جمعي از مسئولين و خانواده هاي اهداكنندگان و دريافت كنندگان عضو در برج ميلاد برگزار شد، گفت: بي ترديد زندگي براي آنهايي كه عضوشان را اهدا كردند، ادامه دارد.

وزيربهداشت افزود: از خانواده هاي ايثارگر، تيم اهداي عضو كشور و تمام دست اندركاران و همچنين انجمن اهداي عضو ايرانيان و واحد اهداي عضو وزارت بهداشت كه در اين عرصه تلاش هاي فراواني كرده و و زحمات زيادي كشيدند، تشكر مي كنم.

دكتر هاشمي با بيان اين مطلب كه مرگ مهمترين اتفاق زندگي انسان است، خاطرنشان كرد: مرگ دروغ نيست و براي تمام موجودات در عالم اتفاق ميفتد و کسانی که اضطراب بيشتري درمورد مرگ دارند به دلیل فاصله گرفتن از زيبايي هاي زندگي است.

وزير بهداشت ادامه داد: براي ما مسلمانان مرگ زيباست زيرا مرگ را خداحافظي از اين دنياي فاني و گذر به دنياي باقي مي دانيم و اينكه مرگ دروغ نيست خوب است، زيرا عدالت را هم برقرار مي كند و فقير و غني و بزرگ و كوچك نمي شناسد و زيباترين تسليم است.

دكتر هاشمي با اشاره به اينكه تجربه از دست دادن فرزند را من هم تجربه كرده ام و حرف هايم حاكي از ندانستن نيست، گفت: اينكه والدين از اعضاي فرزند خود مي گذرند، افتخار بزرگي است و صدا و سيما بايد آن را بيشتر تبليغ كند.

وزيربهداشت در ادامه به برخي بي مهري هايي كه به جامعه پزشكي روا داشته شد اشاره كرد و گفت: به جامعه پزشكي كه همواره در كنار مردم به آنها خدمات پزشكي ارائه دادند افتخار مي كنم و در عين حال از آنها به دليل توهين هايي كه از سوي برخي دستگاه ها صورت گرفت، شرمنده ام زيرا در حق شان كم كاري شد زيرا جامعه پزشكي سرمايه اجتماعي كشور هستند و برخي از دستگاه ها بدترين اهانت ها را به آنها كردند.

دكتر هاشمي گفت: گاهي از بي مهري ها و قضاوت هاي نادرست كه به جامعه پزشكي روا داشته مي شود غمگين مي شويم.

وزير بهداشت با بيان اينكه يكي از مشكلات ما در كشور وجود ٢٥ هزار بيمار نيازمند عضو است، تصريح كرد: سالانه ٨ تا ٩ هزار مرگ مغزي در كشور رخ مي دهد كه اعضاي ٤ هزار نَفَر قابل استفاده است.

دكتر هاشمي گفت: بالغ بر ٥٣ ارگان يا بافت مورد استفاده است أما تنها ٨ عضو حيات بخش است كه مي تواند جان ٨ انسان را نجات دهد ، اما حدود ٤.٥ ميليون نَفَر عضو انجمن اهداي عضو هستند كه كافي نيست، زيرا در برخي كشورها يك سوم جمعيت شان كارت اهداي عضو دارند.

وزير بهداشت با بيان اينكه پيوند كليه در ٩٠ درصد مواقع از فرد زنده بود كه درحال حاضر ٥٧ درصد آن از موارد مرگ مغزي است، خاطرنشان كرد: ٥ تا ١٥ درصد از مرگ مغزي ها به اهداي عضو مي رسيدند كه اين آمار در حال حاضر به ٧٠ درصد رسيده است.

دكتر هاشمي ادامه داد: سالانه٨٠٠ پيوند كبد، ٢٥٠٠ پيوند كليه، ١٢٠ پيوند قلب، ٣٠ مورد پيوند پانكراس، ٤ مورد ريه و ٤٣ مورد روده و ١٠٠٠٤ پيوند مغز استخوان داريم و به طوركلي ٤٦ هزار پيوند كليه ، ٥ هزار پيوند كبد، ١٠٠٠ پيوند قلب و ١٤٠ پيوند ريه و ٩ هزار پيوند مغز استخوان در كشور انجام شده است.