دکتر علیرضا رییسی:

سالانه بين ٥٠ تا ٥٥ ميليارد نخ سيگار در كشور مصرف مي شود

به گزارش نویدتهران،معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که سالانه بين ٥٠ تا ٥٥ ميليارد نخ سيگار در كشور مصرف مي شود، گفت: اين تعداد سيگار بين ٥٠ تا ٥٨ هزار مرگ منتسب به سيگار را به دنبال دارد كه رقم زيادي است و ۲۰ تا ٣٠ هزار ميليارد تومان هزینه نظام سلامت به دلیل مصرف سیگار است.

دکتر علیرضا رییسی در نشست خبری به مناسبت دهه مبارک فجر یکی از مباحث مهم در حال بررسی توسط مجلس را موضوع دخانیات بیان کرد و افزود: در سال ۸۵ قانونی مصوب شد که بتوانیم مالیات بر سیگار را سالانه تا ۱۰ درصد افزايش دهيم ، اما درحال حاضر به جز کشور افغانستان، پایین ‌ترین مالیات بر سیگار را كشور ایران دارد.

دکتر رییسی با اشاره به این که در کشور ترکیه، میزان مالیات بر سیگار ۸۴ درصد در خرده ‌فروشی‌ ها است، اما در کشور ما کمتر از ۱۰ درصد است، تاکید کرد: سازمان جهاني بهداشت، ايران را به دليل كنترل بيمارى هاى غير واگير تشويق كرده است، اما اينکه ايران کمترین مالیات بر سیگار را در جهان دارد، باعث تعجب آنها است.

وی گفت: سالانه با توجه به عدم افزایش مالیات دخانیات، چیزی بین ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان به جیب دلالان و وارد كنندگان می رود و به دليل سودجويي برخي افراد، هزينه سلامت کشور متحمل ٢٠ تا ٣٠ هزار ميليارد تومان مي شود و اين موضوعي است كه بايد واكنش نشان دهيم.

دکتر رییسی با بیان این که متاسفانه درحال حاضر با فشار سودجویان، لابي گري هایی درحال انجام است تا بتوانند ماليات بر سيگار را پايين نگه دارند، افزود: ماده هشت قانون جامع كنترل و مبارزه با دخانيات سال ٨٥، تاكيد مي كند كه بايد به گونه اي برنامه ريزي شود كه ماليات بر سيگار افزايش پيدا كند، اما مشکل ما در کشور این است که مالیات بر خرده‌ فروشی خیلی پایین است و در نتیجه جوانان دسترسی راحت‌تری به سیگار دارند.

وی افزود:برخی عذر بدتر از گناه می‌ آورند و می‌ گویند اگر مالیات بر سیگار گذاشته شود، قاچاق زیاد می‌شود، در حاليكه می‌ توان از محل مالیات بر سیگار که حدودا سالی ۱۲ هزار میلیارد مي شود، ماليات گرفت و مي توان آن را صرف ايجاد سیستم ‌های هوشمند و دیگر راهکارها برای جلوگیری از قاچاق كرد.

معاون بهداشت تاکید کرد: در بند ب ماده ٦٩ قانون مصوب سال ۹۳ نیز تصریح شده که برای ارتقای سلامت، باید مالیات بر سیگار و مواد دخانی را افزایش داد.

دکتر رییسی با بیان این که سن کشیدن مواد دخاني خصوصا در زنان، كاهش يافته است، افزود: در زنان سن استعمال مواد دخاني به ۱۴ سال رسیده و این يك هشدار جدي است زيرا دسترسی به قلیان و مواد دخاني ديگر، راحت شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اقدامات خوب صورت گرفته در حوزه سلامت در دولت یازدهم با شروع طرح تحول سلامت، در مناطق روستایی و بویژه مناطق محروم، گفت: بیش از ۵۰ درصد مراکز بهداشتی درمانی مناطق روستایی تا قبل از اجرای برنامه تحول سلامت، بدون پزشک عمومی بود که در حال حاضر، در این مناطق تعداد پزشک بالاتر از میانگین شده است و تقریبا ۶۶۴۱ پزشک در مراکز بهداشتی و درمانی مناطق روستایی حضور دارند.

وی با بیان این که ۵۳۰۰ ماما نیز به این مراکز بهداشتی و درمانی مناطق روستایی افزوده شده است و درحال ارائه خدمت هستند، افزود: ۴۳۶ قلم دارو به سیستم شبکه بهداشت و درمان روستایی و ۷ قلم مکمل دارویی به مراکز بهداشتی و درمانی روستاها افزوده شده است.

دکتر رییسی افزود: در حال حاضر حدود ۲۱ هزار نفر در روستاها ساکن هستند و حدود ۷ میلیون نفر در شهرهای زیر ۲۱ هزار نفر جمعیت سکونت دارند که همه این افراد تحت پوشش خدمات مراکز بهداشتی و درمانی هستند و در روستاها و شهرهای زیر ۲۱ هزار جمعیت، پزشک عمومی و تیم سلامت حضور دارند.

معاون بهداشت ادامه داد: به ازای هر ۱۲۵۰۰ نفر یک پایگاه سلامت و به ازای ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر جمعیت یک مرکز جامع سلامت داریم و ۲۲۵۲ مرکز جامع سلامت شهری و حدود ۵۲۰۰ پایگاه سلامت تعریف شده تا بتوانیم شبکه شهری را کامل کنیم.

دکتر رییسی در ادامه، یکی از اهداف برنامه ششم توسعه، برون سپاری خدمات بیان کرد و گفت: در این حوزه به شکل مناسبی انجام شده است و یکی از اولویت های ما در حوزه سلامت، فعال سازی بهداشت محیط حرفه ای و تشدید نظارت ها در محیط و اماکن عرضه مواد غذایی است.

به گفته وی، ایجاد دفاتر خدمات سلامت در سطح شهر یکی از اقدامات مفید بود که وظیفه این دفاتر، نظارت، ارزیابی و پایش بر محل های عرضه مواد غذایی است و دفاتر خدمات سلامت با ۳۵ دفتر شروع به کار کرد و خدمات قابل قبولی ارائه می دهند.

دکتر رییسی با بیان این که در حال حاضر ۹۰ درصد بازرسان بهداشت محیط حرفه‌ای، به دستگاه سنجش پرتابل مداخله‌ای مجهز شده اند که می‌توانند در محل، روی مواد غذایی سنجش انجام

دهند و همان‌جا تصمیم‌گیری کنند، افزود: برنامه ایمنی آب آشامیدنی در کلیه مراکز استان‌ها در حال انجام است و این اقدام دقیقا در ۳۳ شهر اجرایی شده است و بیش از ۹۰ درصد بیمارستان‌ها به دستگاه بی‌خطرسازی پسماند پزشکی مجهز شدند.

معاون بهداشت با اشاره به این که در سال گذشته بیش از یک میلیون و ۲۲۵ هزار بازرسی از اماکن عمومی صورت گرفت که ۵۵ هزار و ۲۶۰ مرکز به عنوان مراکز متخلف به دستگاه قضایی معرفی شدند، افزود: سامانه ۱۹۰ که سامانه ثبت شکایات و پیشنهادات است نسبت به گذشته فعال‌تر شده به عنوان مثال، در سال ۹۲ حدود ۷۵۲۰ تماس ولی در ۷ ماهه اول امسال ۱۷۲ هزار تماس با این سامانه صورت گرفته است.
دکتر رییسی همچنین، یکی از اولویت های مهم نظام سلامت را تکمیل پرونده الکترونیک سلامت بیان کرد و گفت: مفهوم سامانه‌های ثبت با پرونده الکترونیک سلامت فرق دارد و پرونده الکترونیک سلامت نیاز به تعریف صحیح دارد و پرونده الکترونیک سلامت پرونده‌ای است که تمام اطلاعات سلامت فرد از زمان قبل تولد تا زمان مرگ در آن ثبت می‌شود.

وی افزود: خدمات ارائه شده در سطح یک، دو، سه، خدمات پاراکلینیک، داروخانه و بخش خصوصی و دولتی و بیمارستان‌ها در پرونده الکترونیک سلامت ثبت می‌شود و سپس، میزان استفاده از این اطلاعات بر اساس سطح دسترسی، مجاز است.

به گفته معاون بهداشت، سامانه ها، ابزاری هستند که یکسری اطلاعات در آنها ثبت می شود و می تواند یکی از تغذیه کننده های پرونده الکترونیک باشد و مجموع اطلاعات افراد ثبت شده در سامانه ها بین ۶۷ تا ۷۰ میلیون نفر هستند.

دکتر رییسی افزود: مفهوم پرونده الکترونیک با سامانه‌ متفاوت است و باید مشخص شود سهم ما در پرونده الکترونیک سلامت چیست؟

معاون بهداشت با تاکید بر این که اولویت اول ما پرونده الکترونیک است، افزود: می‌خواهیم به سمتى برویم که وقتی شخصی به پزشک مراجعه می‌کند، اطلاعاتش وجود داشته باشد و بتوانیم بر مبنای آن، برنامه هایی مثل پزشک خانواده و نظام ارجاع را اجرا کنیم و پرونده الکترونیک سلامت هنوز کامل نشده است و در حال اجرای آن هستیم.

به گفته وی، نظام ارجاع، نظام سطح بندی ارائه خدمات است یعنی فردی یک سطح از خدمت را دریافت می کند و در صورت نیاز به سطح بالاتر هدایت می شود.

وی با تاکید بر این که نظام سلامت باید سیستم تعریف شده‌ای داشته باشد تا افراد در جای مناسب، خدمات مناسب را با قیمت مناسب دریافت کنند، افزود: پرونده الکترونیک سلامت، استقرار پزشک خانواده و سطح بندی نظام ارائه خدمت ( نظام ارجاع) به شرط تامین منابع باید تکمیل شوند.
دکتر رییسی در ادامه، در خصوص آلودگی هوا گفت: حل مشکل آلودگی هوا در دست یک یا دو دستگاه نیست بلکه باید خودرو، بنزین استاندارد و نیز وسایل حمل و نقل در دسترس و استاندارد داشته باشیم و از طرفی باید بتوانیم کارخانه‌ها را از لحاظ آلایندگی کنترل کرده و روی آن‌ها نظارت کنیم.

وی افزود: وظیفه وزارت بهداشت اولا پایش سلامت مردم و گزارش دادن آن و بعد استخراج مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا است و وزارت بهداشت باید بتواند در وضعیت‌های هشدار و خطر، نظر کارشناسی خود را ارائه دهد.

دکتر رییسی گفت:در سال ۹۵ در تهران ۵ هزار و در کشور بالای ۲۰ هزار نفر مرگ غیر مستقیم منتسب به آلودگی هوا که مربوط به افراد آسیب پذیر بود داشتیم و البته در دنیا نیز این آمارها وجود دارد.

وی با بیان این که برای سال آینده با همکاری سازمان غذا و دارو و وزارت جهاد کشاورزی برنامه هایی داریم که ۸ محصول پرمصرف شامل سیب، خیار و گوجه گل‌خانه‌ای، پرتقال، سیب زمینی، پیاز و خیار بوته ای و گوجه بوته ای را از نظر آلایندگی پایش کنیم، افزود: می‌خواهیم این محصولات را از لحاظ سموم و آلاینده‌ها بررسی کنیم تا مردم اطمینان بیشتری برای مصرف داشته باشند و قصد داریم برای مزرعه‌ها و کشاورزان کد خاصی تعریف کنیم تا مشخص شود محصول از کدام مزرعه وارد بازار شده است.

دکتر رییسی در خصوص میزان نمک در نان گفت: میزان مصرف نان در کشور، بسیار بالاست و مردم بین یک تا سه وعده نان در روز مصرف می‌کنند و از طرفی ۷۶ درصد بار بیماری‌ها به دلیل بیماری‌های غیرواگیر مثل فشار خون و چاقی است و یکی از مشکلات عمده ما مصرف زیاد نمک، شکر و چربی است .

وی تاکید کرد: ریشه اصلی بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر در سبک زندگی و الگوی نادرست مصرف و تغذیه است.

دکتر رییسی گفت: باید به تولیدکنندگان غذا هم توصیه شود تا محصولات آنها نمک بالایی نداشته باشد و یکی از هدف‌گذاری‌ها، کاهش میزان نمک نان به زیر یک درصد است و این وضعیت در حال سنجش است.
معاون بهداشت در ادامه در مورد بهداشت دهان و دندان و اقدامات صورت گرفته در این زمینه،گفت: ۹۰ درصد مردم ایران مشکل دهان و دندان دارند و ۲۰ درصد پرداختی از جیب مردم به دلیل هزینه های دندان پزشکی است و در حوزه سلامت اگر ۴۳ درصد پرداختی از جیب انجام می‌شود، ۲۰ درصد به علت خدمات دندانپزشکی است که این رقم در گذشته ۶۴ درصد بود و مربوط به کسانی است که به دندانپزشک مراجعه کرده اند و شامل کسانی که به دندانپزشک مراجعه نمی کنند، نمی شود.

معاون بهداشت با بیان این که گروه هدف در حوزه پیشگیری از بیماری های دندان، افراد زیر ۱۴ سال و مادران باردار و در دوران شیر دهی هستند، افزود: طی تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت آموزش و پرورش انجام شد، ۱۲ میلیون بار خدمت وارنیش فلوراید برای ۶ میلیون دانش آموز انجام شده است و وارنیش فلوراید سالی ۲ بار برای دانش آموزان انجام شد.

دکتر رییسی با اشاره به این که یک میلیون خدمت ترمیمی دندان پزشکی برای کودکان زیر ۱۴ سال انجام شده است، افزود: سال گذشته معادل هزار میلیارد تومان خدمات رایگان دندانپزشکی به افراد گروه هدف به ویژه در مناطق روستایی زیر ۲۰ هزار نفر ارائه کردیم.

وی تاکید کرد: طی چهار سال گذشته، ۴ هزار و ۱۰۰ واحد دندانپزشکی تجهیز و نوسازی شدند و ۱۲۰۰ دندانپزشک در روستاها خدمت ارائه می دهند و ۱۱۰۰ دندانپزشک نیز در شهر در شبکه بهداشت و درمان خدمات دندانپزشکی ارائه می دهند.

دکتر رییسی افزود: شاخصی به اسم DMFT وجود دارد که مربوط به پوسیدگی، از دست دادن، پر کردن و ترمیم است و این شاخص قبلا ۲.۰۹ بود و در حال حاضر این شاخص به ۱.۸۴ کاهش یافته است و طی بررسی‌ها مشاهده کردیم این شاخص برای کودکان زیر ۶ سال حدود ۵.۴ است.

معاون بهداشت افزود: در سال ۹۷ به سنین زیر ۶ سال خدمات ارائه خواهیم داد و در سطح مهدکودک‌ها و خانه‌های بهداشت مباحث وارنیش فلوراید و استفاده از مسواک انگشتی و غیره را انجام و آموزش می دهیم.

دکتر رییسی در مورد واکسن گفت: پوشش واکسن در کشور ما بالای ۹۸ درصد است و قرار است دو واکسن پنوموکوک و روتا ویروس به بسته واکسیناسیون اضافه شود و این ها هزینه بر هستند، سالی ۱۰۰ میلیون دلار هزینه آنها است و این واکسن ها برای گروه هدف تزریق خواهد شد.