هم‌زمان با روز جهانی سوادآموزی اعلام شد:

سازمان نهضت سوادآموزی برنده جایزه بین‌المللی سوادآموزی ۲۰۱۸ یونسکو

به گزارش نویدتهران،هم‌زمان با روز جهانی سوادآموزی اعلام شد: طرح ارسالی از سازمان نهضت سوادآموزی به دبیرخانه جوایز بین‌المللی یونسکو ۲۰۱۸ به‌عنوان طرح برتر جایزه بین‌المللی سوادآموزی (جایزه کنفوسیوس) انتخاب شد.
بر اساس اعلام دبیرخانه جوایز بین‌المللی سوادآموزی یونسکو، طرح ترکیب سواد با مهارت‌های پایه رایانه در دوره انتقال که سازمان نهضت سوادآموزی ارائه داده بود، از بین طرح‌های رسیده از ۵۷ کشور موفق شد از در فهرست برندگان جوایز بین‌المللی سوادآموزی یونسکو در سال ۲۰۱۸ (جایزه کنفوسیوس) قرار گیرد. موضوع این جوایز برای امسال (۲۰۱۸)، “سوادآموزی و توسعه مهارت‌ها” اعلام‌شده بود.

هیئت ارزیاب این برنامه، علت اصلی انتخاب طرح فوق را تمرکز طرح بر روی آموزش اصول رایانه به زنان و بهبود شرایط سوادآموزی این قشر فعال جامعه در راستای توانمندی آنان در حوزه فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات دانست.

جایزه مذکور در روز ۷ سپتامبر هم‌زمان با برگزاری مراسم روز جهانی سوادآموزی با حضور علی باقر زاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و مصطفی حسن نژاد به‌عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در مقر اصلی یونسکو در پاریس اعطا شد.

شایان‌ذکر است که یونسکو از سال ۱۹۶۷میلادی هرسال برنامه جوایز بین‌المللی سوادآموزی را برگزار می‌کند و از فعالیت‌های شاخص و برجسته‌ای که درزمینهٔ سوادآموزی توسط افراد و سازمان‌های دولتی و غیردولتی کشورهای عضو انجام می‌شود، تقدیر می‌کند.

این جایزه‌ها شامل جوایز کنفوسیوس برای سوادآموزی (سه جایزه) با محوریت سوادآموزی بزرگ‌سالان مناطق روستایی و جوانان بازمانده از تحصیل، به‌ویژه زنان و دختران و جوایز سوادآموزی کینگ سجونگ (دو جایزه) با محوریت توسعه و استفاده از زبان مادری در یادگیری و آموزش هستند.