وزیر بهداشت:

ساخت واکسن کرونا در دنیا ابهامات زیادی دارد

به گزارش نویدتهران،وزیر بهداشت گفت: ساخت واکسن کرونا در دنیا ابهامات زیادی دارد که یکی از ابهامات، تغییرات و جهش ژنتیکی کووید ۱۹ است.

دکتر سعید نمکی، در حاشیه نشستی که با حضور دکتر رحمانی فضلی، وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و استانداران بر گزار شد، ضمن قدردانی از اصحاب رسانه که از نخستین روزهای شیوع ویروس با کادر درمان همراه بودند، اظهار کرد: پس از اتفاق مبارک و میمونی که در محضر رهبر معظم انقلاب افتاد و دستورات قاطع و تقسیم کار از سوی ایشان در ایجاد یک قرارگاه عملیاتی برای اجرای مصوبات ستاد ملی، رییس‌ جمهور یکی از بهترین گزینه‌ های ممکن یعنی وزیر کشور را به عنوان فرمانده قرارگاه تعیین کرد که این امر برای ما بسیار خوشحال کننده بود.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به همکاری ‌های قبلی وزارت کشور با وزارت بهداشت، ادامه داد: وزیر کشور در کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا با مجموعه وزارت بهداشت، درمان و پزشکی همکاری و همراهی خوبی داشت و این قرارگاه حتما کار را تسهیل و تسریع خواهد کرد.

وی درخصوص نشست مشترک وزیر کشور با استانداران و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور بیان کرد: در نشست امروز روسای دانشگاه‌ ها و استانداران مطالبی را بیان کرده و از موفقیت ‌ها و ناکامی ‌ها در راه مقابله با کرونا گفتند و امیدواریم در روزهای آتی با همدلی و وفاق قبلی و همچنین وفاق تشدید شده فعلی و با توجه به ساختار جدید گام‌ های خوبی برداشته شود.

دکتر نمکی در پاسخ به سوالی درخصوص شایعاتی مبنی بر تبعیض قائل شدن در درمان بیماران مبتلا به کرونا، ضمن غیرمنصفانه خواندن این جمله که “مسئولان مبتلا به کرونا درمان می ‌شوند اما مردم عادی جان خود را از دست می ‌دهند”، تصریح کرد: من در نظام سلامت سردارانی را از دست داده ام که خودشان آگاه ‌ترین افراد به دانش روز بودند. هفته گذشته سه عزیز در نظام سلامت از دست دادیم. اما متاسفانه برخی از مبتلایان به کرونا بسیار دیر به بیمارستان مراجعه می‌ کنند. یکی از گرفتاری های ما در آمار مرگ و میر این است که برخی از افراد سهل ‌انگارانه و ساده ‌انگارانه با بیماری برخورد می ‌کنند، اما مسئولان و پزشکان به محض ابتلا به مراکز درمانی مراجعه می ‌کنند.

وزیر بهداشت، درمان و ‌آموزش پزشکی درباره طرح جامع خانواده محور نیز افزود: این طرح با کمک سازمان بسیج، ‌هلال احمر و سایر سازمان‌ های مردم نهاد دنبال می ‌شود تا از ظرفیت خانواده‌ ها استفاده کنیم.

دکتر نمکی درخصوص ساخت واکسن کرونا در ایران بیان کرد: ساخت واکسن کرونا در دنیا ابهامات زیادی دارد که یکی از ابهامات، تغییرات و جهش ژنتیکی کووید ۱۹ است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: پاستور و رازی ۲ مجموعه واکسن ساز قدیمی هستند که همگام با آنها، چند شرکت دانش بنیان و مجموعه برکت، کمیته ملی واکسن را تشکیل دادند و از بین ۱۲ گروه تولید واکسن سه گروه اقدام خوبی داشتند و ۲ گروه مدل های حیوانی را پاس کردند و به سمت مدل انسانی می ‌روند.