بروز رسانی می شود...

زلزله ای به بزرگی 7/3ریشتر استان کرمانشاه را لرزاند

به گزارش نویدتهران،زلزله ای به بزرگی 7/3 ریشتر استان کرمانشاه را لرزاند.
گزارش اوليه زلزله
استان كرمانشاه ، بزرگي ۷.۳
تاريخ وقوع زلزله:
يكشنبه، 21 آبان 1396 در 21:48:16
(وقت محلي – تهران)

2017-11-12 18:18:16
(UTC)

بزرگي زلزله:
۷.۳

نوع بزرگي:
MN

موقعيت رومركز زلزله: ۳۴.۸۴ شمالي و ۴۵.۹۰ شرقي
عمق: ۱۱ كيلومتر
عدم قطعيت مكاني: ۱.۷۴+/- كيلومتر در جهت شمالي – جنوبي
۲.۲۲+/- كيلومتر در جهت شرقي – غربي
منطقه:
استان كرمانشاه

فاصله‌ها:
5 كيلومتري ازگله، كرمانشاه
26 كيلومتري تازه آباد، كرمانشاه
37 كيلومتري باينگان، كرمانشاه

آمار جان باختگان زمین لرزه غرب کشور؛ ۳۲۸ نفر
براساس آخرین آمار تا ساعت ۱۲:۱۶ دقیقه؛ آمار جان باختگان زمین لرزه ۷،۳ ریشتری غرب کشور ۳۲۸ تن اعلام شده است، ۳۹۵۰ نفر هم زخمی شده اند.

مجروحین به تهران انتقال می یابند
رئیس اورژانس کشور گفت: مجروحین حادثه زلزله دیشب به تهران انتقال می یابند.
پیرحسین کولیوند افزود: در حال حاضر انتقال مجروحین به خوبی از محل حادثه به کرمانشاه ادامه دارد و از آنجا مصدومین حادثه به تهران انتقال می یابند.
وی ادامه داد: در تهران نیز آمبولانس و اتوبوس آمبولانس در محل فرودگاه مهرآباد مستقر است تا به محض ورود مصدومین حادثه به فرودگاه به بیمارستان های پایتخت انتقال یابند.

۵ اثر تاریخی کرمانشاه بر اثر زلزله دیشب آسیب دیده است
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه گفت: متأسفانه زلزله دیشب به آثار و بنا‌های تاریخی استان خساراتی وارد کرده است.
جلیل بالایی افزود: بر اثر زلزله شب گذشته ۵ اثر تاریخی در ۳ شهرستان قصرشیرین، سرپل ذهاب و دالاهو آسیب دیده‌اند و سرکشی‌ها به سایر آثار تاریخی برای تخمین درصد آسیب‌های واردشده ادامه دارد.
وی با بیان اینکه کاروانسرای شاه عباسی، عمارت خسرو و چهارقاپی در شهرستان قصر شیرین، قلعه یزدگرد در شهرستان دالاهو و زیج منیژه در سرپل ذهاب، جزو آثاری هستند که آسیب دیده‌اند گفت:: درصد آسیب واردشده به این آثار تاریخی هنوز مشخص نشده است و تیم‌های اداره‌کل میراث فرهنگی استان برای تخمین آسیب به محل این آثار تاریخی اعزام شده‌اند.
بالایی با اشاره به اینکه یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان سرکشی به آثار تاریخی را در دستور کار قرار داده است گفت:: پس از بررسی درصد آسیب‌ها، اطلاع‌رسانی در این حوزه انجام می‌شود.
همچنین اکبر رضایی معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه به دنبال زلزله ۷.۳ ریشتری شب گذشته در استان کرمانشاه دو تیم از کارشناسان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان در حال بررسی میزان آسیب‌های واردشده به آثار تاریخی استان هستند افزود: گروهی متشکل از کارشناسان میراث‌فرهنگی بازدید از آثار تاریخی شهر کرمانشاه را در دستور کار خود قرار داده و تیمی به سرپرستی بنده و مسئول فنی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری عازم قصر شیرین، دالاهو، سرپل ذهاب، اسلام آباد، ماهیدشت، ریجاب و گیلانغرب هستند.
رضایی ریزش بخشی از تپه تاریخی معروف به ارگ در داخل شهر گیلان غرب و تخریب بخش‌هایی از آتشکده چهار قاپو در قصر شیرین و آتشکده پلنگرد در اسلام‌آباد را از جمله آثار آسیب‌دیده برشمرد که تا‌کنون گزارش شده است.
همچنین این اطلاعات بر اساس گزارش‌های اولیه رسیده دریافت شده است و میزان دقیق آسیب بنا‌ها و آثار تاریخی فرهنگی پس از بررسی و بازدید تیم کارشناسی اعلام خواهد شد.

سخنگوی وزارت بهداشت: تعدادی از مجروحان به تهران منتقل خواهند شد
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: با هماهنگی که انجام داده ایم تعدادی از مجروحان را به تهران منتقل خواهیم کرد.
حریرچی در ارتباط زنده با شبکه خبر افزود: بازدیدی که از بیمارستان‌های شهر کرمانشاه داشتم حدود ۵ هزار و ۳۴۶ نفر تاکنون پذیرش شده اند که ۳ هزار و ۷۴۸ نفر از آن‌ها به صورت سرپایی درمان و ۷۱۷ نفر نیز بستری شده اند.
وی گفت: ۴۰۰ نفر ترخیصی داشتیم و ۲۷۴ نفر نیز به سایر بیمارستان‌های استان و استان همدان اعزام کرده ایم و متأسفانه تاکنون ۲۰۷ نفر نیز فوتی داشته ایم.
حریرچی افزود: اکنون هماهنگ کرده ایم هواپیمایی از تهران پرواز کرده است تا تعدادی از مجروحان را به تهران منتقل کنیم.
وی گفت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته از لحاظ مجروحین تقریباً به وضعیت پایداری رسیده ایم و برای مجروحان احتمالی روستایی زیر آوار مانده نیز آمادگی داریم تا بیمارستان‌ها را تخلیه و مجروحین جدید را در صورت مراجعه هماهنگ کنیم.
حریرچی افزود: جراحان ارتوپدی و پرستاران بیمارستان‌ها از دیشب تاکنون سر پا هستند و هماهنگ کردیم از تهران و شهرستان‌های دیگر پزشک و پرستار اعزام شوند.

اتصال برق مناطق زلزله زده در اسرع وقت
مدیرکل نظارت بر توزیع شرکت توانیر گفت: برق مناطق زلزله زده در اسرع وقت وصل می شود.
صادقی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با اشاره به اینکه پس از وقوع رخداد با اجرای عملیات و واکنش اضطراری به بازیابی شبکه و خاموشی اقدام شده است افزود: بخش اعظمی از خاموشی ها در همان ساعات اولیه رفع شده است.
وی با اشاره به اینکه بیشترین مشکلات در استان کرمانشاه ، شهرهای سرپل ذهاب و منطقه ازگله رخ داده است، افزود: با اجرای عملیات بازیابی و ارسال امکانات لازم از استان های همجوار با همکاری نیروهای امدادگر به سرعت شبکه برق این مناطق وصل خواهد شد.
صادقی بهره گیری از خدمات پشتیبانی ، تجهیزات و امکانات استان های همجوار برای بازیابی شبکه برق مناطق آسیب دیده را از جمله برنامه ها برای وصل سریع برق این مناطق برشمرد.

گزارش وزیر نیرو به رئیس جمهور درباره وضعیت آب و برق مناطق زلزله زده و استان کرمانشاه
رئیس جمهور در گفتگو با وزیر نیرو ضمن بررسی و اخذ گزارش از وضعیت تامین آب و برق مناطق زلزله زده، دستور‌های لازم را برای اولویت بخشیدن به تامین سریع نیاز‌های این مناطق صادر کرد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، آقای روحانی در پی وقوع زلزله در استان کرمانشاه دستور داد تمام امکانات موجود کشور به خصوص استان‌های همجوار در جهت اقدامات فوری و امدادی برای هموطنان آسیب دیده و خدمات درمانی برای مصدومین بسیج شوند.
رئیس جمهور همچنین ضمن مأموریت ویژه به معاون اول خود، تازه‌ترین گزارش‌های میدانی را از وزیر کشور و استاندار کرمانشاه دریافت و به هیأتی متشکل از وزیران کشور و بهداشت دستور داد برای رسیدگی به روند امدادرسانی، عازم منطقه زلزله زده شوند و گزارش اقدامات انجام شده را ارائه کنند.

آب و برق سرپل ذهاب قطع است و حتی آب خوردن به سختی پیدا می شود.
مردم با کمبود مواد غذایی مواجه هستند و بافت های فرسوده و ساخت و سالهای غیراصولی تخریب های سنگینی در خیلی از مناطق شهر به جای گذاشته است.
همه مجروحان با بالگرد به بیمارستان های کرمانشاه منتقل می شوند.
استاندار کرمانشاه در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما از حل مشکل چادر وصل برق طی ساعت آینده خبر داد.
بیشترین آسیب ها و تخریب های جدی در مسکن مهر سرپل ذهاب به وقع پیوسته است.
تلاش مسئولان کشوری و استانی در شهر سر پل ذهاب برای حل مشکلات زلزله زدگان ادامه دارد.
استاندار، رییس ستاد مدیریت بحران کشور، سرپرست اورژانس کشور، مسئولان هلال احمر و فرمانده نیروی زمینی ارتش در منطقه زلزله زده حضور دارند.

سازمان انتقال خون: خون مورد نیاز مناطق زلزله زده تأمین است
مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون گفت: مراکز انتقال خون سراسر کشور آماده خدمت رسانی به مناطق زلزله زده جهت تأمین خون و فرآورده‌های آن هستند.
بشیر حاجی بیگی افزود: با توجه به ذخایر مطلوب خون و فرآورده‌های آن در سراسر کشور اطمینان داریم خون مورد نیاز مناطق و مردم آسیب دیده و مجروح تأمین خواهد شد.
وی با بیان این که تمامی مراکز انتقال خون سراسر کشور برای خدمت رسانی به مردم آسیب دیده از زلزله در آماده باش و آمادگی کامل هستند، گفت: در کشور ایران تنها ۳ تا ۴ درصد مردم دارای گروه خونی o. منفی هستند و گروه خونی o. منفی به عنوان دهنده عمومی قابل تزریق به تمامی افراد دارای گروه خونی مختلف است و با ارزش‌ترین گروه خونی در مواقع بحران و آسیب‌ها و حوادث است.
وی افزود: هموطنانی که دارای گروه‌های خونی منفی به ویژه o. منفی هستند در اولویت مراجعه به مراکز اهدای خون هستند و در اهدای خون پیشقدم شوند.
حاجی بیگی گفت: افراد با گروه خونی o. مثبت در کشور ما ۳۳ درصد هستند و با توجه به این که بیشترین میزان جمعیت عمومی کشور o. مثبت هستند این افراد نیز برای اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کنند.
حاجی بیگی ادامه داد:اهداکنندگان خون می‌توانند در سایت یاران به نشانی yaran.IBTO.ir برای اهدای خون و پیوستن به باشگاه گروه خونی o. منفی ثبت نام کنند.

کمبود شدید دارو و تجهیزات در مناطق زلزله زده؛ تخریب بیمارستان سرپل ذهاب
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعلام کرد: بیمارستان سرپل ذهاب عملا تخریب شده است و در حال حاضر کمبود شدیدی از نظر دارو، سرم، تخت و تجهیزات در استان وجود دارد و مناطق زلزله زده به امداد رسانی ستادی نیاز شدیدی دارند.

بازگشایی همه محور‌های شریانی، اصلی، فرعی و روستایی در استان‌های زلزله‌زده
معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از بازگشایی همه محور‌های شریانی، اصلی، فرعی و روستایی خبر داد.
عبدالهاشم حسن نیا در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای پس از وقوع زلزله شب گذشته اظهار داشت: پس از وقوع زلزله در ساعت ۲۲ شب گذشته نیرو‌های راهداری در حوزه استحفاظی خود بلافاصله و در کمتر از ۳۰ دقیقه همه نیرو‌ها و ماشین‌آلات راهداری را برای انجام فعالیت آماده کردند.
وی افزود: در نشست مدیریت بحران استان‌های زلزله‌زده به ویژه استان‌های کردستان، کرمانشاه و ایلام مشخص شد که ریزش کوه بر روی جاده‌ها مشاهده‌شده است.
بیشترین ریزش در مسیر کردستان به اسلام‌آباد غرب، پاوه، قصر شیرین بوده است که همه نیرو‌های راهداری تا بامداد امروز تمام تلاش خود را برای بازگشایی این مسیر‌ها به‌ویژه مسیر‌های شریانی، اصلی و فرعی به کار بستند.
معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تصریح کرد: صبح امروز استاندار کردستان به‌طور رسمی اعلام کرد راه‌های روستایی این استان باز و قابل تردد است.
حسن‌نیا بیان کرد: البته گردنه پاوه – مریوان واقع در نوار مرزی نیز در دست پاک‌سازی است و امیدواریم در چند ساعت آینده پاک‌سازی به اتمام برسد و مسیر بازگشایی شود.
وی با بیان اینکه «همه نیرو‌های راهداری در مناطق زلزله‌زده در دو زمینه بازگشایی و پاک‌سازی راه‌ها به‌منظور تردد ایمن فعالیت دارند» خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مهم، بازبینی و کنترل پل‌های بزرگ واقع در محور‌های استان‌های زلزله‌زده است که هم‌اکنون بازدید میدانی را همکاران راهداری انجام می‌دهند تا در صورت مشاهده هرگونه مشکل برای رفع آن‌ها اقدام شود یا کنارگذر‌هایی برای جلوگیری از تردد مردم از روی پل احداث شود.
معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از تخریب دیواره ساختمان ادارات راهداری قصر شیرین و ساختمان اداراه راهداری واقع در سر پل ذهاب خبر داد و گفت: تعدادی سنگ حجیم نیز بر روی این دو مسیر ریزش کرده بود که همکاران راهدار نیز با استفاده از بولدوزر و پیکور برای جابجایی آن‌ها از طریق شانه‌ها و پاک‌سازی مسیر اقدام کرده اند.

فهرست اسامی جانباختگان زلزله استان کرمانشاه
پزشکی قانونی استان کرمانشاه اسامی 14 نفر از جانباختگان زلزله شب گذشته در ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب را اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پزشکی قانونی کشور ، اسامی به این شرح است:

شهر ثلاث باباجانی
1. خورشید احمدی فررزند محمود
2. خاتون فیضی فرزند فرج
3. مهیار بدری فرزند غریب
4. پوریا ملکی فرزند بهرام
5. تارا رضایی فرزند عابد
6. فلاح میری
7. خاصیه مرادی فرزندد رحیم
8. عزیز مریدی فرزند مصطفی
9. حسن امامی

شهر سرپل ذهاب
1. زینب فرضی
2. مانیسا ویسی — فرزند منصور
3. فریدون سلطانی — فرزند یدالله
4. ابراهیم رمضانی میراحمدی — فرزند محمد رشید
5. حدیث کرمی
6. میثم کرمی

وزیران کشور و بهداشت به دستور رییس جمهور عازم کرمانشاه شدند
وزیران کشور و بهداشت به همراهی تیمی از ریاست جمهوری عازم استان کرمانشاه شدند.
به دستور رییس جمهور ، وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس جمعیت هلال احمر به همراهی تیمی از نهاد ریاست جمهوری، عازم مناطق زلزله زده در استان کرمانشاه شدند.
هیئت اعزامی به ریاست دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور ، موظف به رسیدگی به روند امدادرسانی به زلزله زدگان ، رسیدگی به آسیب دیدگان و گزارش اقدامات انجام شده به رییس جمهور هستند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی یکشنبه شب پس از وقوع زلزله در استان کرمانشاه در تماس تلفنی با وزیر کشور در جریان روند امداد رسانی به زلزله زدگان و رسیدگی به وضعیت منطقه قرار گرفت و دستور داد تمام امکانات موجود کشور و بخصوص استانهای همجوار در جهت اقدامات فوری و امدادی برای هموطنان گرفتار زیر آوارها، خدمات درمانی برای مصدومین و تامین احتیاجات لازم هموطنان آسیب دیده بسیج شوند.
رییس جمهور همچنین طی دستوری به معاون اول خود ماموریت داد تا ضمن مدیریت عالی موضوع جهت پشتیبانی کامل، مجموعه امکانات دولت و سایر نهادهای عمومی، نظامی و تشکل های مردمی را در این جهت بسیج نماید.
دکتر روحانی صبح امروز نیز در تماسی تلفنی با “هوشنگ بازوند ” استاندار کرمانشاه در جریان تازه ترین گزارش وضعیت امداد رسانی و رسیدگی به زلزله زدگان این استان قرار گرفت و دستورات لازم را صادر کرد.

۲۱ بالگرد و ۱۴۰ آمبولانس و سه دستگاه اتوبوس آمبولانس مشغول امدادرسانی هستند
سخنگوی ستاد بحران گفت: ۲۱ بالگرد و ۱۴۰ آمبولانس و سه دستگاه اتوبوس آمبولانس به همراه سه فروند هواپیمای بیماربر کار امداد رسانی به مصدومان زلزله را انجام می‌دهند.
سعیدی افزود: استان‌های ایلام، کردستان، لرستان و همدان به عنوان استان‌های معین مشغول امداد رسانی به مناطق زلزله زده هستند.

به ۲۰ سد مناطق زلزله زده آسیبی وارد نشده است
مدیرعامل شرکت منابع آب ایران گفت: در بازدید اولیه از ۲۰ سدی که تا شعاع ۱۲۵ کیلومتری زلزله زده در استان‌های کرمانشاه، کردستان و ایلام قرار دارد، تخریب و آسیبی مشاهده نشده است.
محمد حاج رسولی‌ها در مصاحبه تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا­ و سیما با اشاره به اینکه بررسی دقیق درباره آسیب به سد‌ها و تونل‌های آب منطقه تا بعد از ظهر اعلام می‌شود، افزود: چاه‌ها و چشمه‌های این مناطق که برای تامین آب شرب استفاده می‌شود، بعد از زلزله گل آلود شده است.
وی افزود: ­حدود یک میلیون بسته آب­ که برای اربعین به مرز خسروی ارسال شده بود با بسته شدن این مرز ۵۰۰ هزار بسته آب در منطقه خسروی باقی ماند و ۵۰۰ هزار بسته به مناطق دیگر ارسال شد.
همزمان با وقوع زلزله ۱۰۰ هزار بسته آب توزیع شد و تا ظهر امروز نیز قرار است ۲۰۰ هزار بسته آب دیگر میان مردم زلزله زده توزیع شود.

دستور رئیس جمهور به استاندار کرمانشاه برای تسریع در روند کمک رسانی به زلزله زدگان
رئیس جمهور در گفتگویی تلفنی با هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه از تازه‌ترین گزارش‌های وضعیت امدادرسانی و رسیدگی به زلزله زدگان این استان اطلاع یافت و دستور‌های لازم را صادر کرد.
آقای روحانی یکشنبه شب پس از وقوع زلزله در استان کرمانشاه در گفتگوی تلفنی با وزیر کشور از روند امدادرسانی به زلزله زدگان و رسیدگی به وضعیت منطقه اطلاع یافت و دستور داد تمام امکانات موجود کشور به خصوص استان‌های همجوار در جهت اقدامات فوری و امدادی برای هموطنان گرفتار زیر آوارها، خدمات درمانی برای مصدومان و تامین احتیاجات لازم هموطنان آسیب دیده بسیج شود.
رئیس جمهور همچنین طی دستوری به معاون اول خود ماموریت داد تا ضمن مدیریت عالی موضوع برای پشتیبانی کامل، مجموعه امکانات دولت و سایر نهاد‌های عمومی، نظامی و تشکل‌های مردمی را در این جهت بسیج کند.
آقای روحانی در گفتگوی تلفنی امروز خود با استاندار کرمانشاه، دستور‌های لازم را برای بسیج همه امکانات دستگاه‌ها و نهاد‌ها به منظور امدادرسانی به زلزله زدگان و رسیدگی فوری به وضع آسیب دیدگان و مصدومان صادر کرد.

نوبخت: تمام دستگاه‌های اجرایی برای امدادرسانی به حادثه دیدگان همکاری کنند
سخنگوی دولت از جانب رئیس جمهور و هیأت وزیران از وقوع زلزله در غرب کشور ابراز تأسف و با خانواده‌های جانباختگان این حادثه ابراز همدردی کرد.
محمدباقر نوبخت در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۲۲ آبان) مجلس شورای اسلامی با اشاره به وقوع زلزله در غرب کشور گفت: مراتب تاسف رئیس جمهور و هیأت وزیران را در پی وقوع زلزله در غرب کشور اعلام می‌کنم و همدردی و تسلیت دولت را به خانواده‌های داغداری که عزیزانشان را در این حادثه از دست داده اند، چه هموطنان عزیز در غرب کشور و چه جانباختگان در کشور همسایه یعنی عراق ابراز می‌کنم.
سخنگوی دولت تصریح کرد: تمام دستگاه‌های اجرایی باید نهایت هماهنگی و فعالیت خود را برای امدادرسانی به حادثه دیدگان انجام دهند.