لحظاتی پیش؛

زبیگنیو برژینسکی مشاور ارشد سابق امنیت ملی آمریکا درگذشت.

به گزارش نویدتهران و به نقل از خبرگزاری فرانسه ، زبیگنیو برژینسکی مشاور سابق امنیت ملی جیمی کارتر از رؤسای جمهور پیشین آمریکا جمعه شب در سن 89 سالگی درگذشت.

میکا برژینسکی دختر او خبر فوت پدرش را در اینستاگرام منتشر کرد.
وی نوشت: «پدرم امشب راحت درگذشت.»

برژینسکی پس از پایان دوره ریاست جمهوری کارتر، به مشاور در زمینه مسائل بین المللی و مشاور ارشد مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی جرج‌تاون در واشنگتن تبدیل شد.

وی همچنین در دانشگاه جان هاپکینز سیاست خارجی آمریکا را تدریس می کرد.

برژیسنکی اغلب مقالاتی برای روزنامه‌ها می نوشت و چند کتاب منتشر کرد از جمله «چشم انداز استراتژیک: آمریکا و بحران قدرت جهانی» که سال 2012 منتشر شد.

او همچنین در مباحث عمومی برای دادن نظر خود به ویژه در مورد سیاست خارجی آمریکا شرکت می کرد.

او در فالز چرچ Falls Church در ایالت ویرجینیا (شرق آمریکا) در گذشت.

میکا برژینسکی که خبرنگار ان بی سی است، افزود: «پدرم در بین دوستانش به زبیگ و در بین نوه‌هایش به رئیس مشهور بود. من او را الهام‌دهنده‌ترین، دوست‌داشتنی‌ترین و فداکارترین پدری که یک دختر می تواند داشته باشد، می دانستم.»

برژینسکی دموکرات بود اما در زمینه امنیت ملی بیشتر مواضع محافظه‌کارانه داشت.

برژینسکی به جیمی کارتر در کاهش اختلافات بین مقامات سرسخت مصر و اسرائیلی، یعنی انور سادات و مناخم بگین کمک کرد و این اقدام او به دستیابی به توافق نامه های کمپ دیوید در سپتامبر سال هزار و نهصد و هفتاد و هشت منجر شد. سه ماه بعد، روابط آمریکا و چین عادی سازی شد، موضوعی که مهمترین اولویت برژینسکی بود.

او که در ورشو متولد شد و در کانادا و آمریکا تحصیل کرد، یک کارشناس شناخته شده در امور کمونیسم بود که سبب جلب نظر سیاست گذاران آمریکایی شد. در دهه هزار و نهصد و شصت، او مشاور جان اف کندی بود و در دولت جانسون نیز خدمت کرد.

در دسامبر هزار و نهصد و هفتاد و شش، کارتر سمت مشاور امنیت ملی را به او پیشنهاد کرد. او نمی خواست وزیر امور خارجه شود زیرا احساس می کرد اگر در کنار کارتر در کاخ سفید کار کند، موثرتر خواهد بود.

برژینسکی اغلب با همکارانش همانند سایرس وانس وزیر امور خارجه وقت آمریکا در جدال بود. از نظر کاخ سفید، اختلافات بین وانس و برژینسکی به یک معضل تبدیل شد و این روند سبب سردرگمی افکار عمومی آمریکا درباره خط مشی دولت و کاهش اعتماد در این باره شد که کارتر می تواند تیم سیاست خارجی خود را در راستای یکدیگر حفظ کند.