ذوالفقاری در پانزدهمین جلسه ستاد مرکزی اربعین:

زائران برای بازگشت عجله نکنند

به گزارش نویدتهران،رییس ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) با بیان اینکه امکانات کافی در پایانه‌های مرزی برای بازگشت زائران فراهم شده و ما کاملا آماده بازگشت زائران هستیم گفت: زائران برای بازگشت به کشور عجله نکنند تا همان طور که خروج از کشور با نظم خوبی انجام شد، ورود به کشور نیز با همان نظم انجام شود.
حسین ذوالفقاری امروز در پانزدهمین جلسه ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) که صبح امروز در وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه تردد زائران و خدمات ارائه شده به آنها روند خوبی داشته و نسبت به سال گذشته کاملا متفاوت بوده است، خاطرنشان کرد: با تلاشی که توسط دستگاه‌های مختلف کشور و کمیته‌های مختلف ستاد اربعین و همکاری مردم انجام شد، اقدامات بسیار خوبی برای جلوگیری از خروج افراد بدون ویزا از کشور انجام شد و وضعیت تردد امسال بسیار خوب بود.
وی با بیان اینکه با اقدامات نیروی انتظامی و همچنین اقدامات اقناعی، اجازه تجمع افراد غیرمجاز در مرزها را ندادیم، اظهار کرد: حدود 100 هزار نفر از افراد فاقد ویزا از مرزها بازگردانده شدند البته در دو مورد 25 نفر و 11 نفر که قصد داشتند از مسیرهای غیرقانونی و از طریق رودخانه یا بیابان از کشور خارج شوند، توسط مرزبانان دستگیر و تحویل شدند.
معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور خاطرنشان کرد: مسیر نجف و کربلا به لحاظ خدمات درمانی، اسکان و تغذیه در حال رصد است. عمده‌ترین مشکل ما ارتباط اینترنتی است که مسئولین ارشد این بخش گفته اند طرف عراقی همکاری لازم را در این خصوص نداشته است.
رییس ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به اینکه برای بازگشت زائران به کشور آمادگی کامل داریم، خاطرنشان کرد: اتوبوس‌های شهرداری و همچنین 700 دستگاه اتوبوس ستاد کل و نیروهای مسلح برای احتیاط در مرز مهران حضور دارند که اگر با پیک مسافران مواجه شدیم از این اتوبوس‌ها استفاده کنیم. البته پیش‌بینی اسکان و تغذیه در صورت تراکم جمعیت در مرزها دیده شده است. و در هر صورت زائران برای بازگشت هم نباید عجله داشته باشند.
ذوالفقاری در ادامه با بیان اینکه لغو روادید جزو راهبرد بلندمدت دو کشور ایران و عراق باید باشد، گفت: پیشنهاد ما لغو روادید دو کشور در کل سال است البته برای این کار باید زیرساخت‌های دو کشور آماده باشد سپس لغو روادید انجام شود زیرا طرف عراقی بیان می‌کند که زیرساخت‌های کافی برای پذیرش تعداد زیاد زائران را ندارد.
وی همچنین درباره وضعیت حمل و نقل در مرزها با اشاره به اینکه از روز یکشنبه اتوبوس‌ها قیمت یکسر رفت را می‌گیرند، اظهار کرد: باید از ظرفیت دستگاه‌های نظارتی استان‌ها در پایانه‌های مرزی استفاده شود و آنها حضور فیزیکی داشته باشند تا بر قیمت کرایه حمل و نقل نظارت شود تا اجحافی در حق زائران انجام نشود.
رییس ستاد مرکزی اربعین حسینی ادامه داد: در مسیرهای منتهی به مرزهای کشور نسبت به پارسال، 40 درصد تلفات فوتی و 19 درصد تلفات جرحی کاهش داشته‌ است اما باید امنیت جاده‌های خود را ارتقا دهیم تا روند کاهش تلفات استمرار پیدا کند. در این خصوص جاده چهار بانده ایلام ـ مهران تا پایان سال به بهره‌برداری کامل می‌رسد. همچنین باید علائم راهنمایی و رانندگی، گاردریل یا نیوجرسی در جاده‌ها نیز کامل شود البته داخل خاک عراق حوادث بیشتری داریم زیرا زیرساخت‌ها و جاده‌های عراق مناسب نیست.
ذوالفقاری با اشاره به اینکه تنها حدود یک میلیون نفر از زائران یعنی کمتر از نیمی از آنها بیمه شده‌اند، گفت: باید بررسی کنیم چرا دفاتری که ویزا را صادر کرده‌اند اقدامی برای بیمه کردن زائران نداشته‌اند. حدود دو میلیون و 320 هزار روادید برای اربعین صادر شده است ولی فقط یک میلیون نفر بیمه شده‌اند.
وی گفت: باید درباره هزینه‌هایی که برای اربعین انجام شده و همچنین دریافتی‌ها برای این سفر به مردم اطلاع‌رسانی کامل شود. به طور مثال هلال‌احمر برای این سفر پنج هزار تومان از هر زائر دریافت کرده که این عدد در مجموع حدود پنج میلیارد تومان است اما فقط برای انتقال دارو به عراق، هلال‌احمر بیش از هشت میلیارد تومان هزینه کرده است.
ذوالفقاری درباره آخرین زمان خروج زائران از کشور است، گفت: وزارت خارجه تکذیب کرده است که پنج‌شنبه(فردا) آخرین روز خروج زائران از کشور است.
در ادامه مجید آقابابایی دبیر ستاد مرکزی اربعین گفت: برای مراسم اربعین دو میلیون و 320 هزار روادید صادر شده و از اول ماه صفر یک میلیون و 919 هزار و 938 نفر از کشور خارج شده‌اند که 49 درصد از مرز مهران، 26 درصد از مرز شلمچه، 19 درصد از مرز چذابه و شش درصد از مرزهای هوایی به عراق رفته‌اند. تا دیشب نیز 504 هزار نفر به کشور بازگشته‌اند که 45 درصد از مرز مهران برای ورود به کشور استفاده کرده‌اند. دیروز نیز 107 هزار نفر به کشور وارد شده‌اند و 89 هزار نفر از کشور خارج شده‌اند.
محمدعلی افشانی معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین نیز با اشاره به اقدامات زیادی که برای تامین زیرساخت‌ها و جاده‌ها در استان‌های مرزی انجام شده است تصریح کرد: بخش قابل توجهی از جاده ایلام مهران چهارخطه شده و اقدامات زیرساختی خوبی در استان‌های مرزی انجام شده است.
وی در پاسخ به انتقاد نسبت به تصادفات در جاده‌های استان‌های مرزی اظهار داشت: تلفات در این جاده ها نسبت به معدل تصادف در جاده های کشور کمتر است و میزان تصادفات را باید با حجم ترددها مقایسه شود.
همچنین در این جلسه آخرین وضعیت خدمات به زائران از جمله اسکان، تغذیه، آب، حمل و نقل و ترافیک، بهداشت و درمان و همچنین اتباع خارجه حاضر در مراسم اربعین بررسی و تصمیمات لازم برای خدمات‌رسانی بهتر به زائران گرفته شد.