با حضور رئيس جمهور در وزارت دفاع صورت گرفت:

رونمايي(رول آوت) از نخستين هواپيماي جت آموزشي بومي كشور با نام كوثر، پهپاد تاكتيكي مهاجر ۶ ، موشك كروز ضد كشتي نصير و موشك هوا به هواي فكور

در بيست و ششمين روز از سال اقتصاد مقاومتي: توليد – اشتغال حجت الاسلام دكتر حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران با حضور در شركت پنها وابسته به وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح ضمن بازديد از نمايشگاه دستاوردهاي ۲ سال اخير وزارت دفاع نخستين هواپيماي جت آموزشي بومي كشور با نام كوثر، پهپاد تاكتيكي مراقبت شناسايي و مسلح مهاجر ۶ ، موشك كروز ضد كشتي نصير و موشک هوا به هوای فکور را رونمايي و فرمان آغازآزمايشات حركت بر روي زمين(تاكسي) و آماده سازي پرواز هاي آزمايشي جنگنده قاهر ۳۱۳ و تحويل دهي ۲۰ فروند بالگرد تعمير اساسي شده به نيروهاي مسلح و كاربران كشوري را صادر كرد.
به گزارش نویدتهران وبه نقل از اداره كل تبليغات دفاعي وزارت دفاع؛ سردار دهقان كه رئيس جمهور را در اين برنامه همراهي مي كرد طي سخناني اظهار داشت : به حول قوه الهی متخصصان و دانشمندان متعهد و انقلابی پژوهشکده سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با وجود تحریم ها ، اولین نمونه هواپیمای جت آموزشی بومی را كه با استفاده از توانایی ها و پتانسیل شركت هاي دانش بنيان طراحی و ساخته شده است آماده ی انجام آزمایش های زمینی كردند.

وي افزود : این هواپیما که به سفارش و مشارکت نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و به صورت کاملاً بومی طراحی و ساخته شده و علاوه بر آموزش دانشجویان خلبانی، قابلیت اجرای مأموریت هایِ پشتیبانیِ نزدیک هوایی و حمل انواع تسلیحات خواهد داشت و انشالله پس از اتمام آزمایش های لازم، تحویل نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران می گردد.
وزير دفاع تصريح كرد : ایده پردازی، طراحی، ساخت، آزمایش و استاندارد سازی این هواپیما که از ابتدا تا انتها در داخل کشور صورت گرفته است،جمهوری اسلامی ایران را در شمار معدود کشورهای دارای توانمندی فرآیند طراحی و ساخت هواپیمای در این کلاس قرار داده است.
وزير دفاع اظهار كرد : این دستاورد مهم در راستای اقتدار و خوداتکایی در حوزه هوایی که مورد تأکید مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) می باشدحرکتی اساسی در جهت قطع وابستگی به خارج و التزام عملی به اصول بنیادی اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال در کشور و تولید ملی است.
سردار دهقان پيرامون پهپاد مهاجر ۶ نيز گفت: اين پهپاد توانمندی انجام ماموریت های شناسایی، مراقبت و رزمی در شعاع عملیاتی گسترده و مداومت پروازی بالا را برای نیروها با قابلیت اطمینان فوق العاده فراهم می سازد و فرماندهان نیرو با استفاده از قابلیت های این پهپاد می توانند عملیات شناسایی، مراقبت و انهدام اهداف شناسایی شده را انجام دهند.
وي افزود :پهپاد تاکتیکی مهاجر ۶ مبتنی بر اصل انعطاف پذیری و توسعه پذیری، توسط متخصصان سازمان صنايع هوايي وزارت دفاع طراحی شده است تا در عملیات های محوله و محیط ها و شرایط متغیر کارآمد باشد.
وزير دفاع ارسال داده های ماموریتی تصویری به هنگام، در روز و شب به وسیله یک سکوی هواپایه برای اشراف كامل به محیط عملیات و توانایی فرود و برخاست در باندهای پروازی کوتاه را از ديگر ویژگی این پهپاد ذكر كرد وافزود به همين دليل پهپاد مهاجر ۶ را از پهپادهای هم رده ی خود متمایز و در رده پهپاد هاي تراز اول دنيا قرار داده است.
وزير دفاع همچنين با اشاره به راهبرد وزارت دفاع در تقويت روز افزون توان موشكي نيروهاي مسلح طراحي، نمونه سازي و انجام آزمايشات پروازي موفق موشك نصير گفت : موشك كروز سطح به سطح نصير با قابليت شليك از ساحل و دريا عليه اهداف دريايي از جمله كشتي هاي جنگي و اسكله ها بكار گرفته مي شود.
سردار دهقان آماده سازي و واكنش سريع، ارتفاع پروازي پايين، دقت بالاي ناوبري و اصابت به هدف، قدرت تخريب زياد، قابليت ضد جمينگ بالا به واسطه رادار پيشرفته و شليك از روي شناورهاي تندرو را از ويژگي هاي موشك جديد نصير ذكر كرد كه به دست متخصصان اقتدار آفرين سازمان صنايع هوافضاي وزارت دفاع طراحي و ساخته شده و بزودي انبوه آن به نيروي دريايي سپاه تحويل مي گردد.
وزير دفاع در ارتباط با موشك هوا به هواي فكور اظهار داشت، اين موشك با نصب بر روي هواپيماهاي جنگنده قابليت درگيري با انواع تهديدات هوايي را دارد.
وي افزود: موشك فكور نخستين موشك هوا به هواي كشور است كه توسط متخصصان هوافضاي وزارت دفاع طراحي و ساخته شده كه با تحويل آن به نيروي هوايي ارتش توان عملياتي اين نيرو در برابر تهديدات هوايي به نحو چشمگيري افزايش مي يابد.
سردار دهقان در خصوص جنگنده قاهر ۳۱۳ نيز با بيان اينكه پروژه جنگنده قاهر F-313 با هدف تجمیع دانش طراحی موجود در کشور، کاهش زمان تحقیق و توسعه و زمان دستیابی به محصول، با استفاده از فناوری ها و فرایندهای نوین بکار گرفته شده در این حوزه در دنیا و تحقّق دستیابی به محصول کاملا بومی در انتهای مسیر برنامه ریزی شده، با ساخت نمونه اثبات فناوری آغاز گردید گفت: جنگنده قاهر F-313 به دست متخصصین جوان و انقلابي این کشور طراحی گردیده و اولین نمونه اثبات فناوری آن در سال ۱۳۹۲ رونمایی گردید.
وزير دفاع ،طراحی بومی و منحصر بفرد و دارای پیکربندی با سطح مقطع راداری پایین، قابلیت نشست و برخاست در باندهای کوتاه و محلی، قابلیت حمل سلاح و همچنین سوخت اضافه در داخل بدنه، قابلیت پرواز در ارتفاع پایین، تعمیر و نگهداری و پشتیبانی ارزان، امکان تغییرات بر اساس نیاز و خواست بهره بردار، امکان تولید انبوه در در تعداد بالا و امکان انجام طیف متنوعی از ماموریتها شامل پشتیبانی نزدیک، شناسایی، گشت زنی و مراقبت را از مهمترين ويژگي هاي اين جنگنده ذكر كرد.
وي گفت : در سالهای گذشته فرایند تحقیق و توسعه این هواپیما تکمیل شده وبحمدالله امروز با حضور رياست محترم جمهور انجام آزمایش زمینی كه اصطلاحا تاكسي گفته مي شود انجام شد.
سردار دهقان همچنين با اشاره به تحويل ۲۰ فروند بالگرد تعمير اساسي شده به نيروهاي مسلح و كاربران كشوري گفت : متخصصان افتخار آفرين شركت پنها با روحيه جهادي امروز قادرند تعميرات اساسي انواع بالگرد شرقي و غربي را در اين مجموعه انجام دهند و بحمدالله كشور در اين زمينه كاملا متكي به توان داخلي است و خدمات مهندسي خود را نيز به خارج از كشور ارائه مي كند.
وزير دفاع با اشاره به اينكه متخصصان، دانشمندان، مديران و كاركنان وزارت دفاع شعار ما مي توانيم را محقق كرده اند اين دستاوردهاي ارزشمند را به محضر فرمانده معظم كل قوا تبريك گفت و با تشكر و قدرداني از دست اندركاران اين دستاورد هاي مهم تأكيدكرد:روند تكاملي و توسعه فناوري هاي پيشرفته با صلابت در مجموعه صنايع وزارت دفاع جريان دارد و روز به روز بر شتاب آن افزوده خواهد شد.
سردار دهقان در پايان گفت : دستاوردهاي متعددي در اين نمايشگاه در معرض بازديد رئيس جمهور قرار گرفت كه در فرصت مناسب رسانه اي و به استحضار ملت شريف ايران خواهد رسيد.