تشریح اقدامات پلیس راهور در ایام نوروز؛

روزانه ۳۷ نفر جان خود را در تصادفات از دست دادند

به گزارش نویدتهران، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اقدامات این پلیس را در ایام نوروز تشریح و برنامه های اولویت دار سال جاری را نیز اعلام کرد.

سردار سیدکمال هادیانفر در نشست خبری ضمن ابراز همدردی با هموطنان آسیب دیده از حادثه سیل اظهار داشت: از همراهی و تعامل اصحاب رسانه با پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا به ویژه در ایام نوروزی قدردانی می کنم که خبرنگاران و اصحاب رسانه همواره نقش موثری در کاهش تصادفات و جان باختگان داشته و دارند و قدردان تلاش های صورت گرفته توسط این عزیزان هستیم.

وی افزود: طرح ترافیکی پلیس از ۲۵ اسفندماه سال گذشته آغاز و تا پایان ۱۷ فروردین ماه ۹۸ ادامه داشت که برای اجرای این طرح برنامه ریزی و تمهیدات لازم پیش بینی شده بود ولی با تغییر شرایط جوی بخشی از این برنامه ها دستخوش تغییر شد .

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ادامه داد: شرایط جوی امسال به خصوص در روزهای ابتدایی امسال در برخی استان های کشور با سال های گذشته کاملا متفاوت بود و براساس اظهار نظر کارشناسان، این شرایط در صد سال گذشته بی سابفه بود و شاهد تغییر اقلیم کشور و نزولات آسمانی بودیم به گونه ای که نوروز “زمستانی ” شد.

این مقام عالی انتظامی با تقدیر از زحمات سردار “تقی مهری ” در پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ادامه داد: مطابق سنوات گذشته از ماه ها قبل برای اجرای طرح ترافیکی نورزو برنامه های ویژه ای پیش بینی شد و با تغییر شرایط جوی و نزولات آسمانی مجبور به ایجاد تغییرات گسترده در تمهیدات شدیم و با توجه به اتفاقاتی که در کشور اعم از وقوع سیل، آب گرفتکی و لغزندگی معابر و … پیش آمد، این پلیس نیز در راستای تسهیل تردد مسافران اقدامات ویژه ای لحاظ کرد.

سردار هادیانفر با اشاره به اقدامات پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در ایام نوروز یادآور شد: در حال حاضر ۴۱ میلیون و ۴۲۳ هزار نفر در کشور دارای گواهینامه پایه های مختلف خودرویی ، موتوری و ویژه در کشور هستند که از این تعداد، ۲۲ میلیون نفر دارای گواهینامه خودرو و ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نیزگواهینامه موتورسیکلت دارند.

این مقام عالی انتظامی خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۵۶۰ هزار خودرو و ۹ میلیون موتور فرسوده در کشور وجود دارد و در چند سال اخیر نیز ۲ میلیون و ۳۱۶ هزار وسیله نقلیه اسقاط شده است .

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با اشاره به گزارش عملکرد این پلیس در سال ۹۷ یادآور شد: گزارشی که ارائه خواهم داد در همه حوزه ها مربوطه به ۱۰ ماهه سال گذشته می باشد و در واقع آمار مربوط به کشته شدگان جاده ای و مصدومان ۲ ماه پایانی سال هنوز توسط پزشکی قانونی به ما اعلام نشده است.

وی اضافه کرد: در سال ۹۷ ( در ۱۰ ماهه ) ۱۶۴ هزار و ۹۸ فقره تصادف فوتی و جرحی اتفاق افتاد و همچنین ۹۵۲ هزار و ۸۳۴ دستگاه خودرو نیز به صورت جدید، ” نوشماره” شدند.

وی افزود: در این مدت بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو نقل و انتقال شده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ افزایش ۱۰ درصدی داشته است.

این مقام عالی انتظامی با اشاره به صدور گواهینامه جدید در سال ۹۷ یادآور شد: یک میلیون و ۸۹۳ هزار نفر به دارندگان گواهینامه در کشور اضافه شدند که این “نوگواهینامه دارها ” بایدبه خودرویشان برچسب الصاق و در مسیر های شهری تردد کنند.

سردار هادیانفر در تشریح آمار جان باختگان تصادفات درون و برون شهری در ۱۰ ماهه سال ۹۷ یادآور شد: متأسفانه در این مدت ۱۴ هزار و ۶۸۵ نفر در تصادفات جان باختن که از این تعداد، ۳ هزار و ۷۹۵ نفر در معابر شهری و ۱۰ هزار و ۸۹۰ نفر نیز در جاده های کشور کشته شدند که ۵۲ درصد از این جان باختگان در سر صحنه تصادف جان خود را از دست دادند.

وی افزود: ۶ درصد از جان باختگان حین انتقال و ۲ /۴۱ درصد در مراکز درمانی جان خود را از دست دادند همچنین از این تعداد ۲۱ درصد عابرین پیاده هستند که غالبا در طیف سنی کهنسال و یا کودک می باشند.

سردار هادیانفر در ادامه تشریح آمار جان باختگان تصادفات درون و برون شهری یادآور شد: ۵/۲۲ درصد از جان باختگان تصادفات ، موتورسیگلت سواران هستند و ۲۷ درصد از تصافدات فوتی در ۵ هزار و ۴۰۰ نقطه حادثه خیز یعنی در ۳ هزار و ۴۰۰ نقطه حادثه خیز جاده ای و ۲ هزار نقطه حادثه خیز شهری اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: دارندگان گواهینامه ۳۱ هزار و ۱۶۰ نفر که نمره منفی را به حدنصاب رساندن را نیز در این مدت شناسایی و گواهینامه شان توسط پلیس ضبط شده است.همچنین پرحادثه ترین پاسگاه پلیس راه ، خاش در استان سیستان و بلوچستان بوده است و ۱۵ درصد مصدومیت های سوانح رانندگی مربوط به جاده های یکطرفه می باشد.

این مقام عالی انتظامی در توزیع سهم خودروها در تصادفات سال ۹۷ بیان کرد: تقریبا ۵/۷۹ درصد خودروهای سواری شخصی با فراوانی ۶۱ درصد بودند که از این میزان، ۵/۲۸ درصد مربوط به خودروی پراید با فراوانی ۲۵ درصد، ۲۶ درصد مربوط به خوردو پژو با فراوانی ۱۹ درصد و ۲۵/۵ درصد مربوط به سایر خودروها ، ۱۰ درصد مربوط به خودروی وانت، ۶صدم درصد اتوبوس و مینی بوس، ۲/۴ وسایل نقلیه سنگین و ۵/۵ سایر بوده است که این آمار ها بیانگر این است که اتوبوس و مینی بوس ها در حمل مسافر وضعیت مطلوبی دارند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: براساس برنامه ۵ ساله ششم توسعه باید تعداد کشته های جاده ای به ازای هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه، ۳۱ درصد کاهش پیدا کند. سرانه وسایل نقلیه در دنیا در حال حاضر ۷/۳ نفر ، آسیا ۸/۶ نفر و در ایران ۵/۲ نفر بوده این در حالی است که آمار جان باختگان براساس کشته به ازای هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه در دنیا ۵/۶ نفر، در اروپا ۳/۳ نفر ، در آسیا ۹/۱۰ و در ایران ۹/۴ است .

سردار هادیانفر اضافه کرد: براساس آمار ها، میزان موفقیت در تحقق شاخص های کاهش جان باختگان تا پایان سال ۹۶ ، ۱۴ درصد بود و انتظار بوده که در سال ۹۷ این شاخص به ۳۱ درصد برسد که محقق نشد و به عدد ۱۷ رسید، بنابراین نیازمند همت همگانی برای کاهش تصادفات جاده ای بر مبنای شاخص های برنامه توسعه کشوری هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح نوروزی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا بیان کرد: از ۲۵ اسفندماه سال ۹۷ تا ۱۷ فروردین سال ۹۸، هزار و ۳۰ پایگاه ثابت و سیار پلیس راهور در سراسر کشور فعال و ۶ هزار و ۵۰۰ تیم گشتی خوردویی و موتوری نیز به کارگیری شد.

این مقام ارشد انتظامی افزود: در استان های معین از بالگرد استفاده کردیم و در این مدت بیش از ۱۲ فروند بالگرد در اختیار پلیس راهنمایی و رانندگی بود و ۳۵ هزار نفر هم در قالب پلیس ترافیک شهری، پلیس راه و پلیس نامحسوس فعالیت داشتند و به طور کلی با احتساب فعالان همه دستگاه های مسئول در این حوزه، ۱۰۷ هزار و ۸۹۶ نفر در طرح ترافیکی نوروز دست به دست هم دادند تا امنیت عبور و مرور تأمین شود.

وی با اشاره به اقدامات فرهنگی پلیس راهنمایی و رانندگی بیان کرد: برنامه سفر بخیر به صورت مداوم از تلویزیون پخش شد همچنین اخبار ترافیکی نیز راه اندازی شد به گونه ای که روزانه ۳ بار خبرهای مربوط به ترافیک به سمع و نظر مخاطبان رسید در مجموع ۲ هزار و ۲۸۴ مورد مصاحبه رادیویی معادل ۹ هزار و ۵۹۱ دقیقه پخش برنامه داشتیم .

سردار هادیانفر ادامه داد: توسط مسئولان بخش های مختلف پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ۶۷۱ مصاحبه تلویزیونی صورت گرفت و ۱۴۰ هزار اقلام فرهنگی نیز توزیع شد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در ادامه عنوان کرد: همزمان با اجرای طرح نوروزی شاهد ۲۹۰ مورد انسداد معابر اعم از شهری و برون شهری بودیم که ۱۳۲ مورد بازگشایی شد و باید بگویم به طور متوسط روزانه ۴۲ محور به علت برف، سیلاب و باران مسدود شد که در این حوزه اطلاع رسانی دقیقی توسط پلیس راهور صورت گرفت.

این مقام عالی انتظامی ادامه داد: از ۲۵ اسفند ۹۷ تا ۱۵ فروردین ۹۸، ۴۳۵ میلیون تردد داشتیم و مصرف روزانه ۸۵ میلیون لیتر سوخت خودروها در این ایام به صد میلیون لیتر افزایش پیدا کرد این در حالی است که با به کارگیری تجهیزات نوین، متوسط سرعت را ۲ کیلومتر کاهش دادیم.

سردار هادیانفر خاطر نشان کرد: براساس گزارشات مرکز فرماندهی و کنترل ناجا در این ایام ۳۳ درصد کاهش جان باختگان را شاهدیم این در حالی است که از ۲۵ اسفند ماه سال ۹۷ تا ۵ فروردین سال ۹۸ افزایش ۱۳ درصدی سفرها را شاهد بودیم و در مجموع از ۲۵ اسفندماه سال گذشته تا ۱۵ فروردین امسال میزان مجروحان سوانح جاده ای ، ۹ درصد کاهش داشت.

وی بیان کرد: در دور اول سفرها یعنی از ۲۵ اسفندماه سال گذشته تا ۵ فروردین ماه سال ۹۸، کاهش ۲۲ درصدی جان باختگان را شاهدیم و در مجموع براساس شاخص ها در ایام نوروزی نسبت به ایام نوروز سال ۹۷، میزان جان باختگان جاده ای ۴۰ درصد کاهش یافت.

سردار هادیانفر در بخش دیگری از سخنان یادآور شد: پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در ایام نوروزی ۱۵ هزار اتوبوس که مسئولیت حمل مسافر را برعهده داشتند بیش از ۲ بار در پایانه ها بازدید فنی کرده ، از طرفی به مدیران فنی پایانه های مسافربری ابلاغ شد که هر اتوبوس پس از بازگشت از سفر مجددا بازدید فنی شود.

وی با اشاره به اعزام کاروان های راهیان نور به استان های جنوبی کشور خاطر نشان کرد: به لطف خداوند در این ایام برای کاروان های راهیان نور هیچ حادثه ای رخ نداد و اتوبوس های مربوط به این کاروان ها در نهایت امنیت تردد کردند.

سردار هادیانفر ادامه داد: در طول ایام اجرای طرح ترافیکی پلیس یعنی از ۲۵ اسفند ۹۷ تا پایان ۱۵ فروردین ماه واژگونی سهم ۴۳ درصدی در وقوع تصادفات را داشت همچنین باید بگویم ۴۴ درصد تصادفات در نیمه اول تعطیلات و ۵۶ درصد نیز در نیمه دوم اتفاق افتاد و ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۶ با سهم ۲۲ درصدی بیشترین زمان وقوع تصادفات محسوب می شود.

وی با اشاره به وقوع تصادفات بر حسب محور عنوان کرد: ۶۷ درصد از تصادفات در جاده های اصلی، ۲۲ درصد فرعی و ۱۱ درصد روستایی اتفاق افتاد در واقع محورهای فرعی و روستایی در مجموع در وقوع تصادفات سهم ۳۳ درصدی دارند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا یادآور شد: سبقت و سرعت غیرمجاز، عدم توجه به جلو، خستگی، خواب آلودگی در نوروز ۹۷ سهم ۷۸ درصدی داشته است.

سردار هادیانفر یادآور شد: در نوروز ۹۷، ۶۳ درصد تصادفات در ۳۰ کیلومتری جاده ها اتفاق افتاد در حالی که امسال این عدد به ۶۰ درصد کاهش یافته است همچنین در نوروز ۹۷ به طور متوسط روزانه ۵۷ نفر جان خود را از دست دادند در حالی که در نوروز ۹۸ روزانه ۳۷ نفر جان خود را در تصادفات جاده ای از دست دادند و شاهد کاهش ۳۳ درصدی هستیم.