معاون سیاسی وزیر کشور؛

رقابت ۷۱۴۸ نفر برای ۲۹۰ صندلی بهارستان

به گزارش نویدتهران،معاون سیاسی وزیر کشور از آغاز رسمی تبلیغات انتخاباتی از ۲۴ بهمن ماه خبر داد.

جمال عرف معاون سیاسی وزیر و رئیس ستاد انتخابات کشور در گفت و گوی رسانه ای در خصوص آخرین آمار تایید صلاحیت شده ها گفت. با تبریک ایام الله دهه فجر به مردم ایران باید عرض کنم که بعد از بررسی ها توسط شورای محترم نگهبان طی دو مرحله در مجموع ۷ هزار و ۱۴۸ نفر در کل کشور تایید صلاحیت شدند و حدود ۷ هزار و ۲۹۶ نفر نیز صلاحیت شان تایید نشده است؛ لذا فهرست کامل تائید صلاحیت شده ها را به فرمانداری های کل کشور ابلاغ کردیم.
معاون سیاسی وزیر کشور همچنین گفت: اتفاق مهمی که در این دوره افتاده این است که عدم احراز صلاحیت نداشتیم، در واقع نامزد‌ها یا تایید و یا رد شده اند. معاون وزیر کشور با اعلام اینکه از ۲۴ بهمن ماه وارد مرحله تبلیغات انتخابات خواهیم شد از همه نامزدها، احزاب و گروهها خواست که مرّ قانون را رعایت کنند تا جای هیچ گونه تخلف انتخاباتی باقی نماند زیرا هم وزارت کشور و هم ستاد پیشگیری در قوه قضاییه حساسیت خاصی نسبت به مساله تخلف انتخاباتی دارند.
رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه براساس تقویم انتخابات باید امروز اسامی به صورت آگهی به همه حوزه‌ها ابلاغ می شد، گفت: احتمالا بحث نقل و انتقال برخی از نامزد‌ها به حوزه‌های دیگر را خواهیم داشت، تا الان تعدادی نقل و انتقال صورت گرفته است که ما اعلام کرده ایم و ممکن است تعدادی برای روز‌های آینده بماند که به محض اطلاع ما هم ابلاغ خواهیم کرد. البته قانونا تا ۱۷ بهمن ماه فرصت بوده است.
عرف در خصوص نسبت رقابت ها به ۲۹۰ کرسی موجود مجلس نیز گفت: در ۱۷۴ حوزه از ۲۰۸ حوزه مان تک نماینده ای است. در این حوزه ها شاهد این هستیم که ۲۰ نفر برای یک کرسی رقابت می کنند. اما در مناطقی مثل استان تهران و سایر کلانشهرها سطح رقابت متفاوت است.

برخورد جدی وزارت کشور با تخلفات بزرگ انتخاباتی
رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه تبلیغات انتخاباتی رسماً از ۲۴ بهمن ماه شروع می شود، گفت: براساس قانون انتخابات، جزای هر گونه تخلف انتخاباتی مشخص شده است. وزارت کشور در جاهایی که برخی از نامزدها از تایید صلاحیت خود اطمینان داشتند هم ورود کرده و نسبت به هر گونه تبلیغات زودهنگام هشدارهای لازم را داده است. معاون سیاسی وزیر کشور همچنین با اشاره به عملیاتی چون پهن کردن سفره‌های بزرگ برای جلب آراء نیز اشاره کرد و گفت این اقدام قطعا جزو تخلفات تبلیغاتی در انتخابات محسوب می‌شود. نامزدهای انتخابات باید توجه داشته باشند که فرجه تبلیغات قانونی یک هفته است و باید دقیقا طبق قانون عمل کنند. درهمین راستا براساس قانون حتی امکان خلع افراد از شرکت در انتخابات مجلس به عنوان نامزد به دلیل جرایم بارز و بزرگ تبلیغاتی وجود دارد؛ یعنی مجازات این افراد در صورت احراز جرم، تعلیق در شرکت در انتخابات تا یک الی دو دور بعدی مجلس هم هست. برای همین نامزدها باید نهایت دقت را در رعایت قانون داشته باشند. در همین راستا فرمانداری‌ها و هیات بازرسی وزارت کشور موظف هستند گزارش تخلفات انتخاباتی را اعلام کنند؛ ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی هم فعال است و نماینده وزارت کشور در آنجا حضور دارد.
رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به اینکه اگر مردم مصادیقی از تخلفات تبلیغاتی در انتخابات را ببینند چگونه می‌توانند انتقال دهند، گفت: ما در تمام کشور هیات‌های بازرسی را موظف کرده ایم که به مردم اعلام کنند هر کس هر تخلفی را می‌بیند به این هیئت اطلاع بدهد؛ البته گزارش‌ها باید مستند باشد و نباید در فضایی قرار بگیریم که برخی افراد برای خارج کردن رقیب از گردونه به سمت پرونده سازی بروند. با توجه به مصداق های دوره گذشته باید مواظب این نوع سوء استفاده باشیم.
وی در پاسخ به پرسش دیگری پیرامون تخلفات انتخاباتی نامزد‌ها در فضای مجازی نیزگفت: در فضای مجازی حتی کار به جایی رسیده است که لوگوی ستاد انتخابات کشور هم به صورت جعلی استفاده شده است که ما با پلیس فتا مکاتبه کردیم و خواستار پیگیری این موضوع نیز شدیم.
رئیس ستاد انتخابات کشور ادامه داد: ما در ستاد، کمیته‌ای داریم که درحال پایش فضای مجازی است و اگر به تخلفات برسند منتقل می‌کنند و ستاد پیشگیری هم این موضوع را دنبال می‌کند. همین کار را شورای نگهبان هم انجام می‌دهد؛ لذا تلاش خواهیم کرد فضا قانونمند باشد؛ ولی قطعا تخلفاتی صورت می‌گیرد که با متخلفان هم برخورد خواهد شد.
معاون وزیر کشور درباره تصویب قانون شفافیت مالی نامزد‌های انتخابات مجلس نیز گفت: بحثی از قبل درباره ورود پول‌های مجهول و مشکوک در فرآیند انتخابات بود. منطق این قانون این است که بتواند ورود و خروج پول در عرصه انتخابات را بتواند رصد و مدیریت کند.
وی با اشاره به اینکه البته این قانون کمی دیر ابلاغ شد، گفت: اما بلافاصله بعد از تایید شواری نگهبان،عملا این قانون در تاریخ ۱۴ بهمن از سوی رئیس جمهور به وزارت کشور ابلاغ شد که ما هم همان وقت این قانون را به فرمانداری‌ها ابلاغ کردیم؛ بنابراین آنچه این دوره عملا می‌توانیم به مفاد آن عمل کنیم چند بند از آن است.
رئیس ستاد انتخابات کشور در این خصوص گفت: یکی از مواردی که در این قانون به خوبی مشخص شده این است که باید منابع پول را مشخص کنند؛ یا پول باید متعلق به نامزد انتخاباتی باشد؛ یا حزب هزینه‌ها را بپردازد و یا یک فرد حقیقی این پول را در اختیار نامزد قرار دهد. بند چهارم می گوید که استفاده از برخی اماکن عمومی از سوی نامزد‌ها هم قانونی است؛ تالار و سالن های عمومی در کشور قانونی است. غیر از این چهار مورد ما نباید هیچ ورود پولی به عرصه انتخابات و تبلیغات نامزد‌ها داشته باشیم.
آقای عرف گفت: براساس این قانون فرد باید یک شماره حساب را نزد بانک های دارای مجوز از بانک مرکزی هستند افتتاح و اعلام کند که این پول‌ها وارد این حساب شود. همچنین باید یک فردی را به عنوان نماینده مالی خود که پاسخگوی وزارت کشور و هیات نظارت مرکزی باشد مشخص کند.
وی افزود: همچنین سقف هزینه تبلیغات انتخاباتی هم در قانون مشخص شده که آن هم با همکاری شورای نگهبان درحال اجرایی شدن است.
آقای عرف همچنین تاکید کرد: البته عددی که برای این سقف تعیین شده در استان ها و حوزه های مختلف متفاوت و نمی شود کلا یک عدد تعیین کرد بلکه باید منطقه به منطقه این را تعیین کرد که البته این مساله هم به احتمال فراوان به این دوره از انتخابات نمی‌رسد و باید بررسی های دقیق کارشناسی صورت بگیرد. در این دوره به شکل ویژه دو بند ۷ و ۸ این قانون را اجرایی خواهیم کرد که به بحث افتتاح و اعلام حساب و نیز معرفی نماینده های نامزدها اشاره دارد.
رئیس ستاد انتخابات کشور در پایان درباره فضای انسجام و وحدت در دوران انتخابات نیز گفت: آنچه که مستمرا در این ۴۱ سال و طی ۳۶ انتخابات انجام شده و مهم بوده این است که انتخابات باید مبنای وحدت و انسجام ملی باشد و هیچ کدام از عناصر دخیل در فضای انتخابات مجاز نیستند که کاری کنند این وحدت و انسجام مخدوش شود یا از بین رود؛ مخصوصا در شرایط فعلی که رهبر انقلاب هم اعلام فرمودند موضوع انتخابات با امنیت ملی کشور ارتباط دارد. بنابراین توصیه موکد اینجانب این است که همه نامزدها، احزاب و خصوصا مردم باید تلاش کنند تا عرصه انتخابات و به خصوص فردای انتخابات، فضای کشور، فضای انسجام بخش باشد.