دکتر لاریجانی در همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات کشور؛

رفتار رسانه‌ای می‌تواند به نشاط سیاسی در کشور کمک کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شعف سیاسی حاصل از برگزاری انتخابات ارزشمند است، گفت: برگزاری انتخابات در پایداری سیاسی و امنیتی و توسعه اقتصادی کشور نقش مهمی دارد.
دکتر علی لاریجانی در همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات کشور گفت: مجلس این روزها به صورت سه شیفت مشغول بررسی لایحه بودجه است اما حضور در جمع شما استانداران، معاون استانداران، فرمانداران، بخشداران و متصدیان انتخابات که کار مهمی را در پیش دارید، توفیقی برای بنده است.

به گزارش نوید تهران وبه نقل ازخانه ملت،رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به حاضرین در این نشست گفت: شما کار مهمی در پیش دارید و پیشاپیش از شما تشکر می‌کنم، از دید مجلس کار شما یکی از فرازهای مهم است که باید با انضباط انجام شود.

دکتر لاریجانی افزود: انتخابات برای کشور ایران که از نظام مردمسالاری دینی برخوردار است، امر مبارکی است و شاید شعف سیاسی که در کشور با برگزاری انتخابات به وجود می‌آید قابل مقایسه با سایر وجوه نباشد.

وی ادامه داد: انتخابات امر بزرگی است که مردم احساس می‌کنند در سرنوشت خود سهیم و تصمیم‌گیر هستند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: برگزاری انتخابات باید از نزاکت برخوردار باشد مخصوصا در کشوری که نظام مردمسالاری دینی در آن وجود دارد، معمولا در انتخابات گفت‌وگوها و اختلاف نظرها به طور جدی عیان می‌شود و همین امر می‌تواند شورآفرینی را افزایش دهد و کار خوبی است که هرازگاهی فضای کشور طوری منبسط شود که همه عقاید از بالاترین سطح از ریاست جمهوری تا سطح امور اجتماعی مانند امور انتخابات شوراها بیان شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتخابات به ظرفیت‌سازی کشور کمک می‌کند و جامعه را نسبت به سرنوشت خود هوشیار می‌کند به شرط اینکه تبدیل به سایش‌های بلاوجه و درگیری‌های دیگر نشود، حال شما مدل این درگیری‌ها را در کشورهای دیگر مشاهده کرده‌اید.

دکتر لاریجانی ادامه داد: میدان تاخت و تاز سیاسی برای از بین بردن ظرفیت های رقیب نیست، میدان انتخابات برای این است که مردم صحنه را کاملا بشناسند تا بتوانند در انتخابات تصمیم‌گیری کنند، تخریب کردن باعث می‌شود امر مبارک انتخابات تنزل پیدا کند، همچنین کار انتخاب‌های بهینه ممکن نشود و باعث درگیری و دلخوری در کشور می‌شود که به کاهش ظرفیت‌ها نیز منتهی می‌شود بنابراین اینکه چارچوب نزاکتی برای امر انتخابات داشته باشیم یک امر ضروری است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور ادامه داد: فرمانداران و استانداران کشور می‌توانند مسائل مربوط به انتخابات را سامان دهند البته نمی‌توان همه امور در جامعه را با قانون انجام داد مخصوصا ما ایرانی‌ها که روابط عاطفی برایمان ارزشمند است بنابراین باید ساماندهی طبیبانه‌ای برای بخش های سیاسی در هنگام انتخابات صورت گیرد که همدلانه باشد حال ممکن است کسی حرفی بزند که صحیح نباشد اما باید به نحوی به او فهماند که این مسئله نه به نفع خود، نه به نفع کشور و نه بحث شهر است.

وی ادامه داد: رایزنی‌های پشت صحنه برای کسانی که وارد انتخابات می‌شوند نیز مهم است که باید با سلامت رفتاری کارها را سامان دهند. شما به عنوان عناصر مهم حکومت در استان‌ها و شهرها نقش مهمی دارد.

دکتر لاریجانی گفت: برگزاری انتخابات پرشور همواره برای کشور مهم است اما امروز موضوع مهمتر است، شرایط کشور در صحنه بین المللی ایجاب می کند که درخشندگی مردمسالاری دینی را به رخ بکشیم، شما دیده اید که در این گفتگوها که در کنفرانسی که اخیرا برگزار شد برخی از عناصر منطقه ای و بین المللی از قدرت های بزرگ درباره ایران صحبت کردند به دنبال گزک های بلاوجه علیه ایران بودند.

وی ادامه داد: شاید باترتیبات حساب شده پشت صحنه ای هدف خود را پیگیری می کردند البته می شود روی این موضوع تحقیق کرد اما نکته مهم این است در کل می توان ارزیابی کرد پس از موضوع هسته ای، دشمنان به سراغ موضوعات دیگری فرا خوانده می شوند.

رئیس مجلس گفت: نکته مهم این است که ما شفافیت مردمسالاری دینی در ایران را بتوانیم با برگزاری انتخابات به رخ بکشیم که انجام این مهم با حضور چشمگیر مردم ممکن می شود؛ بنابراین باید نشاط سیاسی در کشور برای وقوع انتخابات خوب به وجود آید.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور ادامه داد: فضای انتخاباتی در کشور به نظر بنده دیر شکل گرفته، بنابراین رسانه ها و صدا و سیما باید قدری برای حضور بخش های مختلف مانند احزاب تلاش کنند به دلیلی که انتخابات پرشور برای کشور خیلی ذی مقدار است.

دکتر لاریجانی با اشاره به نوسانات اقتصادی و نقص هایی که در مسائل اقتصادی وجود دارد، ادامه داد: هرچه تلاش شود که به روش های گوناگون منزلت سیاسی کشور را از نظر انتخابات به رخ بکشیم، خیلی کار ملی بزرگی صورت گیرد.

وی با اشاره به نقش حضور جدی مردم در انتخابات گفت: حضور مردم در انتخابات برای مسائل بین المللی علاوه بر مسائل داخلی نیز مهم است، بنابراین هر چه انتخابات سالم و با نزاکت برگزار شود رغبت عمومی برای حضور در انتخابات بیشتر خواهد بود.

دکتر لاریجانی گفت: نکته بعدی در برگزاری انتخابات رعایت مسائل قانونی است و باید توجه داشت اعتماد مردم به مسئولان کشور برای اجرای قانون بسیار نقش آفرین است و مبنایی برای تحقق عدالت و ایجاد آرامش روانی در کشور است.

وی ادامه داد: اگر احساس شود از ظرفیت های ممکن برای جهت دادن به رأی استفاده می شود این موضوع اثر سوء بر جای خواهد نهاد و مانع از ایجاد نشاط سیاسی در کشور می شود، بنابراین کاملا باید فضای انتخابات برابر باشد و روحیه حق طلبانه ساری و جاری باشد.

دکتر لاریجانی افزود: با آشنایی که نسبت آقای رحمانی فضلی وزیر کشور دارم روحیه حق طلبی و عدالت خواهی در ایشان وجود دارد البته در خیلی از شماها که می شناسم نیز این موضوع وجود دارد بنابراین این موضوع را به منصه ظهور برسانید.

تمامی مسئولین تابع رأی مردم هستند

وی ادامه داد: در صحنه ارزشمند انتخابات اینکه نشان داده شود تمامی مسئولین تابع رأی مردم هستند و جهت‌گیری جز خود رأی مردم در این رابطه وجود ندارد و مبنا قانون است، امر مهمی خواهد بود که می‌تواند انگیزه‌ها را در این امر مهم برانگیخته کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در انتخابات آتی در چند انتخابات صورت خواهد گرفت که شامل انتخابات ریاست جمهوری، شوراها و در 4 حوزه انتخابیه انتخابات مجلس برگزار می‌شود.

دکتر لاریجانی افزود: انتخابات شوراها فراگیر و درگیری‌های منطقه‌ای خاص خود را نیز به همراه دارد که باید به آن توجه شود.

وی خاطر نشان کرد: درباره انتخابات ریاست جمهوری غیر از نکات عامی که بیان شد، در قانون اساسی وجوهی برای کاندیداهای ریاست جمهوری در نظر گرفته شده مانند رجل سیاسی، رجل مذهبی و یا رجلی که از توانمندی مدیریتی برای اداره کشور برخوردار باشد و هر 3 موضوع مهم است، بخشی از مطالب مذکور به حاضرین و بخشی دیگر به شورای محترم نگهبان مرتبط می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همیشه در انتخابات ریاست جمهوری با هجوم افراد مختلف و کاندیداها مواجه هستیم که وقتی از صافی وزارت کشور عبور می‌کنند یک مرتبه به حدود یک بیستم یا یک سی‌ام تقلیل می‌یابند که این خیلی چهره جالبی ندارد و تلقی بیرون از کشور این است که از بین هزار نفر 5 نفر انتخاب شدند در حالی که مواد قانونی چه در قانون عادی و چه در قانون اساسی ضوابط ایجاد شده که وزارت کشور و هیأت‌های اجرایی و شورای نگهبان به آن توجه کنند البته به دلیل اینکه به چارچوب‌های به طور مشخص کمی تبدیل نشده ، در هنگام بررسی چاره‌ای وجود ندارد که مشخصات عام بررسی شود.

دکتر لاریجانی افزود: به خاطر دارم در مجلس قبل ضوابطی تعیین شد که ضوابط مذکور بصورت کمی شد و اگر کسی بخواهد رجل سیاسی محسوب بشود بر اساس شرایط کشور روشن باشد که چه شرایطی را باید به عنوان پایه دارا باشد به طور مثال چارچوب رجل سیاسی و مذهبی مشخص باشد به بیان دیگر مذهبی بودن شخص کاندیدای ریاست جمهوری به این معنی نیست که تنها نماز بخواند بلکه باید فهمی از مسائل دینی داشته باشد که برای کشوری مانند ایران که رئیس جمهور آن نفر دوم کشور است مهم می‌باشد البته برای بحث توانایی مدیریت نیز باید نکات خاص خود رعایت شود.

وی گفت: اگر کسی یک سابقه اجرایی مختصری داشته باشد اینگونه نیست بتواند کشور را اداره کند، بله ممکن است، در بخش محدودی توفیقاتی داشته باشد و کاندیدای ریاست جمهوری باید یک فهم عمومی و کلان از مسائل داخلی و خارجی کشور داشته باشد و تا آنجایی که به خاطر دارم با آیت الله جنتی که مطرح کردیم ایشان اظهار داشتند موضوع خوبی است و موافق بودند منتهی با توجه به چارچوب کاری شورای نگهبان موضوع مذکور را تبدیل به آیین‌نامه می‌کنیم که ما هم قصد داشتیم موضوع ضابطه مند شود که البته شنیدم در کوران تدوین آن هستند.

نباید کشور بلاوجه هزینه بدهد

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: نباید کشور بلاوجه هزینه بدهد و کسانی که در تراز ریاست جمهوری هستند باید به صحنه بیایند.

رفتار رسانه‌ای می‌تواند به نشاط سیاسی در کشور کمک کند

دکتر لاریجانی تصریح کرد: رفتار رسانه‌ای می‌تواند به نشاط سیاسی در کشور کمک کند و هم علاقمندی مردم به حضور در انتخابات را در سطح ملی و استان‌ها تقویت کند.

وی ادامه داد: واقعا شوراها در کشور یک مقام سیاسی نیستند، بیشتر نقش آبادانی مناطق را بر عهده دارند و ثقل کار آنها موضوع اقتصادی و فرهنگی است حال اینکه از قانون اساسی مقداری که در ارتباط با قانون شوراها آمده کفایت می‌کند یا نه، بحثی است که مقداری در تشخیص مسئله بین مجلس و شورای نگهبان تفاوت نظر است که ما نظر شورای نگهبان را مبنا قرار دادیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در انتخابات شوراها قصد کشور این است که امور مربوط به شهرها و روستاها به دست مردم سپرده شود و وجوه سیاسی نباید خیلی سایه بیفکند بنابراین توانمندی‌ها و امانت‌داری‌های افراد می‌تواند این پروژه را به موفقیت برساند، من شنیده‌ام در برخی از موارد افرادی که وارد شوراها می‌شوند اصرار می‌کنند افرادی را در شهرداری ها استخدام کنند یا یک کار را به فلان پیمانکار بسپارند. موضوعات مذکور از امانتداری به دور است.

دکتر لاریجانی گفت: بنا نیست شهرداری‌ها تبدیل به مجموعه دارالعجزه شوند که ما بار اجرایی آن را بکشیم به دلیل اینکه بنا بر این است که عمران مناطق را در پیش بگیرند ولی مهمتر از این موضوع استفاده افراد صاحب نظر برای اداره شهرها و روستاها هستند.

لزوم دقت هیأت اجرایی و هیأت نظارت به بعد امانتداری و صیانتی در مسائل اقتصادی

وی در خصوص انتخابات شوراها خاطر نشان کرد: خواهش می‌کنم هم هیأت اجرایی و هم هیأت نظارت به بعد امانتداری و صیانتی که باید از خود در مسائل اقتصادی داشته باشند، دقت کنند و افرادی که در گذشته در مسائل اقتصادی با لغزش‌هایی روبرو بودند و یا آمادگی روحی ندارند برای این کار مناسب نیستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع امانتداری اقتصادی اگر وجود داشته باشد شوراها می‌توانند موفق باشند و حتی تجربه بیانگر این است برخی از اعضای شوراها با حکم قوه قضائیه به علت تخلف، دستگیر شده‌اند بنابراین اگر با دقت افراد از صافی گذرانده شوند البته تا آنجا که ممکن است، نکته مهمی است.

اولویت کشور اقتصاد است

دکتر لاریجانی با بیان اینکه اولویت کشور اقتصاد است، گفت: تأکید می‌کنم وجه امانتداری و سلامت اقتصادی در افرادی که کاندیدای شوراها هستند در آینده کشور تأثیرگذار هستند. استراتژی کشور در مسائل منطقه‌ای و بین المللی داهیانه است، نقطه ضعف کشور در مسائل اقتصادی است البته بعد از انقلاب برخی در برخی از وجوه اقدامات خوبی انجام شده است.

وی با بیان اینکه ما با دقت همه نیروها را در مسائل اقتصادی بسیج نکردیم، افزود: شوراها بخش مهمی از منابع کشور را در اختیار دارند و قرار بود آبادانی مناطق به افراد دارای اهلیت سپرده شود و کشور از تمرکزگرایی خارج شود.

رئیس نهاد قانونگذاری ادامه داد: زمانی در یکی از استان‌ها مشکلاتی در تبدیل زمین‌ به ساختمان‌های گوناگون وجود داشت و مقام معظم رهبری از این موضوع ناراحت بودند، همچنین قوه قضائیه و سایرین نیز از این موضوع گله داشتند، پس از بررسی‌های انجام شده مشخص شد که برخی از شوراها از عوامل موثر در این موضوع هستند، همین معاونت همیاری شهرداری استانداری‌ها نگاهی به برخی از مناطق آنها داشتند، بعد از تحقیقات مشخص شد شوراها در برخی مناطق دخیل بودند که البته کار مضری است و حکومت آن را نمی‌خواهد.

وی افزود: نباید کاری خارج از چارچوب کشور انجام شود البته شوراهایی با عملکرد موفق نیز در کشور وجود داشتند.

دکتر لاریجانی خطاب به حاضرین در نشست گفت: بعد از برگزاری انتخابات شوراها، باید دوره‌های تخصصی در خصوص درک مسائل قانونی برگزار شود به دلیل اینکه گاهی عدم تسلط به قانون مشکل ایجاد می‌کند و عنادی در کار نیست.

وی خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری بر حق الناس بودن انتخابات تأکید دارند و لوازم این موضوع روی دوش همه ما است و بخش اجرایی و بخش نظارت باید به لوازم این سخن مقام معظم رهبری توجه کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: صحبت مقام معظم رهبری مبنی بر حق‌الناس بودن انتخابات سخن کوتاه اما پرمغزی است بنابراین ما حق نداریم در مورد حق‌الناس تصمیم دیگری اتخاذ کنیم و باید با نهایت امانت کار انتخابات را در تمامی مراحل انجام دهیم. اگر شخصی تخلف کرد باید مورد نصیحت قرار گیرد و رسیدگی‌های لازم برای ساماندهی کار انجام شود.

وی اظهار داشت: شیرینی کار در انتخابات در این نکته نهفته است که مقام معظم رهبری بر حق‌الناس بودن انتخابات تأکید دارند بنابراین شما افراد هستید که کار ملی مهمی را انجام خواهید داد و ما از شما حمایت خواهیم کرد و باید انتخابات با شعور و شعف در خور انجام شود.

دکتر لاریجانی با ابراز امیدواری برای برگزاری انتخابات باشکوه افزود: وزارت کشور و مسئولان ستاد انتخابات، استانداران، فرمانداران و بخشداران نقش مهمی در برگزاری انتخابات دارند و توصیه می‌کنم این کار را با حوصله و طمأنیه انجام دهید و کار شما بسیار ذی‌قیمت است البته کار شما زیر ذره‌بین نیز هست البته تعامل شما با هیأت‌های نظارت و دست‌اندرکاران دیگر نیز مهم است اما چارچوب کار قانون است.