محمدجواد لاریجانی:

رسواتر از رژیم آمریکا در جهان در زمینه نقض حقوق بشر وجود ندارد

به گزارش نویدتهران، دیپلمات با سابقه و پیشکسوت کشورمان معتقد است که باید هر چه زودتر اعلام کنیم که انجام تعهداتمان در برجام الزام موجه ندارد و داوطلبانه در حال انجام آن هستیم. نمی‌توانیم چیزی را فراتر از ان پی تی بپذیریم ­، زیادی به اروپایی‌ها اهمیت دادیم.
محمدجواد لاریجانی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری  با اشاره به اینکه باید به هدف اصلی خودمان از مذاکرات هسته‌ای توجه کنیم و آن را محور قراردهیم، افزود: مذاکرات هسته‌ای و تعهداتمان را به علت رفع تحریم‌ها انجام دادیم از جمله اینکه نفت را به راحتی­ بفروشیم و پول آن را به آسانی در سیتسم بانکی استفاده کنیم و تحریم‌های ناشی از مسائل هسته‌ای لغو شود.

وی با بیان اینکه باید ببینیم با شرایط جدیدی که پیش آمد چقدر از اهدافمان عملیاتی می‌شود؟ ادامه داد: از روز نخست تصویب برجام به تعهداتمان به خوبی عمل کردیم و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم این موضوع را تایید کرده است.

لاریجانی اضافه کرد: با خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها در بخش عمده‌ای جرات انجام تعهداتشان را و همچنین در­ بخشی، اراده انجام آن را ندارند.

وی افزود: ما نمی‌توانیم چیزی را فراتر از ان پی تی بپذیریم ­، زیادی به اروپایی‌ها اهمیت دادیم و آن‌ها خودشان را لوس کردند. آن‌ها برای اینکه در جهت منافع خود با آمریکا کنار بیایند از راهبرد فشار به ایران استفاده می‌کنند.

لاریجانی با اشاره به اینکه نقطه کوچکی از اختلاف اروپا و آمریکا موضوع ایران است، ادامه داد: آن‌ها اختلافات بیشتری با آمریکا در موارد دیگر دارند که اروپایی‌ها در نهایت کوتاه­ می‌آیند، چون مجبورند.

تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: در نظم تعرفه جدید آمریکا، چین عنصر کلیدی تعدیل کننده خواهد بود و اروپایی‌ها مقداری باج خواهند داد تا مسائل حل شود بنابراین جنگ تعرفه‌ای اروپا و آمریکا زیاد ادامه نمی‌یابد.
لاریجانی افزود: در یک دهه آینده ایران و چین دو عنصر کلیدی در غرب و شرق آسیا با روابط وسیع خواهند شد.

وی اضافه کرد: اکنون روابط روسیه و چین در حال استحکام تر­ شدن است و با هم روابط راهبردی دارند.
لاریجانی گفت: فضای فعالیت اقتصادی برای روسیه به اندازه چین باز­ نیست، اما روسیه می‌تواند نقش کلیدی در توسعه بلوک جدید انجام دهد.
لاریجانی گفت: سرمایه سیاسی پوتین، ایستادن جلوی آمریکاست و بعید است این مسئله را به راحتی از دست بدهد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه راهپیمایی روز قدس امسال، ویژه بود، گفت: برای نخستین بار، رژیم صهیونیستی و کشور‌های غربی تحرک روز قدس را جدی گرفتند.
لاریجانی ادامه داد: راهبرد مقاومت، تحرک وسیعی پیدا کرده است و برای رژیم صهیونیستی خفت بار بود که نتانیاهو به پایتخت‌های دیگر سفر کند و بگوید جلوی تظاهرات را بگیرند.

وی این رژیم را جنایتکار و مبتنی بر آپارتاید خواند و اضافه کرد: این رژیم باید از بین برود همان گونه که رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی از بین رفت.
لاریجانی با بیان اینکه هویت فلسطین باید تصمیم گیر باشد، گفت: رژیم صهیونیستی و غربی‌ها فکر می‌کردند در مدت ۱۰ سال این هویت از بین می‌رود در حالی که این هویت باقی ماند و فلسطینی‌ها خودشان باید برای­ آینده حکومت و سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه نطفه ­رژیم صهیونیستی پس از جنگ جهانی اول، منعقد و پس از جنگ جهانی دوم رسماً تاسیس شد، افزود: مهار اسلام و سیطره بر دنیای مسلمانان از اهداف عمده این رژیم است.
لاریجانی اضافه کرد: برخی‌ها می‌گویند دعوای عرب‌های فلسطین به ما چه ربطی دارد در حالی که این دعوا برای مسلط شدن بر کشور ماست.
وی با اشاره به اینکه معامله قرن، عنوان تبلیغاتی است و عملی نمی‌شود، گفت: این موضوع از دستپاچگی نظام صهیونیستی حکایت دارد.

لاریجانی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی پس از شکست‌هایی که خورده می‌خواهد زودتر این چالش را حل کند، افزود: آن‌ها نمی‌توانند هویت فلسطین را از بین ببرند، زیرا نسل جدید فلسطینی‌ها از پدرانشان مصمم تر­ هستند.
این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به ورود ایران به صحنه و حمایت صریح ایران از خط مقاومت و توفیفات عظیم مقاومت، افزود: رژیم صهیونیستی­ و آمریکا تروریست‌ها را در سوریه تشکیل دادند.

این تحلیلگر سیاسی اضافه کرد: روزگار به نفع صهیونیست‌ها نیست و آن‌ها ناامید هستند به همین علت می‌خواهند سریع‌تر کار را تمام کنند.
وی درباره ادعای واهی آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره حمایت ایران از تروریست گفت: کسانی که دستشان به تروریست‌های خشن و رسوا در جهان آلوده است حق ندارند از­ تروریست صحبت کنند.
لاریجانی گفت: رسواتر از رژیم آمریکا در جهان در زمینه نقض حقوق بشر وجود ندارد.

وی به ادعا‌های واهی­ نتانیاهو درباره ایران اشاره و اضافه کرد: ادعا‌های آن‌ها بی پایه و اساس است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با اشاره به توهینی که علیه صالحی در روز راهپیمایی قدس انجام شد، گفت: این رفتار، خلاف شرع و اخلاق بود و مقبول نیست.
لاریجانی با انتقاد از صالحی افزود: آقای صالحی گفته ۶ میلیارد دلار خرج صنعت هسته‌ای کشورمان شده است. این، رقم گذاری خیلی غلطی است، زیرا ارزش امور به این است که چقدر قابل حصول است.

وی با اشاره به اینکه شرکت بوئینگ گفته ۳۰ میلیارد دلار ضرر کردیم، ادامه داد: چگونه آمریکایی‌ها برای زدن این توان حاضرند میلیارد‌ها خرج کنند؟

لاریجانی تاکید کرد: ارزش دستاورد‌های هسته‌ای ما قابل اندازه گیری نیست، زیرا توانمندی برای ملت ما ایجاد کرد که آثار بسیار وسیعی در حوزه‌های مختلف امنیت ملی ما دارد.
این تحلیل گر سیاسی اضافه کرد: آمریکایی‌ها طیف وسیعی از تقاضا‌های نامشروع را از کشورمان دارند که به آن‌ها توجه نمی‌کنیم، زیرا این کار آن‌ها دخالت، تجاوز و توهین است و این خواسته‌ها فقط از عقل ضعیف می‌تواند صادر شود.

دیپلمات پیشین کشورمان درباره تحرکات منافقین هم گفت: این گروهک حدود ۲۰ هزار مردم بی گناه ما را شهید کردند، اما غربی‌ها آن‌ها را تطهیر کردند.
لاریجانی ادامه داد: آن‌ها معتقدند منافقین تنها مهره‌ای هستند که می‌توانند در ایران در کنار دیگر تروریست ها، اقدامات تروریستی اقدامات تروریستی را انجام دهند و در بیرون هم به عنوان چهره فعال سیاسی مطرح شوند.
وی افزود: این سرمایه گذاری احمقانه است و غربی‌ها می‌دانند که اگر در ایران جایی برای پذیرش اجتماعی و قدرت باشد برای منافقین جایی نخواهد بود.

لاریجانی اضافه کرد: آن‌ها از منافقین برای اقدامات تروریستی، جاسوسی و صدمه زدن به منافع ملی استفاده می‌کنند و از آن‌ها مثل سگ‌های تربیت شده استفاده می‌کنند.
وی گفت: منابع مالی این گروهک از طرف عربستان سعودی، سیا و رژیم صهیونیستی تامین می‌شود.
دبیرستاد حقوق بشر قوه قضاییه افزود: غربی‌هایی که مدعی حقوق بشر و مبارزه با تروریسم هستند چگونه پایتخت‌های آن‌ها برای تروریست‌های منافقین فرش قرمز پهن می‌کنند و امکانات در اختیار آن‌ها می‌گذارند؟
لاریجانی اضافه کرد: این مسائل تردید‌های جدی را ایجاد می‌کند که نباید به قول و قرار‌های آن‌ها اعتماد کرد.