رئیس قوه قضاییه در نشست با مسئولان و اصحاب رسانه:

رسانه‌ها را همکار خود در اجرای عدالت می‌بینیم

به گزارش نویدتهران، آیت الله رئیسی با بیان اینکه کسی با نقد هیچ مخالفتی ندارد؛ خصوصاً زمانی که آن نقد، نقد منصفانه است، گفت: حتماً نقد منصفانه می‌تواند در جهت کمک به دستگاه‌ها، نظام اداری کشور و مجموعه دستگاه قضایی موثر باشد.
آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه در نشست با مسئولان و اصحاب رسانه، ضمن تبریک میلاد با سعادت امام حسن مجتبی (ع) و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همگان بیان کرد: انشاءالله خداوند به برکت ولادت امام حسن مجتبی (ع) در ماه مبارک رمضان برکات خود را بر جمع ما، نظام مقدس ما وامت اسلامی نازل کند.

وی تصریح کرد: این جلسه برای من جلسه مغتنمی بود و دیدگاه‌ها، نظرات و صحبت‌های اصحاب رسانه و مطبوعات را شنیدم. انشاءالله در ادامه این جلسه، جلساتی در مقاطعی که مناسب باشد، خواهیم داشت و می‌خواهیم که این ارتباط برقرار بماند و هم از طریق مرکز رسانه و هم از طریق دفتر خود ما، دوستان ممکن است هر نکته‌ای را ضروری ندانند در رسانه و سایت منتشر کنند و نکاتی که به عنوان پیشنهاد به نظرشان می‌رسد، منتقل کنند؛ لذا این ارتباط حتماً باشد و دوستان دیدگاهایشان را منتقل کنند و حتماً دیدگاه‌های شما و دوستان مختلف می‌تواند در جهت اصلاح امور کارساز باشد و انشاءالله اگر کاستی‌ها و نواقصی هست که قطعاً در یک مجموعه عظیم، کاستی‌ها و نواقص محتمل است، انعکاس آن به طرق مختلف حتماً درجهت رفع کاستی‌ها و مشکلات می‌تواند کمک کند.

در جامعه باید با هر سلیقه‌ای قانون حاکم باشد

رئیس قوه قضاییه در ادامه با بیان این که وجوه مشترکی بین ما هست که نباید از ذهن دور کنیم، گفت: در این نظام همه به رفع ناهنجاری‌های اجتماعی فکر می‌کنیم و فکر نمی‌کنم رسانه‌ای باشد که به کاهش آسیب‌های اجتماعی فکر نکند. باید حتماً به کاهش آسیب‌های اجتماعی فکر کرد. در جامعه، وجود ناهنجاری‌های اجتماعی برای همه با هر گرایشی مهم است.

آیت الله رئیسی در ادامه بیان کرد: همه ما در جامعه به اجرای قانون و قانونمندی فکر می‌کنیم. در جامعه باید با هر سلیقه‌ای قانون حاکم باشد و اگر قانون مورد نقض قرار گیرد، عدالت نیز مورد نقض قرار می‌گیرد. نمی‌خواهم بگویم که اجرای عدالت مساوی با اجرای قانون است؛ اما اگر بخواهیم همه روی نکته‌ای بعنوان ملاک تحقق عدالت در جامعه توافق کنیم، باید بگوییم یک ملاک این است که ببینیم قانون چه میزان نقض شده و چه میزان اجرا شده است.

وی افزود: اگر همگان در اداره جامعه بر اجرای عدالت توافق کنند، باید بگوییم اجرای قانون ملاکی برای اجرای عدالت است؛ به نحوی که هیچکس و در هیچ شرایطی به خود اجازه ندهد قانون را در کشور نقض کند؛ چون نقض قوانین و مقررات در جامعه به ضرر همگان است و کسی نباید به خود اجازه نقض قانون را بدهد.

نباید اجازه داد فساد در هیچ جای جامعه لانه کند

رئیس دستگاه قضایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع مبارزه با فساد اذعان کرد: فساد در کشور ما فراجناحی است و اصلاً مربوط به یک جناح و جریان خاص نیست. مقوله فساد نکته‌ای است که هیچکس نباید آن را در هیچ بخشی از جامعه قبول کند. ممکن است فساد رخ دهد؛ اما فساد نباید لانه کند و مطلقاً نباید اجازه داد فساد در هیچ جای جامعه لانه کند. سخن در این نیست که افراد هیچکدام مرتکب تخلف و جرمی نشوند؛ اما مجموعه دست اندرکاران جامعه باید اتفاق داشته باشند که مطلقاً اجازه ندهیم در هیچ کجای جامعه فساد لانه کند. مبارزه با فساد امری است که باید جملگی بر آن باشیم؛ لذا این نکته مشترکی است که من فکر نمی‌کنم کسی مخالف آن باشد.

وی در ادامه با اشاره به لزوم حفظ و ارتقاء امنیت ملی گفت: حفظ و ارتقاءِ امنیت ملی امری است که همگان بر آن اتفاق نظر داریم هم حفظ و هم ارتقاء امنیت ملی و اجتماعی امر مهمی است؛ بنابراین همگان در نوشته‌ها، در گفتار و در اقدامشان توجه به امنیت اجتماعی را یک امر قطعی و لازم بدانند.

آیت الله رئیسی اظهار کرد: افزایش اعتماد عمومی به نظام و کارآمدی نظام نکته بسیار مهمی است و هم به نظام و هم کارآمدی نظام کمک می‌کند که یک نکته نیز مورد اشتراک است.

اینکه امروز دشمن نسبت به ما کاری نمی‌تواند انجام دهد، نه به این دلیل است که نمی‌خواهد؛ واقعاً می‌خواهد؛ اما نمی‌تواند

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به لزوم حفظ و ارتقاءِ سرمایه اجتماعی افزود: مردم سرمایه اجتماعی هستند و مهمترین مولفه قدرت ما و اقتدار نظام محسوب می‌شوند. اینکه امروز دشمن نسبت به ما کاری نمی‌تواند انجام دهد، نه به این دلیل است که نمی‌خواهد؛ واقعاً می‌خواهد؛ اما نمی‌تواند؛ چرا؟ اولین رمز این است که ما مردم متدین، در صحنه و مدافع انقلاب و نظام داریم ممکن است مردم از عملکرد یک فرد یا یک مجموعه ناراضی باشند؛ اما نسبت به اصل انقلاب، نظام و ارزش‌ها پایبند هستند و نشان هم داده اند. ما باید حفظ این سرمایه اجتماعی را در دستور کارهای‌مان قرار دهیم و این نیز نقطه مشترکی است که جملگی باید بر آن تاکید داشته باشیم.

تنفر عمومی نسبت به جرم جامعه را در مقابل ناهنجاری‌ها و تخلفات بیمه می‌کند

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به لزوم نفرت عمومی نسبت به جرم اظهار کرد: نسبت به ایجاد تنفر عمومی به جرم و جنایت جملگی باید بر این موضوع اتفاق نظر داشته باشیم. جامعه باید نسبت به کسی که مرتکب جرم و فساد می‌شود، واقعاً یک تنفر عمومی داشته باشد. ما اعلام می‌کنیم و شما هم فضاسازی را انجام دهید تا جرم در جامعه پرهزینه شود و ارتکاب جرم در جامعه پرهزینه باشد. چنانچه کسی مرتکب جرم، جنایت، توزیع مواد مخدر، قاچاق، فحشا، فساد اقتصادی و اجتماعی شد، باید یک نفرت عمومی در جامعه نسبت به او وجود داشته باشد و این تنفر عمومی نسبت به جرم در جامعه بسیار مهم است و جامعه را در مقابل ناهنجاری‌ها و تخلفات بیمه می‌کند.

وی افزود: اگر کسی بداند که اگر مرتکب جرم شد، در جامعه انگشت نما می‌شود و نسبت به او نفرت بوجود می‌آید، این خیلی مهم است. این‌ها نکات مشترکی است که به آن‌ها اشاره می‌کنم و فکر نمی‌کنم مخالفتی در جمع دوستان و عزیزان در این موارد وجود داشته باشد. در جامعه نیز باید رغبت نسبت به قانون‌مداری و اجرای قانون ایجاد شود. نظم اجتماعی، قانون‌مداری، امنیت ملی و عدالت اجتماعی این‌ها مقولاتی است که فکر نمی‌کنم در جمع ما کسی مخالف آن‌ها باشد.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: شما نیز در رسانه خود این موارد را پیگیری کنید و ما نیز در اقدامات خود می‌کوشیم همین فضا را با رسانه‌ها ایجاد کنیم.

رسانه‌ها را همکاران خود در اجرای عدالت می‌بینیم

آیت الله رئیسی در ادامه با اشاره به جمله‌ای از امیرالمومنین (ع) گفت: وصف کردن عدالت خیلی وسیع است و در مورد آن می‌توان کتاب‌ها نوشت که عدالت چیست؛ اما سخن در عدالت اجرایی، اثباتی و در میدان است. بالاخره ما باید اجرای عدالت کنیم و تمام سازمان اداری کشور باید اجرای عدالت کند و مجموعه رسانه‌ای کشور باید در جامعه بسترسازی کند و زمینه سازی‌های ذهنی و اقناع عمومی نسبت به اجرای عدالت انجام دهد. کاملاً درست است که ما در اقدامات‌مان خصوصاً در برخی احکام که برای جامعه ایجاد سوال می‌کند، پیوست رسانه‌ای لازم داریم و باید یک پیوست داشته باشیم که کاملاً برای جامعه تبیین کند که صدور یک حکم این مبنا را داشته است و، چون همه از پرونده مطلع نیستند؛ خصوصاً در پرونده‌هایی که دغدغه عمومی می‌شود و به نحوی در رسانه‌ها مطرح می‌شود، حتماً کار تبیین، توجیه و اقناع که اشاره فرمودید، کار مهمی است. البته ممکن است برخی قانع نشوند؛ اما قاعدتاً باید تبیین و توجیه باشد که افکار عمومی را توجیه کند؛ حالا اگر کسی قانع نشد، بحث دیگری است. حتماً این را بدانید که اقناعات شما در رسانه می‌تواند کمک بسزایی در اجرای عدالت و برخورد با متخلفان و مجرمان در جامعه و احساس عدالت و امنیت باشد.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه ما رسانه‌ها را همکاران خود در اجرای عدالت می‌بینیم؛ نه در مقابل خود، گفت: اصلاً فلسفه این جلسه برای این است که ما مجموعه رسانه‌ای کشور را همکاران اجرای عدالت می‌بینیم و حتماً لسان نقد شما هم می‌تواند در جهت اجرای عدالت کمک کند. کسی با نقد هیچ مخالفتی ندارد؛ خصوصاً زمانی که آن نقد، نقد منصفانه است. حتماً نقد منصفانه می‌تواند در جهت کمک به دستگاه‌ها، نظام اداری کشور و مجموعه دستگاه قضایی موثر باشد.

از نقد منصفانه استقبال می‌کنیم

رئیس قوه قضاییه افزود: نقد منصفانه حتماً می‌تواند کمک کند و ما نیز حتماً از آن استقبال می‌کنیم. نقد منصفانه می‌تواند در بهتر دیدن ما نسبت به مسائل و در جهت رفع مشکلات کمک کند و دوستان از همین موضع اگر نکاتی را مطرح می‌کنند، حتماً مورد استقبال هستند و مشکلی در این جهت وجود ندارد.

وی در ادامه تصریح کرد: در ارتباط با نکته‌ای که دوستان اشاره کردند، یک وقت موضوع حق شخصی فرد است و یک وقت حق فرد دیگری است و یک وقت هم حق کل نظام است. شما دیگر سیره ما را دیده‌اید که در قضایا ما چگونه عمل کردیم. ما نسبت به حق شخصی راحت گذشت می‌کنیم؛ اما نسبت به حق نظام نمی‌توانیم گذشت کنیم. حق نظام و حق مربوط به نظام را نمی‌توان گذشت کرد. نسبت به حق شخصی، عفو در قضایا بهتر است و حتماً در این قضیه که یک شاکی خصوصی پیدا شده، تشویق می‌کنیم اگر گذشت کند بهتر است و یکی از کار‌های دادگاه‌ها این است که تا می‌توانند با صلح و سازش قضیه را حل کنند. اولین مسیری که می‌توانند پیگیری کنند، این است که کار را با صلح و سازش حل کنند و کار به دادگاه و محکمه نکشد و با شورای حل اختلاف، ریش سفیدی، کدخدا منشی، مسائل درون سازمانی، درون صنفی مشکلات حل شود و به دستگاه قضایی کشیده نشود. ما از این فضا بسیار استقبال می‌کنیم. این فضا را گسترش دهید تا پرونده‌های ما کمتر شود و بگذارید مسائل درون اصناف مختلف مربوط به دو روستا، دو شهر، مربوط به یک منطقه با منطقه دیگر، مربوط به دو محله، مربوط به مسائل زناشویی، مربوط به طلبکار و بدهکار، مربوط به بازار و بازاری حل شود. از اینکه مسئله‌ای که با شاکی خصوصی آغاز و با شاکی خصوصی تمام می‌شود، به دادگستری کشیده نشود، بسیار استقبال می‌کنیم.

به نحوی عمل شود که خط قرمز‌هایی که قانون برای حفظ آزادی قرار داده، رعایت شود

وی ادامه داد: حال، آن‌هایی که نسبت به دستگاه قضایی حرفی زده‌اند و نسبت به ایشان احیاناً کیفرخواستی صادر شده، از آن‌ها هم گذشت می‌کنیم؛ اما مسئله ما حق نظام و حقوق مربوط به اصل نظام و اجرای مقررات و قوانین است و انشاءالله حتماً عزیزان با توجه به قانون مطبوعات به آن پایبند هستند و پایبند باشند تا کار به دادگستری و بخش‌های دادسرای ما کشیده نشود. ما می‌گوییم به نحوی عمل شود که آن خط قرمز‌هایی که قانون برای حفظ آزادی قرار داده و حفظ رسانه و مطبوعات در گرو آن خطوط قرمز است، رعایت شود.

وی تصریح کرد: در واقع در این قضیه بحث نگاه شخصی و برداشت‌های فردی چهارچوب‌هایی است که قانون گذاشته و این‌ها همه برای این است که این آزادی‌ها حفظ شود.

در دستگاه قضایی خود را موظف به حمایت از آزادی رسانه‌ها و مطبوعات می‌دانیم

آیت الله رئیسی با بیان اینکه وجود آزادی در کشور به برکت انقلاب اسلامی و خون مطهر شهداست، گفت: ما در دستگاه قضایی خود را موظف به حمایت از آزادی رسانه‌ها و مطبوعات می‌دانیم و معتقدیم که این آزادی به نفع مردم و کشور است.

وی تصریح کرد: بیان انتقادات از جانب رسانه‌ها حتما می‌تواند به رفع اشکالات و نواقص در نظام اداری ما کمک کند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به وجوه مشترکی که میان دستگاه قضایی و رسانه‌ها وجود دارد، گفت: امروز دشمن در مقابل ما صف آرایی کرده است و هر یک از ما برای مقابله با دشمن، وظایف و مسئولیت‌هایی داریم؛ مجلس با وضع مصوبات و قوانین، دولت با اتخاذ تمهیدات در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی واجتماعی و قوه قضاییه با مراقبت و حساسیت نسبت به افرادی که می‌خواهند جای پای دشمن را ایجاد کنند و دشمن را شادمان نمایند.

در مقابله با صف آرایی دشمن، رسانه‌ها وظیفه رصدگری را بر عهده دارند

آیت الله رئیسی افزود: در این مقابله با صف آرایی دشمن، رسانه‌ها نیز وظیفه رصدگری را بر عهده دارند و باید مراقبت کنند تا نکته‌ها و سینگنال‌هایی که موجب شادمانی دشمن می‌شود، در جامعه منتشر و شنیده نشود.

وی با بیان اینکه حفظ آبرو و حرمت و منزلت اشخاص به عنوان یک سرمایه مهم مورد نظر دستگاه قضایی است، گفت: تمام تلاش ما این است که خدای ناکرده حیثیت افراد مخدوش نشود. قضاوت در محاکم باید کاملا عادلانه و منصفانه و به دور از هر گونه نفوذ پذیری باشد. ما می‌گوییم قاضی حتی حق دخالت دادن حبّ و بغض شخصی خود را نیز ندارد؛ چه برسد به اینکه تحت نفوذ افرادی دیگر باشد؛ به همین دلیل کار قضاوت کار سختی است.

ایجاد سامانه‌ای در دستگاه قضایی برای انتشار آراء محاکم

رئیس دستگاه قضا با اشاره به ایجاد سامانه‌ای در دستگاه قضایی برای انتشار آراء محاکم گفت: امروز در جلسه‌ای که با حضور وزرای مربوطه و همکاران قضایی برگزار کردیم، مطالبی را در رابطه با بحث عدالت الکترونیک از جمله سامانه آراء که دنبال فعال کردن آن هستیم، مطرح کردیم. هدف ما آن است که آراء محاکم در منظر و نگاه صاحبنظران و نخبگان و پژوهشگران قرار گیرد و انجام این کار در جهت ایجاد شفافیت در دستور کار ما قرار دارد.

آیت الله رئیسی با اشاره به نخستین جلسه خود با روسای کل دادگستری استان‌ها بعد از معارفه به عنوان رئیس دستگاه قضا گفت: تاکید من از ابتدا این بوده است که باید نگاه‌ها در جهت ارتباط با رسانه‌ها، نخبگان، محافل علمی و فرهنگی و در جهت تبیین احکام و تصمیم گیری‌های قضایی برای افکار عمومی تغییر کند و این مهم باید شیوه همگان در قوه قضاییه باشد.

دستورالعملی در راستای حفظ کرامت همه مرتبطان و مراجعان به دستگاه قضایی در مسیر ابلاغ قرار دارد

وی در ادامه با اشاره به ضرورت حفظ کرامت همه مراجعان و مرتبطان به دستگاه قضایی گفت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و برنامه‌هایی که ارائه کردم، دستورالعملی در راستای حفظ کرامت همه مرتبطان و مراجعان به دستگاه قضایی اعم از قاضی، وکیل، کارکنان، ارباب رجوع و متهم در مسیر ابلاغ قرار دارد. تاکید ما حفظ کرامت همه مراجعان به دستگاه قضایی به موازات حفظ استقلال قضات است.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اهمیت “قاعده قبح عقاب بلابیان” گفت: حتما باید همه قوانین و مقررات که لازم الاجراست، ابلاغ شود. اگر شورای امنیت ملی مصوبه‌ای را در حوزه رسانه‌ها صادر می‌کند، حتما باید این مصوبه به اطلاع رسانه‌ها برسد و رسانه‌ها نیز، چون ابلاغ شورای عالی امنیت ملی مبتنی بر یک تصمیم امنیتی است، وظیفه دارند تصمیم مزبور را رعایت کنند.

در برخورد با مرتکبین فساد هیچگونه خط قرمزی را قائل نیستیم

آیت الله رئیسی با بیان اینکه ما در دستگاه قضایی در برخورد با مرتکبین فساد هیچگونه خط قرمزی را قائل نیستیم، گفت: به همکاران قضایی خود نیز تاکید کرده ام که خط قرمز شما در مقوله رسیدگی به پرونده‌های فساد اقتصادی باید غیر مستند حرف زدن باشد؛ اما چنانچه موردی مستند به ادله و براهین محکمه پسند باشد، بنای ما در دستگاه قضایی این است که آن را با جدیت پیگیری کنیم و در این راستا تحت تاثیر هیچ نگاه و جریان خاصی نباشیم.

وی تاکید کرد: کشور و نظام پاکی که به واسطه خون مطهر شهدا و ایثارگری ایثارگران بنا شده است، در آن نباید دستان ناپاکان به اموال مردم دراز شود و ما به هیچ وجه اجازه چنین کاری را نمی‌دهیم.

در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست

رئیس دستگاه قضا افزود: به هیچ وجه نباید اجازه دهیم که افراد متخلف، میدان را در دست گیرند و این یک وظیفه همگانی است و ما نیز در این رابطه مصمم هستیم.

آیت الله رئیسی گفت: در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست. ما معتقدیم که باید با ریز‌ها هم برخورد کرد و اینگونه نیست که به خاطر دانه درشت‌ها از رسیدگی به جرایم و تخلفات ریز‌ها بگذریم.

وی با اشاره به موضوع حمایت از ایرانیان خارج از کشور گفت: هم دولت و هم همه بخش‌ها و دستگاه‌ها باید حمایت‌های حقوقی لازم را از ایرانیان خارج از کشور به عمل آورند و باید ارتباط هموطنان‌مان در خارج از کشور را با فرهنگ و آداب و رسوم ملی شان حفظ کنیم؛ چرا که چنین ارتباطی هم در راستای سیاستگذاری کشور و هم به نفع امنیت ملی و خود هموطنان خارج از کشور است.

رسانه‌ها باید نگاه ما در حاکمیت را برای مردم تبیین کنند

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه تبیین نگاه ما در حاکمیت یکی از مسئولیت‌های رسانه‌هاست، اظهار کرد: ما معتقدیم رسانه‌ها هم باید نگاه ما در حاکمیت را برای مردم تبیین کنند و هم نگاه مردم را به ما منعکس کنند؛ بنابراین معتقدیم باید کار رسانه‌ای یک جاده دوطرفه باشد.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: زمانی که من به عنوان تولیت آستان قدس رضوی به مشهد رفتم، مدیر مسئول روزنامه قدس را به دفتر خود دعوت کردم و به ایشان گفتم همانطور که حرف‌های تولیت آستان را برای مردم منتشر می‌کنید، در یک ستون مجزا نظرات مردم را نیز به ما منعکس کنید. ایشان در پاسخ به این مطالبه من پرسید که آیا همه سخنان و مطالبی را که مردم می‌گویند، در روزنامه منعکس کنیم که من به وی پاسخ دادم: تمام مطالبی را که مردم در رابطه با من مطرح می‌کنند، منتشر کنید و ایشان همین کار را کرد؛ بنابراین باور من همین است و اعتقاد دارم که باید هم سخنان مسئولین و هم سخنان مردم منتقل شود و این امر اعتماد مردم را افزایش خواهد داد.

دلایل تاسیس خبرگزاری‌های وابسته به دستگاه‌های مختلف

وی با اشاره به دلایل تاسیس خبرگزاری‌های وابسته به دستگاه‌های مختلف بیان داشت: اینکه دستگاه‌های مختلف برای خود اقدام به تاسیس خبرگزاری می‌کنند، برای آن است که رویکرد و نگاه و خبرشان به جامعه منتقل شود. اگر همه رسانه‌ها این موضوع را مورد توجه قرار دهند، طبعا همه آن‌ها، رسانه حاکمیت خواهند شد و رسانه حاکمیت شدن یک افتخار است.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه رسانه‌ای که از حاکمیت مجوز گرفته، مربوط به حاکمیت است، گفت: البته آن رسانه می‌تواند نگاه و سخن خود را منتقل کند و این امر به خاطر وجود سلایق مختلف است؛ اما اینکه در حاکمیت رسانه‌ای مانند خبرگزاری میزان به دستگاهی مانند قوه قضاییه مرتبط باشد، به سبب آن است که دستگاه قضایی بتواند دیدگاه‌ها و آرای خود را به جامعه منتقل کند و ما در این جهت فکر می‌کنیم که خبرگزاری یا روزنامه و رسانه‌ای که در دستگاه قضایی است، مطالب را منتقل می‌کند؛ البته این امر به معنای آن نیست که دستگاه قضایی می‌تواند با یک خبرگزاری مردم را در جریان همه مطالب و دیدگاه‌های خود قرار دهد؛ مگر یک خبرگزاری چقدر مخاطب دارد؟ بنابراین حتما باید همه رسانه‌ها در این ارتباط کمک کنند.

مسئولین با اقدام و عمل خود و رسانه‌ها با جلوگیری از فضاسازی دشمنان باید در جامعه امید آفرین باشند

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه در دستگاه قضایی بنا داریم نسبت به آنچه که قانون تکلیف کرده، عمل کنیم، گفت: شما اصحاب رسانه و مطبوعات باید با توجه به جایگاه اجتماعی خود در جهت تبیین اقدامات، نقش آفرینی کنید. احساس عدالت درجامعه در گرو اقدامات ما و آگاهی بخشی و امید آفرینی شما اصحاب رسانه است.

آیت الله رئیسی با اشاره به تلاش دشمن برای ایجاد یأس و ناامیدی در جامعه افزود: مسئولین با اقدام و عمل خود و رسانه‌ها با جلوگیری از فضاسازی دشمنان باید در جامعه امید آفرین باشند و ما تردیدی نداریم که آینده این کشور و نظام با پشت سر گذاشتن تنگنا‌های ایجاد شده از جانب دشمن روشن است.

تلقی فساد فراگیر در جامعه یک تلقی بسیارغلط است

آیت الله رئیسی در ادامه با بیان اینکه تلقی فساد فراگیر در جامعه یک تلقی بسیارغلط است، گفت: ما باید خبر‌هایی را در جامعه منتشر کنیم که برای مردم ایجاد اطمینان کند. اینکه بگوییم مجرمی محاکمه شد و یا زمینه‌ای فسادزا در کشور اصلاح شد، برای مردم اطمینان ایجاد می‌کند؛ اما اینکه مدام بگوییم فساد، فساد، این برای کشور اطمینان ایجاد نمی‌کند؛ اطمینان ایجاد کردن در گرو اقدام و عمل است.

وی تصریح کرد: قانونگذار تأکید دارد که احکام قضایی بعد از قطعیت حتما باید منتشر شود. در این رابطه نسبت به برخی موارد الزام وجود دارد و همه بنا داریم در مواردی مثل فساد اقتصادی حتما موارد را دراختیار رسانه‌ها بگذاریم و علاوه بر حکم، جهات تبلیغی و اقناعی را به رسانه‌ها ارائه دهیم تا همه در جریان قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: تعامل بین همه بخش‌ها و قوا و اصحاب رسانه در جهت امید آفرینی، آگاهی بخشی، اجرای عدالت، توجه واقعی به مردم در پرتو امر خداوند، رضایتمندی و افزایش اعتماد عمومی به کارآیی نظام می‌باشد.

رئیس دستگاه قضا در پایان با اشاره به سودمند بودن مطالب مطرح شده در این جلسه از جانب اصحاب رسانه گفت: نکاتی را که دوستان رسانه‌ای در این جلسه مطرح کردند، یادداشت کردم و انشاءالله این نکات را پیگیری می‌کنیم و افرادی که مطالب دیگری دارند می‌توانند به ما منتقل کنند.

سخنگوی قوه قضاییه: شورای نگهبان الزام قاضی به متابعت از نظر هیئت منصفه را غیر شرعی می‌داند

گفتنی است در نشست اصحاب رسانه با رئیس قوه قضاییه، پس از طرح مطالبی از سوی مدیران مسئول رسانه‌ها و پیش از آغاز سخنان آیت الله رئیسی، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه طی سخنانی با اشاره به جلسه‌ای که وی با جمعی از خبرنگاران برگزار کرد، گفت: جلسه‌ای نه در این حد، اما در یک تراز پایین‌تر روز دوشنبه بین بنده و جمعی از خبرنگاران برگزار شد و آنجا هم من توفیق داشتم و شنونده نقطه نظرات خبرنگاران بودم؛ آن جلسات نیز حسب‌الامر ریاست قوه قضاییه ادامه خواهد داشت.

اسماعیلی با اشاره به بحث توقیف مطبوعات افزود: تبصره ۲ ماده ۵ قانون مطبوعات صراحت دارد که مصوبات شورای عالی امنیت ملی برای مطبوعات لازم الاتباع است و در صورت تخلف؛ دادگاه می‌تواند نشریه متخلف را موقتا تا دو ماه توقیف کند.

وی تصریح کرد: ابلاغ این مصوبه با قوه قضاییه نیست؛ بلکه با شورای عالی امنیت ملی و حسب مورد با وزارت ارشاد است؛ بنابراین ما در قوه قضاییه تکلیفی در رابطه با این مصوبه نداریم.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: بر این اساس توقیف یک نشریه به سبب تخلف از مصوبه شورای عالی امنیت ملی، موقت است و سقف این توقیف نیز در قانون جدید دو ماه در نظر گرفته شده است.

اسماعیلی بیان داشت: در مورد نشریه صدا نیز قرار شد همین اتفاق رخ دهد بنابراین این نشریه رفع توقیف خواهد شد و به حیات خود ادامه می‌دهد؛ البته رسیدگی به تخلفات آن در دادگاه و با حضور هیئت منصفه انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان الزام قاضی به متابعت از نظر هیئت منصفه را غیر شرعی می‌داند، گفت: با این وجود در سال‌های اخیر که من در دادگستری تهران حضور داشتم، بیش از ۹۵ درصد، نظرات هیئت منصفه را دادگاه مراعات کرده است؛ یعنی مغایرت نظرات هیئت منصفه با دادگاه‌ها کمتر از ۵ درصد بوده است.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به موضوع کفالت و پذیرش پروانه نشر که در سخنان مدیران مسئول رسانه‌ها مطرح شد، گفت: این امر یک موضوع حقوقی است. جایی که قرار کفالت است، باید بین کفیل و مکفول عنه دو شخص باشد؛ ما وثیقه را از صاحب وثیقه قبول می‌کنیم؛ اما هیچکس نمی‌تواند کفیل خودش بشود؛ کاسب هم نمی‌تواند با جواز کسبش کفیل خودش شود؛ اما می‌تواند کفیل دیگری شود؛ بنابر این دارنده پروانه نشر نیز نمی‌تواند با پروانه خودش کفالت خودش را بکند؛ اما هر کدام از شما مدیران مسئول رسانه‌ها با پروانه خود می‌توانید کفالت دیگری را انجام دهید.

وی با اشاره به اظهارات یکی از اصحاب رسانه مبنی بر بازداشت برخی عناصر رسانه‌ای گفت: درست است یک نفر در بازداشت است؛ اما بازداشت این فرد ارتباطی با حوزه رسانه ندارد؛ نه بابت مقاله و نه بابت کار رسانه‌ای بوده است؛ بلکه آن فرد به اتهام اقدام علیه امنیت واخلال در نظم عمومی در کف خیابان بازداشت شده است. درست است آن فرد شغل رسانه‌ای دارد، اما برخوردی که با او شده، هیچ ارتباطی به حوزه رسانه نداشته و براساس گزارش ضابطین پرونده‌ی او در مرحله تحقیقات مقدماتی است

اظهارات مسئولان و اصحاب رسانه در نشست با رئیس قوه قضاییه

در ادامه این نشست محبیان از خبرگزاری آریا بیان کرد: گمان نبود چنین جلسه‌ای گذاشته شود و اهل رسانه دعوت شوند من در این خصوص تشکر دارم.

وی در ادامه با اشاره به جایگاه عدالت اظهار کرد: آزادی بدون عدالت نمی‌شود و عدالت استثناپذیر نیست و عدالت باید برای همه صورت بگیرد عدالت نباید پرو سیاست باشد و سیاست باید پیرو عدالت باشد. مردم باید قبل از دیدن عدالت رفتار و کردار کسی که عدالت را انجام می‌دهد مصداق عدالت ببینند من اقدامات و سخنان شما را در این مدت زیرنظر گرفتم و به هیچ وجه ندیدم نکاتی که می‌فرمایید مشمول مواردی باشد که من عرض کردم.

در ادامه رسایی از هفته نامه ۹ دی خطاب به رئیس قوه قضاییه با بیان این که آغاز خوبی را در مواجهه با رسانه‌ها داشتید گفت: متاسفانه در دوره قبل رسانه‌ها با سختگیری‌های خاصی مواجه می‌شدند و کسانی که به قوه قضاییه نقد داشتند که البته اختصاص به قوه قضاییه هم نداشت با برخورد‌های سختی مواجه می‌شدند و لذا شروع شما شروع خوبی است و‌ای کاش شکایاتی که قوه قضاییه از رسانه‌ها دارد را بررسی بفرمایید و یا حتی به عنوان مدعی العموم بررسی شود.

وی ادامه داد: حضرتعالی چند تفاوت عمده با قبلی‌ها دارید یکی سابقه شما در قوه قضاییه است و علاوه بر آن پشتوانه رای ۱۶ میلیونی که دارید لذا این تفاوت‌ها توقع درست کرده و تغییر و تحول را از شما زودتر می‌خواهند.

رسایی ادامه داد: شما در انتخابات شعار‌هایی دادید که یکی از شعار‌های اصلی موضوع مبارزه با فساد بود که اگر نشان داده نشود نتیجه عکس می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان سه مشکل عمده را در خصوص قوه قضاییه اعلام می‌کنند که یکی ورودی حجم زیاد پرونده دیگری فرآیند اطاله دادرسی و دیگری حجم زیاد زندانی‌ها است، درست است که با برادر رئیس جمهور برخورد می‌شود با داماد فلانی نیز برخورد می‌شود، اما افکار این احساس را ندارد که یکی به خاطر عدم اطلاع رسانی درست و به موقع است.

رسایی اذعان کرد: از طرفی تناقضی که در برخی احکام است موضوع دیگری است که جای توجه دارد ما در مورد مدرک تحصیلی آقای روحانی ۶ شماره گزارش نوشتیم که در نتیجه شکایت کرد و ۳ ساعت دادگاه طول کشید و بعد از ۳ ساعت دادگاه ما را به اتفاق آرا تبرئه کردند، اما افکار عمومی می‌پرسد اگر مدرک فلانی درست نیست چرا موضوع رها می‌شود.

متقیان از خبرگزاری ایسنا در ادامه این نشست با ابراز خوشحالی از تجمیع رسانه‌ها در این نشست گفت: تا جایی که من اطلاع دارم اولین باری است که در خانه رئیس قوه قضاییه روی رسانه‌ها باز شده امیدوارم این موضوع استمرار پیدا کند و این کرامت ادامه داشته باشد.

وی در ادامه با این که انتخاب آقای اسماعیلی به عنوان سخنگویی انتخاب مناسبی است گفت: همه این رسانه‌ها بازوی اطلاع رسانی قوه قضاییه هستند، اما به شرطی که قوه قضاییه از رسانه‌ها بخواهد اطلاع رسانی کنند.

متقیان تصریح کرد: ما پرونده‌های زیادی در دادگاه داشتیم و قرار بود یک هیئت حل اختلاف خانوادگی درست شود و اگر به صلح انجامید پرونده به دادگاه نرود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: موضوع دیگری که جای توجه دارد این است که رویکرد اغنایی به جای رویکرد قضایی صرف اتخاذ شود و ما نیز می‌توانیم مشاوران خوبی برای اطلاع رسانی باشیم، اما خواهشی که دارم این است که افزایش ظرفیت انتقاد پذیری را هم بپذیرید که کار رسانه انعکاس افکار جامعه است و خواهشم این است که زمینه‌ای باز شود تا بتوانیم همکاری بیشتری داشته باشیم

در ادامه پیام تیرانداز از خبرگزاری فارس اظهار کرد: مشاهدات ما این است که بخشی از بدنه قوه قضاییه به جای این که خود را مدافع انقلاب و مردم بداند در واقع مدافع مدیریت قوه قضاییه است و دوستان رسانه‌ای من احتمالاً این موضوع را تایید خواهند کرد نکته بعدی این است که مردم سوالات و پرسش‌های زیادی از قوه قضاییه دارند و انتظار این است که قوه قضاییه با مردم صحبت کند البته نوع حرف زدن خیلی مهم است.

وی با بیان این که اعلام موضع کردن حدی از تاثیر را دارد گفت: شبهات زیادی مطرح می‌شود که بیان آن چند حسن دارد یکی دفاع از آرمان‌های انقلاب ما که از این جنس ادبیات را در مواجه با مردم کمتر دیدیم این کمک می‌کند که خود مردم از قدرت تجزیه و تحلیل پیدا کنند و چرایی‌ها را متوجه شوند.

وی خاطر نشان کرد: مسئله آخر بحث نقد کردن است نقد کردن و نقد شنیدن خیلی مهم است به ویژه برای کسانی که قدرت‌های بالایی دارند فکر می‌کنم نقد شنیدن که جزء شخصیت شماست به قوه قضاییه تسری پیدا کند تا مردم نتایج آن را ببینند.

هاشمی از خبرگزاری ایرنا در ادامه این نشست خطاب به رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: این رویکرد جنابعالی امید‌هایی را ایجاد کرده و تداوم این مسیر به اعتماد قوه قضاییه و اعتماد اجتماعی کمک خواهد کرد و انشالله این رویکرد تعاملی شما با اصحاب رسانه و افکار عمومی ادامه پیدا کند و یک رویکرد اقنایی ایجاد شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در کشور ما حفظ آبرو خیلی مهم است و نتیجه اصلی سرمایه اجتماعی حفظ آبرو است و یکی از کارکرد‌های قوه قضاییه حفظ آبروی مردم است لذا فکر می‌کنم که باید کاری کرد که اتهام زنی و انگ زدن هزینه داشته باشد نه این که مورد تشویق قرار گیرد و جبران کردن این اتهام زنی‌ها بسیار دشوار است اگر قوه قضاییه اهتمام داشته باشد می‌تواند در این خصوص کمک کند.

وی با بیان این در فرآیند برخی از بازداشت‌ها در همین روز‌ها ابهام وجود دارد گفت: این ابهامات سبب شایعات و توسعه آن می‌شود بنابراین شفاف سازی روند‌ها به ویژه در حوزه دستگیری‌ها و جلب اعتماد بیشتر به قوه قضاییه کمک می‌کند.

آخوندی از روزنامه وطن امروز در ادامه اظهار کرد: رسانه‌های زیادی در کشور از مبادی قانون مجوز گرفتند و فعال هستند و عملکرد آن‌ها دیده می‌شود و نظارت می‌شود. اما ده‌ها رسانه دیگر در فضای مجازی دارند که هر کاری که دلشان می‌خواهند می‌کنند و معلوم نیست که مسئول آن هاست و بعضاً اثر کار آن‌ها بیشتر از رسانه‌های رسمی است فکر می‌کنم قوه قضاییه باید روی این موضوع کار کند.

وی با بیان این که قوه قضاییه یک وظیفه ذاتی به عنوان مدعی العموم دارد گفت: برخی از موضوعات در کشور مغفول می‌ماند و قوه قضاییه آن طور که باید به عنوان مدعی العموم ورود نمی‌کند ما امروز در جنگی حضور داریم که رسانه یک بعد آن است ما افتخار می‌کنیم در قوه قضاییه محکوم هم شویم، اما آن جایی هم که با منافع نظام برخی سرشاخ می‌شود برخورد کنیم من می‌خواهم تا کانال ارتباطی میان رسانه‌ها و قوه قضاییه ایجاد شود تا اگر مطالبی وجود داشت عرض کنم.

كرمى، مديرمسئول همشهرى گفت: خلط مبحثى مى شود كه گفته شود قوه قضاييه در مباحث سياسى بى طرف است با مشى انقلابى و انقلابى گرى مغايرت و منافات دارد. مى خواهم بگويم كه اين عين انقلابى گرى است که مشى قوه قضاييه به عنوان يك نهاد بى طرف را داشته باشد.

وی افزود: موضوع ديگر اين است به هر حال شرايط كشور ما به گونه اى است كه تلقى فساد فراگير مى شود و انتظار اين است كه برخورد قوه قضاييه در برخورد با فساد يك برخورد بدون تبعيض باشد.
کرمی ادامه داد: مواردى كه هست اينکه این تلقى را در جا معه ايجاد مى كند كه ابزار مبارزه با فساد، در جهت مسائل سياسى است.

مدیرمسئول همشهری گفت: مسئله بعدى اين است كه بين جرم سياسى و جرايم امنيتى تفكيك قائل شويد، هيچ كس مخالف برخورد با مجرم نيست ولى اين بايد در مسير عدالت قرار بگيرد.

وی تصریح کرد: بسيارى از دوستان ما به عنوان اهل رسانه در زندان هستند؛ حالا شايد واقعا كم هم باشد منتهى اين وهن نظام است كه گفته مى شود ايران يكى از بزرگترين زندان هاى مثلا مطبوعات را دارد يا خيلى از اين موارد ، در مورد محيط زيستى واقعا نهاد امنيتى هست كه مى گويد اين ها مجرم نيستند نهاد ديگر مى گويد مجرمند و دوسال اين ها در زندان هستند و هيچ اطلاع رسانى نشود ما انتظار اجراى عدالت داريم.

پس از خاتمه اظهارات مدیرمسئول همشهری، آیت الله رئیسی پرسید؟ رسانه‌ای در زندان كسی را داريم كه می‌گوييد زياد است؟

کرمی پاسخ داد: گفته می شود؛ نه الان، به جرايم ديگری متصف می شود.

آیت الله رئیسی گفت: چون رسانه ای فرمودين گفتم شايد ما بی اطلاع هستيم.

ایمانجانی مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان اظهار کرد: معضل بزرگی که قوه قضاییه با آن مواجه است افت سرمایه قوه قضاییه است که در سال‌های اخیر رخ داده است همین رسانه‌ها و مجموعه، دقت و انجام عدالت را از قوه قضاییه طلب می‌کنند که شاید نیازمند زمان باشد.

وی ادامه داد: این‌ها نیاز به جواب دارد بعضی از این‌ها جواب داده شده و شاید از نگاه برخی مسئولین جواب دادن این‌ها لزومی نداشته باشد، اما این‌ها نیاز به پاسخ به هنگام دارد و برخی از شبهات نیاز دارد به هنگام و با سرعت به آن جواب داده شود یکی از موضوعاتی که سبب ارتقای اعتماد اجتماعی می‌شود شفافیت قوه قضاییه است. پیوست رسانه‌ای در برخی پروژه‌ها خود را نشان داد، اما این عدم همکاری در بدنه قوه قضاییه است و شاید در راس آن این طور نباشد.

وی با بیان این که مواجهه مردمی سبب دلگرم شدن مردم می‌شود افزود: علاوه بر این تصمیمات منطقه‌ای نیز موجب دلگرمی مردم می‌شود.

امینی، مدیر مسئول خبرگزاری موج به مقوله ضرورت بهره گیری از کارکرد رسانه‌ها و پررنگ شدن نقش هیئت منصفه در دادگاه‌های مطبوعات اشاره کرد.

وی گفت: در قوه قضاییه ضعف رسانه‌ای مشهود است و بعد از تذکر مقام معظم رهبری در این رابطه نیز اتفاق خاصی رخ نداد.
امینی تصریح کرد: دادگاه تخصصی رسانه‌ها به جای اینکه نقش حمایتی از رسانه‌ها داشته باشند جایگاه خود را تبدیل به دادگاهی برای چگونگی محاکمه رسانه‌ها کرده‌اند.

وی گفت: قوه قضاییه باید اعتماد خود را به رسانه‌ها افزایش دهد و از کارکرد آن‌ها بیشتر استفاده کند.

امینی بیان داشت: در دادگاه مطبوعات قاضی الزامی برای قبول کردن رأی هیئت منصفه ندارد و این خود یک مسئله است.

مفتاح، مسئول پایگاه خبری فردا نیز با بیان اینکه احاطه و اشراف آیت الله رئیسی به مسائل دستگاه قضایی انتظارات را از ایشان افزایش داده است، گفت: ضرورت اتخاذ تدابیری برای کاهش ورودی پرونده‌ها به محاکم قضایی و به رسمیت شناختن بیشتر مجوز‌های رسمی رسانه‌ها در محاکم احساس می‌شود.

مفتاح بیان داشت: متاسفانه تصویری که از رئیس قبلی قوه قضاییه در افکار عمومی وجود دارد بیشتر سخنان ایشان در رابطه بامسائل سیاسی و اقتصادی است و کمتر صحبتی از مسائل قوه قضاییه توسط رئیس قبلی این دستگاه مطرح می‌شد؛ حال آنکه مردم باید احساس کنند رئیس قوه قضاییه به مسائل قضایی آن‌ها آگاهی دارد.

وی تصریح کرد: انتظار از آیت الله رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه بسیار بیشتر از رؤسای قبلی این قوه است چرا که اگر آن‌ها در دوسال پایانی ریاست خود به این نتیجه رسیده اند که حجم ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی زیاد است شما از همین ابتدا بر این موضوع صحه می‌گذارید.

مفتاح با اشاره به پیش بینی پذیر نبودن رأی دادگاه‌ها گفت: این امر باعث می‌شود ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی زیاد شود و افراد با امید‌های واهی که ممکن است نتیجه آراء‌به نفع آن‌ها صادر شود، دوباره و چندباره شکایت‌هایی را تنظیم کنند.

مدیر مسئول پایگاه خبری فردا گفت: قانون و قوه قضاییه باید از رسانه‌ها حمایت کنند و رسانه‌ها باید احساس کنند که پشتوانه‌ای به نام قوه قضاییه دارند، اما متاسفانه در حال حاضر این احساس وجود دارد که قوه قضاییه دستگاهی برای برخورد با رسانه‌ها است.

وی تأکید کرد: تفسیر قانون به نفع متهم یک اصل حقوقی است، اما این اصل در مورد رسانه‌ها دیده نمی‌شود.

در ادامه شکوری، مدیر کل اخبار داخلی صدا و سیما به مواردی نظیر آموزش مردم در زمینه رسانه و حقوق فردی و همچنین اتخاذ راهکار‌هایی برای مقابله با اتهامات بی اساس حقوق بشری علیه ایران در مجامع جهانی اشاره کرد.

وی تصریح کرد: باید یک جلسه مشابهی نیز از سوی ریاست قوه قضاییه با فعالان رسانه‌ای استان‌ها برگزار شود واین امر بسیار موثر است.

مدیر کل اخبارداخلی صدا و سیما با اشاره به ضرورت آگاه کردن مردم از حقوق خود و روند‌های قضایی گفت: در آمریکا که من مدتی حضور داشتم جلسه دادگاه را با رضایت طرفین ضبط و اقدام به انتشار آن می‌کردند؛ این امر باعث می‌شد تا مخاطبین متوجه شوند که در موارد مشابه باید چه اقداماتی انجام دهند و در نتیجه بازارگرمی کارچاق کن‌ها و وکلایی که می‌خواستند مردم را سرکیسه کنند کساد می‌شد.

شکوری گفت: در زمانی که من به عنوان خبرنگار در نیویورک حضور داشتم آقای لاریجانی مسئول حقوق بشر قوه قضاییه قصد سفر به نیویورک جهت شرکت در جلسه حقوق بشر سازمان ملل را داشت؛ یک هفته پیش از این سفر، احمد شهید گزارشگر پیشین حقوق بشر سازمان ملل یک نشست خبری برگزار کرد؛ من روز قبل از نشست خبری این فرد با یک ایمیل از یکی از همکاران آقای لاریجانی خواستم تا مطالب روشنگرانه‌ای را برای ما جهت مطرح کردن در این نشست خبری ارسال کند و این فرد نیز این مطالب را به زبان انگلیسی برای ما ارسال کرد و ما آ‌نها را به چند رسانه در نیویورک دادیم و همین امر باعث شد تا احمدشهید در نشست خبری خود به سبب مطالب روشنگرانه‌ای که از سوی خبرنگاران مطرح شد، آچمز شود.

اشتری، فعال رسانه‌ای نیز در این نشست حمایت از افشاگران فساد و تعامل قوه قضاییه با رسانه‌ها در انتشار بیشتر دادگاه‌های مفاسد اقتصادی را خواستار شد و گفت: باید سازوکاری در قوه قضاییه ایجاد شود تا از رسانه های افشاگر فساد حمایت شود، سازوکارهایی نظیر تعیین یک دستیار ویژه یا ایجاد قوانین حمایتی و یا بحث هایی که شنیدم خود حضرتعالی در رابطه با بحث سوت زن ها و افشاگری ها فرمودید.

وی تصریح کرد: حتی در کشورهایی که سیاست های مالیاتی و نظارتی پیشرفته ای دارند به این نتیجه رسیده اند که برای مقابله با فساد باید بازوی رسانه ای داشته باشیم.

وی بیان داشت: این موضوع به خاطر آن است که قوه قضاییه چون در موضع قدرت است خود را خیلی نیازمند به پاسخگویی نمی بند؛ بنابراین خوب است حضرتعالی یک سازوکاری را برای تعامل بیشتر قوه قضاییه با رسانه ها در پرونده های مفاسد اقتصادی ایجاد کنید.

اشتری ادامه داد: باید آراء قضات و محاکم شفافیت داشته باشد تا مورد نقد قرار گیرد؛ انتظارات در برخورد با فساد بالا رفته و برخورد با سلطان سکه و مواردی از این دست مردم را قانع نمی‌کند.

وی تصریح کرد: آقای رئیسی شما باید یک لاین را برای ارتباط با رسانه‌هایی که پرونده‌های فساد را افشا می‌کنند ایجاد کنید.

اشتری گفت: ساختار قوه قضاییه نیز می‌تواند تغییر کند؛ برای نمونه در برخی کشور‌ها دادستانی زیر نظر قوه قضاییه نیست واین موضوع از این جهت که وقتی پرونده شما در محکمه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و می‌بینید هم قاضی و هم دادستانی زیر نظر قوه قضاییه هستند، مورد توجه است.

این فعال رسانه ای تصریح کرد: با ساختار فعلی، دادستانی ما مدعی العموم نیست و هر بار اخباری منتشر می شود یا حاکی از آن است که یا با یک رسانه ای برخورد شده یا با یک فعال دانشجویی یا کارگری؛ بنابراین لازم است در این رابطه فراخوان داده شود و نخبگان راه حل هایی را پیدا کنند، بالاخره الگوهایی در دنیا وجود داردکه دادستانی را از ذیل قوه قضاییه خارج و در ذیل دولت می برد و وزارت دادگستری، دادستانی را انجام می دهد.

وی بیان داشت: فعالان رسانه ای که دادگاه رفته اند می دانند؛ شما وقتی دادگاه می روید هم دادستان و هم قاضی که پرونده رسیدگی می کند از قوه قضاییه است.

گنجی، مدیر مسئول روزنامه جوان نیز برگزاری چنین جلسه‌ای با این کیفیت و کمیت را بی سابقه دانست و بر ضرورت ایجاد ساز و کار‌هایی جهت گسترش آزادی‌های مشروع و افزایش سرمایه اجتماعی قوه قضاییه از طریق اقداماتی نظیر ایجاد سامانه‌ای جهت انتشار اموال مسئولان تاکید کرد.

وی ادامه داد: یکی از چیز‌هایی که ما رسانه‌ای‌ها خیلی به آن نیاز داریم آرامش قضایی است و در یکی دو ماهی که آیت الله رئیس در رأس دستگاه قضایی حضور داردما این آرامش را احساس می‌کنیم.

وی تصریح کرد: معتقدیم که پرونده‌های قضایی باید با آرامش و دور از تنش پیش رود برای نمونه زمانی که حسین فریدون محاکمه شد ما برادر وی یعنی حسن روحانی را وارد پرونده نکردیم و لزومی هم نداشت یا الان که رضوی در حال محاکمه است ما موضوع را به شریعتمداری وزیر کار مرتبط نمی‌کنیم.

گنجی تصریح کرد: قدرت قهریه نظام که تبلور آن در دستگاه قضاییه است یک هم آوردی به نام قدرت اجتماعی پیدا کرده است؛ مقام معظم رهبری می‌فرمایند محکومیت در نظام اسلامی ننگ ابدی است؛ اما الا ن. اینچنین نیست و فردی که محکوم می‌شود احساس می‌کند محبوب شده است؛ بنابر این باید این نگرش را ایجاد کنیم که محکومیت در نظام جمهوری اسلامی ننگ ابدی است وا ین امر از مسیر اقناع ممکن است.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند قوه قضاییه باید پرچمدار آزادی‌های سیاسی وا جتماعی باشد، این فرمایش حضرت آقا بسیار هوشمندانه است؛ اما ما تاکنون دستور العملی در این رابطه ندیده‌ایم؛ برای مثال آقایی که می‌خواهد در مشهد سخنرانی کند چرا دادستان مشهد جلوی او را می‌گیرد و همین آقا فردا سخنانی را که میخواست در مشهد بزند و در شیراز و جا‌های دیگر می‌گوید.

در ادامه عبدالهی، مدیر مسئول روزنامه آرمان، ارتباط بیشتر روسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها با مردم و برخورد با دانه درشت‌ها و مفسدان اقتصادی را خواستار شد.

وی ادامه داد: برخی دوستان که در جلسه صحبت کردند هنوز به شما نگاه کاندیدای ریاست جمهوری را دارند حال آنکه شما رئیس قوه قضاییه هستید و شاه کلید قضاوت و عدالت بی‌طرفی است.

وی گفت: با توجه به شناختی که از جنابعالی دارم مطمئن هستم که شما نمی‌خواهید نگاه‌های زمان انتخابات به مدیریت خود در دستگاه قضایی تسری دهید.

عبدالهی گفت: مدیریت مردمی و تعامل شما با رسانه‌ها باید از سوی دادستان‌ها و روسای دادگستری نیز مورد توجه قرار گیرد و آن‌ها نیز با افکار عمومی ارتباط بیشتری داشته باشند.

مدیر مسئول روزنامه آرمان گفت: ابلاغ‌های شورای امنیت ملی را اصلا به ما نشان نمی‌دهند، اما از ما شکایت می‌کنند شما خلاف مصوبه شورای عالی امنیت ملی عمل کردید.

وی گفت: ما هنوز راجع به رئیس جمهور دولت اصلاحات مشکل داریم که بالاخره وی منع رسانه‌ای دارد یا خیر؟ آیا علیه این آقا نوشته اند، مشکلی ندارد، اما له او اگر بنویسیم مورد پیگرد قرار می‌گیریم؟ این تناقص و تبعیضی است که صورت می‌گیرد.

عبدالهی بیان داشت: آقای رئیسی، من می‌خواهم شما برای ما توضیح دهید که در دوره مدیریت شما در قوه قضاییه تعریف مصلحت تا کجا است؛ در رسیدگی به پرونده‌هایی که متهمان آن افراد قدرتمندی هستند و حتی ما رسانه ای‌ها را تهدید و تطمیع می‌کنند مصلحت تا کجا است و این مصلحت در برخورد با دانه درشت‌ها را تا کجا ادامه می‌دهید؟

مدیرمسئول روزنامه آرمان گفت: باید در رابطه با پیشگیری یک اقدام عاجل در قوه قضاییه صورت گیرد.

خانم شیخ الاسلامی، مسئول پایگاه خبری پارسینه نیز به ضرورت تشریح تدابیر قوه قضاییه برای امنیت سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج اشاره کرد.

زکی زاده، از خبرگزاری دانا نیز خواستار چتر حمایت قضایی از اقدامات رسانه‌ها شد و در عین حال تاکید کرد: نباید اجازه داد که برخی خبرنگاران در پوشش خبرنگاری اقدام به جاسوسی کنند.

وی ادامه داد: قوه قضاییه باید در قبال رسانه‌ها سیاست‌های تشویقی داشته باشد؛ اما ما سیاست‌های تشویقی را نمی‌خواهیم صرفا ما را به عنوان متهم احضار نکنند.

زکی زاده تصریح کرد: قوه قضاییه باید از فشار رسانه‌ها در زمینه پرونده‌های فساد به عنوان یک چماق علیه مفسدان استفاده کند.
وی گفت: رسانه‌ها به واسطه دسترسی‌هایی که دارند می‌توانند مواردی از فساد را افشا کنند و به این سبب در جامعه موج ایجاد کنند؛ این موضوع دو حالت دارد یا رسانه‌ها در رابطه با آن فساد راست می‌گویند یا اشتباه می‌کنند اگر رسانه‌ها دروغ می‌گویند با آن‌ها برخورد کنید، اما اگر در رابطه با آن پرونده فساد درست می‌گویند خب آن شخص را احضار کنید و پرونده‌ای را در این رابطه به جریان بیاندازید.

وی با اشاره به ضرورت حمایت از افشاگران فساد گفت: در همین پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه فردی که اقدام به افشای موضوع کرده بود به سبب فشار‌های وارده خانه‌نشین شده است.

زکی‌زاده تصریح کرد: اجازه دهید رسانه‌ها نقد قوه قضاییه را انجام دهند؛ یکی از راهکار‌ها این است که از برخی رسانه‌ها یک خبرنگار با یک کارت ویژه بتواند به مجتمع‌های قضایی رفت و آمد کند و حرف مردم و مراجعان به دستگاه قضایی را بازتاب دهد.
وی تاکید کرد: تکریم ارباب رجوع در محاکم قضایی و نحوه برخورد بازپرس و قاضی با افراد نکته بسیار مهمی است.

مظفری، مدیر مسئول روزنامه آفتاب یزد از نحوه برخورد بازپرسان و دادیاران دادسرای فرهنگ و رسانه تقدیر کرد و خواستار تشکیل شورای حل اختلاف روزنامه نگاران شد.

وی ادامه داد: یکی از معضل‌هایی که برای مدیران مسئول رسانه‌ها و حتی خبرنگاران وجود دارد رفت وآمد‌های زیادی است که آن‌ها به سبب انتساب یک اتهام به دادسرا دارند و قرار‌هایی که برای آن‌ها در این رابطه صادر می‌شود. از حضرت عالی می‌خواهیم که دستوری فرمایید تا در این مراجعات مدیر مسئول رسانه‌ها به دادسرا‌ها شخصیت آن‌ها لحاظ شود؛ به هر ترتیب با مدیر مسئولی که ۲۰ الی ۳۰ سال سابقه کار دارد و دارای دفتر و کارمند است باید به گونه‌ای برخورد شود که با التزام قضیه او در دادسرا حل شود.

محمدی، مدیر سایت عصر ایران بر همکاری قوه قضاییه با رسانه‌ها در جهت توسعه حقوق عامه اشاره کرد.

وی گفت: اگر یک تاریخ پژوه بخواهد در مورد رسانه‌های ایران طی سال‌های اخیر تحقیق کند احتمالا این تصور برای او ایجاد می‌شود که در رأس قوه قضاییه یک فرد معصوم حضور داشته است چرا که هیچ انتقادی از این قوه در رسانه‌ها پیدا نمی‌کند.

وی تصریح کرد: گارد قوه قضاییه باید باز شود و نقد پذیری در دستگاه قضایی باید احیا شود.

این فعال رسانه‌ای مهمترین دغدغه رسانه هادر ایران را دغدغه حیات و ممات دانست و گفت: هیچ یک از دوستان رسانه‌ای که در این جلسه حضور دارند نمی‌توانند قسم جلاله بخورند که فردا رسانه آن‌ها منتشر شود.

محمدی با اشاره به قاعده قبح عقاب بلا بیان گفت: تا چند روز پیش رسانه‌ای به نام صدا داشتیم، اما امروز این رسانه به ناگاه اعدام یعنی توقیف شده است چرا که مصوبه شورای عالی امنیت ملی درباره تهدیدات آمریکا به این رسانه ابلاغ نشده بود و در نتیجه به سبب مطلبی که در این نشریه کار شده بود حکم به توقیف آن داده شد.

مسئول سایت عصر ایران به ضرورت ایجاد رسانه‌هایی با طول عمر زیاد در کشور اشاره کرد تا این رسانه‌ها بتوانند برند و بازوی نظام باشند.

شفیعیان مسئول سایت انصاف نیوز نیز در این دیدار گفت: باید رسانه‌های حاکمیتی از جمله میزان ساماندهی شوند؛ من باور ندارم خبرگزاری میزان کمکی به قوه قضاییه کرده باشد؛ خودتان بروید یک نگاهی به خبر‌هایی که در این خبرگزاری منتشر می‌شود بیندازید.

وی تصریح کرد: در کنار این امر، خبرگزاری میزان رانت خبری دارد و با قضات مصاحبه می‌کند؛ خب دست ما را باز کنید تا ما برویم این کار را بکنیم و از حالت روابط عمومی دربیاید؛ قطعا هر رسانه حاکمیتی که حذف شود به بهبود وضعیت رسانه‌ای کشور کمک می‌کند.

فیعیان گفت: مطالبه جامعه، عدالت است که در پاسخ‌گویی به این مطالبه قاضی و رسانه می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند.

وی گفت: ما رسانه‌ها با قوه قضاییه دغدغه‌ها و مشکلات مشترکی داریم؛ برای نمونه هر دوی ما باید استقلال‌مان رعایت شود، اما در این زمینه مشکل داریم و یا هر دوی ما با فساد و رانت مبارزه کنیم، اما در این زمینه مشکل داریم.

شفیعیان تصریح کرد: هم برادران رئیس سابق قوه قضاییه و رئیس جمهور و هم برادر آقای جهانگیری متهم بودند، اما سرنوشت آن‌ها چه شد؛ یک نظرسنجی بگذاریم و ببینیم که آیا جامعه راضی است؟

وی ادامه داد: سال ۹۴، سایت ما با شکایت مدعی العموم به اتهام نقض مصوبه شورای عالی امنیت ملی به سبب انتشار مکرر عکس و خبر آقایان موسوی و کروبی به مدت هشت ماه توقیف شد؛ جالب آنکه قاضی محترم با استقلال کامل رای به تبرئه داد، اما بالاخره خیلی درد بود و هشت ماه یک رسانه کشته شد.

محمدی با بیان اینکه توقیف رسانه‌ها میراث قاجار و پهلوی است که باید این میراث را خاتمه دهیم، گفت: در عصری هستیم که اگر یک رسانه داخلی حذف شود فضا برای رسانه‌های خارجی و بی هویت ایجاد می‌شود.

این فعال رسانه‌ای بیان داشت: اگر در موارد استثنایی توقیف رسانه‌ها اجتناب ناپذیر بود باید به جای این مجازات، مجازات‌های جایگزین نظری جریمه نقدی، توقیف چند روزه، جریمه شخص حقیقی مثلا مدیرمسئول یا محرومیت از انتشار آگهی‌های دولتی لحاظ شود.

صدری نیا، از خبرگزاری دانشجو نیز سفر‌های استانی و دیدار‌های آیت الله رئیسی از مجتمع‌های قضایی را اقدامی خجسته دانست و گفت: تأکید آقای رئیسی بر ضرورت پرکاری مسئولان قوه قضاییه بسیار سودمند است.

این فعال رسانه‌ای بیان داشت: البته باید توجه داشت که پرکاری مسئولان قضایی بعضا موجب می‌شود آن‌ها از افکار عمومی دور بیفتند و مواضعی را مطرح کنند که موجب سوء استفاده شود لذا ضرورت دارد در انتصابات قوه قضاییه به ویژه کسانی که در این دستگاه صاحب تریبون هستند، وسواس صورت گیرد و افرادی انتخاب شوند که با افکار عمومی آشنایی دارند.

وی گفت: مالباختگان موسسه کاسپین یک ماه در بلوار کشاورز در مقابل ساختمان قوه قضاییه نشسته بودند، اما یک نفر از این قوه به سراغ آن‌ها نرفت که به آن‌ها بگوید ما صدای شما را شنیدیم.