تولیت آستان قدس رضوی در دیدار با اصحاب رسانه:

رسانه‌ها در برابر فتنه ناامیدسازی مردم بایستند

به گزارش نویدتهران،تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر ضرورت لزوم معرفی خدمات و دستاوردهای نظام مقدس اسلامی گفت: رسانه‌ها باید در برابر فتنه ناامیدسازی مردم بایستند.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، در دیدار با اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، اطلاع‌رسانی و سرعت در انتقال اطلاعات، امیدبخشی به جامعه و آگاهی بخشی صحیح به مردم را از وظایف خطیر رسانه‌ها معرفی و اظهار داشت: رسانه‌ها در ایجاد «حس» در مردم برای گسترش معروف‌ها به گستردگی همه بایدها و نهی از منکرها به گستردگی همه نبایدها، نقش تعیین‌کننده‌ای دارند.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان این که رسانه‌ها نقش مهمی در ایجاد حس مسئولیت در مردم نسبت به مسائل اجتماعی دارند، تصریح کرد: رسانه‌ها می‌توانند طرح نظارت اجتماعی برای صحت امور کشور را در جامعه نهادینه کنند.

وی افزود: اصحاب رسانه در اطلاع‌رسانی نباید حب و بغض شخصی و جناح‌بندی‌های سیاسی را دخیل کنند و تنها برای رضای خدا و اصلاح امور اجتماعی کشور اطلاع‌رسانی دقیق و صحیح داشته باشند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رئیسی خاطرنشان کرد: اساس تشکیل احزاب و تشکل‌ها در جامعه اصلاح‌گری و توسعه معروف‌ها و نهی از منکرها در کشور است.

وی با تأکید بر این که بر اساس نگاه قرآنی شاخص اعتدال برای حرکت‌های اجتماعی و رسانه‌ها در جامعه، ولی خداست، گفت: امروز دشمن در مواجهه با انقلاب اسلامی راهبرد ناامیدسازی و ایجاد یأس در مردم را در دستور کار دارد و از همین رو رسانه‌های دشمن تلاش دارند کاستی‌های یک بخش کوچک را به‌کل نظام اسلامی نسبت دهند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه خبرگزاری‌ها و رسانه‌های کشور با آگاهی‌بخشی صحیح می‌توانند توطئه‌های استکبار را در ناامید سازی مردم خنثی کنند، عنوان کرد: دشمن به دنبال تطهیر چهره جریاناتی است که به این کشور و مردم ظلم کرده‌اند، ازجمله اینکه تلاش دارند چهره رژیم پهلوی را به‌عنوان یک حکومت طردشده از سوی مردم که خیانت‌های بسیار را به کشور کرده، تطهیر کنند.

وی با تأکید بر ضرورت لزوم معرفی خدمات و دستاوردهای نظام مقدس اسلامی، بیان کرد: در آستانه چهل‌سالگی نظام مقدس اسلامی باید خدمات بسیار گسترده این نظام به امت اسلامی و دنیا معرفی شود که رسانه‌ها نقش مهمی در تبیین این خدمات دارند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رئیسی اضافه کرد: تاریخ انقلاب اسلامی نشان داده هرکجا در مسیر گفتمان امام و رهبری حرکت کرده‌ایم نقطه قوت و پیشرفت ما و هرکجا با این گفتمان زاویه‌ای گرفته‌ایم، دچار مشکل و مسئله شده‌ایم.

وی رسانه سیاسی را رسانه‌ای که نیاز کشور را می‌شناسد و بر اساس این نیاز ایفای نقش می‌کند، معرفی کرد و افزود: رسانه‌های کشور جزئی از نظام جمهوری اسلامی هستند، بنابراین باید با نگاه به منافع ملی در جهت کمک به بالندگی کشور و رفع مشکلات مردم حرکت کنند.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: روشنفکران حقیقی آن‌کسانی هستند که جامعه را می‌شناسند، نیاز جامعه را می‌دانند و بر اساس این نیاز ایفای نقش می‌کنند، ما مدعیانی که دل در گروی غرب دارند و به دست بیگانگان چشم دوخته‌اند را روشنفکر نمی‌دانیم.

وی گفت: بنده باور دارم که برای موفقیت و اصلاح مشکلات، مسئولان باید ارتباط بی‌واسطه با مردم داشته باشند، در همین راستا همواره تلاش کرده‌ام ارتباط خود را با مردم حفظ کنم.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رئیسی اظهار کرد: از ابتدا حضور در آستان قدس رضوی به روزنامه قدس تأکید کردم که ستونی را برای حرف مردم باز کند و تنها تریبون یک‌طرفه برای سخنان آستان قدس نباشد، بلکه تلاش کند انعکاس‌دهنده سخنان مردم نیز باشد.

وی با تأکید بر ضرورت طرح دیدگاه‌ها و سخنان مردم در رسانه‌ها، ابراز کرد: رسانه‌ها نباید به‌گونه‌ای عمل کنند که گویی کاستی‌ها و نواقص را نمی‌بینند و از برخی سختی‌ها و دشواری‌های پیش روی مردم بی‌اطلاع هستند.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به این که بیان مشکلات مردم و انعکاس خواست لایه‌های مختلف اجتماع از ضروریات برای رسانه‌هاست، بیان کرد: باید سخن مردم در رسانه‌ها جایگاه داشته باشد، اصحاب رسانه باید اجازه طرح دیدگاه‌ها توسط مردم را بدهند و پل ارتباطی میان مردم و مسئولان باشند، تحقق این امر برای مردم خود امیدآفرین است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به‌ضرورت پیوست‌های رسانه‌ای برای طرح‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: طرح زیر سایه خورشید در دوران آیت‌الله واعظ طبسی آغاز شد و در دوره جدید نیز سعی کردیم از حیث کمیت و کیفیت این طرح را توسعه بخشیم، البته معترف هستیم که باید پیوست‌های رسانه‌ای این طرح تقویت و مستندسازی بهتر انجام شود.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رئیسی گفت: رسانه‌های استان خراسان باید موضوعاتی همچون تبیین سیره و سبک زندگی رضوی، آستان قدس رضوی به‌عنوان مجموعه در محضر حضرت رضا(ع) و نه با محوریت تولیت، مسئله زیارت و مقوله زائران را موردتوجه داشته باشند

.

وی اظهار کرد: آستان قدس رضوی جزو معدود دستگاه‌هایی بود که تا آخر سال گذشته و حتی یک ماه بعد از سال جاری در کنار مردم کرمانشاه ماند و خدمت‌رسانی کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: مسئله املاک سرخس که برای 34 سال موضوعی حل نشدنی میان آستان قدس رضوی و بسیاری از مردم آن خطه بود، در سال گذشته حل شد، ازنظر حقوق تولیت هیچ تفاوتی میان تولیت فقید و بنده نیست اما موضوعی که باعث حل این مشکل شد مسئله نگاه جدید مدیریتی بود.

وی تأکید کرد: مشکل املاک سرخس به لطف خدا حل شد که نتیجه آن تثبیت بسیاری از روستائیان در روستاها بود.

تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد: درب‌های آستان قدس رضوی به روی تمام رسانه‌های کشور باز است، اما این مهم را نیز باید مدنظر داشت که حضور رسانه‌ها به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که فضای روحانی و معنوی حرم برای زائران از بین نرود.

وی با اشاره به اینکه فضای مجازی بستری بسیار مناسب برای گسترش نذر و وقف است که باید بیش‌ازپیش موردتوجه قرار گیرد، افزود: بنای آستان قدس رضوی شفافیت امور این آستان برای جامعه است، مردم باید در جریان امور باشند تا بدانند نذورات و موقوفات آن‌ها در چه مسیری استفاده می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی تصریح کرد: امروز فاز نخست زائر شهری رضوی با موقوفات و نذورات مردم بناشده و در اختیار زائران زیارت اولی قرارگرفته که تا پیش‌ازاین در سوله‌ها اسکان می‌یافتند.

وی با تأکید بر اینکه اعتماد عمومی جامعه به آستان قدس رضوی بزرگ‌ترین سرمایه این آستان است، گفت: سلامت اداری، محوری‌ترین مسئله در آستان قدس رضوی است، زیرا این سلامت مایه حفظ اعتماد عمومی به این آستان نورانی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان نقش رسانه‌ها را در حفظ تداوم سلامت نظام اداری کشور حائز اهمیت خواند و گفت: انتخاب روش‌های صحیح برای ایجاد امید، هم‌دلی و نشاط در جامعه توسط رسانه‌ها از موضوعات حائز اهمیت است.

پیش از اظهارات تولیت آستان قدس رضوی، آقایان نصرپور مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی، فیاضی مدیرعامل خبرگزاری رضوی، خرمی مدیرمسئول روزنامه شهرآرا، شیخانی مدیر خبرگزاری تسنیم خراسان رضوی و نیز حجت‌الاسلام کازرونی و رضا حاتمی از فعالان فضای مجازی به نمایندگی از حاضران در مراسم به تشریح دیدگاه‌های خود پرداختند.