دبیر کل حزب‌الله لبنان :

راهپیمایی اربعین هیچ مشابهی در جهان ندارد

به گزارش نویدتهران،سخنرانی «سید حسن نصرالله»، در مراسم بزرگ جاماندگان راهپیمایی اربعین حسینی در نزدیکی حرم مطهر حضرت سیده خوله علیها السلام، دختر امام حسین علیه السلام در بعلبک در شرق لبنان آغاز شد.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در این سخنرانی به مراسم راهپیمایی اربعین پرداخته و ضمن بیان این مطلب که مراسم راهپیمایی اربعین هیچ مشابهی در جهان ندارد گفت که بسیاری از افراد حتی خود را از آمریکا و اروپا به کربلا می‌رسانند.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود افزود: تجمع میلیونی زائران در کربلا بی‌نظیر است و این مراسم بار دیگر امام حسین (ع) را به جهانیان معرفی می‌کند و بسیاری سؤال می‌کنند که حسین کیست؟

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: بعد از گذشت قرن‌ها از شهادت امام حسین (ع)، هنوز هم هستند کسانی که با شنیدن صدای مظلومی، لبیک گویان در میدان حاضر می‌شوند.

وی با اشاره به نقش تاریخی بعلبک در واقعه عاشورا تصریح کرد: بعلبك یكی از مسیرهای عبور كاروان اسرای عاشورا بعد از واقعه عاشورا از كربلا بود و اهل بعلبک به یاری کاروان اسرا شتافتند و اکنون نیز پس از سال‌ها ثابت کردند که همچنین در جبهه و میدان حق علیه باطل هستند و ندای لبیک یا حسین و لبیک یا زینب سر دادند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود به تحولات داخلی لبنان پرداخته و ضمن بیان این مطلب که همه باید در برابر شرایط خطرناک که لبنان با آن مواجه است مسئولیت‌پذیر باشند، گفت که باید با مسئولیت‌پذیری در این خصوص سخن گفت.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود یادآور شد: آنچه طی ۲ رزو اخیر روی داد ثابت کرد که حل مشکلات از طریق افزایش مالیات به بحران منتهی خواهد شد.

وی افزود: ما قصد تظاهرات علیه بانک‌ها را نداریم و در فرصتی دیگر در این باره سخن خواهیم گفت.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: شرایط فعلی لبنان حاصل اقدامات دولت فعلی و یا یک سال و یک دوره نیست بلکه تراکم مشکلاتی است که طی ۳۰ سال گذشته به وجود آمده و همه مسئولیت آن را بر عهده دارند.

سیدحسن نصرالله تاکید کرد: همه باید در اصلاح وضعیت موجود مشارکت کنند و امروز زمان موج سواری و منازعه‌های سیاسی و حزبی نیست.

دبیر کل حزب الله لبنان در بخش دیگری افزود: مقامات باید درک کنند که مردم با درآمد پایین توان پرداخت مالیات اضافی را ندارند. افزایش مالیات موجب خشم عمومی می‌شود.

سید حسن نصرالله به ۲ خطری که لبنان را تهدید می‌کنند اشاره کرده و گفت: اکنون لبنان با ۲ خطر مواجه است: فروپاشی اقتصادی و خشم مردم در صورتی که مقامات به درستی اوضاع را اصلاح نکنند.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: گزینه‌ها و طرح‌های متعددی ارائه شده که چشم انداز وسیعی را پیش رو قرار می‌دهد و راهکار اساسی در لبنان نیاز به شجاعت و تصمیمات سیاسی جدی دارد.

سید حسن نصرالله در ادامه گفت: مسئولان باید بدانند زمانی که مردم تصمیم بگیرند باید آن‌ها کنار بروند.

وی افزود: اگر دولت استعفا بدهد این به معنای آن است که لبنان دیگر دولت نخواهد داشت و تشکیل هر دولت دیگری ۲ سال زمان می‌برد.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در این سخنرانی خطاب به تظاهرات کنندگان اخیر نیز گفت که صدای آن‌ها به گوش مسئولین لبنان رسیده و اهمیت این تظاهرات خودجوش و خالصانه بودن آن است.

سیدحسن نصرالله با بیان اینکه این درست نیست که حکومت به وضع هزینه‌ها و مالیات‌های جدید دست بزند تاکید کرد: اگر همکاری داشته باشیم و اولویت را به اصلاح وضعیت اقتصادی بدهیم می‌توانیم کشور را نجات دهیم، و این مسئله‌ای است که برخی باید آن را درک کنند

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: اقدامات اخیر فقط فقرا را قربانی می‌کند و با طبقات بالاتر کاری ندارد مردم لبنان تنها در صورتی این قربانی شدن را قبول میکنند که شامل همه طبقات اجتماعی شود نه فقط فقرا.

وی با بیان اینکه با یک بحران جدی درخصوص عدم اعتماد مردم به مسئولان مواجه هستیم گفت: از کناره گیری دولت کنونی حمایت نمی‌کنیم و دلیل آن هم این است که امکان ندارد دولت جدید طی یک سال و یا یک سال آینده تشکیل شود.

سیدحسن نصرالله افزود: برخی از برکناری دولت کنونی و تشکیل دولت تکنو کرات صحبت می‌کنند و باید بگویم که دولت تکنو کرات حتی دو هفته هم دوام نمی‌آورد و هرکس که امروز خواستار تشکیل این نوع حکومت است اولین کسی خواهد بود که پس از تشکیل آن خواستار برکناری خواهد بود.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به این که برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی نیز نتیجه‌ای ندارد و منجر به تکرار پارلمان کنونی می‌شود، یادآور شد: اگر حکومت کنونی نتواند مشکلات کنونی را حل کند حکومت دیگری نیز نخواهد توانست آن را حل کند.

وی افزود: اگر وقت آن برسد که حزب الله به خیابان بیاید، ما را در خیابان خواهید دید و همه معادلات تغییر خواهد کرد اگر لازم باشد برای مقابله با وضع هزینه‌های جدید به خیابان‌ها بیاییم، می‌آییم و آن وقت تا زمانی که اهدافمان محقق نشود تجمعات را ترک نمی‌کنیم

سیدحسن نصرالله تاکید کرد: در شرایط کنونی همه بخش‌های دولت و حکومت باید با یکدیگر همکاری و همبستگی داشته باشند و از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکنند و هرکس که از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند باید محاکمه شود به ویژه آنان که کشور را به این وضع رسانده‌اند.