سرلشکر صفوی :

دیپلماسی آب نقش ویژه‌ای در تامین امنیت ملی و تعامل یک کشور با کشورهای همسایه دارد

به گزارش نویدتهران، سردار صفوی با اشاره به نقش ویژه دیپلماسی آب در ارتباط بین کشورها اظهار داشت: دیپلماسی آب نقش ویژه‌ای در تامین امنیت ملی و منطقه‌ای و توسعه سیاسی و اقتصادی و تعامل یک کشور با کشورهای همسایه خود دارد.

سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی مشاور نظامی فرمانده کل قوا و رییس همایش ملی دیپلماسی آب و فرصتهای هیدروپلیتیک غرب آسیا صبح امروز (سه‌شنبه 8 اسفند )طی سخنانی در این همایش که در دانشگاه خوارزمی برگزار شد، با بیان اینکه ممکن است مساله کمبود منابع آبی به تعامل و یا چالش میان کشورها تبدیل شود، اظهار داشت: ما در ایران با 12 کشور همسایه آبهای مشترک داریم که می تواند عامل تعامل و یا تنش باشد.

وی با بیان اینکه امروز حدود 90 درصد منابع آبی کشور در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، عنوان کرد: باید الگوی کشت در کشاورزی کشور را اصلاح کنیم و اگر بتوانیم تنها 10 درصد از آب مصرفی در کشاورزی را صرفه‌جویی کنیم شرایط‌مان خیلی بهتر می‌شود.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه امروز آمریکا پیشرو در استفاده از دیپلماسی عمومی در جهان است، عنوان کرد: آمریکایی‌ها از دیپلماسی عمومی به عنوان ابزار قدرت نرم در جهت گسترش روابط با نزدیکترین متحدان و یا رویارویی با مخالفان خود استفاده می‌کنند و از وزارت امور خارجه، بنیاد صلح آمریکا و نهادهای فرهنگی و عمومی برای پیاده‌سازی این سیاست استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به نقش ویژه دیپلماسی آب در ارتباط بین کشورها خاطرنشان کرد: دیپلماسی آب نقش ویژه‌ای در تامین امنیت ملی و منطقه‌ای و توسعه سیاسی و اقتصادی و تعامل یک کشور با کشورهای همسایه خود دارد.

سرلشکر صفوی تاکید کرد: ایران یکی از خاص‌ترین کشورهای دنیا از لحاظ هیدروپلتیک است و در منطقه‌ای واقع شده که در آینده‌ پرمناقشه‌ترین منطقه در حوزه آب خواهد بود.

مشاور نظامی فرمانده کل قوا با بیان اینکه تعداد رودخانه‌های ورودی به ایران 7 رودخانه و تعداد رودخانه‌های خروجی از ایران 41 رودخانه است، گفت: می‌بایست از ابزار قدرت نرم و توسعه دیپلماسی فرهنگی و اقتصادی در جهت پیشبرد دیپلماسی آب با کشورهای منطقه استفاده کنیم. ما می‌خواهیم از قدرت نرم برای تامین منافع مشترک بین کشورها استفاده کنیم و ایران به دنبال صلح در منطقه غرب آسیاست که یکی از مسائل مهم در این حوزه تعامل با سایر کشورها در حوزه آبهای مشترک است.