ظهرامروز؛

دیدار و گفتگوی دکتر ظریف با واصف طالب اف رئیس مجلس عالی نخجوان


به گزارش نویدتهران،دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در آخرین مرحله از سفر خود به منطقه، ظهر امروز با حضور در جمهوری خود مختار نخجوان با واصف طالب اف رئیس مجلس عالی نخجوان دیدار و گفتگو کرد.
دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در آخرین مرحله از سفر خود به منطقه، ظهر امروز با حضور در جمهوری خود مختار نخجوان با واصف طالب اف رئیس مجلس عالی نخجوان دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز خرسندی از آغاز سفر منطقه ای خود از باکو و پایان آن در جمهوری خودمختار نخجوان، از آزاد سازی اراضی اشغالی بعنوان تحولی یاد کرد که اگرچه انسان‌هایی در این ارتباط جان خود را از دست دادند اما آزاد سازی آن موجب خرسندی جمهوری اسلامی ایران است و درعین حال لازم است با استفاده از فرصت پیش آمده برای همکاری‌های منطقه ای، از وقوع مجدد چنین در گیری‌هایی در آینده پیشگیری کرد.

دکتر ظریف با تشریح سفر منطقه ای خود و گفتگوهای انجام شده و همچنین دیدگاه‌های مقامات کشورهای مذکور، از استقبال عمومی از همکاری منطقه ای سخن گفت و اهمیت آن خصوصا در حوزه برقراری اتصالات حمل و نقل در منطقه و مسیرهای ترانزیتی بویژه نقش مهم نخجوان در این ارتباط را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به ریاست گروه دوستی پارلمانی ایران و نخجوان از سوی واصف طالب اف همکاری‌های پارلمانی فی‌مابین را مورد تاکید قرار داد.

واصف طالب اف رئیس مجلس عالی نخجوان نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از وضعیت همکاری‌های نخجوان با کشورمان در حوزه تبادلات تجاری و برق و در موضوعات فرهنگی بویژه زبان فارسی، آمادگی نخجوان در حوزه‌های راه آهن و ترانزیت، راه‌ها، گمرکات و امکانات فراهم شده برای پذیرش کالاهای ترانزیتی با هدف توسعه همکاری‌های منطقه را مورد تاکید قرار داد.

مسائل محیط زیست ارس، رسیدگی به امور ایرانیان مقیم و کرسی زبان فارسی در دانشگاه دولتی نخجوان از دیگر موضوعات مورد گفتگو در این دیدار بود.

دکتر ظریف در این دیدار از واصف طالب اف رئیس مجلس عالی نخجوان به دلیل ترجمه کتاب “دیپلماسی چند جانبه” ایشان به زبان آذری و تدریس آن در دانشگاه دولتی نخجوان تشکر و قدردانی کرد.