دیدار وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و فرانسه در تهران

آقای «ژان مارک آیرو»، که به دعوت دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه برای دیداری رسمی در تهران به سر می برد، صبح امروز با دکتر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش نوید تهران،در این دیدار، «ژان مارک آیرو» وزیر امور خارجه فرانسه با اظهار خرسندی از سفر به تهران، ابراز امیدواری کرد که سفر وی و توافقات فی مابین به پیشرفت بزرگتری در روابط با ایران بیانجامد.

آقای «آیرو» حضور پر تعداد شرکتهای فرانسوی همراه خود را، نشان دهنده اراده فرانسه به افزایش سطح همکاریها با ایران دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار، ضمن استقبال از مشارکت فعالانه شرکتهای فرانسوی در همکاری با همتایان ایرانی خود، اظهار داشت: «فرانسه می تواند نقش موثری در میان کشورهای اروپائی در پیشبرد همکاریهای اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.»

در این دیدار همچنین طرفین بر عزم و اراده جدی خود در پیشبرد روابط و همکاریها در حوزه نفت و گاز، ماهواره، محیط زیست، مخابرات، انرژی های تجدید پذیر، هواپیمایی، بانکی، بیمه، مالی، گردشگری، اعزام دانشجو و مبارزه با قاچاق مواد مخدر تاکید کردند.

در گفتگوها و رایزنی های وزراء خارجه جمهوری اسلامی ایران و فرانسه در تهران، موضوعات مختلفی از مسائل مهم و پر اهمیت منطقه ای و بین المللی، بویژه با توجه به تحولات و رویکردهای یک جانبه گرائی تشدید یافته در صحنه بین المللی، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

علاوه بر مذاکرات دوجانبه وزراء خارجه دو کشور، برگزاری اولین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و فرانسه، امضاء اسناد همکاری در زمینه های اقتصادی و برگزاری کنفرانس خبری مشترک دکتر محمدجواد ظریف و همتای فرانسوی، از دیگر برنامه هایی بود که امروز در محل وزارت امور خارجه انجام شد.