دیدار محمدباقر نوبخت با مراجع تقلید

به گزارش نویدتهران، حضرت آیت الله جوادی املی در دیدار محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه ‌وبودجه کشور و هیئت همراه که در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، ضمن تشكر از زحماتی كه دولت و مردم برای كمك رساندن به زلزله‌زدگان انجام دادند برای درگذشتگان این حادثه آرزوی غفران الهی و برای مصدومان حادثه از ایزد منّان طلب سلامتی و شفای عاجل کردند .
حضرت آیت الله جوادی آملی در ادامه به دستور اسلام به مقاوم سازی در ساخت خانه ها اشاره کردند و اظهار داشتند: در این گسل‌های زلزله برای همه آسیب هست اما اینكه می‌بینید چند صد نفر آسیب می‌بینند برای این است كه آن حداقلّ دستورات اسلام رعایت نشده است، وجود مبارك پیغمبر(ص) در جریان كَندن قبر پسرش ابراهیم وارد قبرستان شد و مرتب سفارش می‌كند كه این طور قبر را بكَن، آن گوركن شاكی شد كه چرا اینقدر ایراد می‌گیرید. فرمود آدم طرزی خانه می‌سازد كه با یك تكان خراب نشود؛ فرمود تو چه كار داری این قبر مُرده است ما برای یك مُرده هم كه خانه می‌سازیم محكم می‌سازیم.
ایشان ادامه دادند: ملت باید رشد و شكوفایی عقلی و علمی داشته باشد كه كشور را اداره كند، ولی اگر ملتی جیبش خالی باشد و دستش خالی باشد، این ویلچری است و قدرت قیام ندارد، لذا دولت به ملتی می تواند تکیه کند که ملت، ستون باشد.
معظم‌له در ادامه بر لزوم به كارگیری طلاب و دانشجویان در عرصه عمل و تولید تاکید کرده و اظهار داشتند: هم حوزه و هم دانشگاه باید علمی داشته باشند كه بتواند مشكل جامعه را حل كند، هم استاد باید طوری شاگرد تربیت كند كه میزنشین نباشد، هم شاگرد باید طوری باشد كه در سر هوس میز و پُست و مقام نداشته باشد، نه اینکه از همان اول این دانشجو به فكر میز است! فهمیدن و عاقل شدن حرام نیست، بی‌عقلی حرام است؛ وجود مبارك پیامبر(ص) هم كه دست كارگر را بوسید، دست كارگری را بوسید كه برای خودش كار می‌كرد، مزدوری در اسلام قدغن است و غالب فقها حمل بر كراهت كردند برای اینكه با عزت و كرامت انسان هماهنگ نیست.
ایشان در ادامه به جریان اقتصاد مقاومتی اشاره کردند و اظهار داشتند: مسئله اقتصاد مقاومتی با سفارش و نصیحت حل نمی‌شود، بلکه با علم حل می‌شود. لذا دانشگاه ها باید بدانند که نباید به دنبال میز نشینی بروند بلکه باید مستقیما از دانشگاه به تولید بروند.
معظم له ادامه دادند: سرمایه‌فروشی خسارت است نه تجارت و نفت یك سرمایه است و نه درآمد؛ لذا نباید خام فروشی کرد بلکه باید آن را در چرخه تولید به کار گرفت، تلاش و كوشش ما این است كه اقتصاد نه دولتی است، نه خصوصی است، نه خصولتی است، بلكه عمومی است.
ایشان بیان داشتند: با بانک های ربوی نمی توان تولید داشت، خدای سبحان در قرآن می فرماید گزینه نظامی روی میزِ قرآن من است، بانك‌های ربوی دارد با من می‌جنگند، اما ما باور نكردیم.
حضرت آیت الله جوادی آملی بیان داشتند: در روایتی از ائمه به ما رسیده است كه فرمود برادر دینی شما كسی نیست كه هر چه شما گفتید تصدیق كند، برادر دینی این است كه در مشورت به آدم حرفِ راست بزند نه فقط حرف‌های ما را تصدیق كند. ما تصدیق‌كننده نمی‌خواهیم ما یك دوست صادق می‌خواهیم، بنابراین این كشور به لطف الهی همه چیز دارد. لذا اگر بانك‌های ربوی اصلاح بشود، دانشجو هم به طمع میز درس نخواند، اساتید هم میزنشین‌پرور نباشند و اینها وقتی مدرك گرفتند، مستقیما وارد تولید و كار بشوند آن وقت این ملت مقتدر می‌شود.


آیت الله العظمی نوری همدانی: دولت در حل مشکلات مردم کوشا باشد/ عربستان و صهیونیست ها پایگاه دشمن در منطقه هستند
حضرت آیت الله نوری همدانی گفتند:مردم ما از حیث اقتصادی در مضیقه هستند و باید مشکلات آنها حل شود؛ اقتصاد بیش از همه چیز آثار خود را نشان می دهد و باید سعی کرد در جهت حل مشکلات مردم اقدام کرد.
حضرت آیت الله نوری همدانی عصر امروز در دیدار با دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور در قم گفتند: مشکل ترین و پرفضیلت ترین کارهای دنیا، شغل مدیریت است؛ مدیریت شغلی است که دارای فضیلت بسیار بزرگی است که در عین فضیلت بسیار مشکل است و هرچه قدر که وسیع تر باشد ، ثواب و فضیلت آن بیشتر است.
این مرجع تقلید بیان کردند: کسانی که این شغل را به عهده می گیرند یک توفیق بزرگ از سوی خداوند عالمیان را دارند که باید قدر آن را با خدمت به مردم بدانند؛ انسان دارای مسئولیت های متعدد است؛ اولین مسئولیت، مسئولیت فردی است که هر کسی بین خود و خدا مسئولیتی در باب خودسازی دارد.
ایشان گفتند: دومین مسئولیت، مسئولیت اجتماعی است زیرا زندگی انسان یک زندگی اجتماعی است که درباره اجتماع دارای مسئولیت است؛ مسئولیت سوم، مسئولیت شغلی است.
معظم له بیان کردند: اولین مطلبی که پس از انتخاب دکتر روحانی به ایشان گفتم آن بود که اصل، مردم هستند و باید به مردم خدمت شود و یک معیشت در حد متعارف برای مردم ایجاد شود؛ از بین بردن بیکاری و گرانی از جمله این وظایف است.
این مرجع تقلید اظهارکردند: معیشت مردم از جهاتی دچار مضیقه است؛ بنابراین باید در این زمینه توجه شود؛ امام رضا(ع) فرمودند، بهترین زندگی از آن کسی است که مردم در سایه معاش وی در رفاه باشند.
حضرت آیت الله نوری همدانی با ذکر این مطلب که دولت نیز باید این دغدغه را در نظر بگیرد که مردم معیشت خوبی داشته باشند بیان کرد: زلزله یک حادثه و بلای سخت است؛ گام های خوبی از سوی دولت و مردم در مدیریت این حادثه انجام شد تا به دنیا ثابت کنیم که می توانیم در این گونه حوادث بهترین عملکرد را داشته باشیم.
ایشان دشمن اصلی کشور را آمریکا و شیطان بزرگ دانستند و گفتند: یکی از پایگاه های دشمن ، عربستان و صهیونیست ها هستند؛ سیاست ما سیاست قرآنی است؛ دشمن می گوید که ایرانی ها تروریست پرورش می دهند ولی اسلام مرزی نمی شناسد و در هرجایی که مظلومی وجود داشته باشد در مقابل آنها وظیفه داریم.
معظم له یادآورشدند: قرآن کریم بیان می کند که به ظالم اعتماد نکنید و امروزه چه کسی از آمریکا و صهیونیسم و عربستان ظالم تر سراغ داریم؟ حرف ما حرف قرآن است و قرار نیست که امر قرآن به زمین گذاشته شود ؛باید به دنیا اعلام کنیم که همه تهمت های دشمنان افترا است؛ تروریست پرور کسانی هستند که از قرآن دوری جستند.
ایشان با ذکر این مطلب که راه ما روشن است و از این راه دست بر نخواهیم داشت بیان کردند: آقای روحانی و خود انقلاب فرزند حوزه هستند؛ خوشبختانه حوزه توانسته است یک انقلابی بوجود بیاورد و در این مسیر باید با این تحول همراه شویم و تحولات مادی و معنوی را ایجاد کنیم.
معظم له بیان کردند: این انقلاب باید در خدمت مادی و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی مردم باشد؛ مردم ما از حیث اقتصادی در مضیقه هستند و باید مشکلات آنها حل شود؛ اقتصاد بیش از همه چیز آثار خود را نشان می دهد و باید سعی کرد در جهت حل مشکلات مردم اقدام کرد.
حوزه یکی از منابع ارزشمند نظام و کشور است
دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در این دیدار گفت: اعضای دولت در هر محفل نمادی از توجه و سیاست دولت است و قطعا حضور سخنگوی دولت، به شکل رسمیتی نگاه دولت را نشان می دهد و حضور بنده از صبح تا این زمان در محضر مراجع، را باید به مثابه حضور همه دولت و هیئت وزیران محسوب کرد.
وی افزود: یکی از دستمایه های بزرگ دولت در کنار سایر منابع و ابزارهایی که برای توسعه کشور دارد، فرصت مغتنمی از جهت وابستگی و پیوستگی است که با دولت دارد؛ دکتر روحانی فرزند حوزه است و توجه و آگاهی ایشان به ظرفیت بزرگی که در حوزه وجود دارد، برای همه ما یک موقعیت ممتازی را فراهم کرده است.
وی تصریح کرد: به همین جهت در هر فرصتی اعضای هیئت دولت به قم می آیند و با دست پر از قم بر می گردند؛ دولت در حوزه داخلی با یک رخداد غم انگیز مواجه است و خسارتی که به جمعی از مردمان متدین و مرزنشین ما به وجود آمده است که خسارات جانی غیر قابل جبرانی را بوجود آورد که باید در بخش امداد و نجات این مشکل را باید مدیریت کنیم و اقدام دیگر ما اسکان موقت خسارت دیدگان است.
سخنگوی دولت بیان کرد: همچنین احداث و نوسازی دائمی برای خسارت دیدگان از دیگر وظایفی است که باید با دید کاملا فنی انجام شود؛ پس از بازدید روز سه شنبه با تعدادی از اعضای هیئت دولت داشت، در اولین جلسه دولت در صبح چهارشنبه برای کمک به احداث خانه ها و کسانی که نیازمند مرمت هستند و همچنین برای خرید لوازم خانگی و اسکان موقت دو نوع کمک را از سوی دولت در نظر گرفتیم.
وی گفت: 281 میلیارد تومان برای کمک بلاعوض به مردم خسارت دیده به تصویب دولت رسید و به خزانه ابلاغ شد و پرداخت آن به بنیاد مسکن ابلاغ شد؛ 659 میلیارد تومان به عنوان تسهیلات با کارمزد 4 درصد برای مردم در نظر گرفته شده است که به تناسب اختصاص می یابد.


آیت الله العظمی مکارم شیرازی: با تقدیر از خدمات دولت و مردم، حجم کمک به زلزله زدگان افزایش یابد/برای مقابله با فسادهای اقتصادی باید به دنبال راهکاری بود
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به حجم کمک های دولت و مردم به زلزله زدگان خواستار افزایش حجم مشارکت در این عرصه شدند.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی امروز در دیدار محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور،گفتند: مردم زلزله زده کرمانشاه در شرایط بدی قرار دارند و باید حجم کمک ها افزایش یابد.
ایشان گفتند: نکته قابل ذکر اینجاست که مشارکت و خدمت رسانی دولت و مردم در زلزله کرمانشاه قابل توجه و جامع تر از گذشته بود که این تلاش ها جای تشکر دارد.
این مرجع تقلید بیان کردند: مشکلات زیادی در مناطق زلزله زده وجود دارد که باید به آن ها رسیدگی شود و خدمات و کمک ها تداوم داشته باشد؛ با توجه به اینکه فصل سرما را در پیش داریم باید تلاش بیشتری صورت بگیرد تا مردم از بازسازی خانه ها و کمک رسانی های بیشتر، نا امید و مایوس نشوند.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهارکردند: آنچه در این حادثه مشهود بود، عدم رسیدگی به استحکام ساختمان ها بود؛ فارغ از دعواها و بحث ها بسیاری از ساختمان های جدید هم فرسوده هستند و باید برای مقاوم سازی آنها فکری اساسی شود.
ایشان گفتند: بافت های فرسوده باید بازسازی، نوسازی و مقاوم سازی شود تا در زمان زلزله شاهد حوادث تلخ نباشیم؛ برای مقاوم سازی خانه ها باید فعالیت های تشریفاتی نظام مهندسی نیز بازنگری شود و علت ریزش ساختمان های تازه تاسیس بررسی گردد.
معظم له بیان کردند: فضای مجازی تنها فساد و تزلزل ایجاد نمی‌کند بلکه در فروپاشی اصول اخلاقی نقش مهمی دارد و بسیاری از مسائل اخلاقی، دینی و اعتقادی را تهدید می کند.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی یادآورشدند: فضای مجازی دامی سیاسی از سوی غرب است متاسفانه غرب باسلطه فضای مجازی نیات شومی دارد و نمی توان نسبت به آن ها خوشبین بود.
ایشان گفتند: برای جایگزینی فضای مجازی در جامعه با توجه به آسیب هایی که به دنبال دارد باید راهکاری اندیشید؛ می توان با کارهایی فضای مجازی را ساماندهی و مشکلات فعلی و تهدیدات آن را رفع کرد همان طور که بسیاری از کارهایی که در گذشته امکان پذیر نبود امروز انجام شدنی است.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کردند: در مورد پرداخت مالیات نیز باید گفت که اخذ مالیات باید عادلانه باشد، دریافت مالیات از کسبه‌ها و فعالین کوچک و از یاد بردن دانه درشت ها و فرار آن ها از پرداخت مالیات صحیح نیست.
معظم له بیان کردند: برای فسادهای اقتصادی نیز باید به دنبال راهکاری بود مقابله با فساد نیاز به تصمیمات اساسی و بنیادین توسط مسئولان دارد.