دیدار صالحی با وزیر فرهنگ و اطلاعات جمهوری صربستان

به گزارش نویدتهران،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ولادان ووکوسایوویچ وزیر فرهنگ و اطلاعات جمهوری صربستان دیدار و گفت و گو کرد.
سیدعباس صالحی با اشاره به اینکه صربستان در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان میهمان ویژه حضور دارد، گفت: حضور این کشور به عنوان میهمان ویژه در این دوره از نمایشگاه نقطه عطفی در گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور محسوب می شود.

وی افزود: حضور کشورهای خارجی به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را نه یک موضوع زودگذر بلکه جریان ارتباطی مستمر در جهت گسترش روابط فرهنگی میان ملت ها می دانیم.

صالحی ادامه داد: با توجه به اینکه روابط خوب سیاسی و اقتصادی میان دو کشور وجود دارد می توان از طریق گسترش روابط فرهنگی بر عمق روابط میان دو کشور افزود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شعر از جمله هنرهایی است که در کشور ایران مورد علاقه بسیاری از مردم است و اشعار کلاسیک و معاصر جایگاه ویژه ای در میان مردم ایران دارد و می تواند برای مخاطبان بین المللی نیز جذابیت داشته باشد، بنابراین در حوزه ترجمه شعر به زبان های دو کشور می توان همکاری های مشترک داشت.

صالحی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بر همکاری های مشترک میان دو کشور در زمینه های مختلف دیگر فرهنگی و هنری از جمله فرش ایرانی، موزه هنرهای معاصر، کتابخانه های ملی، گفت و گوهای مشترک مذهبی و دینی و تبادل و اعزام گروه های مختلف هنری از جمله تئاتر و موسیقی تاکید کرد.

در این دیدار ولادان ووکوسایوویچ وزیر فرهنگ و اطلاعات جمهوری صربستان نیز گفت: امسال صربستان به عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارد و از این اتفاق خوشحالیم و از شما تشکر می کنم.

وی افزود: امیدواریم با حضور خود در نمایشگاه کتاب تهران به عنوان میهمان ویژه مانند حضور ایران در نمایشگاه کتاب بلگراد تاثیرگذار باشیم.

وزیر فرهنگ و اطلاعات صربستان در بخش دیگری از سخنان خود بر ترجمه اشعار صربی و فارسی به زبان های دو کشور تاکید کرد و گفت: ما می خواهیم علاوه بر نخبگان، عموم مردم نیز با آثار ایرانی در کشورمان آشنا شوند. حضور صربستان در نمایشگاه کتاب تهران می تواند منجر به افزایش تعداد ترجمه آثار به زبان های دو کشور شود.

وی همچنین از همکاری های دو جانبه در زمینه های مورد تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان استقبال کرد.

وزیر فرهنگ و اطلاعات صربستان با اشاره به اشعار برخی شعرای کشورمان ادامه داد: آثار فردوسی و عمر خیام بیش از ١٠٠ سال است که در صربستان عرضه می شود و مخاطبان خاص خود را دارد.