دیدار امیر عبداللهیان با وزیر امورخارجه ترکمنستان

به گزارش نویدتهران،دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با رشید مردوف معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و در خصوص روابط دو جانبه، موضوعات منطقه ای از جمله افغانستان و تحولات بین المللی گفتگو و تبادل نظر نمود.

دکتر امیر عبداللهیان در این ملاقات ضمن تبریک به مناسبت سی امین سالگرد استقلال جمهوری ترکمنستان، با اشاره به اراده دولت جدید جمهوری اسلامی ایران مبنی بر گسترش مناسبات با کشورهای حوزه همسایگی، از روند رو به رشد روابط دو کشور طی ماه‌های اخیر ابراز خرسندی نموده و اهمیت توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سایر زمینه‌ها را یادآور شد.
وزیر امور خارجه کشورمان تاکید نمود جمهوری اسلامی ایران از ارتقاء همکاری‌ها و روابط دو کشور به سطح راهبردی استقبال می‌کند.
وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در این دیدار روابط میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکمنستان را دیرینه، حسنه و بسیار نزدیک توصیف کرد.
وی اظهار داشت: رئیس جمهور ترکمنستان همواره بر اهمیت توسعه روابط دو جانبه میان دو کشور تاکید دارد. مردوف تاکید نمود ترکمنستان در طراحی سیاست خارجی خود اهمیت ویژه ای برای توسعه روابط خود با کشورهای همسایه قائل است؛ در این خصوص ایران جایگاه ویژه ای دارد و ترکمنستان تصمیم دارد روابط خود با جمهوری اسلامی ایران را به سطح راهبردی ارتقا دهد.
وزیر امور خارجه کشورمان و همتای ترکمنستانی همچنین آخرین تحولات مرتبط با دریای خزر و همکاری‌های حمل و نقلی دو کشور را بررسی کردند.
دکتر امیر عبداللهیان همکاری و هم افزایی دو کشور در زمینه حمل و نقل و ترانزیت اعم از جاده ای، ریلی و دریایی را متضمن منافع مشترک دو کشور خواند و اهمیت گسترش آن را مورد اشاره قرار داد.
دو طرف تاکید نمودند خزر دریای دوستی، غیر نظامی و متعلق به کشورهای حاشیه آن است و کشورهای ساحلی می‌بایست از مواهب اقتصادی آن بهره مند شوند.
وزیر امور خارجه ترکمنستان که به منظور برگزاری رایزنی‌های سیاسی دوکشور، اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان و برگزاری شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور به تهران سفر کرده است از وزیر امور خارجه کشورمان برای سفر به ترکمنستان دعوت بعمل آورد.