گزارش کامل از دومین مناظره تلویزیونی ۶ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری

قالیباف در دومین مناظره؛
ریشه اساسی مشکلات اقتصادی به حوزه فرهنگ و تربیت برمی گردد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری: معتقدم امروزه یکی از مشکلات ما که در حوزه اقتصادی است ریشه اساسی آن به حوزه فرهنگ و تربیت برمی گردد.
محمدباقر قالیباف در مناظره دوم دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به عنوان نخستین داوطلبی که به قید قرعه انتخاب شد در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه چگونه می توان به شتاب رشد علمی و افزایش کیفیت آموزش، پژوهش و نوآوری در نظام آموزش کشور اعم از آموزش و پرورش و آموزش عالی رسید و جایگاه علمی کشور را در عرصه جهانی سریعتر ارتقاء بخشید گفت: ابتدا عرض تسلیت دارم به مناسبت حادثه تلخ معدن در استان گلستان و به همه آسیب دیدگان تسلیت می گویم.
به گزارش نویدتهران،وی افزود: موضوع فرهنگ بدون شک یکی از موضوع های همه جوامع است و دو نگاه در حوزه مسائل فرهنگی می تواند وجود داشته باشد یک نگاه بدبینانه در جامعه است و یک نگاه خوش بینانه.
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در نگاه بدبینانه یک نگاه قیم مابانه و بسته و کنترل و نظارت شدید بر موضوعات فرهنگی وجود دارد و یک نگاه خوش بینانه است که این نگاه بر این مبناست که ما اصل را بر آگاهی بخشی برای مردم در نظر بگیریم که آنها بتوانند با توانمند سازی با خود مردم و نهادهای مردمی در این زمینه بتوانند ایفای نقش کنند.
قالیباف گفت: البته من معتقدم آموزش و پرورش مهمترین و اساسی ترین وزارتخانه ای است که می تواند در این بخش تأثیرگذار باشد که اگر درست عمل کند آثار مثبتی دارد و اگر منفی عمل کند آثار بیشتری دارد.
وی افزود: حتی معتقدم امروزه یکی از مشکلات ما که در حوزه اقتصادی است ریشه اساسی آن به حوزه فرهنگ و تربیت برمی گردد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: به حادثه ای که اخیراً اتفاق افتاد اشاره می کنم که محموله ای کشف شد و به هر حال یک محموله مشکوکی که چند تن پوشاک بود در یک ویلایی پیدا شد که متعلق به یکی از وزرا بود.
قالیباف افزود: این پرونده ظرف دو روز رسیدگی شد کارش به صورت خیلی فشرده انجام شد و اکنون سوال این است که در یک وزارتخانه ای که آموزش و پرورش است و مسئولیت دارد وقتی ما می بینیم این رفتار به گونه ای است که واردات انجام می شود آن هم واردات غیر قانونی. حالا یا قانونی یا غیر قانونی اما واردات غیر ضروری است.
وی گفت: این نیست که این یک وزارتخانه صنعتی یا اقتصادی است بلکه وزارتخانه آموزش و پرورش است و این هم این نوع واردات.
قالیباف افزود: واقعاً این موضوع باعث نگرانی مردم نمی شود که مردم اعتماد کنند به وزارت آموزش و پرورش اما رأس این وزارتخانه چنین حرکتی انجام بدهد. چگونه مردم به آن اعتماد کنند؟ چگونه قشر فرهیخته به آن اعتماد کنند؟ چگونه قشر آموزش و پرورش به آن اعتماد کنند؟ چگونه آنهایی که در حوزه حق التدریسی باقی مانده اند به آن اعتماد کنند؟
وی گفت: اگر ما بخواهیم در حوزه اقتصاد مشکل اصلی ما بیکاری را حل و ۵ میلیون شغل ایجاد کنیم بتوانیم یارانه طبقه محرومی را که فقط با یارانه زندگی می کنند تقویت کنیم به هر حال نیازمند این هستیم که نظامی در اصلاحات پولی، مالی، گمرکی و همه اینها انجام دهیم.
قالیباف افزود: این یک نمونه است و این یک نمونه در این هفته اتفاق افتاده است ما حتماً روزها و ماهها و سال های متوالی همیشه از این اتفاقات داریم و این مشکلات بوجود می آید.

میرسلیم: با این وضع حقوقی معلمان نمی توان کیفیت آموزش را افزایش داد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: با این وضع حقوقی معلمان نمی توانیم کیفیت آموزش را ارتقا دهیم و این شرایط غیر قابل قبول است.
سید مصطفی میرسلیم پس از پاسخ آقای قالیباف به سوالی مبنی بر راهکارهای افزایش شتاب علمی کشور افزود: آقای قالیباف شما پاسخ دقیق به این سوال ندادید و کیفیت آموزش به جایگاه معلمان باز می گردد و ما در کشورمان متاسفانه جایگاه رفیعی به معلمان نداده ایم.
وی گفت: معلمان در شرایط بسیار ناهنجاری بسر می برند و ناچارند دو سه نوبت در روز کار کنند تا حقوق خود را بدست آورند تا بتوانند زندگی کنند.
میرسلیم خطاب به قالیباف گفت: شما درباره جایگاه علمی چیزی مطرح نفرمودید؛ در دانشگاههای ما فعالیت های خوبی انجام می شود اما اغلب ما با یک سری مقالات مواجهیم که در مجلات خارجی پخش می شود و نتایج آن به درد ما نمی خورد.
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: جناب قالیباف کار علمی که متناسب با ما باشد عبارت است از اینکه مسائل کشور خود را به همت استادان و دانشجویان ارشد بشناسیم و برای آنها چاره جویی و راه حل پیدا کنیم و با پژوهش کار خود را پیش ببریم.
وی گفت: شما اصلا به موضوع پژوهش اشاره نفرمودید؛ کشور ما در شرایط بحران رکود تورمی است و جز با تقویت پژوهش نمی توان به مسائل پرداخت و راه حل ها باید علمی باشد.
میرسلیم افزود: در دولت قبل نزدیک ۵۰ طرح پژوهشی پیش بینی شده بود و برایش مبالغ هنگفت هزار میلیارد خرج شد که بتواند به نتیجه برسد یکی از آنها طرح هواپیمای ملی بود اما متاسفانه در دولت یازدهم همه این طرح ها جز هفت مورد تعطیل شد.
وی با طرح این سوال که آیا اینگونه می خواهیم برای کشورمان کار کنیم؟ گفت: آنوقت خوشحال می شویم از اینکه هواپیما وارد کنیم و برای ورود هواپیما جشن می گیریم؛ این کار نوعی کار جور کردن برای جوانان دیگر کشورهاست.
میرسلیم گفت: ما با پژوهش ها باید به جایگاه مناسبی برسیم تا محصولی به دست آوریم که به درد کشور خودمان بخورد و اقلا ما همین هواپیمایی که وارد کردیم می توانستیم ده تا ۲۰ درصد قطعاتش را خودمان در کشور تولید کنیم مگر ما کمتر از کشور ترکیه هستیم آنها این کار را درباره ایرباس و بوئینگ می کنند و قطعاتش را خودشان می سازند و صادر هم می کنند.

روحانی: جامعه آزاد می تواند در علم پیش رود
روحانی گفت: اگر ما می خواهیم در جامعه ما آموزش و پرورش و علم و تحقیق جلو رود، باید در جامعه آزادی باشد.
حسن روحانی در دومین مناظره انتخاباتی در خصوص سوال اول افزود: ما اگر می خواهیم مسئله فرهنگ و آموزش را بالا ببریم باید به زیربناها توجه کنیم.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اولین زیربنا اخلاق است، اخلاق از اینجا نشات می گیرد که ما حق الناس را رعایت کنیم.
روحانی تاکید کرد: حقوقی که مربوط به مردم است نباید زیرپا بگذاریم فرض می کنیم یک فردی تخلفی کرده آن کسی که باید بگوید این فرد تخلف کرده کی است؟
وی ادامه داد: آیا در نهایت محکمه است یا نه؟ اگر بناست محکمه بگوید چه طور آقای قالیباف در مصاحبه تلویزیونی قبل از اینکه معلوم شود، موضوع چیست به یک وزیر اتهام ناروا می زند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: اگر ما می خواهیم در جامعه ما آموزش و پرورش و علم تحقیق جلو رود باید در جامعه آزادی باشد.
روحانی گفت: وقتی یک دانشگاه در شیراز یک نماینده مجلس را دعوت می کند و دوستان خود شما مانع می شوند و با آجر به ماشینش حمله می کنند.
وی اضافه کرد: با کسی که فرزند شهید بزرگوار علامه شهید مطهری است، چه رفتار می شود.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: در چنین جامعه ای با چنین رفتاری ما می توانیم دانشگاه آزاد داشته باشیم؟ می توانیم تعالی داشته باشیم؟
روحانی تاکید کرد: باید در جامعه تعالیم و شرایطی فراهم شود که شکوفایی به وجود آید.
وی ادامه داد: آیا ما می توانیم افرادی که صاحب فرهنگ هستند از استعدادشان درست استفاده شود.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ما یک هنرمند داریم اما از این که دعای ماه رمضانش را پخش کنیم ابا می کنیم.
روحانی گفت: یک ربنایی که مردم علاقه مند هستند، ما پخش نمی کنیم و حالا چه طور می توانیم دنبال تعالی تعالیم آموزش و پرورش باشیم؟

هاشمی طبا: باید به تربیت در کنار آموزش توجه شود
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما در آموزش و پرورش به تربیت، کمتر توجه داریم و باید در کنار آموزش به تربیت توجه داشته باشیم.
هاشمی طبا در دومین مناظره نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با موضوع سیاسی و فرهنگی افزود: من به خودم تذکر می دهم اگر سوالی از من بشود همان سوال را پاسخ بدهم و از حاشیه پردازی خویشتن داری کنم.
وی در خصوص آموزش و پرورش گفت: با سندی که به نام سند پیشرفت آموزش و پرورش و اهداف ۱۴۰۴ و امضای یونسکوی ۲۰۳۰ عمل شود آموزش و پرورش می تواند متحول شود.
هاشمی طبا افزود: نکته ای که باید به آن اشاره شود، این است که ما در آموزش و پرورش به تربیت کمتر توجه داریم و تربیت در کنار آموزش باید مورد توجه قرار بگیرد تا این نقص برطرف شود.
وی گفت: نقص دیگری که در قانون وجود دارد، این است که اعضای علمی دانشگاهها می توانند شغل دوم داشته باشند در صورتیکه فقط باید کارشان دانش و پژوهش دانشجویان باشد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: دانش آموختگان نیز باید مدارج علمی را با مراتب عالی طی کنند چطور می شود که یک نفر پزشک با نمره ۱۲ یا یک مهندس سازه با نمره ۱۲ فارغ التحصیل می شود در صورتیکه دانش آموختگان باید با مراتب عالی دانشگاه را طی کنند.

جهانگیری: مراکز علمی را به بخش صنعت متصل کردیم
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: کانون اصلی توسعه علم و فناوری دانشگاه است و ما مراکز علمی را به بخش صنعت متصل کردیم.
اسحاق جهانگیری در برنامه مناظره افزود: توسعه علمی کشور دو کانون اصلی دارد اولی آموزش و پرورش که به هر حال به آن باید به صورت جدی توجه شود هم سند تحول آموزش و هم معیشت فرهنگیان و معلمان امروز تاثیرگذارترین قشر جامعه هستند.
وی تصریح کرد: خوشبختانه در دولت یازدهم با وجود همه محدودیتها دریافتی حقوق فرهنگیان به طور متوسط از یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان به دو میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسیده است اما باید اقرار کنم وضع معیشت فرهنگیان مناسب نیست و باید کار جدی تری صورت گیرد.
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: دانشگاه ها بسیار مهم هستند باید محیط امنی بشود باید توجه ویژه ای به دانشجویان داشت کانون اصلی توسعه علم و فناوری دانشگاه است باید نشاط و امید را بر دانشگاه حاکم کرد اساتید باید با فراغ بال بتوانند کار خود را انجام دهند و ما دانشگاهها را به مراکز صنعتی کشور اتصال دادیم.
جهانگیری گفت: درباره ادعایی که آقای قالیباف عنوان کردند با وجود اینکه قصد نداشتم این موضوع در این برنامه مطرح شود باید بگویم تا روز چهارشنبه که جلسه هیئت دولت بود فکر می کردم وزیر دیگری درگیر این مساله بوده است اما مشخص شد این وزیر وزیر آموزش و پرورش است.
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مردم ایران مظلومیت دولت را ببینید گفته می شود در خانه یک وزیر کالای قاچاق کشف شده است باید بگویم دختر این وزیر فوق لیسانس داشته بیکاربوده و با انتخاب یک کار شرافتمندانه واردات انجام داده است به ارزش ۲۰۰ میلیون تومان پوشاک وارد کرده است ان هم از مبادی قانونی با پرداخت وجوه گمرکی یکباره کلانتری و دادگاه می روند و کالا را ضبط می کنند و این مساله می شود موضوع مصاحبه معاون اول قوه قضاییه و موضوع صحبت های کاندیدای ریاست جمهوری.

رئیسی: امروز بیکاری دانشجو بیشترین مشکل ماست
سید ابراهیم رئیسی گفت: آقای روحانی به عنوان رییس جمهور مستقر در این چهار سال باید پاسخگوی سوالاتی از این دست باشند که چرا دانشجوی کشور بیکار است؟ پرداختن به مسایل دیگر مشکلات را حل نمی کند.
دوازدهمین نامزد انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به اظهارات محمد باقر قالیباف افزود: ما شش کاندیدا اینجا حضور پیدا کردیم برای تضارب برنامه هایمان تا مردم به نتیجه برسند این حق مردم است که در مورد برنامه هایمان به نتیجه برسند، بحث های دیگری که حق مردم را در این رابطه ضایع کند ما به هیچ عنوان نمی پسندیم.
وی گفت: نکته ای اکنون مورد بحث است، رشد علمی در کشور است که متاسفانه شاهد آن هستیم که شتاب علمی کشور به شدت کم شده است. شورای عتف تشکیل نمی شود برنامه ریزی برای جذب دانشجو‏، استاد و برنامه درسی به نحوی که کاملاَ مطابق با نیاز اقلیم های کشور باشد، وجود ندارد.
رئیسی گفت: یک میلیون حداقل تعداد دانشجویان فارغ التحصیلی است که با در دست داشتن مدرک تحصیلی بیکارند، امروز بیش از تحریمهای اقتصادی، تحریم های علمی بر دانشگاه های ما اثر گذاشته است و مواد آزمایشگاهی وجود ندارد.
دوازدهمین نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: فرهنگیان عزیز ما امروز مشکل دارند، بیاییم مشکلات کشور را مطرح کنیم وقتی می شنویم ۸ هزار میلیارد تومان از صندوق فرهنگیان توسط عده ای متخلف به یغما برده شده است، به نحوی که هر فرهنگی ۸ تا ۱۰ میلیون در این صندوق سهم دارد، این موضوع به شدت فرهنگیان را عذاب می دهد، چگونه یک فرهنگی برای اداره زندگی معمولی خود مشکل داشته باشد اما برخی صندوق فرهنگیان را به یغما ببرند؟
دانلود

قالیباف:امروز دلالچی ها عامل اصلی گرانی و قاچاق کالا هستند
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز دلالچی ها عامل اصلی گرانی و قاچاق کالا و ارز و ورود کالاهای غیرضروری به کشور هستند.
محمدباقر قالیباف در جمع بندی سؤال نخست مطرح شده در دومین مناظره زنده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افزود: امروز مشکلات حاکم بر پژوهش، وسایل کمک آموزشی، دانشگاه ها، بازنشستگان آموزش و پرورش و تأخیر در پرداخت حقوق حق التدریسی ها در نظام آموزش و پرورش به امری رایج تبدیل شده است، حتی کار در برخی مدارس به جایی رسیده که دانش آموزان در مدرسه می سوزند.
وی خطاب به آقای روحانی دیگر نامزد ریاست جمهوری گفت: چگونه است که وقتی من از درد مردم می گویم به بی اخلاقی متهم می شوم و کسی که باید پاسخگوی این مشکلات باشد مشغول واردات لباس بچه از ایتالیا است.
قالیباف با بیان اینکه وقتی از وارداتچی ها سخن می گوییم هدف ما تجار و بازرگانان عزیز نیستند، افزود: مشکل آنجایی است که وزیر آموزش و پرورش ما اقدام به واردات لباس بچه از ایتالیا می کند، آیا با این رویکرد اقتصاد کشور سامان می گیرد؟ و درد اینجاست که ما وقتی از واردات می گوییم گفته می شود دختر وزیر بیکار است، مظلوم است، برود این جنس را وارد کند.
وی گفت: به اعتقاد من اصل این واردات خطاست، محموله ای که آمده است، از اصل اشتباه است و نتیجه چنین رویکردی؛ وضعیت امروز آموزش و پرورش است.
این نامزد انتخاباتی افزود: شرم آور است برای یک جامعه فرهنگی که این وضع معیشتی معلم و فرهنگیان باشد و این وضع دانش آموزانش باشد که خانواده ای خواهش کند شیفت فرزند آنان را به دلیل کمبود کفش یا چادر تغییر دهند چون چادر و کفش به اندازه کافی در خانواده نیست.
قالیباف گفت: علت اینکه به اعتقاد برخی پنج میلیون شغل در کشور نمی توان ایجاد کرد همین است. علت اتفاقی که در صندوق ذخیره ارزی اتفاق می افتد نیز ناشی از همین رویکرد است چگونه می توانند این افراد مشکلات مردم را حل کنند وقتی که حقوق بگیران ۵۷ میلیونی، ۱۰۰ میلیونی و ۲۰۰ میلیون تومانی ذخیره انقلاب هستند و وارداتچی مظلوم خطاب می شود.
وی ابراز امیدواری کرد مردم آن گونه عمل کنند که همه رویه ها را به آرمان های بلند امام مهربانی ها برگردانند که مردم در مسند کار تصمیم بگیرند نه چهار درصد در دولت با این روش.
به اندازه کافی منابع و نیروی انسانی داریم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : شعار و حرف کافی است، به اندازه کافی منابع و نیروی انسانی داریم.
محمدباقر قالیباف در پاسخ به این سؤال که برنامه عملی شما برای تقویت بعد پرورشی نظام آموزشی کشور چیست به نحوی که فارغ التحصیلان مدارس و دانشگاه های کشور برخوردار از مهارت های متعدد مورد نیاز برای زندگی، کار و ساختن جامعه ای سالم، فعال و پویا باشند ؟ افزود : برای اجرای هر برنامه ای از جمله همین برنامه ای که چالش بین حوزه های دانشگاهی ما با حوزه مربوط به صنعت ما، کارگاه های ما و این بخشهاست قبل از هر چیز مهم این است که روش شود ما چه باوری داریم؟ چه تفکری داریم؟ رویکرد ما چیست ؟ در همین جلسه امروز صحبت ها نشان می دهد که ما دو تفکر داریم، یک تفکر این است که به منابع داخلی، به نیروهای داخلی، مادی و انسانی خیلی توجه ندارند، بیشتر به دنبال سرمایه خارجی هستند و البته اعتقاد داریم که سرمایه خارجی لازم است اما اساس باید داخل باشد.
وی گفت: در حقیقت بحث تفکری که باعث شده است که ما نه از منابع استفاده کنیم و نه اینکه می شود و نه اینکه می توانیم، این از مشکلات ماست، یعنی ما بسنده کردیم به حرف و شعار، فکر می کنم این چهار سالی که گذشت دیگر بس است هم برای شعار، هم برای حرف.
قالیباف افزود : تفکر دیگر تفکر دولت مردم است که معتقد است ما به اندازه کافی منابع مالی و انسانی و سرمایه های مالی و انسانی داریم، روش های مناسب و خوب را با جوانان عزیز و تکنولوژی داریم و هم می توانیم پنج میلیون شغل را ایجاد کنیم، می توانیم سامانه ملی کارانه را سازمان بدهیم و می توانیم ارتباط را به ویژه میان محیط دانشگاهی و حوزه کار را فراهم کنیم و ما می توانیم به بخش محروم کم درآمد یارانه آنها را افزایش دهیم و رونق و تحرک اقتصادی را به جامعه در طول چهار سال آینده بیاوریم و مشکلات را حل کنیم.

قالیباف : بازگشت مردم به عرصه اقتصاد ، نجات بخش از بحران

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت : اگر مردم به عرصه اقتصاد برگردند ما از بحران نجات پیدا می کنیم ومی توانیم رونق اقتصادی و شغل ایجاد کنیم.
محمدباقر قالیباف در دومین مناظره تلویزیونی انتخابات در بخش جمع بندی افزود: در دولت مردم بر این باور هستیم که شفافیت و هوشمندی در دولت شکل بگیرد.
وی ادامه داد : هوشمندی از باب اینکه سیستم های هوشمند را برای اصلاح ساختارها در نظر بگیریم.
قالیباف تصریح کرد: شفافیت از این باب که مردم از اساس براساس اصل ۸ قانون اساسی نظارت بر مسئولینشان کنند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد:به این معنا که بدانند رئیس دولت و وزراء کجا زندگی می کنند و کارشان کجا است و اموالشان چیست.
وی گفت : پیشنهاد می کنم هفته آینده همگی لیست اموال خود را به مردم به جای قوه قضاییه اعلام کنیم تا مردم بدانند با چه کسی طرف هستند.
قالیباف خاطرنشان کرد: ثروت اعضای دولت مشخص باشد و این شفافیت باشد که کجا ما هستیم و کجا زندگی می کنیم و فرزندان ما چه می کنند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد : اگر اینگونه شد ، فساد از بین می رود و با هوشمند سازی سیستم ها هم فساد از بین می رود.
وی تاکید کرد : چرا که باید دست ۴ درصدی ها را از اموال بیت المال و انفال کوتاه کنیم.
قالیباف گفت : ما اگر این کا را کنیم می توانیم دغدغه های ۹۶ درصدی ها را که توده مردم هستند ، حل کنیم.
وی ادامه داد:ما می توانیم رونق اقتصادی و شغل ایجاد کنیم و اینجاست که انسجام اجتماعی و اعتماد که بزرگترین سرمایه ملی است ایجاد خواهد شد و اختلافات طبقاتی و معضلات اجتماعی از بین خواهد رفت.
تصریح کرد:در اینصورت شاهد فروپاشی خانواده ها و افزایش طلاق و افزایش اعتیاد و مهاجرت به شهرها نخواهیم بود.

میرسلیم در دومین مناظره؛
دولت نباید در انتقاد را ببندد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری: دولت نباید در انتقاد را ببندد چون این کار به ضرر اوست و جامعه را به قهقرا می برد.
میرسلیم در پاسخ به این سوال که با توجه به ضرورت حفظ وحدت ملی و انسجام اجتماعی چه نوع تعاملی را با احزاب و جریانات مخالف و منتقد دولت خود قائل هستید و دولت شما چقدر از شرح صدر لازم برای نقدپذیری برخوردار است؟ افزود: همه دولت های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای خدمت به این کشور کوشش کردند و در حد توان و استعداد خود موفقیت هایی هم به دست آوردند.
وی ادامه داد: نامزدهای امروز هم هر کدام در چارچوب مسئولیتشان موفقیت هایی داشتند و قابل ارائه است.
میرسلیم با اشاره به اینکه بحث ما درباره انتقاد از فعالیت ها و پذپرش انتقاد دیگران است گفت: به نظر من هیچ دولتی نمی تواند موفق شود مگر اینکه انتقاد اقلیت، احزاب، سازمان های مردم نهاد و تشکلات علمی، هنری و فرهنگی را بپذیرد و این تنها راه پیشرفت آنهاست.
وی افزود: بدون انتقاد هیچ پیشرفتی میسر نمی شود و نکته ای که باید اضافه شود این است که متأسفانه این انتقادپذیری در دولت یازدهم بسیار کم بوده است.
میرسلیم گفت: نمونه اش مطالبی است که بزرگواران ما با این عبارات در مقابل انتقاد کنندگان گفتند و آنها از صفاتی چون غیر انسان، تخریب گر، بزدل، ترسو، به جهنم، تندرو، عصر حجری، متوهم، هوچی باز، بی شناسنامه و کم سواد استفاده کردند.
وی ادامه داد: این تعبیرها تعبیرهایی نیست که در جمهوری اسلامی اجازه دهد که انتقاد جای خود را باز کند و نواقصی برطرف شود.
میرسلیم گفت: منتقد جرأت نمی کند در این صحنه گام بردارد و جلو بیاید بنابر این باید راهی اتخاذ شود که امکان انتقاد سازنده و مشفقانه فراهم شود.
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما به کرات در حزب پیشنهادات دلسوزانه خود را مطرح کردیم و چند نوبت آنها را به آقای روحانی و جهانگیری ارائه کردیم اما به آن بی تفاوت بودند و اعتنایی نشد و کنار گذاشته شد ولی می شد از آنها استفاده کرد.
میرسلیم ادامه داد: چرا به این دلسوزی ها و پیشنهادات سازنده که از طرف احزاب، رسانه ها و سازمان های مردم نهاد و همچنین تشکل های علمی ارائه می شود توجهی نمی شود و از آن استفاده نمی شود.
وی گفت: در دولت آقای خاتمی پیشنهادی علمی از طرف دانشگاه امیرکبیر به آقای عارف معاون اول رئیس جمهور تقدیم کردیم و ایشان پیشنهاد ما را بررسی کرده و این پیشنهاد برای اجرا به ما ابلاغ شد و این اولین بار بود که این پیشنهاد عالمانه از طرف دولت بررسی شد و اینها راههای پیشرفت کشور است.
میرسلیم افزود: دولت نباید در انتقاد را ببندد چون این کار به ضرر اوست و جامعه را به قهقرا می برد.
وی ادامه داد: اگر مردم انتقاد نکنند یعنی مشارکت نکرده و احساس مسئولیت نکردند و سهم خودشان را ایفا نکردند و این روش باید اصلاح شود.

روحانی : باید افکار مختلف را به رسمیت بشناسیم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : اگر می خواهیم در مسائل سیاسی و اجتماعی به اهداف خود برسیم اول باید افکار مختلف را به رسمیت بشناسیم.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دومین مناظره نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با موضوع سیاسی و فرهنگی افزود : وقتی در کشور ما برخی از افکار اساسا به رسمیت شناخته نمی شود و نمی گذاریم احزاب و گروهها به صورت مساوی از امکانات استفاده و فعالیت کنند و در همین انتخابات اخیر مشاهده می کنیم که چه کسانی در تبلیغات در فضای مجازی فعالیت می کنند و چه کسانی هستند که هر روزه به دلایل و و بهانه های مختلف احضار می شوند.
روحانی گفت : آیا ما اینگونه می خواهیم در یک جامعه عدالت گستری کنیم ، اگر می خواهیم در یک جامعه به شرایط مناسب سیاسی برسیم باید همه احزاب و گروهها از حقوق مساوی برخوردار باشند ، آیا همه اقوام و اقلیت ها در کشور ما دارای حقوق مساوی هستند ؟
این نامزد انتخابات افزود : زمانی که ما یک فرماندار خانم اهل سنت را منصوب می کنیم ، از دو جا مورد حمله قرار می گیریم از یک طرف می گویند چرا یک خانم را فرماندار کرده اید ؟ و از طرف دیگر می گویند چرا یک اهل سنت را در یک مدیریت عالی رتبه گذاشته اید ؟
وی گفت : حقوق شهروندی برای حل این مشکل است حقوق شهروندی یک انشا نیست و حقوق شهروندی در دولت دوازدهم به زنگ عمل و حساب کشی از بخشهای مختلف تبدیل خواهد شد که چگونه با شهروندان کشور رفتار می شود.
روحانی افزود : ما یک ایران داریم و همه ایرانیها از حقوق مساوی شهروندی باید برخوردار باشند.

هاشمی طبا : بزرگ ترین هجمه ها و انتقادات در روزنامه ها و برخی سایت ها علیه این دولت اتفاق افتاده است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : بزرگترین هجمه ها، انتقادها و تخریب ها در روزنامه ها و برخی از سایت ها علیه این دولت اتفاق افتاده است.
آقای سیدمصطفی هاشمی طبا در پاسخ به اظهارات اولیه میرسلیم درباره تعامل دولت با منتقدان و مخالفان خود افزود: بنده بدون اینکه وابستگی به دولت یازدهم داشته باشم و بعد از چهار سال برای نخستین بار آقای روحانی را در اینجا زیارت کردم و تقریباً هیچ کدام از وزرا را در طول ۴ سال اخیر ملاقات نکرده ام به جز در یک یا دو مورد ، گواهی می دهم بزرگترین هجمه ها، انتقادها و تخریب ها در روزنامه ها و برخی از سایت ها علیه این دولت اتفاق افتاده است.
وی گفت : اینکه دولت نمی تواند برخی از پیشنهادات یا به گمان من بسیاری از پیشنهادات توجه کند علت آن بزرگ شدن هزینه های دولت و هزینه های جاری دولت است که مشکلات مختلفی را برای پژوهشگاه ها و برای معلمان و غیره ایجاد می کند.
هاشمی طبا گفت : درآمد مشخصی که مجلس تصویب می کند معلوم است، هزینه ها معلوم است و من تعجب می کنم که ما همه چیز را همگان همه می خواهیم، چنین چیزی امکان پذیر نیست و وعده هایی را هم که امروز می دهیم و به نوعی خاصه خرجی می کنیم آن هم از بودجه ای که همین اکنون ناتوان است.
وی گفت : اگر از تاریخ مردادماه بودجه را دوبرابر کنیم بدون اینکه مجلس تصویب کرده باشد هزینه کنیم آن وقت است که در وسط کار می مانیم.
هاشمی طبا افزود: اگر دولت را متناسب کنیم، هزینه ها را تأمین و مشخص کنیم که چه اقداماتی می شود کرد آن دستورالعمل ها و آن پیشنهادات قابل اجراست.
وی گفت: در غیر این صورت اگر ما کلماتی را که احیاناً در برخی جاها به دلایلی بکار برده شده و ممکن است درست نیز نبوده باشد دستاویز قرار دهیم، برویم کلماتی را هم که برخی از روزنامه ها علیه دولت بکار می برد و اتهاماتی که می زند و نابخردی هایی که انجام می دهد مورد توجه قرار دهیم ، آن وقت تعادل برقرار می کنیم.

جهانگیری: از فضای مجازی با تمام قدرت دفاع کردیم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : در دولت یازدهم از فضای مجازی با تمام قدرت دفاع کرده ایم و جلوی همه قدرت هایی که می خواستند، شبکه های اجتماعی را فیلتر کنند ، ایستادیم.
اسحاق جهانگیری در واکنش به پاسخ به سوالی که آقای میرسلیم درباره تعامل دولت با منتقدان و مخالفان خود توضیح داد ، افزود: فکر می کنم انتقاد یکی از نعمت های بزرگی است که خداوند به مسئولان مختلف می دهد و هر کس در انتقاد را به روی دستگاهش ببندد به این معناست که خود را از نعمتی بزرگ که می تواند منجر به اصلاح امور شود ، محروم کرده است لذا همه مکلفیم از انتقادات سازنده استقبال کنیم.
وی گفت: دولت یازدهم در این زمینه کارهای بزرگی انجام داد و ما خانه احزاب را که بسته شده بود ، احیا کردیم و نقد در احزاب اتفاق می افتد.
جهانگیری افزود : در این دولت به هشت هزار سازمان مردم نهاد مجوز داده شد و از آزادی مطبوعات به طور کامل دفاع کردیم و به هر میزان که برای تاسیس مطبوعه از وزارت ارشاد مجوز خواسته شد ، مجوز دادیم.
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : در دولت یازدهم با تمام قدرت از فضای مجازی دفاع کردیم و جلوی همه قدرتهایی که می خواستند شبکه های اجتماعی را فیلتر کنند و مانع دسترسی آزاد به اطلاعات شوند ، ایستادیم و هزینه اش را پرداخت کردیم.
جهانگیری افزود : قانون دسترسی ازاد به اطلاعات را که در سال ۸۸ تصویب شده بود آیین نامه اش در این دولت تصویب شد و اطلاعات آن در اختیار مردم قرار گرفت ، لذا ما به عنوان دولت از هر نقدی استقبال کردیم.
وی گفت : جناب آقای میرسلیم مشکل این است که بخشی از جامعه ما با دولتی که با رای مردم سرکار آمده است ، مخالفند و متاسفانه این مخالفت شان به شکل نهادینه شده در فضای مجازی و در مطبوعات است و با همه توان به تخریب دولت می پردازند و احدی هم به آنها معترض نمی شود.

رئیسی:باید به ۸۰ میلیون جمعیت اجازه اظهار نظر بدهیم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما باید به ۸۰ میلیون جمعیت دارای کارت شناسایی ملی اجازه اظهار نظر بدهیم تا جامعه از هرگونه لغزش مصون بماند.
سید ابراهیم رئیسی در دومین مناظره تلویزیونی در وقت انتقاد به صحبت های سید مصطفی میرسلیم افزود: انتقاد رمز تضمین سلامت فرد ،جامعه و دولت هاست .
این نامزد اتنخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: بهترین دوست من کسی است که عیب های من را بگوید .
وی ادامه داد:آقای روحانی در ابتدای مسئولیت گفتند که به خدا پناه می برم از بستن دهان هایی که انتقاد می کنند .
رئیسی تاکید کرد: این الفاظی که آقای میرسلیم بیان کردند متاسفانه شاید تا ۵۰ مورد نسبت های ناروایی بود که به منتقدین داده شد و یا به قول آقای جهانگیری مخالف .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: مگر آدم باید به منتقدش اهانت کند و ۵۰ مورد اهانت هایی بود که شده است .
وی گفت :حق شهروندی عبارتست از مواردی که افراد بتوانند سخنانشان را بگویند و اگر سخنشان درست نیست پاسخ داده شود .
رئیسی تاکید کرد: بگذاریم نشاط بین دانشجویان ،اصحاب رسانه ،اقوام وجامعه باشد .
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:به چه دلیل ما دهان کسی را ببندیم .
وی ادامه داد: امروز حق شهروندی عبارت نیست از رونمایی کردن از یک سند، عبارتست از حقی که برای کسی که نان برای خوردن ندارد حق کار کردن کسی که بیکار است ؛ حق کار برای دانشجویی که مدرک دستش است و بیکار است .
رئیسی گفت : بحث حقوق افراد و برخورد با خبرنگار نمی سازد با چیزهایی که ما ادعا میکنیم .
وی تاکید کرد:ما باید به ۸۰ میلیون جمعیت دارای کارت شناسایی ملی اجازه اظهار نظر بدهیم تا جامعه از هرگونه لغزش مصون بماند.
قالیباف: نقد نعمت خدادادی است

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت : به نحوی صحبت نکنیم که این تصور ایجاد شود که انقلاب مانع حقوق شهروندی است.
اقای قالیباف گفت: همانطور که عزیزان اشاره کردند نقد نعمت خدادادی است و جوامعی می توانند موفق باشند که با خرد جمعی و با نقد و توصیه به همدیگر در این زمینه ها به هم کمک کنند و شکی در این مورد نیست.
وی افزود: نباید به گونه ای صحبت کنیم که انقلاب مانع حقوق شهروندی افراد است. در بحث اقوام و مذاهب حتما همه از حقوق شهروندی برخوردارند و باید هم باشند مگر الان چنین حقوقی ندارند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: نمی دانم منظور جناب آقای روحانی از این بحث چه بود من خودم زمانی که در نیروی انتظامی حضور داشتم چندین فرمانده در بالاترین رده ها را در کُردستان از اقوام عزیز کُرد و اهل سُنت بودند و تا بالاترین درجات رشد کردند و تا رده نیرو آمدند .
وی افزود: امروز در شهرداری تهران تعداد زیادی از همه اقوام از ادیان و مذاهب مختلف حضور دارند امروز بیش از ۱۳ درصد مدیران شهرداری بانوان و جوانانند و مانعی دراین نیست و حتما می توانیم ازاین ظرفیت استفاده کنیم و نگوییم که این کار انجام نمی شود ما در دولت مردم موظفیم این اختیارات را به این افراد منتقل کنیم و براساس شایسته سالاری این افراد را بکار بگیریم اینها از سیاست های قطعی مورد نظر من است.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: جناب آقای روحانی امروز دانشگاه های ما در دولت شما سیاسی نشدند این موضوعی است که باید به آن توجه شود، مهم این است که اگر تمرکززدایی انجام بدهیم و اختیارات را به خود مردم واگذار کنیم در هر شهرستانی با هر موقعیتی ، با هر گرایش و هر سلیقه ای که مردم خود تصمیم گیری کنند.

میرسلیم: امروز باید صادقانه پاسخگوی عملکرد گذشته خودمان باشیم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : امروز باید صادقانه پاسخگوی عملکرد گذشته خودمان باشیم.
سید مصطفی میرسلیم با تشکر از آقای روحانی برای مطرح کردن موضوع حقوق شهروندی در مناظره افزود: اما آقای روحانی هنگامی که وزیر شما در مقابل یک خبرنگار قرار می گیرد و میکروفون او را می گیرد، این یعنی احترام به حقوق شهروندی؟ وقتی وزیر دیگری از دولت شما در جلسه علنی حتی به یکی از مدیران دولت می گوید بی شعور، این یعنی حقوق شهروندی؟
وی گفت: ما مسائلی را در ذهن خودمان داریم و مسائلی در عمل اتفاق می افتد، اعتقاد ما این است که باید حلم در مردم سالاری دینی در مقابل انتقاد اقلیت ها، احزاب، گروه های مختلف و منتقدان دلسوخته باید فراموش نشود.
میرسلیم افزود : اجرای اصل هشتم قانون اساسی را در نظر بگیرید ، قانون آن نیز نوشته شده است، به چه حقی دولت این اصل را اجرا نمی کند؟ چرا آن را معطل نگه داشته، این امر به معروف و نهی از منکر است یعنی اجازه دادن به انتقاد است در بهترین شکل خود، چرا تعطیل است و اجرا نمی شود؟ فقط شعار دادن کافی نیست.
وی گفت : ما باید پاسخگوی گذشته باشیم اگر بخواهیم مردم به شکل صحیح تصمیم بگیرند، درباره وعده هایی که برای آینده می دهیم.
این نامزد انتخاباتی افزود: چه زیبا ترسیم می کنیم آینده را، بر چه مبنایی؟ گذشته ما چه بوده است؟ ما چه کرده ایم؟ اگر می خواهیم مردم به ما اعتماد کنند نباید نعل وارونه بزنیم، مردم قول و قرارهای ما و دولت را شنیده اند و عملکردهای دولت را نیز دیده اند.
میرسلیم گفت : نتایج را با تحمل سختی در معیشت و رنج و تبعیض، وقت کشی و آثار دردآور تخلف ها و رشوه ها و زیرمیزی ها همه را لمس کرده و چشیده اند.
وی افزود : امروز نمی شود با لفاظی بازیگری کرد و مردم را فریب داد. باید دقت داشته باشیم، اهتمام بورزیم و واقعاً اگر اعتقاد داریم عمل کنیم، پذیرش انتقاد به نظر من کار سادگی نیست و کار هر کسی نیز نیست. سعه صدر می خواهد که ما متأسفانه در دولت شاهد آن نبوده ایم، به ویژه در دولت یازدهم.
میرسلیم خطاب به جهانگیری گفت: شما می فرمایید قانون دسترسی به اطلاعات دو روز قبل تصویب شده، تازه شما آیین نامه آن را تصویب کرده اید، هنوز اجرا نشده یا به شکل ضعیف اجرا شده، به هر حال دسترسی به اطلاعات از آن موارد بسیار مهم است که حق مردم است، دولت وظیفه اصلی و مهمش این است که اطلاعات لازم را در اختیار مردم قرار دهد نه اینکه با مردم رقابت کند.
وی افزود: بسیارند از مدیران شما در دولت حتی از وزرا که خودشان کاسبند و از اطلاعات به نفع خودشان استفاده می کنند چرا اجازه می دهید مدیران شما و وزرای شما ضمن اینکه نظارت می کنند کاسب هم باشند ، اینها راه های غلط استفاده از امکانات است.
این نامزد انتخاباتی گفت: هر کس وارد دولت می شود باید سراپای وجودش را برای خدمت به مردم بگذارد و کاسبی قبلش را فراموش کند. کارمند دولت وظیفه اش این است که اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهد نه اینکه با مردم رقابت کند، بسیاری هستند که متأسفانه در دولت جمهوری اسلامی از دانشجویان بنده که جرأت ثبت اختراع را نداشتند زیرا می ترسیدند که در ثبت ، اطلاعاتشان را به سرقت ببرند و روی دستشان بلند شوند. اینها راه های غلط است و باید اصلاح شود، یعنی باید اصلاح می کردید که دیر شده است.
میرسلیم افزود: اگر می خواهید اصلاحی در جمهوری اسلامی صورت گیرد باید به این مسائل بپردازید و با تعارف کردن نیز کار حل نمی شود.

میرسلیم : فرمایشات مقام معظم رهبری فصل الخطاب است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : با وجود مقام معظم رهبری بین قوا هیچ گونه اختلافی پدیدار نخواهد شد و فصل الخطاب آن چیزی است که ایشان می فرمایند.
سیدمصطفی آقامیرسلیم در دومین مناظره نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که سیاست و رویکرد شما در ایجاد اتحاد و همکاری میان قوا چیست و در صورت بروز اختلاف تا چه اندازه خودتان را ملتزم به تبعیت از قانون می دانید ؟ افزود : اهمیت قوه مجریه بسیار بسیار زیاد است و از نظر اجرایی قابل مقایسه با سایر قوا نیست ، قوه مجریه باید در درجه اول مجری قانون باشد.
وی گفت : قوه مجریه نباید قانون را معطل نگه دارد و باید آیین نامه ها را هر چه سریعتر تصویب و به اجرا بگذارد ، اگر قوه مقننه ایرادی از قوه مجریه گرفت باید سریعاً آن ایراد برطرف شود ، در دولت های سابق شاهد این بودیم که برخی از قوانین و مقررات نادیده گرفته می شد و در مقابل اعتراضات مجلس بی تفاوتی می شد.
میرسلیم افزود : حتما باید تذکراتی که مجلس به دولت می دهد ، محترم شمرده شود تا قابل ایراد نباشد ، بعلاوه باید همکاری نزدیک و مستمر بین قوه مجریه و قضائیه باشد ما یک مبحث بسیار مهمی را در قوه قضائیه داریم که جز با همکاری قوه مجریه قابل اجرا نیست و آن پیشگیری از جرایم است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : ما می دانیم که سرمنشا اصلی جرایم در قوه مجریه است بنابراین رئیس جمهور و همه وزرا باید تدبیری داشته باشند تا چگونگی پدیدار شدن جرائم و تخلفات و علل و عواملش را مشخص کنند.
وی گفت : هیئت دولت باید سعی کند با بررسی دقیق آماری علل و عوامل منشا جرائم با همکاری دستگاه قضایی نسبت به پیشگیری از جرائم اقدام کنند تا دیگر بسیاری از این مشکلاتی را که داریم شاهد نباشیم و با توجه به ضرورت اهتمام دولت نسبت به مراعات قوانین و مقررات و جلوگیری از خلافها اغلب مسائلمان حل خواهد شد ، در این صورت صرفاً تعدادی از جرائمی می ماند که دستگاه قضایی باید آنها را حل و فصل کند.
میرسلیم با اشاره به هماهنگی قوا افزود : زمانی که لازم باشد بین قوا تفاهم صورت بگیرد با توجه به اینکه محور اصلی اتحاد و هماهنگی بین قوا ، مقام معظم رهبری هستند بین ما هیچگونه اختلافی پدیدار نخواهد شد و فصل الخطاب آن چیزی است که مقام معظم رهبری می فرمایند و به این ترتیب ما می توانیم در اداره امور این کشور به هماهنگی کامل برسیم.

میرسلیم: با صداقت پاسخگو باشیم
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بخش بزرگی رشد اقتصادی هشت درصدی مربوط به نفت است، با صداقت پاسخگو باشیم.
سید مصطفی میرسلیم افزود: اداره کشور ما میسر نخواهد شد مگر با مشارکت شما مردم ، مشارکتی که صرف نظر از وابستگی های طایفه ای، مذهبی و سیاسی باشد، با انتخاب مدیران شایسته از میان خود شما، مدیرانی که معتقد به این نظام مقدس هستند و از شایستگی برخوردارند، این شایستگی هم از نظر دانش آنها، تجربه مفید آنها و وجدان اخلاقی آنها باید باشد.
وی گفت: باید بها بدهیم به اهل فرهنگ و هنر، بسیاری از تحلیل هایی که آنها می کنند دقیق تر از تحلیل های سیاستمداران است. به عنوان مثال کارگردان جوان ما سعید روستایی که در فیلم ابد و یک روز با زبان هنرمندانه خود روایتگر مشکلات بیکاری، اعتیاد و ضعف روابط عاطفی در گوشه هایی از جامعه ایران است ، مفتخر شد به دریافت جایزه بهترین فیلم در سال ۹۴ .
وی تصریح کرد : اما دولت همچنان اصرار می کند بر وجود جامعه پرنشاط و شاداب یا از طرف دیگر در زمینه فرهنگ ، رضا امیرخانی در کتاب نفحات نفت به شکل تکان دهنده ای نقد می کند فرهنگ نفتی و مدیریت نفتی ما را اما دولت ما همچنان افتخار می کند به فروش نفت و افزایش آن از روزانه یک میلیون بشکه به دو و نیم میلیون بشکه و این یعنی خلاف سیاست عدم وابستگی به نفت و خام فروشی.
میرسلیم افزود: درآمدهای نفتی که به مملکت باز نمی گردد و آنچه باز می گردد جنس های بنجلی است که در کشورهای دیگر مانده است و به جای پول نفت وارد کشور می شود و این یعنی مانع کار جوانان ما و اشتغال.
وی گفت: با یک تیر دو نشان منفی متوجه کشور می شود، ما باید بها بدهیم به نظارت عمومی و محترم شمردن جایگاه تشکل های سیاسی و علمی برای نقادی رفتار دولت در همه زمینه های مسئولیتش.
این نامزد انتخاباتی افزود: همچنین ما به ویژه باید اهتمام بورزیم نسبت به موضوع صداقت. این پرده آویزهایی که در شهر برپا شده است و اشاره می کند به موضوع توسعه فازهای پارس جنوبی و آن را وصل می کند به برجام، در حالی که فازهای پارس جنوبی ربطی به برجام ندارد، بدست خود ایرانیان انجام گرفته است، ۵۰ درصدش در دولت سابق و ۵۰ درصدش در دولت کنونی. این عدم صداقت را نشان می دهد، کار برجام نبوده است یا موضوع ۸ درصد رشد اقتصادی، ۸ درصدی که شش درصدش ناشی از فروش نفت خام است، دو الی سه درصدش مربوط به فعالیت اقتصادی است.
میرسلیم گفت: صداقت ایجاب می کند که رئیس محترم جمهور بگوید این هشت درصد را بدست آورده ایم اما شش درصد آن ناشی از درآمد فروش نفت و خام فروشی بوده است، اینجاست که باید دقت کنیم به صداقت و باید پاسخگو باشیم، باید توجه کنیم که در دنیا دنبال صلح بوده ایم و هستیم، هیچ گاه دنبال تجاوز نبوده ایم.
وی افزود : تجاوز شده است و ما از خود دفاع کرده ایم اما در عین حال ما بر اساس قانون اساسی، همواره مدافع محرومان و مستضعفان جهان بوده ایم و خواهیم بود و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

سید ابراهیم رئیسی ساداتی در دومین مناظره؛
برجام مشکلی از مشکلات مردم حل نکرد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری: با وجود قولهای آقای روحانی برجام مشکلی از مشکلات مردم حل نکرد.
ابراهیم رئیسی در دومین مناظره نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با موضوع سیاسی و فرهنگی در پاسخ به این سوال که چه راهکار موثری برای حفظ حقوق ملت ایران در موضوع هسته ای ، رفع تحریم ها با توجه به توافق برجام خواهید داشت؟ چگونه می توانید از نقض مکرر آن توسط آمریکا و دولتهای غربی جلوگیری کنید؟ افزود : برجام یک توافقی است که بر اساس مذاکرات و آنچه دولت در فرآیندی که طی شده با همه اشکالاتی که وجود دارد اشکالاتی که حتی رسانه های گروهی هم بارها مطرح کردند اما چون به عنوان یک سند ملی مورد توافق قرار گرفته است طبیعتا باید این توافق از ناحیه ما و طرف های مقابل به رسمیت شناخته شود.
وی افزود : آنچه در اصل این مذاکرات و این سند مورد اشکال است این است که در زمان مذاکره نکاتی مطرح شد که قابل توجه است اینکه گفته بشود از ناحیه دولت و جناب آقای روحانی ، خزانه خالی است پیام بسیار بد از ناحیه جمهوری اسلامی است برای طرف مقابل اینکه گفته شود اگر ما توافق را نکنیم ممکن است طرف مقابل تاسیسات ما را مورد هجوم قرار دهد ، این یک پیام بسیار بد است برای مذاکره.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : مثل این که انسان بخواهد به عنوان افسری که در میدان جنگ است اعلام کند که نیروهای من از بین رفته است و من نیرویی ندارم ، این مسائلی بود که متاسفانه واقع شد اما چون برجام به عنوان یک سند است باید اجرا شود.
رئیسی افزود : در این سند متاسفانه در اجرا پیشقدم شدیم و به صورت تام اجرا کردیم ، این سند به صورت یک چک است که باید نقدش کرد که من معتقدم با ضعف هایی که دولت در حین این کار و تا اجرای این قضیه نشان داد در حال حاضر توانایی دریافت این چک را نداریم.
وی گفت : این کار می توانست به نوعی شکل بگیرد که ما ضعف از خودمان نشان ندهیم و این پیامهای متاسفانه بد داده شده مسائلی است که برای ما نوعی مشکل ایجاد کرده است یعنی طرف مقابل این پیام را گرفته که تحریم ها نتیجه داده است بنابراین تحریم ها را رها نمی کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : بعد از این سند چه اتفاقی افتاد ، آقای روحانی قول داد به محض اینکه این کار انجام شد تمام تحریم ها به صورت یک جا برداشته می شود اما هیچ اتفاقی در سفره مردم نیفتاد، در سفره مردم عرض می کنم آیا بعد از تصویب این قضیه در سفره شما مردم، در زندگی شما ، در کسب و کار شما رکود و بیکاری مشکلش حل شد ؟

قالیباف: برجام ایران را به مرکز واردات اروپایی ها تبدیل کرد
محمدباقر قالیباف گفت: : ما باید دو کار انجام دهیم؛ هم حقمان را از این برجام بگیریم و هم زودتر از آن، حقمان را از چهاردرصدی ها بگیریم چراکه اگر آن امکانات هم وارد کشور شود باز هم این افراد می برند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به اظهارات سیدابراهیم رئیسی درخصوص برجام گفت: تحریم ها و این قرارداد برجام موجود حتماً سندی است که مورد احترام همه دولت ها خواهد بود و طرف مقابل هم مکلف است که به عهد خود عمل کند.
وی افزود: نکته ای که مهم است این است که در اجرای برجام چه کرده ایم؟ نکاتی را جناب آقای رئیسی اشاره کردند، آثار اجرای برجام برای مردم ما چه بوده است؟ امروز وقتی از مردم سؤال می کنیم آیا گشایشی در کار صورت گرفته است؟ می گویند گشایشی صورت نگرفته است.
قالیباف گفت: من معتقدم اگر بخشی از مشکلات حل بشود و گشایشی ایجاد شود باز مشکل مردم حل نمی شود چون اشکالات ما در سیستم اداری اجرایی دولت است.
وی با اشاره به روش کاری و نگاه دولت یازدهم افزود: وقتی از قاچاق کالا و ارز جلوگیری نمی شود، وقتی بانک های ما سراپایشان زدوبند است و به مردم ظلم می کنند، اگر امکانی هم بیاید باز چهاردرصدی ها بهره مند می شوند.
قالیباف افزود: ما باید دو کار انجام دهیم. هم حقمان را از این برجام بگیریم هم زودتر از آن حقمان را از چهاردرصدی ها بگیریم چراکه اگر آن امکانات هم وارد کشور بشود باز هم این افراد می برند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برجام تا این تاریخ مرکز واردات اروپایی ها به ایران شده است. شما نگاه کنید چقدر کالا به ما فروختند. چه کسی منفعتش را برد؟ همین چهاردرصدی ها. برای چه کسانی زحمت ماند؟ برای مردم.

میرسلیم: برجام ندای مظلومیت مارا به گوش جهانیان رساند

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : برجام بالاخره در جهان ندای مظلومیت ما را به گوش جهانیان رساند واین حسن را داشت.
میرسلیم گفت : مردم جهان این را متوجه شدند که ما به دنبال سلاح هسته ای نیستیم و همواره به دنبال استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای هستیم و به دنبال دانش هسته ای هم خواهیم بود و آن را رها نخواهیم کرد و به دنبال سلاح هسته ای نیستیم.
وی افزود : به لحاظ مذاکرات و متن و توافقی که بین ایران و شش کشور دیگر که ابرقدرت نیز هستند چطور می شود که ما قبل از مذاکرات ، دانش هسته ای بالنده خودمان را داریم ، تحریم ها هم برقرار است و بعد از مذاکرات هم متاسفانه تحریم ها تشدید می شود ولی محدودیت برای پیگیری دانش هسته ای برقرار می ماند؟
میرسلیم گفت: برجام چه حسنی داشت به لحاظ داخلی ؟ نکته بعدی این است که من از شما تقاضا می کنم که بفرمایید که چگونه ما می توانیم در آینده این حقوقی که داریم به لحاظ هسته ای که حقوق ملت ایران است چگونه به نظر شما به عنوان نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری می توان این حقوق ملت شریف را در چارچوب همین برجامی که امضاء شده است و هیچ کدام از طرف های مقابل ما نسبت به تعهدات خودشان وفا نکردند به اجرا گذاشت ، این حقوق را چگونه می شود احقاق کرد؟ چه راهی ما داریم ؟
وی افزود : با وضعی که در حال حاضر من ملاحظه می کنم متاسفانه ما بسیاری از دانشمندان و علمای خودمان را در زمینه هسته ای از کار برکنار کردیم و بسیاری از تاسیساتمان را تعطیل کردیم ، بتن ریختیم از آن طرف در مقابل تحریم ها نمی دانیم چکار بکنیم ، هنوز مشکلات بانکی ما کاملا برقرار است و ضررهای آن را باید تحمل بکنیم.

روحانی: نامزدها باید به طور صریح موضع خود را درباره برجام مشخص کنند

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : افرادی که اکنون نامزد انتخابات هستند باید به طور صریح به مردم بگویند که با برجام می خواهند چه کار کنند و چگونه می خواهند با دنیا تعامل کنند؟
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دومین مناظره زنده تلویزیونی افزود : برای اجرای برجام به عنوان توافقی که مورد قبول همه است ، چرا این همه در خیابان های تهران بیلبورد زده شد و فحاشی به افراد مذاکره کننده صورت گرفت؟
وی تصریح کرد: اگر برخی می گویند مذاکرات میدان جنگ بود که این موضوع درست است زمانی که دیپلمات های ما در میدان مذاکره بودند شماها پشت پرده چه کردید؟ چه حرف های نامربوطی بعضی ها زدند؟
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: برخی از این حرفها همانند مخالفین مردم ایران مانند صهیونیست ها، وهابی ها و تندروهای امریکا مطرح می شد و همپای آنها با این مذاکرات مخالفت می کردند.
روحانی گفت: امروز مردم ایران باید بدانند که با زحمات فراوان برجام به دست آمده و معنی برجام این است که تمام تحریم های هسته ای برداشته شده است اگر شما می گویید تحریمی باقی مانده ، باید بگویید کدام است.
وی افزود: تحریم های هسته ای برداشته شده است ما دچار تحریم های متنوعی هستیم اگر امروز برجام نبود نفت ما به جای دو میلیون بشکه ای که امروز صادر می کنیم به ۲۰۰ هزار بشکه می رسید، شما این وعده و وعیدهایی که به مردم می دهید چگونه این وعده وعیدها را می دادید البته این وعده وعیدها هیچ کدام برنامه و حساب و کتابی ندارد.
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید به صراحت به مردم بگویید در برابر برجام چه می کنید ، شماها که از روز اول مخالف بودید و در زمانی که ترامپ آمد شماها خوشحالی می کردید که برجام را پاره می کند.
روحانی تاکید کرد : امروز مردم ما باید به خوبی بدانند که دوباره تقابل بر می گردد ، دوباره تحریم بر می گردد یا نه؟ و چقدر شماها در سیاست خارجی در مسائل خارجی مطلع هستید؟
وی گفت: آقای رئیسی شما چقدر در مسائل هسته ای اطلاعات دارید که اکنون قضاوت می کنید؟
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود : در باره صحبت های آقای میرسلیم درباره فناوری باید بگوییم که امروز وضع ما از هر روز بهتر است هیچ دانشمند ما بیکار نشده است و اراک نیز به بهترین شکل بازسازی می شود.
روحانی تاکید کرد: اراکی که در فناوری در سطح پایینی قرار داشت اکنون به فناوری بالاتری دست پیدا کرده است.

هاشمی طبا : برجام ممکن است مانند هر معاهده ای مشکل داشته باشد

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : ممکن است برجام با مشکلاتی روبرو باشد اما در هر معاهده چند جانبه ای این مشکلات می تواند وجود داشته باشد و در این معاهده ها هر طرف به نفع خود ، مسائلی را تفسیر می کند.
هاشمی طبا افزود : اگر می خواهیم یک مسئله ای را بررسی کنیم باید به سابقه تاریخی آن توجه کنیم به طور مثال ساختمان پلاسکو سه ساعت ریخت و ۲۰ روز آواربرداری شد.
وی ادامه داد : در حالی که ما از طرف قدرت های بزرگ تحریم شده بودیم برخی چون کبک سر خود را زیر برف برده بودند و می گفتند تحریم ها در ما اثری ندارد و در همین حال از همان کشورهایی که ما را تحریم کرده بودند کالاها را از مبادی دیگری گران تر خریداری می کردند.
هاشمی طبا افزود : ۵۰ درصد اتومبیل سوپرلوکس یکی از شرکت های آلمانی که ما را تحریم کرده بودند با همان پولی که نفت را با واسطه می فروختند وارد کشور شد و در همان شرایط می گفتند ما تحریم نشدیم و تحریم را قبول نداریم.
وی گفت: این میراث به دولت یازدهم رسیده و حالا ممکن است برجام با مشکلاتی روبرو باشد و در هر معاهده چند جانبه و چند طرفه این مشکلات ممکن است وجود داشته باشد و هر طرف در این معاهده می خواهد شرایط را به نفع خود تفسیر کند و ما باید در این زمینه پایداری کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود : اگر ما در تحریم استقامت داشتیم همانطور که در زمان جنگ استقامت داشتیم و دولت زمان جنگ با سهمیه بندی کالاها و با کنترل قیمت کالاها و کنترل قیمت ارز و با فروش ۵۰۰ هزار بشکه نفت به قیمت ۷ دلار مملکت را اداره کرد و ما در زمان تحریم هم باید اینگونه رفتار می کردیم.
هاشمی طبا ادامه داد : وقتی مسئولان به صورت باز ، آزاد و دلخواه و برای پز دادن شروع به ولخرجی کردند و خزانه ارزی مملکت را به آن مقدار تهی رساندند ، دوستانشان کف می زدند (در زمان تحریم) به این شرایط حاضر رسیدیم که تحریم ها برطرف شده و به نفع نسبتاً مطلوبی رسیدیم ولی الان هم این شکل و حالت را برای خودشان می گیرند.

جهانگیری: به بدعهدی آمریکایی ها باور داریم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بدون تردید یکی از مهمترین موفقیت هایی که در تاریخ ایران انجام گرفته ، برجام است.
اسحاق جهانگیری افزود: مردم ایران در جریان هستند که وقتی دولت یازدهم بر سر کار آمد وضعیت کشور چه بود، مردم برای تهیه دارو چه کار می کردند، مردم برای تهیه شیرخشک بچه هایشان چه کار می کردند، وضع سیلوها چگونه بود؟ این دولت در همه زمینه ها موفق بود و کارهای بزرگی انجام داد.
وی گفت: ممکن است نواقصی داشته باشیم و قبول داریم باید برطرف کنیم.
جهانگیری افزود: یکی از مهمترین موفقیت هایی که در تاریخ ایران انجام گرفته است، برجام است، بدون تردید همه اهدافی که برای برجام تعریف شده بود ما به همه آن دسترسی پیدا کردیم و حق هسته ای خود را به ثبت رساندیم.
وی گفت: ما تحریم های ظالمانه را از ایران برداشتیم، ما ایران هراسی را به ایران دوستی تبدیل کردیم، چرا فراموش کردید؟
این نامزد انتخابات افزود: اگر برجام به توافق نمی رسید و این قدرت های استکباری زورگو می خواستند همان کارهایی را که داشتند ادامه بدهند صادرات نفت ما متوقف می شد.
جهانگیری گفت: مردم ایران می دانید چه می شد؟ طوری می شد که تمام مردم ایران باید از نظر اقتصادی وضع نابسامانی می گرفتند. توفیق برجام در این بود که ما امروز با افتخار می گوییم کشور ما برای توسعه آماده است.
وی افزود: ما به جای یک میلیون بشکه، اکنون دو و نیم میلیون بشکه نفت صادر می کنیم، ما سی درصد صادرات پتروشیمی مان افزایش پیدا کرده است.
جهانگیری گفت: تمام بیمه های صادراتی که کشتی هایی که می خواستند به ایران بیایند بیمه نمی کردند و لذا هیچ کشتی به سمت ایران نمی آمد اکنون این (رفت و آمدها) برقرار شده است و کشتی های خارجی به سمت ایران کالا می آورند و کالا می برند.
وی افزود: بنادر ایران تحریم شده بود، ۱۰ ها میلیارد منابع نفتی که می فروختیم در دنیا مسدود شده بود، آزاد شد.
این نامزد انتخابات گفت: ما فکر می کنیم برجام توفیق بسیار بزرگی بوده و البته به بدعهدی آمریکایی ها نیز باور داریم.

رئیسی: هر دولتی باید به برجام وفادار باشد.

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: هر دولتی که سرکار می آید باید به تعهد برجام وفادار باشد.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در پاسخ پایانی خود به سؤالی مبنی بر اینکه چه راهکارهایی برای حفظ حقوق ملت ایران در موضوع هسته ای و رفع تحریم ها پیشنهاد می کنید؟ افزود: آقای روحانی شاید در ذهنشان باشد زمانی که ایشان دبیر شورای عالی امنیت ملی بودند درباره مسائل ان پی تی به ایشان گفتم که گزارش هایی رسیده است و درباره آن صحبت کنیم که آقای روحانی گفتند الان فرصت نیست.
وی گفت: اطلاعاتم درخصوص موضوع برجام و جلساتی که شرکت کرده ام شاید به میزان دیپلمات ها نباشد اما در تعداد زیادی از جلسات شرکت کرده و گزارش خوانده ام و در جریان مسائل حوزه خارجی به طور کامل هستم.
رئیسی افزود: نکته بعد اینکه ما برای عزیزان دیپلماتمان که در این عرصه زحمت کشیدند ارزش قائلیم و از همه آنها تشکر می کنیم. اما نکته اینجاست که در این رابطه قرار بود چه اتفاقی بیافتد؟ آقای روحانی گفتند هم چرخ سانتریفیوژها و هم چرخ اقتصاد باید بچرخد سؤال ما این است که مردم عزیز چرخ اقتصاد می چرخد؟ بازار شما کسب و کار دارد؟ آیا دادوستد، تجارت، واردات و صادرات اکنون دچار رکود نیست؟
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: از آقای سیف در مورد تحریم های بانکی سؤال کردند و ایشان گفتند که تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است و این مصاحبه در تلویزیون پخش شد و آقای طیب نیا بعنوان وزیر امور اقتصادی و دارائی اعلام کردند که مسائل بانکی ما به قوت خود باقیست و همه مسائل فلج است و البته تعبیر فلج از من است و قریب به این مضمون گفتند.
رئیسی ادامه داد: آقای ظریف هم در صحبت هایشان گفتند آمریکاییها نه به متن برجام و نه به روح آن متعهد نبودند؛ آقای روحانی می پرسند چه تحریمی؟ کاری ندارد الان یک محموله نفتی به هند و یا فلان کشور بفرستید اگر پولش را آوردید معلوم است که تحریم بانکی برداشته شده است و این مسئله ای روشن است و هیچ پیچیدگی ندارد.
وی گفت: اکنون فقط درخصوص تحریم بانکی در یک بانک دست چندم متوسط در ترکیه و یک بانک متوسط در فلان کشور گفته اند یکسری ال سی ها گشایش یافته است.
رئیسی با اشاره به اینکه آثار حوزه اقتصادی در حوزه بانکی مشخص می شود، افزود: تحریم بانکی همچنان باقیست و خود آنها می گویند باقیست و تحریم را برنمی داریم عجیب است ما می خواهیم از طرف آنها صحبت کنیم درحالیکه خودشان می گویند برنمی داریم.
وی گفت: ما معتقدیم در برابر دشمن نباید ضعف نشان داد و در این خصوص آقای میرسلیم نکته خوبی گفته اند و ما معتقدیم که در حین مذاکره ضعف هایی هم بود و نباید برخی اظهارات صورت می گرفت.
رئیسی افزود: اگر آنها ببینند که با دولتی مقتدر طرف هستند که از حقوق ملت ایران دست نمی کشد حساب کار دستشان می آید.
وی گفت: در جریان منا حادثه ای رخ داد وآقای جهانگیری در مناظره قبلی بیان کردند که چگونه درخصوص برخورد با آن دختر ناراحت شدند و ما هم معتقدیم که نباید به احدی ظلم شود اما پانصد نفر در منا به شهادت رسیدند و خانواده هایی داغدار شدند و چند روز گذشت و همچنان جنازه ها را تحویل نمی دادند و رهبر معظم انقلاب با اقتدار آن اظهارات را در دانشگاه افسری داشتند و شاهد بودیم که پس از یک ساعت ورق برگشت.
رئیسی با اشاره به اینکه نگاه مقتدارانه به قضایا با نگاه ملتمسانه تفاوت دارد، گفت: از موضع اقتدار برخورد کردن با مسائل بسیار متفاوت است تا اینکه بگوییم هرچه پیش آمد خوش آمد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: هر دولتی سرکار بیاید باید به برجام وفادار باشد و نه تنها این تعهد بلکه اجازه دهید شوخی کنم حتی به تعهدات قبل از انقلاب هم پایبند هستیم مگر اینکه مجلس آن تعهد را رد کند و یا مورد توافق جمهوری اسلامی نباشد.
وی گفت: ما به تعهدات دولتمان وفاداریم اما باید بدانیم که برای گره گشایی از مشکلات و زندگی مردم چه کنیم و ما حتماً می توانیم در دولت کار و کرامت به گونه ای برخورد کنیم که حقوق مردم حفظ شود.

رئیسی: مساله معلمان باید یکبار برای همیشه حل شود

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: از وقتی که یاد می آورم معلمان مشکلات داشته اند و باید یک بار برای همیشه این مشکلات حل شود.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوال مجری برنامه مناظره مبنی بر اینکه چه برنامه ای برای ارتقاء شان و منزلت فرهنگیان و معلمان عزیز کشورمان و بهبود سطح معیشتی و علمی آنان دارید؟ افزود: معلمان، شغل ممتازی دارند که آینده سازان کشور ما را تربیت می کنند و شغل انبیایی دارند و حقیقتا منزلت و جایگاهشان باید محترم شمرده شود.
وی با اشاره به اینکه شان معلم با بخشنامه ، سخنرانی و با گرامیداشت روز و هفته معلم حفظ نمی شود ، افزود: برای ارتقاء علمی معلمان باید زمینه ای فراهم شود که بتوانند دانش افزایی کنند و بهنگام و به روز تر شوند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مساله معیشت را از دیگر مشکلات معلمان خواند و گفت: شان یک معلم نیست که در یک مشاغل دیگر به خاطر رفع مشکل زندگی کسب روزی کنند و حتما باید دولت به نحو قانونمندی این مساله معلمان را حل کند.
رئیسی گفت : فرهنگیان ما فرهیختگان ما هستند و واقعا باید در اقصی نقاط کشور مورد توجه جدی و نه شعاری قرار گیرند.
وی افزود : در برنامه دولت کار و کرامت ، مساله فرهنگیان در اولویت توجه است چون آنها آینده سازان کشور را تربیت می کنند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : نکته دیگر در خصوص معلمان این است که باید در آموزش و پرورش و امور فرهنگی به معلمان نقش داده شود چرا که آنها صاحبنظرند و نمی شود در مسائل مختلف آمموزش و پرورش و در برنامه های درسی و در تطورات و در استانداردسازی آموزشی و در عدالت آموزشی آنها را به حساب نیاوریم و حفظ منزلت معلمان به معنای به حساب آوردن آنهاست.

نه بازگشت به گذشته و نه تحمل وضع موجود بلکه تغییر به نفع مردم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : نه بازگشت به گذشته و نه تحمل وضع موجود بلکه تغییر به نفع مردم مد نظر ماست.
رئیسی افزود: موضوعی که لازم است خدمت هموطنان عرض کنم این است که آنچه که باید تحقق پیدا کند در مورد برنامه هایی است که می تواند گره گشایی کند و زندگی مردم مد نظر است.
وی افزود: سخنان نامزدها را شنیدید ، دولت مستقر دو راه دارد یکی بگوید من کارهایی انجام دادم و این کارها را می خواهم تکمیل کنم سخن بنده این است مردم ببینند آیا به وعده ها عمل شده است یا نه؟ شما پاسخ دهید و راه دوم دولت مستقر این است که رقیب هراسی کند ، امروز در سخنان آقایان محترم رقیب هراسی موج می زد و می خواستند یک هراسی ایجاد کنند نسبت به کسانی که رقیب هستند، بنده معتقدم این نوع برخورد کردن حتما اخلاقی نیست ما برنامه ای داریم، سخنی داریم و بر اساس آنچه که از منابع می شناسیم.
رئیسی گفت: ما می گوییم ۱۲ درصد بیکاری را برنامه ششم می شود به ۸ درصد تبدیل کرد که عین قانون است یعنی وظیفه دولت این است مگر می شود غیر از این انجام داد ، وقتی قانون صراحت دارد که بیکاری را از ۱۲ درصد به ۸ درصد کاهش دهد دولت باید این کار را بکند هم از امکانات داخلی استفاده بکند از منابع سرشار داخلی، نیروی جوان، کارآمد و پای کار که ما معتقدیم و تجربه کرده ایم و امام جوانان را باور کرد و رهبری جوانان را باور دارد جوان ها می توانند گره گشایی کنند و حتما در این رابطه ببینید آنچه که دارد انجام می شود و آنچه که باید انجام بشود ، چه تفاوتی دارد.
وی افزود: به نظرم می رسد این دولت می تواند از همه نیروهای دغدغه مند انقلاب اسلامی، نیروهای سالم و کارآمد استفده کند شرطش کار است وحفظ کرامت همه مردم، نسبت به دولت و آقای جهانگیری عرض می کنم الان بدهی های دولت به نظام بانکی از قبل چند برابر شده حتما دو برابر شده است و این را قبول دارید هزینه های جاری افزایش یافته هزینه نهاد ریاست جمهوری چقدر شده که این موارد قابل توجه است.

سید مصطفی هاشمی طبا در دومین مناظره؛
همواره باید استقامت کنیم
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری: طبیعی است که ما همواره باید در مقابل عناصری که از صهیونیست ها و استکبار جهانی دستور می گیرند، استقامت داشته باشیم.
ورود آقای هاشمی طبا به رسانه ملی
دانلود

سید مصطفی هاشمی طبا در پاسخ به این سوال که برنامه دولت شما در زمینه تقویت مقاومت و مقابله با تروریسم چه خواهد بود؟ افزود: نگهداری شان جمهوری اسلامی در همه دنیا از یک سو و ارتباطات حسنه و تعامل فیمابین جمهوری اسلامی و دولتهایی که به رسمیت شناخته شده اند در همه زمینه ها مورد نظر است ، البته بستگی دارد به عملکرد و نگاه دولت های مقابل.
وی افزود : تدبیر در زمان های مختلف و با دولت های مختلف باید متفاوت باشد ، طبیعتا ما همسایگانی داریم که با حفظ عزت و همینطور اقتدار خودمان با آنها در تعامل خواهیم بود.
هاشمی طبا گفت : فرهنگ ارتباطی براساس آنچه که در تاریخ اسلام و آموزه های اسلام آمده است ، باید باشد، طبیعی است برحسب آیه قرآن شریف که می فرماید از هرزه گویی ، دشنام گویی و کلمات و حرکاتی که فقط دل خودمان را خوش می کند ، باید اجتناب و خویشتنداری کرد.
وی افزود : طبیعی است که ما همواره باید در مقابل عناصری که از صهیونیست ها دستور می گیرند، از استکبار جهانی دستور می گیرند، استقامت داشته باشیم ، اگر اخلاق خوش داریم، انعطاف داریم ، استقامت هم داشته باشیم.
هاشمی طبا گفت: درباره منطقه و آنچه که کشورهای اطراف ما تهدید می شوند و این تهدیدها نهایتا متوجه ما نیز می شود ، در درجه نخست باید مردم آن کشورها به آینده خودشان فکر کنند و باید با تهدید کنندگان مبارزه کنند.
وی افزود: همانگونه که در گذشته هم چنین بوده از طریق کمک های فرهنگی، مستشاری و روابطی که با آنها داریم در ارتقاء توان آنها باید تلاش و کوشش کنیم در عین حال با دیپلماسی مثبت با عناصری که از تروریسم حمایت می کنند ، آنها را نیز تعدیل کنیم.
هاشمی طبا گفت : نباید یادمان برود اگر بخواهیم موضوع را بسادگی ببینیم و در هر مورد دقت لازم برای پیشرفت کار نداشته باشیم ، ضربه خواهیم خورد و آن این است که با یک راهبرد صحیح که مورد تایید نظام است زیرا فقط دولت نیست که تصمیم می گیرد ، تصمیمات لازم را به اجرا درآوریم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دومین مناظره گفت : ما حتما باید نیروهای دفاعی خودمان را به بهترین وجه تقویت کنیم ، همچنین حضور فرهنگی در دیگر کشورها را نیز تقویت کنیم.

جهانگیری:باید قدرت نرم را همراه با قدرت سخت تقویت کنیم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت : ما باید قدرت نرم جمهوری اسلامی را همراه با قدرت سخت تقویت کنیم ، قدرت سخت به معنای تقویت بنیه دفاعی جمهوری اسلامی است.
اسحاق جهانگیری در دومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در انتقاد به پاسخ هاشمی طبا به سوال اولویت های سیاست های خارجی و نحوه حمایت از مقاومت افزود : در زمینه سیاست خارجی نیازمند این هستیم که از تمام ظرفیتی که در کشور وجود دارد ، استفاده کنیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: وزارت خارجه به عنوان مرکز اصلی تنظیم کننده روابط خارجی بر اساس جهت گیری های مرتبط با امنیت ملی و راهبرد ملی ایران ، سیاست خارجی را تنظیم کند.
وی تاکید کرد : در کنار دیپلماسی رسمی کشور باید به دیپلماسی عمومی هم توجه کنیم.جهانگیری ادامه داد : دیپلماسی عمومی به معنای باور به نقش اقشار عمومی جامعه است که قادر هستند در روابط بین المللی چهره دقیقی از ایران ترسیم کنند و باید وارد عمل شوند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد :هنرمندان ما باید در صحنه بین المللی بدرخشند.
وی گفت : باید به هنرمندانی که در صحنه بین المللی پرچم ایران را برافراشته می کنند ، افتخار کنیم.
جهانگیری افزود : فرهادی یک فرد است ، در اسکار جایزه می گیرد و تبدیل می شود به یک فرهنگ که چنین جایگاهی دارد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: با همه محدودیت ها تونستیم فیلم تولید و عرضه کنیم.
وی گفت : ورزشکاران ما می توانند برای ما در عرصه بین المللی جایگاه کسب کنند ، توریسم یکی از مهم ترین دیپلماسی های عمومی است.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد : با تقویت گردشگری و روابط با کشورهای دیگر می توانیم این رابطه را درست کنیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد : مهم ترین قدرت نرم جمهوری اسلامی انسجام داخلی و قدرت اقتصادی کشور است
وی گفت : در جلسه آینده به صورت مشروح در خصوص اقتصاد صحبت می کنم.

رئیسی: باید بستر صادرات را برای تولیدات کشور فراهم کنیم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به سهم اندک ایران در بازار صادرات گفت: باید بستر صادرات تولیدات داخلی کشور را فراهم کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی افزود: ما از دیپلماسی مان باید با توجه به اولویت های کشور نقش بخواهیم، به عنوان مثال اگر امروز اولویت کشور مسئله اقتصادی و اقتصاد مقاومتی است، حتماً باید دیپلماسی کشور متأثر از همین جهت باشد و بحث دیپلماسی اقتصادی را در جهان دنبال کند.
وی گفت: ما باید بازار صادرات را برای تولیدات کشور فراهم کنیم، امروز در منطقه دو هزار و ۳۰۰ میلیارد دلار تجارت وجود دارد، سهم جمهوری اسلامی از این مقدار چقدر است؟ اگر بتوانیم سهمی داشته باشیم ولو ۱۰ درصد، این رقم چند برابر پول نفت ما می شود؟ یعنی در این عرصه نقش فعالی را برای جمهوری اسلامی می طلبد.
رئیسی افزود: در ارتباط با ترانزیت کالا در منطقه، شاهد رقم بسیار بالایی هستیم، نقش جمهوری اسلامی در این رابطه بسیار ارزشمند است.
وی گفت: ما در بحث ارتباط با همسایگان همان طور که آقای هاشمی طبا اشاره کردند باید رابطه خوبی داشته باشیم، ما با عراق روابط بسیار خوبی داریم اما سهم ما در ارتباط با تجارت و کار با عراق چقدر است؟ سهم کشور ترکیه چقدر است؟ این موضوعی قابل توجه است، یعنی ما آن نقشی را که باید با عراق و یا کشورهای مختلف دنیا به عنوان یک دوست داشته باشیم، داریم یا نداریم؟
این نامزد انتخابات افزود: به نظرم می رسد که ما باید در سیاست خارجی موضوعات اقتصادی، بیکاری و فقر را که مسئله کشور است مورد توجه قرار دهیم و برای رفع این مشکلات دیپلماسی کشور متأثر از این مسائل باشد.
رئیسی گفت: شأن جمهوری اسلامی در سراسر عالم؛ حفظ شأن هر شهروند ایرانی که مشکل او مشکل همه ماست و راحتی او راحتی همه ماست، وظیفه ماست ما نمی توانیم درباره مشکل یک ایرانی که پاسپورتش در کشوری مورد بی احترامی قرار می گیرد بی تفاوت باشیم، این پاسپورت، این هویت، هویت ایرانی است، اگر کوچکترین بی احترامی به آن بشود باید از ناحیه دولت پشتوانه داشته باشد. اجازه ندهیم این پاسپورت مورد بی احترامی قرار بگیرد ولی متأسفانه در موارد عدیده ای این جهت مورد بی توجهی قرار گرفته است.

قالیباف : رویکرد ما دیپلماسی اقتصادی است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : می خواهیم در دولت خود وزارت امور خارجه و تجارت ایجاد کنیم ، رویکرد ما دیپلماسی اقتصادی است.
محمدباقر قالیباف در دومین مناظره نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با موضوع سیاسی و فرهنگی افزود : دولتها همانطور که به مسائل داخلی خود توجه دارند با توجه به شرایط بین المللی که امروز در دنیاست باید به ارتباط ، هماهنگی ، مذاکرات و گفتگو چه با دولتها و ملتها هم توجه کنند.
وی افزود : در حوزه دیپلماسی باید هم به دیپلماسی قدرت و هم به دیپلماسی مذاکره و هم دیپلماسی عمومی و هم دیپلماسی اقتصادی دقت کنیم ، دولت مردم
در سیاست خارجی خودش در این شرایط موجود اولویت را به دیپلماسی اقتصادی داد ، اگر دولت یازدهم امروز به حق می گوید من در دیپلماسی مذاکره موفق بوده ام دلیلش این است که ما در دیپلماسی قدرت قبلا موفق بودیم این اقتدار را داشتیم که آنها در دیپلماسی مذاکره موفق شدند.
قالیباف گفت : در دیپلماسی مردم ، تلاش ما بر این است که امروز ما به دنبال دیپلماسی اقتصادی باشیم ، یکی از اشکالات ما در دولت این است که انسجامی در حوزه تجارت بین الملل نداریم ، این کار در وزارتخانه های مختلف توزیع شده است و اشکال دارد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود : ان شاء الله در برنامه مدون خود گنجانده ایم وزارت امور خارجه و تجارت بین الملل داشته باشیم با اولویت دیپلماسی اقتصادی برای همسایگان ، برای کشورهای منطقه چرا که بازاری چهارصد میلیون نفری در منطقه داریم و رویکرد خود را عوض کنیم کشور ما از ابتدا ، قبل و بعد از انقلاب رویکرد وارداتی داشته است .
وی تصریح کرد : باید این رویکرد را به صادرات تغییر دهیم و همه سفارتخانه ها ، کنسولگری ها و وزارت خارجه ما در خدمت تجار ، صنعتگران و کارآفرینان ما باشد و هر کدام از آنها نماینده فروش کالای ایرانی برای اشتغال و تولید برای جوانان عزیزمان باشند.

میرسلیم : سیاست خارجی فقط این نیست که در برجام شرکت کنیم

سید مصطفی آقامیرسلیم گفت : چگونه می خواهید از حیثیت ایرانی ها دفاع کنید ؟ ماموران ترکیه ای ایرانی ها را کتک می زنند و ماموران تفلیس به زنان
ایرانی جسارت می کنند ، این چه برخورد سیاست خارجی است که بین شما رایج شده است تا کی باید این ضعف ها را ما تحمل کنیم ؟
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به سخنان آقای هاشمی طبا در خصوص تقویت مقاومت گفت: نفرمودید چگونه می خواهید از حق شهدایی که ما داده ایم و دنیا مدیون امنیتی است که آنها به اوضاع جهان بخشیده اند در مقابل جاهلان تکفیری دفاع کنید؟
وی با بیان اینکه منطقه سیستان ما بیابان شده و زابلی ها و سیستانی ها از این منطقه مهاجرت کرده اند ، گفت : آقای هاشمی طبا چگونه می خواهید در جبران ضعفی که دولت یازدهم در مذاکره سیاسی با کشور افغانستان و گرفتن حق ما از رود هیرمند از خود نشان داده است ، دفاع کنید؟ همه این اتفاقات منجر به این شده است که نیروی انتظامی ما می آیند در این منطقه بدون پشت و پناه و شهید می شوند ، چگونه می خواهید از این کار دفاع کنید؟ این قدرت سیاست خارجی را می خواهد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود : چگونه می خواهید با ترکیه مذاکره و مانع شوید سدهایی که بر سرچشمه فرات بسته شده و پس فردا به دلیل تشدید ریزگردها گریبان همه ما را خواهد گرفت ، از این کار جلوگیری کنید؟
آقامیرسلیم گفت : چگونه می خواهید بر سر مخزن مشترک گازی با قطری ها صحبت کنید؟ با هم مسابقه می دهیم در به تاراج دادن منابع به نفع دشمنان ما این چه سیاست خارجی است ، شما با این مساله چه می خواهید کنید؟
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : سیاست خارجی فقط این نیست که بگوییم در برجام شرکت کردیم دو یا سه سال وقت گذراندیم ، چهار سال وقت کشورمان تلف شده است و حقوق اصلی که ما با همسایگانمان داشته ایم احقاق نشده است جواب صحیح بدهید چرا که این مشکلات حل نشده است؟

روحانی:با دیپلماسی امنیت منطقه و سوریه را پیگیری می کنیم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز هم در منطقه این چنین است ما در دیپلماسی است که مسئله امنیت منطقه و امنیت سوریه را به بحث می گذاریم.
حسن روحانی افزود: بسیار مهم است که ما بتوانیم از قدرت دیپلماسی هم برای امنیت خودمان و ثبات منطقه استفاده کنیم و هم بتوانیم قدرت خودمان را از لحاظ اقتصاد سیاسی بالا ببریم.
وی گفت: در این دولت از روز اول از اهرم سیاست خارجی استفاده شد سالها بود که این اهرم کنار گذاشته شده بود و به خوبی از آن اهرم بهره برداری نمی شد.
روحانی افزود: ما دیدیم در این مذاکرات هسته ای با دولت های شش گانه و قدرتمند توانستیم حق خودمان را به کرسی بنشانیم.
وی گفت: کسی باور نمی کرد همه به ما می گفتند اگر هم بر فرض روزی توافق هسته ای به ثمر برسد پی ام دی را چکار می کنیم ؟ ما متهم هستیم و این اتهام را نمی توانید رفع کنید ما این مسئله را حل کردیم آژانس آمد اعلام کرد همه مسائل گذشته با ایران بسته و تمام شده است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: این قدرت دیپلماسی ایران است فکر نکنیم قدرت دیپلماسی ما کم است با همین قدرت دیپلماسی است که امروز برای سوریه در حال مذاکره هستیم.
روحانی گفت: در سوریه عزیزانی رفته اند به عنوان مستشار نظامی تلاش کردند، شهید دادیم اگر ما می خواهیم از مسائل منطقه درست استفاده کنیم باید بتوانیم در روز مذاکره آن را حل کنیم.
وی افزود: ما هشت سال در دفاع مقدس بودیم و من هم مسئولیت هایی در دفاع مقدس داشتم بعد از دفاع مقدس هم در مذاکرات سیاسی حضور داشتم.
روحانی گفت: دفاع مقدس ما تمام شد آیا همه حقوق ما استیفا شد؟ بقیه حقوق را می بایست دیپلمات های ما می رفتند و احیا می کردند برای رزمندگان عزیز ما.
وی افزود: امروز هم در منطقه این چنین است ما در دیپلماسی است که داریم مسئله امنیت منطقه را بحث می کنیم و امنیت سوریه را داریم به بحث می گذاریم و این قدرت را ما باید بهتر استفاده کنیم.

هاشمی طبا : می توانیم مرکز ارتباطات انرژی منطقه باشیم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : در بحث انرژی و صادرات انرژی می توانیم به مرکز ارتباطات انرژی منطقه ای تبدیل شویم و از این طریق با کشورهای همسایه ارتباطات مناسبی در حوزه انرژی برقرار کنیم.
سید مصطفی هاشمی طبا در دومین مناظره نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با موضوع سیاسی و فرهنگی افزود : در عین حال باید از آنچه که ما داریم و دیگران هم در حال استفاده هستند مانند مخازن گاز مشترک که برداشتمان با قطر اکنون به شکل مساوی درآمده است یا از ذخایری که به صورت مشترک با عراق داریم ، به خوبی استفاده کنیم.
وی افزود : بخواهیم همه چیز را به صورت دفعی حل کنیم نیاز به چراغ جادویی علاءالدین است که همه مسائل را بشود به صورت معجزه آسا حل کرد.
هاشمی طبا گفت : برخی شعارهای بعضی از دوستان به شکلی است که همه مسائل و مشکلات کشور با یک جرقه و با یک شجاعت بی نظیر حل می شود ، در حالی که بودجه ای که مجلس تصویب می کند کفاف کارهای دولت را نمی دهد ، خرج تراشی های آینده را از همین بودجه ترویج می کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : در سیاست خارجی هم اگر ادعا داریم که تمام مسائل و مشکلات را با سرپنجه های قدرت معجزه آسا می توانیم حل کنیم ، قطعا به اشتباه رفته ایم.
وی افزود: وجود ما به عنوان یک قدرت با استقامت منطقه ای معنی می دهد اگر در زمان تحریم استقامت می کردیم و از توان داخلی خود در مقابل تحریم ها ایستادگی می کردیم به مراتب نقطه ضعف آنها بیشتر بود اما زمانی که هر چه داشتیم خرج کردیم ، هزینه کردیم و خوردیم ، آنها نیز فهمیدند مسائل از چه قرار است.
هاشمی طبا گفت : یکی از ارکان مهم اقتصاد مقاومتی صادرات است ، صادرات و اعتماد به مردم ، اصناف و تجار می خواهد و دولت به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد.
وی افزود : نباید به صادر کننده و سرمایه دار صفت زالوصفت بدهیم ، ضمن آنکه باید سرمایه گذاری خارجی را در کشور بپذیریم ، بنده اینجا اعتراف می کنم که ظرفیت پذیرش سرمایه گذاری خارجی در ادارات و سازمان های ما نیست.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید تضمین های لازم را به سرمایه گذاری خارجی بدهیم تا سرمایه های خود را به کشور ما بیاورند تا تهدیدهای آنها به طریق اولی کم شود و رشد اقتصادی در کشور داشته باشیم.
هاشمی طبا افزود : باید به فضاهای فرهنگی کشور توجه کنیم تا ایران به عنوان یک کشور فرهنگی ، صنعتی و صادراتی در منطقه شناخته شود.
وی گفت : امروز اگر یک ماشینی در کشور ساخته و آماده صادرات شود در کشورهای اسلامی و در میان مسلمانان این ماشین بعنوان دستاورد یک انقلاب دانسته می شود.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : ما در کشورمان در اصناف در صادر کنندگان ، در نیروهای سرمایه گذار و در نیروهای فناور ، نیروهای بسیار خوب و کارآمد داریم اما احتیاج دارند که تضمینی برای آینده به آنها داده شود.

هاشمی طبا: هنر خوب زیستن را از شهدا بیاموزیم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : هنر خوب زیستن مهارتی است که همه مردم ما باید داشته باشند و باید آنرا از شهدا بیاموزند.
سیدمصطفی هاشمی طبا در گفتار پایانی مناظره نامزدان این انتخابات با اشاره جملاتی از سعدی و حافظ افزود:
قلندران حقیقت به نیم جو نخرند قبای اطلس آنکس که از هنر عاریست
هنر چشمه زاینده است و دولت پاینده و هنرمند هر کجا که رود قدر بیند و در صدر نشیند و بی هنر لقمه چیند و خواری بیند.
وی گفت: شهیدان هنر خوب زیستن و هنر خوب مردن را به یاد داشتند و مردم ایران وارثان آن هنرمندان والاتبار هستند.
هاشمی طبا افزود : مردم ایران باید به فرهنگی توجه کنند و به فرهنگی برسند که ادامه دهنده و میراث خوار آن هنرمندان بزرگ باشند.
وی گفت: اگر ما هنر خوب زیستن را سرلوحه کار خودمان قرار دهیم می توانیم به مراحلی برسیم که ایران را سربلند کنیم و بسازیم و ایران را عاری از هر گونه عدم صداقت کنیم و با هنر صادق بودن و صریح بودن و راست بودن، آینده نیکویی داشته باشیم.

جهانگیری در دومین مناظره؛
باید جلوی ماجراجویی و خامی دوباره را در کشور گرفت
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری: باید جلوی ماجراجویی و خامی دوباره را در این کشور گرفت، یک لحظه رأی می دهید و آینده کشورتان را رقم می زنید.
اسحاق جهانگیری در پاسخ به این سؤال که کشور عزیز ما ایران امن ترین و قدرتمندترین کشور منطقه است برنامه و راهکار جنابعالی برای استمرار، استحکام و توسعه قدرت دفاعی و امنیت ملی جمهوری اسلامی چیست؟ افزود: من فکر می کنم همین بحث یعنی سیاست و فرهنگ با قدرت دفاعی کشور با هم آغشته است و اگر ما بتوانیم مسائل سیاسی و فرهنگی را خوب توضیح دهیم، بنیه دفاعی و اقتدار کشور از همین جا سرچشمه می گیرد.
وی گفت: ملت عزیز ایران، این دومین باری است که از اینجا برای مناظره با شما گفتگو می کنم چند نکته را لازم است که خدمت شما عرض کنم، یکی از مهمترین مهارت های رئیس جمهور این است که باید از چم و خم سیاست ورزی و دیپلماسی در عرصه متلاطم بین المللی به طول کامل آگاه باشد و لازمه آن صداقت با مردم است و داشتن تجربه عملی در حل مسائل ملی و دشوار بین المللی است.
جهانگیری افزود: من اصلاح طلبم، در دولت بوده ام، در مجلس هم بوده ام و بحث های کلان کشور یا در دولت انجام می گیرد یا در مجلس، دغدغه ام همیشه توسعه ایران بوده است، با این نگاه و تجربه است که می گویم با قدرت فرهنگی ایران ما باید اکنون قدرت اول منطقه بودیم چرا نیستیم؟ و در ادامه بحث باید به این نکته بپردازیم که ماشین اقتصاد و فرهنگ ایران از ته دره بیرون آمده و در مسیر توسعه قرار گرفته است و ما نیازمند این هستیم که فرهنگ ایرانی و اسلامی خود را بر پایه گفتگو، مدارا، صلح و آرامش بنا نهیم.
وی ادامه داد: فرهنگ غنی ما می تواند حتی قدرتهای مهاجم مثل اسکندر و مغول را مغلوب کند، تجربه مثل برجام نشان دهنده قدرت قوی فرهنگی ماست، متأسفانه ما از این قدرت آن طور که باید استفاده نکردیم و نگاه نادرستی که غالب شد، فرهنگ را به حاشیه برد.
این نامزد انتخاباتی افزود: ناپختگی، بی تجربگی و تخصص ناکافی باعث شد که این مسائل آن طور که باید پیش نرود و ما باید فرهنگ مدارای ایرانی و فرهنگ غنی صلح طلب ایرانی را به مردم دنیا نشان دهیم که اگر این کار را انجام دهیم، اقتصاد ما هم خوب می شود، قدرت دفاعی ما هم خوب می شود، سیاست خارجی ما هم خوب می شود و اگر این کار را نکنیم ما در داخل به جان هم می افتیم.
جهانگیری گفت: برخوردهای امنیتی، محدود کننده و ضربتی و اقتصادی، ایرانیان را پژمرده می کند و من به عنوان یک ایرانی مسلمان و انقلابی به فرهنگ خودمان افتخار می کنم، احساس قدرت می کنم و باید جلوی ماجراجویی دوباره در این کشور را گرفت، باید جلوی خامی دوباره را گرفت، جایگاه ریاست جمهوری محل کارآموزی نیست، اقتصاد این مملکت و مردم کشور تحمل و حوصله تنش، دعوا و کارآموزی سیاستمداران تازه کار را ندارند.
وی افزود: مردم عزیز شما الآن دارید این مناظره را با خانواده و دوستانتان ملاحظه می کنید، هوشیار باشید، می خواهید فردای شما، فردای فرزندان شما چگونه باشد؟ محدودیت می خواهید یا آزادی؟ توسعه می خواهید یا آشفتگی؟ عزت بین المللی می خواهید یا انزوای بین المللی؟ تنش می خواهید یا آرامش؟ یک لحظه رأی می دهید آینده کشورتان را رقم می زنید.
جهانگیری در ابتدای صحبت های خود به خانواده های عزیزی که اعضای خانواده شان را در حادثه معدن آزادشهر گلستان از دست دادند تسلیت گفت و اضافه کرد: پدرم کارگر معدن بود و حال شما را درک می کنم و وقتی فرزند یا پدر یک خانواده به داخل تونل می رفت تا برمی گشت چه دلهره ای به اعضای خانواده وارد می شد و من امیدوارم که به همه خانواده های این عزیزان خداوند صبر بدهد.

رئیسی: مهمترین مولفه امنیت در کشور ما مردم هستند

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مهمترین مولفه امنیت در کشور ما مردم هستند.
حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در نقد صحبت های جهانگیری مبنی بر شاخص های امنیت افزود: افزون بر رفاه ، امنیت ملی در نظام های مختلف ممکن است متفاوت باشد اما در کشور ما مهمترین مولفه امنیت ملی، مردم در صحنه هستند مردمی هستند که پای انقلاب، کشورشان و منافع کشورشان هستند و همواره آنها با دلدادگی به خدا در صحنه بودند و توانستند اثبات کنند که مهمترین مولفه امنیت ملی در کشور هستند.
وی گفت: اگر ما از نیروهای مسلح نام می بریم، اگر از بسیج، مدافع حرم نام می بریم اینها حوزه امنیت برای کشور هستند و بخش امنیت سخت هستند اما در کنار این امنیت امنیت اقتصادی، امنیت اجتماعی و فرهنگی تمام این انواع امنیت در کنار آن امنیت می تواند جامعه را امن کند.
رئیسی افزود: اگر به مشکلات اجتماعی توجه نشود، اگر در کشور فقر و بیکاری را شاهد باشیم و اگر در کشور شاهد باشیم دانشجویان بسیار مدرک به دستی که امروز آماده ورود به حوزه کسب و کار هستند اما فاقد زمینه کسب و کار هستند اینها می تواند زمینه های بحران ها و مشکلات امنیتی را در جامعه فراهم کند.
وی گفت: در واقع همه اینها شاخص های امنیتی هستند و بالاخره مهمترین مولفه امنیت در کشور مردم عزیز هستند و باید کاملاً به اینها توجه شود و باید امنیت را یک بسته ببینیم نه در یک بعد خاص، ابعاد مختلف امنیت را ببینیم که همه اینها شاخص امنیت در کشور هستند.

قالیباف : باید به جوانان فرصت دهیم
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : با همه انتقاداتی که به دولت نهم و دهم دارم اما این دو دولت علاوه بر رسیدگی به حقوق مستضعفان به جوانان بسیار اعتماد کرد. محمدباقر قالیباف در پاسخ به اظهارات آقای جهانگیری درباره سوالی مبنی بر اینکه چه برنامه ای برای استمرار و استحکام و توسعه قدرت دفاعی و امنیت ملی جمهوری اسلامی دارید ؟ افزود: بحث قدرت دفاعی همان طور که قبلا هم اشاره کردم ، بسیار اهمیت دارد و دیپلماسی قدرت اگر نبود ، رشد علمی در حوزه دفاعی هم نبود و اگر این دیپلماسی نبود و شهدای مدافع حرم و دفاع مقدس نبود ؛ هرگز دیپلماسی مذاکره هم نبود.
وی گفت: جناب آقای جهانگیری واقعا باید در این بخش با صداقت بیشتری سخن بگویید ؛ شما به گونه ای سخن می گویید که گویا یک طایفه خاصی هستند که ظاهرا فقط آنها درس خوانده اند و فقط آنها تخصص دارند و فقط آنها سیاست را می دانند و فقط آنها هستند که می توانند کشور را اداره کنند و بقیه یا تندند یا تندخو هستند یا بلد نیستند و لذا به اعتقاد شما اگر آنها بیایند شما را ته دره می برند.
قالیباف افزود: شما از همه بهتر می دانید که من منتقد جدی دولت نهم و دهم بودم و در مناظره قبلی گفتم که دولت نهم و دهم به مستضعفان رسید و ویژگی دیگری هم این دو دولت داشت و ان اعتماد به جوانان بود چرا که جوانانی خلاق، متدین و انقلابی را آورد که کارهای بزرگی در رشد علمی انجام دادند.
وی گفت : امروز روندی که در دولت شما است به تعبیر برادر عزیزمان اقای میرسلیم اینگونه شده است ، دیگر شما نه شرایط جسمی و نه شرایط فرصتی دارید، اینکه برخی دنبال تجارت خودشان هستند و میلیون ها نفر هم بیکار هستند ؛ اجازه دهید فرصت را به نسل بعدی بدهیم و مطمئن باشید آنها خیلی بهتر از شما اداره می کنند.
میرسلیم : اعتبارات تحقیقاتی به نیم درصد کاهش یافته است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : در دولت یازدهم اعتبارات تحقیقاتی به زیر نیم درصد کاهش یافت در صورتیکه باید به ۴ درصد می رسید.
سید مصطفی آقامیرسلیم خطاب به جهانگیری افزود : انصافاً شعارهای زیبایی دادید اما پاسخ سؤال قرار بود درباره اقتدار ما باشد.
وی افزود: اقتدار ما مستلزم تجهیزات، اطلاعات و برتری علمی است باید به اینها توجه کنیم. در صحنه نوآوری چگونه می خواهیم به جلو برویم؟ چه کار می خواهیم بکنیم؟
میرسلیم گفت : در صحنه رشد فناوری چه برنامه ای دارید که بتوانیم اقتدار را حفظ کنیم؟ صنایع دفاعی ما باید تقویت و پشتیبانی شود.
وی افزود : اگر امروز حرفی برای گفتن داریم در زمینه فناوری موشکی است و نگرانی امریکا هم از همین اقتدار است اقتدار ما به پشتوانه سی سال کار تحقیقاتی است که در کشور انجام گرفته است و بنده با اطلاع این را عرض می کنم مجانی به دست نیامده است.
میرسلیم اظهار داشت : کارها با شعار انجام نمی شود ، پشتیبانی نیاز دارد کسانی که دارای دانش هستند در زمینه سوخت موشکی ، پیشرانه ، سازه ، در زمینه هدایت الکترونیک باید تقویت بشوند که مستلزم حمایت دولت است.
میرسلیم افزود : اگر می خواهید پیشرفت کنید باید در این زمینه جدی باشید صرف آنکه در مورد دولت آینده شعار بدهید کفایت نمی کند بفرمایید درباره این موارد چه کار کرده اید؟ پاسخگو باشید، فرصت های مهمی را از دست داده اید بر مبنای فرصت های از دست رفته ما دیگر اعتمادی نمی توانیم به جنابعالی بکنیم با اینکه شما را دوست داریم.
کفایت نمی کند ببخشید.

روحانی: ایران امروز به عنوان یک قدرت بزرگ در منطقه مطرح است

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز در شرایطی هستیم که ایران به عنوان یک قدرت بزرگ در منطقه از دید جهانیان مطرح است .
حسن روحانی در دومین مناظره تلویزیونی در انتقاد به پاسخ اسحاق جهانگیری به سوال برنامه ها برای استمرار و استحکام قدرت دفاعی و امنیت ملی افزود :قدرت یک کشور از مولفه های مختلف تشکیل می شود.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:باید ببینیم امروز قدرت ما از چند سال پیش بیشتر یا کمتر است .
وی ادامه داد:در قدرت نظامی ، اقتصادی ،سیاست خارجی و داخلی و مسائل فرهنگی باید این موضوع بررسی شود .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: این نکته کوچکی نیست که درباره مهمترین معضل منطقه یعنی مسئله سوریه که الان در دنیا در حال مذاکره است ایران ،روسیه و ترکیه هستند که بار اصلی را بر دوش دارند .
وی گفت:کی بوده تا حالا که در یک مذاکره مهم بین المللی ایران نقشی این چنین تاثیر گذار داشته باشد .
روحانی افزود:در طول این مدت سه سال و نیم که با ۱۲۰ نفر از سران کشور های جهان ملاقات داشتم کاملا مشخص بود که جایگاه ایران تغییر کرده است .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به این ادعا که جوانان ما در دولت های قبل وضعشان بهتر بود اضافه کرد: پس چرا اشتغال وضعش صفر بود .
وی خاطرنشان کرد:با وجود قانون شرکت های دانش بنیان پس چرا هیچ اقدامی از طرف جوانان در این زمینه انجام نشد .
روحانی گفت:امروز ما می بینیم ۳ هزار شرکت دانش بنیان در کشور ما فعال شده اند .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: این ها قدرت تکنولوژیکی ما است .
وی ادامه داد:امروز ۱۰۰ هزار شغل در عرض دو سال گذشته در زمینه شرکت های دانش بنیان ایجاد شده است .
روحانی تاکید کرد:امروز صادرات ما در بخش های مختلف بیشتر شده است .

هاشمی طبا: با تدبیر رهبری امنیت ملی مان حفظ شده است

دوازدهمین نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دومین مناظره با موضوع سیاسی و فرهنگی گفت: با تدبیر مقام معظم رهبری ، با خون شهدا اعم از شهدای دفاع مقدس و شهدای دفاع حرم اقتدار و امنیت ملی ما از لحاظ مرزی حفظ شده است.
اقای هاشمی طبا گفت : بدون تردید ما اگر وارث خون شهدا هستیم باید همه ملت در این راه حرکت کنند و گداصفت خواندن آنها و توزیع پول به آنها به جای اینکه شخصیت وجودی آنها را با شهدا پیوند دهیم ، درست نیست ، از این مهم تر ما در درون تهدید جدی سرزمینی داریم.
وی گفت: پیش بینی می شود در ده سال آینده ده میلیون مهاجر به سمت شهرهای بزرگ حرکت کنند و بیش از ۳۰۰ دشت ما فرونشت شود و آب های ما آلوده و از بین رفته باشد و نزاع بین قبایل مختلف دربگیرد.
هاشمی طبا افزود :‌ تا به حال سه بار لوله آبرسانی اصفهان به یزد توسط مردم نجیب اصفهان شکسته شده و در لرستان و کهکیلویه و بویر احمد درگیری هایی اینچنینی وجود دارد ، تهدید شدید امنیت داخلی از طریق تهدید سرزمینی ماست ، شخصا عقیده دارم که برنامه ششم توسعه باید همه تلاش خود را برای رفع این تهدید انجام دهد البته در همه زمینه ها باید تلاش و کوشش انجام بگیرد اما فراموش نکنیم حرف هایی مثل اینکه یک دختر ۱۶ ساله در زیرزمین خانه اش با دیگ زودپز انرژی اتمی تولید می کند شایسته یک ملت نیست و باید حساب حرف ها و کارهای خودمان را براساس منطق و عقل پیش ببریم .
وی تصریح کرد : این نوع حرکات و رفتارها صدمات شدیدی هم به نسل جوان و هم به شخصیت درونی ملت ما زد و هم اینکه آخر و عاقبتی نداشت ، امیدوار هستم که هرآنچه درباره اقتدار ملی ما توسط محققین نظامی و علمی و دانشگاهیان ما باید به شکل عملی بخود بگیرد ، در همه زمینه ها عملی شود.

جهانگیری : اعتماد سازی میان بزرگان نظام روش من برای حل بحران است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : روش من برای حل بحران به اعتماد سازی میان بزرگان نظام و استفاده از همه ظرفیتهاست.
اسحاق جهانگیری در دومین مناظره نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با موضوع سیاسی و فرهنگی افزود : تقویت بنیه دفاعی ، حضور مردم ، مسائل سیاسی و فرهنگی جزو مولفه های هر کشور است اما چون بحث امروز درباره فرهنگ وسیاست است از این مولفه بیشتر صحبت می کنم.
وی گفت : قدرت ایران در فرهنگ کشورماست اما چرخ فرهنگ با دستور و به صورت چکشی بکار نمی افتد باید اداره فرهنگ به مردم واگذار شود ، مردم مهمترین سرمایه این کشور هستند هر وقت به صحنه آمدند مشکلات را حل کردند در دفاع مقدس آمدند مشکلات را حل کردند در سال ۹۲ به صحنه آمدند مشکلات را حل کردند.
جهانگیری گفت : مردم عزیز آیا یادتان می آید وضعیت اقتصادی ما چه بود ؟ دارو پیدا نمی شد؟ بیماران سرطانی و بیماران خاص چه عذابی می کشیدند از بی دارویی ؟ کره، شیر ، شیرخشک پیدا نمی شد ؟ سیلوهای گندم خالی بود ؟ یادتان می آید؟ مردم عزیز یادتان می آید در صف بانکها عده ای می خوابیدند تا بتوانند چند سکه خرید کنند ؟ شما می توانید مشکلات را حل کنید ، تهدیدات بزرگی بر علیه کشور بود ، همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند شما به صحنه آمدید تهدیدات را از سر کشور برطرف کردید.
جهانگیری گفت : من در دوران اصلاحات دیدم اقای خاتمی با گفتگوی تمدن هایش هم به اقتصاد و هم به سیاست کشور روح داد و ایران را در دنیا درخشاند من این روزها دوباره احساس خطر می کنم ، من می دانم دو قطبی کردن جعلی جامعه به جان هم انداختن مردم چه بلایی در آینده بر سر این کشور می آورد، کشورهای همسایه را نگاه کنید سوریه ، عراق ، افغانستان ، پاکستان.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود : وعده های توخالی سبب می شود مردم به کارآمدی نظام بدبین شوند این وعده ها به جایی رسید که رئیس مجلس هم گفت که این وعده ها عملیاتی نمی شود .
وی افزود : مردم عزیز امروز بار دیگر دو نگاه، دو تفکر و دو روش متفاوت برای مملکت داری برابر هم قرار گرفتند در یک طرف جریانی که سعی داشت با ماجراجویی ، جنجال آفرینی ، بگم بگم های دروغین، خط کشی های واهی و خیال بافی ، ناپختگی و بی تجربگی خود را در سیاست داخلی و خارجی پنهان کند ، امروز ممکن است با رویکرد دیگری به صحنه بیاید ، فرار به جلو کفایت نمی کند به عقب برگردیم ، سوابق را ببینیم ، عملکردها را ببینیم ، برخوردها چگونه بوده است ،مگر در همین بیلبورد های خیابان های تهران برای خالی کردن دل ظریف و یارانش تهمت نزدند ؟ اما امروز با برجام عکس یادگاری می گیرند.
جهانگیری افزود : نگرش محدود کننده و تهدیدکننده فرهنگ ایران ؛ مهاجرت نخبگان را در پی داشته است.
وی گفت : من بعنوان مدیری که سالهای گرم و سرد را در حوزه اقتصاد چشیده ام اعتراف می کنم هر چند تلاش بسیاری شده اما هنوز راه درازی مانده است ،توانستیم ماشین اقتصاد را از دره خارج کنیم و در مسیر قرار دهیم اما هنوز به سرعت خوب نرسانده ایم ما به اتحاد تمام گروهها ، قوم ها و تفکرات سیاسی نیاز داریم از نگاه اصلاح طلبانه می گویم ما باید از همه ظرفیتها از همه زنان ، مردان ، جوانان ، بازنشستگان و همه نیروها و سرمایه های ایران استفاده کنیم ما فرزندان انقلاب هستیم ، پیگیر آرمانهای رهبرمان هستیم که همان آرمانهای امام عزیز ماست من اطمینان دارم که می توانیم با محوریت ایشان مشارکت مردم و طیف های مختلف بزرگترین چالشهای سیاسی و اقتصادی پیش روی کشور را حل کنیم.
جهانگیری گفت : من یک مدیر جهادی هستم ، جهادگرم و رهبر انقلاب در همین جلسات این دوره که سران سه قوه حضور داشتند در جلسه فرمودند که این آقای جهانگیری چپ بود و حالا اصلاح طلب است ، من از روز اول ایشان را به صداقت می شناسم من با صداقت با شما مردم صحبت کردم ما می توانیم با به صحنه آوردن همه جناحهای سیاسی کشور همه ظرفیت های کشور مدلی طراحی کنیم که آینده کشور مطمئن باشد و سایه شوم جنگ از منطقه برطرف شود ما می توانیم با این مدلی که گفتم تفاهم و گفتگوی ملی همه مسائل پیچیده و بغرنج پیش روی مردم را یک به یک حل کنیم.

باید به هنرمندان ازادی بیشتری داده شود

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید به هنرمندان ازادی بیشتری داده شود و نباید آنها در کارهایی که انجام داده اند با محدودیت روبرو شوند .
اسحاق جهانگیری در بخش دوم دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره برنامه اش برای استفاده از ظرفیت های فرهنگی ،هنری و سینمایی افزود:فرهنگ ایرانی اسلامی سهم مهمی در اقتدار ملی دارد .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:با قدرت فرهنگی قادر هستیم خیلی از مسائل بین المللی و داخلی را که وجود دارد حل کنیم .
وی تاکید کرد:هنرمندان در جهت تولیدات هنری مربوط به مسائل انقلابی گام های موثری برداشتند .
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: از هیچ کس پذیرفته نیست که هنرمندی فرآیند قانونی خود برای اجرای کنسرت را طی کند و مقامی با هر شرایطی بتواند مانع برگزاری آن شود .
وی اضافه کرد:پذیرفته نیست کسی خود را از قانون بالاتر بداند و در کشور باید قانون مبنای کار باشد .
جهانگیری خاطرنشان کرد:پذیرفته نیست هنرمندی فیلمی تهیه و مراحل را طی کند و برای اجرای فیلم با مشکل مواجه شود.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: دولت به طور جدی خود را مقید می داند که هنرمندان و صاحبان اندیشه در زمینه فرهنگی بتوانند فعالیت های خود را انجام دهند .
وی گفت:در اموزش و پرورش در طرح نظام آموزشی جایی که نقطه اول فعالیت های فرهنگی است مورد توجه دولت آینده خواهد بود .
جهانگیری ادامه داد:دانشگاه ها باید به عنوان مهمترین پایگاه تولید اندیشه که مدیران آینده و توسعه دهندگان از آنجا بیرون می آیند مورد توجه قرار گیرد و از آزادی کامل برای انجام فعالیت های خود برخوردار باشند.

جهانگیری: ایران فرصت های بی نظیری دارد

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : ایران فرصت های بی نظیری دارد و باید از این فرصتها استفاده شود.
اسحاق جهانگیری افزود: دو مطلب دارم؛ یکی اینکه در جلسه قبل آقای قالیباف گفتند درباره زباله و یکی نیز درباره شورایاری که هر دو را خلاف گفتند، ایشان گفتند از زباله برق تولید می کنیم که اکنون هشت هزار تن زباله جمع آوری می شود که فقط از ۲۰۰ تن برق تولید می شود.
وی گفت: در مورد شورایاری نیز دولت مصوبه داده است که کمک کند.
جهانگیری افزود: مردم عزیز حرف ها را شنیدید، آزمودنی ها را نمی شود دوباره آزمود، به آینده باید نگاه کرد، از گذشته باید عبرت گرفت، انتخابات پیش رو عرصه میان انتخاب بد و بدتر نیست بلکه میان راه است و بیراهه.
وی گفت : حوزه توسعه ایران را ناتمام نگذارید، باید به تداوم راه بیندیشیم و از تغییر و تحول نترسیم.
این نامزد انتخاباتی افزود : نگرانی هایم را درباره آینده گفتم ، بیماری های مزمن با مسکن درمان نمی شود، ایران فرصت های زیادی دارد، فرصت های بی نظیری دارد، شما مردم به ویژه جوان هایی که برای اولین بار رأی می دهید و شما دانشجویان و دانشگاهیان عزیز و معلمان و روستائیان و عشایر، خردمندان و اندیشمندان و شما زنان و مردان و همه اقوام ایران به پای صندوق های رأی بیایید و سرنوشت انتخابات ایران را تعیین کنید.

مردم امروز احساس آزادی بیشتری می کنند
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: یک جایی در یک کشوری یک جنبش ۹۹ درصدی درست شده بود؛ حالا چون در سال ۹۶ هستیم این را بکنیم ۹۶ درصد؛ کپی برداری های ناشیانه نکنیم.

حسن روحانی با قرار گرفتن در جایگاه در واکنش به این سوال که وجه تمایز سبک زندگی ایرانی اسلامی با سبک زندگی غربی چیست و چه برنامه ای برای ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی، تحکیم خانواده و ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه دارید؟ افزود: مسئله فرهنگ و سبک زندگی جامعه ما یک مسئله بنیادین است و در این زمینه تلاش های بسیار خوبی صورت گرفته است.
وی گفت: مردم امروز احساس آزادی بیشتری می کنند ما باید بدانیم که چگونه می خواهیم با مردم رفتار کنیم آیا می خواهیم مردم را در همه زمینه ها توانمندتر کنیم یا اینکه در زندگی مردم بیشتر مداخله کنیم این چیزی است که امروز پیش روی مردم است و باید انتخاب کنند دولتی که اتکایش به مردم است و همه چیز را می خواهد از طریق کمک مردم حل کند یا دولتی که از طریق مداخله و انحصار می خواهد در جامعه مسائل را حل و فصل کند؟
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: آمار و ارقامی که امروز داده می شود برای مردم بسیار جالب و یادآور آن روزهایی است که افرادی به مردم وعده و وعید می دادند و دیدیم پایان آن دولت ها مردم به چه روزگاری افتادند وضع تورم چگونه شد.
روحانی گفت: دیدیم وضع بهداشت مردم چگونه شد و مردم وقتی به بیمارستان می رفتند حتی باید ملحفه و دمپایی خود را از بیرون خریداری می کردند دیدیم چگونه عزت مردم زیر پا گذاشته شد و صبح به فروشگاه می رفتند و اطمینان نداشتند که بعدازظهر قیمت جنس به کجا می رسد.
وی افزود: سبک زندگی مردم اینگونه شده بود که هر چه می توانند ذخیره کنند برای فردایشان چون نمی دانستند شرایط فردا به نسبت امروز چگونه است، امروز یک آرامشی در جامعه بوجود آمده و در سایه این آرامش ما می بینیم می توانیم زندگی مردم را در مسیر درست قرار بدهیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: سبک زندگی از اخلاق و ایمان آغاز می شود اگر ما به انقلابمان، نظاممان و اسلاممان و به قدرت مردممان معتقد باشیم مردم فریبی نمی کنیم، با مردم به صداقت رفتار می کنیم، انشقاق را در جامعه ایجاد نمی کنیم.
روحانی افزود: رئیس جمهور رئیس جمهور صد در صد مردم است، امام فرمود همه با هم. تقسیم بندی های بی خود نکنیم. کپی برداری های ناشیانه نکنیم یک جایی در یک کشوری یک جنبش ۹۹ درصدی درست شده بود حالا چون در سال ۹۶ هستیم این را بکنیم ۹۶ درصدی.
وی افزود: انشقاق، امنیت جامعه را از بین می برد، ما هر جا موفق شدیم جایی بوده که متحد شدیم آنجا توانستیم از برجام استفاده کنیم که متحد بودیم، آنجا که خواستیم برجام را به هم بزنیم دیدید چگونه شهرهای زیرزمینی را نشان دادند تا برجام را به هم بزنند، روی موشک شعار نوشتند تا برجام را به هم بزنند و ما نتوانیم از برجام صد در صد استفاده کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ملت ما از همه این مسائل عبور کرد به خاطر اینکه انقلاب و اسلام را اکثریت جامعه ما از روز اول انتخاب کرده بود و امروز آن را هم با قوت ادامه می دهد.

هاشمی طبا: همه راست ها را بگوییم سبک زندگی درست می شود

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: درستی و صداقت و همه درست ها را گفتن باعث ایجاد سبک زندگی مناسب در جامعه می شود.
هاشمی طبا گفت: سبک زندگی ما از همین تریبون ها شکل می گیرد ، سبک زندگی صادقانه و عالمانه یا سبک زندگی پرحرارت مصنوعی و بدون واقع بینی و بنا کردن یک عمارت بر روی آب.
وی ادامه داد : مسائل مختلفی از نظر فکری در جامعه داریم ، حقیقت این است که سنت ها را با اسلام بعضی وقتها خلط کرده ایم، بعضی چیزهایی که در سنت های گذشته ما بوده حتی ناپسند بوده، سعی می کنیم بعنوان یک امر تحسین شده به مردم بگوییم و در عین حال علمای ما، مسئولان فرهنگی هستند که می توانند سبک زندگی را تبیین کنند و به مردم بگویند.
هاشمی طبا گفت : اینکه فقط بگوییم سبک زندگی اسلامی است ، این کفایت نمی کند خیلی ها می گویند خانه بزرگ، مرکب راهوار مستحب است و بعضی ها دنبال این می روند، بنابراین این سبک زندگی ایجاد شکاف طبقاتی می کند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : در این مورد از نظر فرهنگی کم گذاشته ایم اما اگر واقعاً بخواهیم به جایی برسیم درستی و صداقت و همه درست ها را گفتن باعث ایجاد سبک زندگی مناسب در جامعه می شود ، ما یک قراردادی در کشور به نام کرسنت داشتیم که به خاطر آن ۱۴ و نیم میلیاد دلار جریمه شدیم و اعلام می شود به خاطر کرسنت جریمه شدیم. کرسنت بد، اما بخاطر عدم اجرای آن در دولت نهم و دهم جریمه شدیم ، فراموش نکنیم همه راست ها را بگوییم سبک زندگی ما ان شاءالله درست می شود.

جهانگیری: سبک زندگی در دستور کار نهادهای فرهنگی قرار گرفته است

نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت : سبک زندگی موضوع بسیار مهمی است که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید دارند و در دستور کار نهادهای فرهنگی قرار گرفته است.
در دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع سیاسی و فرهنگی، اسحاق جهانگیری گفت: زمانی که به چالش های پیش روی کشور نگاه می کنیم، می بینیم که به دلیل اینکه در منطقه خشکی قرار داریم، از نظر منابع آب در شرایط سختی قرار داریم، اما در مصرف آب سرانه ما از سرانه مصرف آب دنیا بیشتر است.
وی ادامه داد: در مصرف مواد مصرفی و منابع طبیعی کشور زیاده روی می کنیم و مهم این است که بتوانیم با سبک زندگی مناسب از عوارضی که وجود دارد، به صورت جدی جلوگیری کنیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت : در کشوری زندگی می کنیم از نظر زندگی تنوع قومی وجود دارد و باید بپذیریم که تنوع قومی تهدید نیست یک فرصت است.
جهانگیری افزود : فرهنگ ها و زبان های مختلف کشور ما را رنگارنگ کرده است و بلوچ و تُرک و عرب و آذری و فارس در کنار هم هستند ، در ایران هیچ قومی از قوم دیگر ایرانی تر نیست.
وی ادامه داد : دولت معتقد است که هر قومی باید زبان مادریش را حفظ کند در این دوره زبان آذری و زبان کُردی اجرا شد.
جهانگیری افزود : امیدواریم در همه بخش ها به جهت فرهنگی، برای تقویت همبستگی ملی اقداماتی که ضروری است انجام شود.

رئیسی: در برنامه جامع کار و کرامت همه نیازهای کشور منظور شده است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : در برنامه جامع کار و کرامت همه نیازهای کشور منظور شده و منابع تامین وعده های گفته شده در این برنامه ذکر شده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ آقای رئیسی در باره شاخص های سبک زندگی اسلامی و غربی گفت: شاخص های سبک زندگی غربی مصرف منابع حداکثری ، تولید سودآور و گسست های اجتماعی به ویژه در رابطه با خانواده است، در زندگی اسلامی آنچه هست عمران و آبادی طبیعت ، تولید حداکثری منابع، مصرف بهینه منابع که بسیار مهم است و وحدت و انسجام اجتماعی، ایثار و فداکاری و گذشت و به دیگران توجه داشتن است و دستیابی به این موارد یک باور جدی می خواهد و آن هم یک دولت انقلابی می خواهد.
وی ادامه داد: اگر دولتی انقلابی با نگاه به مردم و برای شکل دادن به این سبک زندگی نباشد این اتفاق نمی افتد .
رئیسی گفت: آقای جهانگیری در صحبت هایشان اشاره کرد و من از ایشان می خواهم که وارد فضای انتخاباتی نشویم و ببینیم روزنامه هایی که ایشان می گویند اصلاح طلب ، در مجلس و در بیرون مجلس و در دانشگاهها چقدر عملکرد این دولت را مورد نقد قرار دادند اصلا بحث انتخابات نیست و بیایید وارد فضای انتخاباتی و شعار انتخاباتی نشویم و دنبال جلب توجه نباشیم ، ببینیم آیا وعده هایی که دولت در روز اول ریاست جمهوری خود داد عمل شد یا خیر؟
وی ادامه داد: به مردم عزیز خود عرض می کنم به کرمانشاه و کردستان رفتم و انهایی که به دیدن من می آمدند اشک می ریختند و می گفتند این وعده ها به ما داده شده ، اما تحقق نیافته است ، در همدان و شهرهای مختلف هم به همین شکل بود و ما باید مشکلات را حل کنیم .
رئیسی افزود: پشتوانه علمی دانشگاههای معتبر را در این زمینه داریم و برنامه جامع کار و کرامت را ارائه می کنیم که تمام بخشهای کشور و نیازهای کشور در این برنامه منظور شده و تمام وعده های داده شده مشخص است که منابع ان در کجا وجود دارد و اگر آقایانی که در این خصوص اظهار نظر کردند از ما سوال می کردند که منابع اش کجاست حتما خدمتشان عرض می کردیم چون امر محرمانه ای در دولت ما نخواهد بود.
قالیباف: مردم را از جنگ نترسانیم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: فرهنگ حتماً دستوری و قیم مآبانه نیست و باید به مردم اعتماد کرد و فرهنگ را به دست خود مردم سپرد.
محمدباقر قالیباف در نقد صحبت های آقای روحانی افزود: نخستین تکریم اهالی فرهنگ، واگذاری امور فرهنگی به خودشان است نه اینکه ما کسی را به کار بگیریم که نه او اهل فرهنگ را بشناسد و نه اهل فرهنگ او را.
وی گفت: اگر اینجا به صورت ابزاری از یک شخصیت حوزه موسیقی نام می بریم، این خوب نیست، ما بگوییم برای موسیقی چه کردیم؟
قالیباف افزود: خانه موسیقی را در شهر تهران ما ساختیم و دهها میلیارد در این حوزه کمک شد، در سینما امروز اقتصاد سینما را در شهر تهران که اثرش کشوری بوده شهرداری رونق داده و برای تئاتر هم همین طور، دهها سالن تئاتر، چندین هزار صندلی سینما، خانه هنرمندان، خانه سینما و خانه تئاتر و خانه موسیقی ۱۲ سال است که ما توفیق خدمت به آنها را داریم.
وی گفت: شعار ندهیم که برای ما مهم است اما کاری نکنیم.
این نامزد انتخاباتی افزود: چرا ما مردم را از جنگ می ترسانیم، اگر کسی قدر صلح را بداند، بنده و امثال بنده ایم. این قدر که ما آسیب جنگ را دیدیم بهترین دوستان و یارانمان را در کنار خود از دست داده ایم، برادر خود را از دست داده ایم و قدر صلح را می دانیم و بیش از دیگران اما از آن طرف این را نیز می دانیم که اگر قدرت نداشته باشیم، عزت ما را زیر پا می گذارند و ذلت را به ما تحمیل می کنند.
قالیباف گفت: مردم را از جنگ نترسانیم، تهدیدشان نکنیم، این زیبنده ملت افتخارآمیز ایران در طول تاریخ نیست.
وی افزود: آن کسی هم که وعده می دهد سابقه من روشن است اگر برنامه ای برای پنج میلیون شغل گفتم به خاطر اینکه متعهد هستم و حتماً انجام می دهم و سابقه من نیز نشان داده است.
قالیباف گفت: اگر وعده ای جنابعالی دادید و نتوانستید عمل کنید به دیگران نسبت ندهید.

میرسلیم: در دولت یازدهم شاهد رشد دنیاطلبی هستیم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: سبک زندگی ایرانی اسلامی بسیار مهم است اما در دوران دولت یازدهم شاهد رشد دنیاطلبی و حقوق های نجومی، اختلاس ها و مفاسد هستیم که سرسام آور و مأیوس کننده مردم است.
سیدمصطفی آقامیرسلیم در پاسخ به اظهارات آقای روحانی درباره وجه تمایز سبک زندگی ایرانی اسلامی از سبک زندگی غربی افزود: آیا اقدامات این دولت از جمله حقوق های نجومی و اختلاس ها با سبک ایرانی اسلامی سازگار است؟
وی گفت: شما کاخ هایی را می بینید که ساخته می شود و در ذیل آن عده ای در زباله دان مشغول پیدا کردن چیزی برای گذراندن شبشان هستند این است سبک زندگی ایرانی اسلامی؟ آیا وقتی در کشور ما شاهد تضعیف خانواده و افزایش طلاق و کاهش ازدواج هستیم می توانیم بگوییم که سبک زندگی ایرانی اسلامی رشد پیدا کرده است؟
میرسلیم افزود: آیا سبک زندگی ایرانی اسلامی با اسراف سازگار است که دولت شما نمونه بد همین اسراف است؛ آیا سبک زندگی اسلامی ایرانی اصالت را به اشتغال و فعالیت و کار نمی دهد؟ در دوران شما که رکود، سراسر کشور را فرا گرفته است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: آیا با سبک زندگی ایرانی اسلامی ما نباید شاهد رشد فضایل اخلاقی باشیم اما برعکس شاهدیم که دروغگویی، عدم صداقت و عدم پاسخگویی متأسفانه حتی در دولت رشد می کند.
میرسلیم افزود: آیا در سبک زندگی ایرانی اسلامی ما باید شاهد خودباوری و افتخار به ایرانی بودن باشیم یا اینکه جوانان ما گرفتار بحران هویت شده اند؟

دانلود

روحانی: ما وعده نداده ایم ، عمل کرده ایم و به مردم گزارش دادیم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: به مردم وعده نداده ایم، ما عمل کرده ایم و آمدیم به مردم گزارش دادیم.
حسن روحانی با اشاره به ماجرای مطرح شده کرسنت افزود: ۱۴ میلیاردی که مطرح شده صحیح نیست این ماجرا در مرحله داوری است هنوز به اتمام نرسیده ، ماجرا ادامه دارد، در داوری باید به نتیجه برسیم و رقم هایی که مطرح می شود نیز آن چیزی نیست که در شایعات مطرح می شود.
وی در ادامه گفت: مسئله مهم آن است که ما می خواهیم امروز چه کار کنیم؟ آیا می خواهیم برگردیم به قبل از سال ۹۲ ، یا می خواهیم که ملت بزرگ ما راهی را که در این سه سال و نیم با همه زحمت و تلاشی که پیموده است ، ادامه بدهیم و به اهداف اصلی برسیم ، ما وسط راه هستیم.
روحانی افزود : آنچه که گفته می شود وعده ای است که با واقعیت منطبق نیست به هر حال یک برنامه ۵ ساله ای نوشته شده، بحث شده در مجلس شورای اسلامی، تصویب شده اگر خیلی خوب بتوانیم تلاش کنیم به شکل متوسط در ۵ سال آینده می توانیم رشد ۸ درصدی داشته باشیم که برنامه از ما خواسته است و مقام معظم رهبری نیز همین را خواستند.
وی گفت : آنهایی که رشد ۲۶ درصدی را به مردم وعده می دهند، آیا این شدنی است؟ آیا درآمد ملی را می توان در عرض چند سال دو و نیم برابر کرد؟ این کار شدنی است ؟ یا یک وعده توخالی است ؟ وعده ای که هیچ دانشمندی آن را نمی پذیرد.
روحانی در ادامه گفت: کجای دنیا ۲۶ درصد رشد داشته است که ما هم ببتوانیم این مقدار رشد داشته باشیم؟ چرا دقیق سخن نمی گوییم؟
وی افزود: می گویید رکود است ، من سوال می کنم سال ۹۱ رکود به چه وضعیتی بود و رشد ما چه شکلی بود؟ رشد ما تقریبا منهای ۷ درصد بود ،
منهای ۶٫۸ درصد بود ، حالا که امسال که رشد بالای ۸ درصد داریم شعار رکود داده می شود.
روحانی گفت: البته در برخی از بخش ها باید کار شود تا ما به نشاط اقتصادی برسیم که این شرایط در صورتی امکان پذیر است که ما در همه زمینه ها مردم فریبی را کنار بگذاریم و واقعیت ها را به مردم بگوییم.
وی افزود: برای موسیقی و هنر ما چکار کرده ایم ؟ ارکستر سنفونیک و ملی را که سال ها تعطیل شده بود کدام دولت راه اندازی کرد؟ سینماها را کدام دولت راه اندازی کرد؟ اهل هنر را کدام دولت امیدوار کرد؟ امروز همه اینها به آینده امیدوار شده اند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت :‌ این راه امید را باید ادامه بدهیم و نگذاریم بذر یأس پاشیده شود ، بله ما به مردم وعده دادیم در کنار اجرای برجام هم سرمایه خارجی می آوریم و هم فناوری می آوریم، هم مدیریت لازم را می آوریم ، فناوری کسب می کنیم و صادرات می کنیم.
روحانی گفت : چند روز پیش طرح تولید مشترک یک اتومبیل با فرانسوی ها افتتاح شد . چند ماه پیش این اتومبیل در بازار فرانسه آمده با فناوری مشترک امروز چهل – شصت درصد هستیم بعد پنجاه – پنجاه خواهیم شد بعد شصت – چهل و در نهایت هفتاد درصد را ما تولید می کنیم ، سی درصد را فرانسوی ها.
وی افزود: از آنچه که تولید می شود ۳۰ درصد را صادر می کنیم و برای اینکار ۲۷۰ میلیون دلار سرمایه خارجی داخل کشور آمده است ، این وعده ای است که ما به مردم داده ایم و به آن عمل کرده ایم.
روحانی گفت : ما نمی گوییم می توانیم ، ما انجام می دهیم بعد می آییم خدمت مردم و می گوییم کاری است که انجام گرفته است و مردم آن را شاهد خواهند بود.
وی افزود: بنابراین آنچه که ما امروز در برابر آن قرار گرفته ایم یک واقعیت دو راهی است که ما باید یکی از دو راه را انتخاب بکنیم یا شعار و وعده یا عمل و اجرا ، یا یک مدیریت و دولت آمرانه و یا یک دولت مردم سالار.

روحانی: شفافیت در امور، ساده زیستی به همراه می آورد

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در مسئله ساده زیستی و در مقام عمل باید قوانین و مقررات تنظیم و نظارت افزایش پیدا کند، این مسئله با شعار محقق نمی شود.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دومین مناظره زنده تلویزیونی افزود: کسی لباس ساده می پوشد و می گوید من ساده زیستم اما بزرگترین فسادها از همین جا نشأت گرفته می شود.
وی گفت: در سال های گذشته دیدیم که چه فسادهای بزرگی صورت گرفت عده ای آمدند و خودشان را ساده زیست معرفی کردند و گفتند می خواهیم از اموال مردم حراست کنیم اما ما دیدیم که میلیاردها اموال مردم از دست رفت.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در یک بی توجهی و عدم استفاده از فرصت دو میلیارد دلار پول مردم را آمریکایی ها توانستند ضبط کنند در حالی که ۱۰ ماه فرصت برای انتقال این اوراق وجود داشت.
روحانی گفت: خیلی مهم است که ما برای اموال و حقوق اهمیت قائل شویم، این دو میلیارد تا چه اندازه می توانست در زندگی مردم کمک باشد ضمن آنکه این سه چهار میلیاردی که اینها به عنوان دور زدن تحریم اموال مردم را غارت کردند و هنوز نیز معلوم نیست که این پول ها دست کیست و کجاست.
وی افزود: فقط ما شنیدیم احکامی را برای متهم این پرونده صادر کردند اما اینکه این پول ها کجا رفته و دست چه کسی بوده و چه کسانی به او اجازه دادند هنوز دستگاه قضایی باید به مردم پاسخ بدهد.
روحانی گفت: ما باید شبکه ای را ایجاد کنیم که در این شبکه همه چیز شفاف باشد، دولت به دنبال قانون شفافیت و اجرای این قانون است.
وی افزود: آیین نامه های این قانون نوشته شده و در حال اجرا کردن این آیین نامه است ضمن آنکه دستگاه ها در حال آموزش هستند و دولت الکترونیک نیز برای همین امر ایجاد شده است.
روحانی گفت: همه چیز اگر شفاف شد آن وقت اطمینان و اعتماد و ساده زیستی نیز حاصل می شود.

روحانی: از کارهای دولت هم بگویید

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : آیا دولت تحریم ها را رفع نکرده، آیا دولت حقوق مردم را احقاق نکرده است؟ طرح تحول سلامت آیا برای مردم راحتی نیاورده؟ بیمه همگانی که ما برای همه مردم قرار دادیم مسیر درستی نبوده است؟
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی افزود: اینکه گفته شد ما به دنبال صداقت و بیان واقعیات هستیم، کاملاً درست است ، از مردم شریف و عزیز ایران می پرسم که کاندیداهای عزیزی که در این دو هفته در تبلیغات و مناظراتشان حرف می زنند و به دولت انتقاد می کنند که حقشان هم هست، آیا دولت هیچ کار خوب در این مدت نداشته است؟
وی گفت: آیا دولت تحریم ها را رفع نکرده، آیا دولت حقوق مردم را احقاق نکرده است؟ طرح تحول سلامت آیا برای مردم راحتی نیاورده؟ بیمه همگانی که ما برای همه مردم قرار دادیم مسیر درستی نبوده است؟
روحانی افزود: خودکفایی در گندم، گازوئیل و همچنین بنزین که به زودی ایجاد می شود، زندگی کشاورزان که بهتر از گذشته شده و دولت در همین سالی که گذشت ۱۵ هزار میلیارد تومان پول گندم آنها را پرداخت کرده که پول گندم آنها نسبت به قیمت جهانی دو برابر خریداری شده یعنی یارانه غیرمستقیم پرداخت می شود و روستاهای کمتر از ۱۰ خانواری نداریم که برق رسانی نشده باشد، اگر تاکنون ۱۴ هزار روستا گازرسانی شده بود، اکنون فقط در این دولت ۹ هزار روستا گازرسانی شده کار خوبی نبوده است؟
وی گفت: افزایش صادرات غیرنفتی بر واردات کشور که در طول ۶۰ سال گذشته بی نظیر بوده و بهره برداری از پارس جنوبی که اگر برجام نبود و کمپرسور ها همچنان توقیف بود و نمی رسید که ستاره خلیج فارس هم دو سال دیگر افتتاح نمی شد! خوب است لااقل به دقت اینها را بدانیم و به مردم بگوییم.