مدیرکل امور مرزی وزارت کشور؛

دولت پاکستان مسئول سلامت و برگشت مرزبانان ربوده شده است

به گزارش نویدتهران،شهریار حیدری مدیرکل امور مرزی وزارت کشور صبح امروز در نشست خبری درخصوص وضعیت مرزبانان ربوده شده، گفت: ۱۲نفر توسط گروهک‌های تروریستی ربوده شدند که ۵ نفر آنها درهمان روزهای اول با پیگیری های دولت جمهوری اسلامی ایران و همکاری دولت پاکستان آزاد شدند و وضعیت ۷ نفر باقیمانده نیز از سوی وزارت امور خارجه و وزارت کشور در سطوح مختلف پیگیری می شود. این ۷ نفر در حال حاضر صحیح و سالم اما در اختیار گروهک تروریستی هستند و قاعدتاً دولت پاکستان مسئول سلامت و برگشت این افراد است و دولت جمهوری اسلامی ایران نیز پیگیری های خود را مستمراً ادامه می دهد و امیدوارم هرچه زودتر این مرزبانان عزیز نیز به آغوش گرم خانواده بازگردند.

وی ادامه داد: ما این گروهک را به رسمیت نمی شناسیم. اینها یک جریان تروریستی وابسته به سرویس های غربی و برخی کشورهای عربی هستند و اقدامات آنها در راستای اهداف سرویس های فوق می باشد که هدفشان ایجاد ناامنی در کشور است، اما خوشبختانه با هوشیاری و تدابیر نهادهای اطلاعاتی و نظامی جمهوری اسلامی ایران، این موضوعات در نطفه خاموش می شود.
حیدری خاطرنشان ساخت: دشمنان کشور اهدافی در عمق کشور دارند تا توسط گروهک های تروریستی عملیاتی شود، اما با هوشیاری و آگاهی دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی خیلی از این مسایل در نوار مرزی یا قبل از ورود به مرز برخورد می شود.

مدیرکل امور مرزی در اداه در خصوص مدت اعتبار گذرنامه ها اظهار کرد: بنا داریم مدت زمان اعتبار گذرنامه‌ها را در چارچوب یک لایحه به دولت تقدیم کنیم تا از ۵ سال به ۱۰ سال ارتقا دهیم. ضمن این که تا پیش از این اگر گذرنامه شخصی مفقود می‌شد حداقل ۶ ماه زمان نیاز داشت تا گذرنامه المثنی صادر شود، اما در چارچوب ظرفیت ستاد گذرنامه که دبیری ستاد به عهده مدیر کل مرزی است این زمان را به ۲۰ روز کاهش دادیم که با استقبال عمومی نیز مواجه شد.
وی افزود: اهمیت مرزها برای کسی پنهان نیست، و رویکرد و نگاه ما به موضوع و مفهوم مرز علمی است و بناداریم انسداد مرزها را از طریق استفاده تکنولوژی‌های جدید انجام دهیم، ضمن اینکه بحث سخت افزاری مثل ایجاد برجکها و پاسگاه ها را در کنار اینها خواهیم دید و به همین خاطر در سفر اخیر به روسیه در خصوص استفاده از تکنولوژی های نوین در حوزه مرزی تبادل نظر شد.
حیدری با بیان اینکه هدف وزرات کشور تثبیت جمعیت و امنیت پایدار در مناطق مرزی است، گفت: خوشبختانه با تلاشهای وزارت کشور با همکاری سازمانها و نهادهای دولتی موضوع اجرای آیین نامه فعالیت های مرزنشینی و ملوانی با مصوبه دولت به سرانجام رسید و از امروز مرزنشینان می‌توانند از این امتیازات برخوردار باشد. بنابراین از مردمان مرزنشین خواهش دارم که حتماً از این امتیاز صیانت کنند چراکه امتیاز فوق مستمر بوده و پشتوانه قانونی دارد.
وی همچنین گفت: وزارت کشور مرز را فرصتی برای کشور و مردم مناطق مرزی می‌داند. اگر نگاهی به کل مرزهای کشور داشته باشیم می‌بینیم که با نگاه کارشناسی و رویکرد فوق، از تمام ظرفیت‌های مرزی به عناوین مرزهای مجاز و رسمی، بازارچه های مرزی مورد استفاده تجار و مردم است.
وی ادامه داد: امروز وزارت کشور دنبال این است که بتواند برخی از بازارچه‌های موقت مرزی را که فعالیت‌های مناسب و کارکردهای خوبی داشته اند و سطح فعالیت آنها به لحاظ صادرات و واردات مناسب است، به مرز مجاز و رسمی ارتقا دهد. در همین راستا دیروز در کارگروه مرزهای مجاز مرز «بازارچه کوهک» در استان سیستان و بلوچستان شهرستان سراوان به مرز مجاز ارتقا داده‌ایم که ان شاءا… در دولت ههم تصویب شود.
حیدری گفت: حدود ۹ مرز در استانهای هرمزگان و بوشهر در حوزه دریا نیز به عنوان مرزهای مجاز پیشنهاد کردیم. هم چنین به دنبال ارتقای مرز «سومار» در استان کرمانشاه هستیم که به یک مرز رسمی ارتقا یابد و در استان‌های ایلام و کرمانشاه ظرفیت های جدیدی ایجاد کنیم. همچنین در حوزه مرزهای هوایی نیز در حال بررسی برخی از فرودگاه‌هایی که شرایط تبدیل به مرزهای مجاز و بین المللی را دارند هستیم تا از ظرفیت مرزهای زمینی، هوایی و دریایی به بهترین وجه استفاده کنیم.
مدیرکل امور مرزی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع پیاده روی اربعین نیز اشاره کرد و گفت: در گذشته مشکلاتی در مسیر زائران کربلا در حوزه زیر ساخت وجود داشت. در سال ۹۴ که مسئولیت اربعین به وزارت کشور محول شد، هیچکدام از زیرساخت‌های مرزهای ورودی و خروجی در استان‌های خوزستان، ایلام و کرمانشاه وجود نداشت اما خوشبختانه با ایجاد زیرساختهای مناسب در سال جاری بیش از ۲ میلیون نفر عازم مراسم راهپیمایی اربعین شدند و مشکل زیرساختی به حداقل رسیده است.
وی ادامه داد: برای سال ۹۸ نیز دنبال این هستیم که به کیفیت کار بیافزاییم و رویکرد اصلی ما به این موضوع نیز بحث لغو روادید به کشور عراق است که در سطوح مختلف صحبت‌هایی در حال انجام است و با هدف گذاری که ستاد اربعین انجام داده است امیدوارم برای سال‌های آینده برای بیش از ۸ میلیون نفر برنامه ریزی شود. دولت عراق هم از نظر امنیت به ثبات خوبی رسیده و قطعاً متناسب با نظر و دیدگاه ما در ارتباط با مراسمات اربعین حسینی و حضور مردم در طول سال برای عتبات عالیات همکاری‌های بهتری خواهد داشت.