درپی اختلاف بر سر لایجه بودجه؛

دولت آمریکا تعطیل شد

به گزارش نویدتهران،در پي ناکامي دولت دونالد ترامپ در تصويب لايحه بودجه در کنگره به علت اختلاف ميان دو حزب جمهوري خواه و دموکرات، بخشي از دولت فدرال اين کشور عملا فلج شد.

در پي ناکامي دولت دونالد ترامپ در تصويب حياتي لايحه بودجه در کنگره به علت اختلاف ميان دو حزب جمهوري خواه و دموکرات، بخشي از دولت فدرال اين کشور عملا فلج شد.در حالي که تنها يک سال از آغاز رياست جمهوري دونالد ترامپ مي گذرد، اين کشور به علت اختلاف دو حزب اصلي بر سر بودجه و تعطيلي بخشي از فعاليتهاي دولت فدرال، وارد يک دوره پرتلاطم شده است.

به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، نهادهاي دولتي آمريکا تعطيل شدند اما سناتورها همچنان در حال مذاکره هستند.در پي شکست مذاکرات کنگره بر سر بودجه آمريکا که منجر به توقف بخش قابل توجهي از فعاليت ها و خدمات دولت فدرال براي نخستين بار از سال ۲۰۱۳ شد، کاخ سفيد بامداد شنبه دموکرات‌ها را متهم کرد که آمريکايي ها را به گروگان گرفته اند.
سارا ساندرز، سخنگوي دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا گفت: « امشب دموکرات‌هاي سنا سياست را مقدم بر امنيت ملي ما دانستند.»
اين سخنگو با پيش بيني مذاکراتي دشوار در روزهاي آينده، افزود: « تا زماني که دموکرات‌ها شهروندان قانونمند را با خواسته‌هاي غيرمسئولانه خود به گروگان مي گيرند، ما درباره وضع مهاجران غيرقانوني مذاکره نخواهيم کرد.»
اين نخستين بار از اکتبر سال ۲۰۱۳ است که دولت آمريکا فلج مي شود. در سال ۲۰۱۳ در دوره رياست جمهوري باراک اوباما، مدت ۱۶ روز بخش‌هايي از دولت فدرال تعطيل شد.

ميچ مک کانل رهبر اکثريت جمهوريخواه در سناي آمريکا دموکرات ها را براي توقف خدمات و فعاليت هاي دولت سرزنش کرد و گفت آماده گفتگو با دموکرات ها در خصوص حل و فصل بن بست بودجه اي است.

انتقاد مايک پنس

مايک پنس معاون رئيس جمهور آمريکا از دموکرات ها به خاطر ناکامي کنگره در جلوگيري از تعطيلي دولت انتقاد کرد.
وي در بيانيه اي اعلام کرد دولت همه تلاش خود را براي حمايت از زنان و مرداني که در خطوط مقدم آزادي مبارزه مي کنند بکار خواهد گرفت اما از امشب به علت تعطيلي دولت اين افراد بدون حقوق خواهند ماند.

کاخ سفيد اعلام کرد پنس به رغم به وجود آمدن اين مسئله به سفرش به مصر ، اردن و اسرائيل ادامه خواهد داد زيرا براي امنيت ملي و ديپلماسي آمريکا ضروري و حائز اهميت است.
دولت آمريکا در پي ناکامي سنا در تصويب بودجه موقت به حالت فلج درآمد.