دکتر لاریجانی در اختتامیه سی‌ودومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی:

دوره‌گردی نخست‌وزیر نگون‌بخت صهیونیست در منطقه نتیجه ندارد

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منطقه برای تأمین امنیت نیاز به این حجم سلاح وارداتی ندارد، گفت: مسابقه تسلیحاتی که در منطقه راه انداخته شده باعث ورود تسلیحات زیادی به منطقه شده که نیازی به آن نیست.
دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم اختتامیه سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گفت: نکته مهمی که در منطقه با آن مواجه هستیم این است که تحرکاتی در منطقه و در بین کشورهای مهم اسلامی وجود دارد که باید ماهیت آن را شناخت و اگر دقیقا این موضوع معرکه باز نشود و ما شناخت درستی از آن نداشته باشیم ممکن است به بیراهه رفته و انرژی ها در جای دیگری صرف شود.

اختلاف شیعه و سنی علت ناامنی‌های منطقه نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه حادثه ای که با آن مواجه هستیم خصوصیاتی داشته و در منطقه ایجاد ناامنی کرده است، عنوان کرد: در حدود هشت سال اخیر دائما یک ناامنی در مناطق اسلامی دامن زده شده که ریشه در اختلاف میان شیعه و سنی ندارد چرا که مسلمانان سال ها با مذاهب مختلف در فلسطین، سوریه، عراق، افغانستان و کشورهای مختلف زندگی می کردند.

وی بر همین اساس تصریح کرد: بحرانی که در حال به وجود آمدن از ناامنی است گاهی به صورت جنگ و تحریک برخی جریان ها بوده که نشانه عمده آن این است که ناامنی و به هم ریختگی امنیتی در منطقه به وجود می آید.

امنیت منطقه نیاز به این میزان سلاح وارد شده ندارد

دکتر لاریجانی ادامه داد: نکته دوم خلق جریانات تندرو و تروریستی بوده که مشخص است از کجا نشأت می گیرد که این جریانات داعیه خلافت و جریان های اصیل اسلامی داشته که نتیجه آن خونریزی زیاد است و انرژی کشورهای اسلامی را مستهلک می کند.

رئیس قوه مقننه همچنین اظهار داشت: در کشورهایی که این ماجراها در آن به وجود آمد نظامیان دچار فرسودگی شده و سلاح های آنها از بین رفت البته اخیرا در برخی کشورها این اتفاقات کاهش پیدا کرد اما همچنان ادامه دارد.

وی در ادامه موضوع دیگر را مسابقه تسلیحاتی دانست که در منطقه راه انداخته شده و به تبع آن حجم زیادی سلاح وارد منطقه شده است و تصریح کرد: این موضوع طبیعی نیست چرا که امنیت منطقه به این میزان سلاح نیاز ندارد.

فروش سلاح آمریکایی به برخی کشورهای نوعی سرقت از منابع منطقه است

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه کشورهای کوچکی هستند که سه برابر گستره خود سلاح می خرند، یادآور شد: روشن است که این کشورها قدرت استفاده از این تجهیزات را نیز ندارند و صرفا برای منافعی است که آمریکایی ها داشته و می خواهند تسلیحات خود را بفروشند تا درآمد کسب کنند لذا نوعی سرقت از منابع منطقه با پوششی دیگر است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه شفافیتی در اظهارات ترامپ است که ماهیت آنها را نشان می دهد، ابراز داشت: او خیلی صریح می گوید ما به کشوری که در حال جنایت در یمن است کمک می کنیم چرا که به ما پول می دهد اما باید دید منطقه خاورمیانه چقدر ظرفیت سلاح دارد و انگیزه آنها از ایجاد آشفتگی در منطقه چیست.

صف کشی‌های جدیدی در منطقه در حال وقوع است

وی همچنین به صف کشی های جدید در منطقه اشاره و بیان کرد: همیشه صف کشی ها در منطقه یکسان نبوده و شرایط تغییر کرده است و گاهی از نظر صف کشی شدت گرفت اما در حال حاضر منطقه در حال آرایش جدیدی است که جزء شرایط طبیعی منطقه به حساب نمی آید. هیچ گاه اینگونه نبوده که کشورها دشمن جدی مثل اسرائیل در منطقه را شناخته و آن را رها کنند لذا شرایط فعلی غیر طبیعی بوده و طراحی پشت تمامی این مجموعه تحولات وجود دارد که باید دید ماهیت این تحولات چیست.

دکتر لاریجانی در ادامه با طرح این پرسش که آیا ایران و عربستان با هم اختلاف داشتند که شرایط تغییر کرده و ناامنی در منطقه به وجود آورده؟ اظهار داشت: مسأله اینها نیست و اگر ما با سعودی ها مخالف هستیم به خاطر رفتار عجیب و غریب و جنایتکارانه آنها در یمن است در غیر این صورت آنها نیز کشوری اسلامی هستند همچنین اگر به امارات خرده می گیریم به خاطر دخالت در موضوع یمن و کشتار مردم است.

اعتراف سعودی‌ها به اشتباهات خود درباره کمک ۴۰ میلیارد دلاری به صدام و ایجاد جریان تروریستی طالبان برای مقابله با ایران

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به اقدامات سعودی همزمان با وقوع انقلاب اسلامی اشاره و اظهار کرد: زمانی سعودی ها و برخی کشورهای دیگر منطقه اوایل انقلاب اشتباهاتی کردند و به جای اینکه از انقلاب بزرگ اسلامی در ایران خوشحال باشند که جایی که مرکز آمریکایی ها در منطقه و پشت سر اسرائیل بود از دست آنها درآمد، صدام را علیه ایران تحریک کردند.

وی افزود: زمانی که مرحوم آیت الله هاشمی با ملک عبدالله مذاکره کرد، روابط خوب شد و آن زمان مشکلی با عربستان نداشتیم و روابط ما در سطوح مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی وجود داشت.

دکتر لاریجانی ادامه داد: زمانی با مسئول امنیتی عربستان نشستی داشتم و او به من گفت دو اشتباه در مورد شما انجام دادیم اول اینکه به صدام کمک کردیم در جنگ علیه شما حضور یابد که در این باره پرسیدم چقدر کمک کردید که گفت ۴۰ میلیارد دلار به آنها کمک کردیم.

رئیس قوه مقننه در ادامه با اشاره به اشتباه دوم مورد اعتراف مسئول امنیتی سعودی گفت: وی اذعان داشت که اشتباه دوم ما این بود که جریان تروریستی طالبان را علیه شما به وجود آوردیم لذا آنها راه اشتباهی رفتند و بعدها متوجه آن شدند البته در حال حاضر نیز اشتباه مضاعفی می کنند.

درخواست وساطت ایران میان حکومت یمن و حوثی‌ها به درخواست علی عبدالله صالح بود/ سعودی‌ها مانع شدند

وی در ادامه با بیان اینکه در نهایت مشکلی با سعودی ها نداریم و آنها را کشور اسلامی می دانیم، عنوان کرد: با این حال آنها نمی توانند از ایران توقع داشته باشند که ما کار غلط آنها را تأیید کنیم؛ آنها می گویند ایران از حوثی ها حمایت می کند پس ما با آنها درگیریم در حالی که حوثی ها بخشی از ملت یمن هستند و این شما هستید که دخالت کردید.

دکتر لاریجانی یادآور شد: در سفری که زمانی به یمن داشتم علی عبدالله صالح به من گفت مشکلی داریم و مایلیم با حوثی ها همکاری کنیم از این رو از شما درخواست وساطت داریم لذا علیرغم این درخواست با دخالت کشورهای دیگر به نوعی دیگری رفتار کردند در حالی که ما وقت گذاشتیم و خود من مسئول این کار از طرف امیر بودم تا با طرفین مختلف صحبت کنم که در نهایت نیز به بیانیه ای برای همکاری رسیدیم و قرار شد این بیانیه خوانده شود و علی عبدالله صالح آن را امضا کند از این رو توافق صورت گرفت اما در نهایت زیر آن زدند و مشخص شد سعودی ها اجازه ندادند.

به حزب الله، حماس و جهاد اسلامی به یک اندازه کمک می‌کنیم

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: ما از ابتدا گفتیم راه حل یمن، ایجاد دولت وحدت ملی است و این همان حرفی است که درباره سوریه زدیم ضمن اینکه اینها و حتی مسأله تروریسم ماهیت این ماجرا نیست. آنها بحران های زیادی در عراق و سوریه ایجاد کردند و می گویند ایران یک هلال شیعی درست کرده است در حالی که نیازی به آن نداریم.

وی اضافه کرد: آن چیزی که امام(ره) درباره وحدت فرمودند مسأله استراتژیک برای ملت اسلامی است که از نظر منافع مسلمانان این را موضوعی می دانیم که در هیچ شرایطی نباید آن را رها کرد لذا اگر به حزب الله کمک می کنیم، در همان حد به جهاد اسلامی و حماس هم کمک می کنیم.

دولت‌هایی که اسرائیل را راه می‌دهند ظرفیت وجودی خود را از دست می‌دهند

دکتر لاریجانی تصریح کرد: مردم فلسطین اهل سنت هستند و کسی در این شرایط به آنها کمک نمی کند ضمن اینکه نتانیاهو نباید تصور کند دوره گردی که در منطقه راه انداخته است ظرفیتی برای اسرائیل می سازد بلکه صرفا ظرفیت این کشورها را می سوزاند و دولت هایی که این دوره گردها را راه می دهند دیگر ظرفیت وجودی نخواهند داشت.

رئیس قوه مقننه در ادامه با تأکید بر اینکه هلال شیعی را قبول نداریم، عنوان کرد: کسی که این حرف را زد از خود او نبود بلکه در دهانش گذاشتند با این حال مسأله این نیست و آنها به خوبی مشرب ایران را می شناسند لذا ارزیابی ما این است که این یک طرح کاملا آمریکایی-اسرائیلی بوده و نباید به خطا رفت.

دوره‌گردی نخست وزیر نگون بخت رژیم صهیونیستی به خاطر نشان دادن واهی تسلط خود بر منطقه است

وی در ادامه با بیان اینکه آمریکایی ها اسم معامله قرن را روی طرح خود می گذارند، اظهار داشت: آنها به دنبال تسلط اسرائیل بر منطقه هستند و تصور می کنند یک دوره سایش در کشورهای اسلامی ایجاد کرده و آنها از لحاظ قدرت نظامی دچار سایش شده اند، بنابراین کاری به این کشورها ندارند. تنها زمانی کشورهای اسلامی برای آنها مهم بود که تصور می کردند پشت فلسطین هستند و نمی توان به راحتی طرحی علیه آنها ایجاد کرد اما الان با این فضا تصور می کنند کشورهای اسلامی دیگر چیزی ندارند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: دوره گردی نخست وزیر نگون بخت اسرائیل به این خاطر است که تصور کرده زمان نشان دادن تسلط خود بر منطقه است و قصد دارد موضوع فلسطین را خاتمه داده و بگوید کسانی که به کشورهای دیگر مهاجرت کردند پولی دریافت کرده و در این کشورها بمانند و فلسطین را رها کنند و ما نیز برای بازسازی غزه کمک می کنیم تا آنها نیز دست بردارند و به این شکل قصد دارند ماجرای فلسطین را خاتمه دهند.

آمریکایی‌ها برای ادامه غارت ایران را تبدیل به سیبل خود کرده‌اند

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه تصریح کرد: کسینجر زمانی گفت ارزش نفتی منطقه خاورمیانه بیشتر از آن است که آن را در اختیار عرب ها بگذاریم و اینگونه وزن عرب ها را در نظر می گیرند لذا چپاول منطقه موضوع اساسی برای آنها بوده و ساده نیست.

وی ادامه داد: اما آنها به این نکته توجه کردند که شرایط دنیا تغییر کرده و آگاهی بیشتر شده لذا باید سناریویی درست کنند که بتوانند به غارت ادامه دهند پس قراردادهای بزرگ اخیر آمریکایی ها در منطقه یک تحول و رکن است و باید یک آرایش جدید در منطقه برای آن ایجاد کرده و مسأله ای به وجود بیاورند که این مسأله را با تبدیل کردن ایران به سیبل ادامه دادند چرا که ایران تنها کشوری است که ۴۰ سال مقابل آمریکا و اسرائیل ایستاده است.

آمریکا به دنبال تغییر آرایش سیاسی منطقه به نفع اسرائیل است

دکتر لاریجانی ادامه داد: آنها در این مسیر اختلافات شیعه و سنی راه می اندازند و این چند وقت اخیر که ایران با آنها مقابله کرد و کمر تروریست ها را در سوریه و عراق را شکاند باز می گویند ایران از تروریسم حمایت می کند لذا تابلویی درست می کنند تا کشورهای منطقه را ترسانده و آنها را بدوشند و آرایش سیاسی منطقه را به نفع اسرائیل تغییر دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه اگر یک پرده کنار برود همه شرایط تغییر می کند، عنوان کرد: بعید است فلسطینیان موضوع را فراموش کنند و مردم از اقدامات اسرائیل نفرت دارند و امروز مردم منطقه و مسلمانان در هر کشوری که بروید اسرائیل را یک غده سرطانی می دانند از این رو کشورهایی که در حال تعزیه گردانی در منطقه بوده و از نخست وزیر دوره گرد صهیونیست پذیرایی می کنند خود را ضعیف می کنند و نمی توانند روی این قضیه حساب باز کنند چرا که بیداری در کشورهای اسلامی به وجود آمده و مانند گذشته نیست که امیر و سلطان چیزی بگوید و بقیه تبعیت کنند.

جریان‌های مقاومت و روشنفکری اسلامی متوجه برخی تحلیل‌های اشتباه خود شد

وی در ادامه با یادآوری این مطلب که سعودی ها جنایتی در ترکیه صورت دادند که به یک مسأله جهانی تبدیل شد، اظهار داشت: دنیا خیلی سریع از جنایات باخبر می شود و مردم مغز خود را در اختیار آمریکا و اسرائیل قرار نمی دهند و این روشن بینی در نسل جوان به وجود آمده است.

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه جریان های مقاومت و روشن فکری اسلامی نیز متوجه برخی تحلیل های اشتباه خود شدند، اظهار داشت: تصور می کنم دوستان ما در اخوان المسلمین امروز توجه کرده اند که برخی حرف هایی که پشت سر ایران می زدند و بین اخوان و سایر دوستان و عزیزان مسلمان اختلاف می انداختند درست نبود و برخی اقدامات در کشورها یا تحلیل برخی نیروهای مقاومت نسبت به مسائل سوریه دقیق نبود و تجربه این را نشان داد.

اجازه قرارگیری کشورها در کنار آمریکا را نمی‌دهیم

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نشان داده شد در مسأله سوریه موضوع حکومت نبود بلکه سنگربانی سوریه در برابر اسرائیل بود البته ما نسبت به این کشورها سوءظن نداریم و صرفا آنها اشتباه کردند چنانچه همان اوایل مسأله سوریه، به کشور ما آمده و اعتراض کردند چرا از این کشور حمایت می کنیم که استدلال خود را مبنی بر رخداد یک توطئه گفتیم اما برخی دوستان اخوانی این تحلیل ما را نداشتند و کشورهای دیگر که متأثر بودند نیز می گفتند ما دو هفته دیگر در مسجد اموی نماز می خوانیم اما آن زمان ما نمی توانستیم نظر آنها را تغییر دهیم.

وی ادامه داد: ما از ابتدا گفتیم مسأله سوریه با توافق سیاسی برطرف می شود و نیاز به ورود نظامی نیست اما عربستان و برخی کشورها این تصور را داشتند. حال به دوستان دیگر منطقه و به عربستان و امارات نیز می گوییم که اوایل انقلاب اسلامی چنین اشتباهی کردند و به جای اینکه طرف ایران را زمان انقلاب اسلامی بگیرند، کنار اسرائیل ایستادند و صدام را تحریک کردند اما ما آن زمان تلافی نکردیم اما این اشتباه دوم بدون تلافی نخواهد ماند و نمی گذاریم برخی کشورها خطای قبلی خود را انجام داده و در کنار آمریکا قرار گیرند و به سود اسرائیل توطئه بزرگ دیگری در منطقه شکل دهند.

اجازه شکل‌گیری معامله قرن قلابی را نمی‌دهیم/ اگر حزب الله نبود لبنان یک روزه لقمه اسرائیل می‌شد

دکتر لاریجانی در ادامه خطاب به کشورهای مرتجع منطقه گفت: شما از این اقدامات سودی نمی برید و ما این رفتارهای شما را یادمان نمی رود و پای حرف خود و پای مقاومت ایستاده ایم و در مقابل اسرائیل خواهیم ایستاد و نمی گذاریم این معامله قلابی قرن در منطقه شکل گیرد. اگر امروز آمریکایی ها به ایران فشار می آورند به خاطر این است که ما دست آنها را خوانده ایم و نمی گذاریم اسرائیل در منطقه مسلط شود. شما بزرگان منطقه هستید و می توانید شرایط را تغییر دهید.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: برخی به ما خرده می گیرند که چرا حزب الله قدرت بزرگ در منطقه شده در حالی که حق آنهاست. اگر حزب الله نبود یک روزه لبنان لقمه اسرائیل می شد. حزب الله بود که ترسیدید سمت لبنان بروید و اگر حماس و جهاد اسلامی قوی نبودند شما بعد از دو روز از معرکه غزه فرار نمی کردید بنابراین حق آنها است چرا که سرزمین فلسطین و لبنان مال آنها است.

کشورهای اسلامی خود را ارزان عرضه نکنند/ دعوت برخی کشورهای اسلامی از نخست وزیر رژیم صهیونیستی مایه آبروریزی است

وی در ادامه با بیان اینکه توطئه فعلی را توطئه بزرگ آمریکایی-اسرائیلی می دانم و نتیجه آن حادثه بزرگی برای منطقه است و کشورهای همکار آنها در منطقه خسارت می بینند، عنوان کرد: آنها دوره کوتاه زمانی را که به نفع آنها بود برای دستاورد بزرگ طولانی مدتی فروختند که این فشارها در این ۴۰ سال برای ما هم بود اما در خاطر مسلمانان می ماند که شما در شرایط خطیر منطقه نخست وزیر بدبخت رژیم صهیونیستی را به منطقه دعوت می کنید که این آبروریزی است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: کشورهای اسلامی نباید خود را ارزان عرضه کنند. آینده ای ندارند و تصور می کنم اگر شما منحنی مقاومت در منطقه را بکشید آنها هر سال در حال قدرتمندتر شدن هستند. جریان سرمایه فکری مقاومت در بین کشورهای اسلامی رو به صعود بوده بنابراین اینها از این معامله بزرگ قرن سودی نمی برند. ما با جدیت آنها را زیر ذره بین داشته و تحرکات منطقه را ارزیابی می کنیم.

برخی کشورهای منطقه دست از دوگانه بازی بردارند

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی کشورهای منطقه باید دست از دوگانه بازی بردارند اقدام دیگری می کنند و پیش ما می آیند و اظهارات دیگری می کنند. ما این رفتار را نمی پذیریم و آنها باید روراست باشند چرا که نمی شود پشت سر، کشورها را علیه ایران تحریک کنند بعد نزد ما بیایند و دم از همکاری بزنند. این رفتارها رو شده است.

وی بر همین اساس تصریح کرد: من تصور می کنم شرایط در آینده علیرغم تبلیغات سوء آنها که تصور می کنند با زور و قدرت در قضیه اقتصادی و فشارهای نظامی در منطقه دستاوردی پیدا کنند حتی در مسأله اقتصادی اشتباه فاحشی است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: دو صاحبنظر آمریکایی اخیرا در مجله فارین افیرز مقاله عاقلانه ای نوشته بودند که ترامپ تصور نکند با فشار اقتصادی دستاورد بزرگی خواهد داشت چرا که این اقدام خاصیت خود را به زودی از دست می دهد و مشابه اشتباه سعودی ها در یمن است. یمنی ها افراد رشیدی بوده و در برابر کسی که تعرض کند ساکت نمی مانند. ناصر که وارد یمن شد نتوانست موفق شود و عربستان هم موفق نمی شود که حتی نیروی رزمنده نداشته و همه اجیر هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان بیان اینکه گاهی فشار زیاد نتیجه عکس می دهد، خاطرنشان کرد: منطقه این رفتارها را تحمل نمی کند و تحرک اخیر تحرک مهمی است و باید ابعاد آن را شناخت. ما از اینکه لطف کرده به ایران تشریف آوردید و مهمان جمهوری اسلامی بودید باعث افتخار ما بود و امیدواریم با دست پر به موطن خود بازگردید و با هدایت های شما شرایط منطقه به نفع مسلمانان تغییر کند.

در پایان از کتاب هایی در موضوع وحدت اسلامی با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی رونمایی به عمل آمد.