دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در گفت‌وگوی ویژه خبری:

دورانی که برخی افراد در نیویورک برای بشریت نرم رفتاری بنویسند، گذشته است

جواد لاریجانی با بیان اینکه دورانی که برخی افراد در نیویورک بنشینند و برای بشریت نرم رفتاری بنویسند گذشته است، ابراز امیدواری کرد که این منطق مشتری بیشتری در سطح بین المللی پیدا کند.
محمد جواد لاریجانی معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در گفت‌وگوی ویژه خبری که با موضوع «مواضع دوگانه مجامع بین المللی در خصوص حقوق بشر» برگزار شد، با اشاره به حضور در اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو اظهار کرد: یکی از نهادهای مهم در داخل ساختار سازمان ملل شورای حقوق بشر است که پایگاه آن در ژنو است و اهمیت آن چیزی شبیه به شورای امنیت است.

به گزارش نویدتهران،وی ادامه داد: یکی از جلسات مهم سالانه این شورا در ایام آخر سال شمسی برگزار می‌شود و در طول 4 هفته به مسائل مختلف می‌پردازند تا در این جمع کشورهای دنیا مسائل مختلف حقوق بشری، مشکلات و تعرضات را مورد بحث قرار داده و راجع به تعمیق قضیه و مفاهیم آینده مباحثات دوستانه و برادرانه داشته باشند.

لاریجانی افزود: البته سازمان ملل در واقعیت با این مولفه‌ها خیلی تفاوت دارد و عملا به یک تئاتر سیاسی و گاهی کمیک تبدیل شده که در این تئاتر آمریکا و بعضی متحدان اروپایی و اذنابشان تعزیه گردان هستند.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان با اشاره به مصادیقی در این زمینه تصریح کرد: یکی از جرائم بزرگ جنگی و جنایات علیه بشریت کودک کشی است که در سازمان ملل کنوانسیون های مختلفی در رابطه با حقوق کودک وجود دارد و کودک کشی بزرگترین جرم و تخلف شناخته شده حالا اگر در دنیا به کودک کشی نگاه کنیم می‌بینیم ایران مورد وسیع ترین اتهام کودک کشی قرار می‌گیرد ولی در یمن هزاران کودک با بمب‌های خوشه‌ای رژیم سعودی کشته می‌شوند و از نبودن غذا از بین می‌روند ولی گزارش یونیسف عنوان می‌کند به دلیل جنگ‌های داخلی یمن این کودکان می‌میرند! آیا واقعا این بمب‌های خوشه‌ای نشاندهنده جنگ داخلی است؟

لاریجانی تصریح کرد: یکبار نیز سازمان ملل در زمان بانکی مون عربستان را از لیست کشورهای کودک کش خارج کرد و در مقابل تلویزیون چک را نشان داد و گفت به این دلیل اقدام فوق صورت گرفت و از سوی دیگر در گزارش دبیر کل و شورای حقوق بشر موضع گیری‌های مختلف در مورد کشور ما صورت می گیرد و ما را به کودک کشی متهم می‌کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان ادامه داد: یکی از اهداف این تجمع آینده نگری مسائل حقوق بشر است تا ببینیم بشر با چه نکاتی مواجه است و اگر این صورت گیرد خیلی اتفاقات خوبی رخ می‌دهد.

لاریجانی حقوق همجنسگرایان را به عنوان مهمترین موضوع در آینده نگری مفهومی حقوق بشر در این تجمع مورد اشاره قرار داد و با طرح این سئوال که آیا واقعا تئاتر از این کمیک تر وجود دارد؟، گفت: البته سازمان ملل نجات پیدا می‌کند و استراتژی ما و خیلی از کشورها این است که از این حالت خارج شود و اگر شورای حقوق بشر به تجمعی تبدیل شود که کشورها دور هم بنشینند و تجربه‌ها و میراث فرهنگی و مدنی خود را بیان کنند، مسائل خوبی اتفاق می‌افتد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه نگاه دولت جدید آمریکا در مورد حقوق بشر چیست؟ تصریح کرد: حکومت جدید در آمریکا ممکن است یک بخش هایش غیرمنتظره باشد ولی بخش خیلی خوب آن اصلا غیرمنتظره نیست و شفاف تر شده است.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه ادامه داد: آمریکا وقتی شورای حقوق بشر تشکیل شد برای مدتی بیش از دوسال و اندی از حضور در آن امتناع کرد و دلیلش آن بود که مکانیزم گزارش گیری یو پی آر که جمهوری اسلامی پرچمدار آن بود را در شان خود نمی‌دانست و عنوان می‌کرد که من باید در مورد سایر کشورها بحث کنم پس عدم پیوستن به شورای حقوق بشر سابقه دارد، البته در دوران ریاست جمهوری اوباما این کشور نیز عضو شورای حقوق بشر شد و برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل آمریکا در انجا نشست و کشورهای دیگر در این شورا در رابطه با رفتار حقوق بشری این کشور صحبت کردند که در کنگره آمریکا عنوان شد که خفت از این بزرگتر نیست.

لاریجانی ادامه داد: خود بزرگ بینی که آمریکا به آن دچار است نشان می‌دهد که این مرض کرونیک بوده است، منتهی ادبیات آن‌ها فرق دارد و ترامپ ادبیات غیرمترقبه‌ای دارد که حتی هم پیاله‌های حزبی وی نیز از او فاصله گرفتند که از این جهات مواجهه دولت آمریکا با موضوع حقوق بشر جدید است.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان با بیان اینکه آمریکا آسیب پذیرتر شده است، تصریح کرد: خیلی از کسانی که فکر می‌کردند تجربه مدنی آمریکا به عنوان یک آیکان آزادی، مدنیت و مدرنیته است حالا مجبور هستند در این زمینه تجدیدنظر کنند.

وی مسئله نژاد پرستی را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه این مسئله در قاموس غرب بسیار مهم است، گفت: عملا چند نوع نژاد پرستی داریم که یکی از آن‌ها نژاد پرستی مبتنی بر یک اعتقاد بیولوژیک است؛ یک نوع دیگر نژاد پرستی این است که معتقدند در میراث تاریخی یک تفکر یا ملتی بالاتر از دیگران هستند.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان افزود: بدخیم ترین نوع نژادپرستی‌ها و بدترین تهدید برای حقوق بشر این است که گروهی بر اساس خودمحوری و خود بزرگ بینی عنوان کند که ما چون زور داریم همه باید ما را بپرستند که این نوع نژادپرستی در آمریکا دامن زده می‌شود.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا شورای حقوق بشر در رابطه اظهارات اسلام هراسانه ترامپ واکنش نداشته است، تاکید کرد: سازمان ملل به جای اینکه مجمعی باشد که ملت های دنیا تجربیات مدنی را با احترام به همدیگر در آنجا مطرح کنند به یک تئاتر تبدیل شده که فعلا تعزیه گردان اصلی آن آمریکا و متحدان اروپایی و اذنابش هستند. در شورای حقوق بشر هم همینطور است و اعضای این شورا 47 عضو هستند که با رای مجمع عمومی انتخاب می‌شوند. مثلا کشوری مثل عربستان سعودی که هیچ رکورد حقوق بشری ندارد عضو آن هستند!

لاریجانی ایران را لنگر دموکراسی دانست و با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده گفت: این ساختار دموکراتیک که در ایران از محصولات بزرگ انقلاب اسلامی است، بی نظیر می باشد و ساختار مدنی ما از هر کشوری در منطه بالاتر است حال آیا امکان دارد حقوق بشر بدون دموکراسی باشد؟

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان اظهار کرد: ایران بالاترین رکورد را در اساسی ترین محور حقوق بشر دارد و ما در صحنه بین المللی در این زمینه رقیب نداریم منتهی مورد تعرض قرار می‌گیریم.

وی در خصوص تعیین گزارشگر ویژه برای ایران با انتقاد از این روند گفت: در سازمان ملل مکانیزم‌های گزارشگری متعددی تعبیه شده است که یکی از آن‌ها گزارشگر موضوعی است. به طور مثال ۳۸ گزارشگر عنوان می‌شوند مثلا گزارشگر موضوعی درباره حقوق کودک، حق دسترسی به غذا و موارد مختلف.

لاریجانی تصریح کرد: این پنجمین و یا ششمین گزارشگر ویژه ایران است درحالیکه این اقدام برای کشوری مثل رژیم صهیونیستی باید لحاظ شود که در آن تعرضات حقوق بشر بسیار وسیع صورت گیرد و قوانین و قواعد حقوق بشر زیر پا گذاشته شود.

لاریجانی با طرح این سئوال چرا گزارشگری ویژه برای ایران نصب می‌کنند، گفت: قوانین ما شفاف است و اگر واقعا نگرانی حقوق بشر دارند اطراف ما خیلی وجود دارد و امریکا بدتر از همه است. اولین اشکال ما به شخص نیست چه احمد شهید و چه خانم جهانگیر بلکه تعیین گزارشگر ویژه برای ایران اولا ناموجه است و ثانیا خلاف مقصد تشکیل شورای حقوق بشر است.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان ادامه داد: مخالفت ما با گزارشگر ویژه بسیار مستدل، متین، حرفه ای و دقیق است ولی بعضی حضرات اعلام می‌کنند که چرا ما پرخاشگری می‌کنیم درحالیکه بحث حرفه ای انجام می‌دهیم.

وی به تبیین علت دوم مخالفت با نصب گزارشگر ویژه اشاره کرد و یادآور شد: استدلال دوم عملکرد است. گزارشگران ویژه نباید وارد تبلیغات شوند. یکی از گزارشگران ویژه هنوز مرکب حکمش خشک نشده بود از تلویزیونی به تلویزیون دیگر می‌رفت و علیه ما موضع گیری می‌کرد، البته ما گوشمان از این تبلیغات پر است. این خانم نیز سه ماه است که مسوولیت گرفته و در این مدت چندین بیانیه با استفاده از از امکانات سازمان ملل، برای ما پخش کرده است.

لاریجانی با بیان اینکه گزارشگر نمی‌تواند بیانیه صادر کند، ادامه داد: در این زمینه رسما برای کمیسر عالی نامه نوشتم و اعلام کردم که چرا امکانات شما اینگونه در اختیار قرار می‌گیرد و گزارشگر باید گزارش تهیه کند نه موضع گیری نماید.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان تصریح کرد: اشکال بعدی ما این است که این خانم متدولوژی ندارد و تمام گزارش‌های ارایه شده توسط تیمی از قضات عالی رتبه، اساتید و کارشناسان به صورت دقیق و حرفه‌ای پاسخ داده می‌شود.

وی تاکید کرد: این خانم باید توجه کند اگر گزارشی علیه ما منتشر می‌کند باید متدولوژی داشته باشد. وی همیشه اعلام می‌کند گزارش هایی که به من رسیده بسیار مرا ناراحت کرد و بسیار جدی است. گزارش باید کاملا شفاف باشد و راستی ازمایی شود و ما پاسخ های خود را ارایه دهیم و ایشان بررسی کند و در گزارش خود اعلام کند که این گزارش امد و راستی ازمایی کردم و تا این درجه قبول دارم و بقیه را قبول ندارم و این بر اساس مصوبات عملی گزارشگری شورای حقوق بشر گزارش حرفه‌ای می‌شود.

لاریجانی بیان داشت: مساله دیگر مربوط با آشنایی با قوانین ایران است این خانم در گزارش خود نوشته است یکی از مسایلی که من را نگران می‌کند مساله جدا بودن استقلال قوا از همدیگر است و مدعی شده در ایران قوه قضاییه به شدت تحت تاثیر قوه مجریه است و نوشته است یک قاضی می‌تواند به راحتی توسط دولت جابجا شود و در حین کار از کار برکنار می‌کند.

وی توضیح داد: آیا در ایران قاضی وجود دارد که توسط دولت جابجا شده باشد؟ کسی که آنقدر از سیستم و قوانین ما ناآگاه است چگونه می‌تواند کار کند؟ این فرد باید به قوانین روشن ما احترام بگذارد؛ ایشان باید بگوید که این عمل ما با کدام یک از تعهدات امضا شده بین المللی مغایرت دارد؟ در حالیکه استاندارد بین المللی یک ژست است.

لاریجانی تصریح کرد:گزارشگر ویژه حقوق بشر منافقینی که علیه ملت ما و بدتر از داعشی‌ها هستند را به عنوان مدافع حقوق بشر می‌داند. وی 8 پاراگراف در دفاع از فتنه گران نوشته است که فلانی را چرا تحت پیگرد قرار دادید. او باید بگوید که جرم این افراد در قوانین ما چیست و همچنین اعلام کند ایین دادرسی ما خوب پیاده شده است یا خیر؟ اشکال ان با توجه به تعهدات چه بوده است؟

وی با اشاره به خاطره ای از امام (ره) که به موضع گیری ایشان در رابطه با حضور در مجامع بین المللی بود پرداخت و اظهار کرد: امام خمینی (ره) فرمودند اساس حکومت ما بر اسلام است و در تمام مجامع بین المللی با قدرت شرکت کنید حق ما است و هیچ فرصتی را برای دفاع و بیان دیدگاه از دست ندهید. ثالثا در برخورد با چالش‌ها داعیانه عمل کنید ولی محکم و این دستورالعمل ایشان از سوی مقام معظم رهبری به عناوین مختلف ابلاغ شده است.

لاریجانی ادامه داد: حضور جمهوری اسلامی در این شورا بسیار ضروری است و از اینکه بعد انتقاد مورد حمله قرار گیریم ابایی نداربم و بسیار قوی استدلالی و منطقی دفاع می‌کنیم.

وی افزود: به نظرم این یکی از زمینه های مهم برای جمهوری اسلامی است و ما اگر در این زمینه پرچمدار شویم تنها نیستیم و کشورهای زیادی در قاره امریکا، اسیا و حتی اروپا وسعت زیادی دارد و لذا گوش شنوا وجود دارد انچه که در سوریه میگذرد و جالب است در شورای حقوق بشر قطعنامه علیه سوریه داربم در حالی که باید علیه تروریسم باشد

محمد جواد لاریجانی گفت: در تاریخچه حقوق بشر که 70 سال است که این مکانیزم حقوق بشری به وجود آمده دوره های مختلفی بوده است. یک دوره که دوره اول آن بود دوره تاسیسی نام دارد که در آن دوره مدارک اصلی تهیه شد. در این دوره جهان اسلام و حتی نصف دنیا غایب بود و از جهان اسلام مثل مسیحی سکولار حضور داشت لذا حقوق بشر به اسم دیگری که توصیه می کرد که باید قوانین اش جهان شمول باشد تدوین شد.

وی گفت: دوره دوم حیات حقوق بشری در بحث مکانیزم سازی بود . دوره سوم که نسل فعلی آن اکنون است دوره بازگشت به مفاهیم است. مثل حق حیات که قبلا محصور به موضوعات بیولوژیک که انسان حق دسترسی به قضا داشته باشد. اما حق حیات بشرکه فقط غذا نیست بلکه روابط اجتماعی و روابط بین انسان ها را در بر می گیرد لذا موضوعاتی مثل ازدواج و خانواده در این دوره مطرح می شود.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ادامه داد: غرب در اینگونه مبانی در حال پاره کردن مفاهیم است اتفاقا اکنون زمان مهمی است که باید دیدگاه خود را براساس تفکر اسلام مطرح کنیم باید مطرح کنیم و باید جای آن در اسناد حقوق بشری باز کرد بسیار بد است که عده ای بنشینند که بگوید حرف ما بهترین حرف است این حرف خیانت به حقوق بشر است.

محمد جواد لاریجانی اظهار کرد: این حق مسلم بیش از 1.5 میلیارد مسلمان دنیا است که این حق را داشته باشند که راه و رسم خود را تعیین کنند نه اینکه غرب به ما بگوید چه کنیم و یا چه نکنیم.

وی اذعان کرد: ما علاوه بر دفع تهاجم ها باید از این فرصت تاریخی استفاده کنیم و در سازمان های بین المللی حرف خود را بزنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه درباره برنامه مشخص علمی ایران در این تهاجم ها گفت: اجلاس حقوق بشر 4 هفته است که یک هفته آن درباره حقوق کودک بوده است ما در این اجلاس با استفاده از افراد متخصص و صاحب فن دیدگاه خود را در موضوع حقوق کودکان به نحو بسیار خوبی بیان می کنیم و درباره تهاجمات بسیار مستدل و حرفه ای پاسخ می دهیم.

محمد جواد لاریجانی گفت: البته ما در جاهایی به رفتارهای آنها تهاجم می کنیم و باید نشان دهیم چه اتفاق های بدی دارد صورت می گیرد. همچنین درباره مبارزه با مواد مخدر و استفاده از کودکان در امور جنسی و مبارزه با بردگی جنسی وامثال آن به طور اثباتی حضوری فعال داریم.

وی اظهار کرد: ظهور این اقدامات این است که ما جلوی برخی کارها مثل همجنسگرایی را می گیریم زمانی می توانیم بگوییم که کارمان درجه اعلا پیدا کرده که در اسناد حقوق بشری حرفایمان ثبت شود البته نمونه هایی رخ داده اما کافی نیست و باید به مراکز اصلی اسناد توجه کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه تصریح کرد: دورانی که برخی افراد در نیویورک بنشینند و برای بشریت نرم رفتاری بنویسند گذشته است.

محمد جواد لاریجانی در پایان گفت: امیدواریم که این منطق مشتری بیشتری در سطح بین المللی پیدا کند.